Poruchy hybnosti chrbtice sprevádzajú ochorenia osi tela: Čo ich spôsobuje, ako ich diagnostikujeme a liečime?

Poruchy hybnosti chrbtice sprevádzajú ochorenia osi tela: Čo ich spôsobuje, ako ich diagnostikujeme a liečime?
Zdroj foto: Getty images

Porucha hybnosti chrbtice úzko súvisí s nerovnováhou v osovom systéme tela. Môže vznikať na podklade veku podmienených, ale aj vrodených chorôb. Často ju doprevádza bolesť chrbta.

Charakteristika

Porucha hybnosti chrbtice (Dyskinesia columnae vertebralis) je príznak, ktorý si zasluhuje zvýšenú pozornosť ako laikov, tak i odborníkov. Jedná sa o ťažkosť, ktorá sprevádza ochorenia osového aparátu tela, jeho chrbticovej časti.

Chrbtica je časť tela, ktorá sa nachádza v jeho zadnej časti a vytvára hlavnú, osovú kostru chrbta, ako aj samotný chrbticová kanál, v ktorom sa nachádza miecha. Kostná hmota chrbtice je zložená z zo 7 krčných, 12 hrudných, 5 driekových stavcov, ďalej z krížovej kosti a kostrče.

Medzi stavcami sa nachádzajú špecializované štruktúry, medzistavcové platničky, vďaka ktorým je zaručený pohyb chrbticového stĺpu v priestore. Okrem vzpriamenia tela zaručujú tieto, v podstate kĺbne štruktúry, aj samotnú pohyblivosť v jednotlivých segmentoch chrbta. Slúžia tiež ako tlmiče.

Chrbticu je možné predstaviť si tiež ako systém kostí, väziva, chrupiek i svalov, ktorý je pevný, odolný a húževnatý, tvoriaci oporu pre ostatné časti tela, vrátane panvy, hrudného koša i lebky.

Môžeme hovoriť o prirodzenej, fyziologickej hybnosti chrbtice.

Je zrejmé, že samotný chrbticový stĺpec je prirodzene predozadne zakrivený v priestore v tvare písmena S, čo súvisí s evolúciou. Okrem hrudnej kyfózy, teda vykrivenia hrudnej časti chrbtice vzad rozoznávame aj krčnú a driekovú lordózu, teda prirodzené vyklenutie vpred v oblasti krku a drieku.

Aj samotná krížová kosť vytvára prirodzené zakrivenie vzad, hovoríme o krížovej kyfóze.   

Keď sa zaoberáme hybnosťou chrbtice, myslíme tým schopnosť tohto aparátu prirodzene sa v priestore rozvíjať do charakteristického pohybu. Každá časť chrbtice sa charakteristicky rozvíja, hovoríme napríklad o úklone do strany v drieku, záklone hlavy, rotáciách do strán či mimovôľovom zdvíhaní hrudníka pri dýchaní.

To, že sa chrbtica hýbe, je teda dané jej samotnými vlastnosťami, ako aj stavbou. Veľkú rolu pri jej pohyboch zohrávajú chrbticové väzy, samotné medzistavcové kĺby, a svaly. Svaly sú tu uložené v štyroch vrstvách, od najhlbších po povrchové.

Svaly zaručujú presné, cielené, vyvážené pohyby.

poruchu hybnosti chrbtice sa jedná, pokiaľ je nejakým mechanizmom, prevažne chorobou, zmenená samotná kinetika, často spojená s vychýlením celej osi tela. Hybnosť chrbtice sa môže zmeniť z viacerých príčin, čo uvádzame nižšie.

Porucha hybnosti môže byť subjektívne pacientom pociťovaná ako stuhnutosť, neschopnosť vykonať niektorý pohyb, strnulosť, ale aj silná bolestivosť chrbtice, či necitlivosť danej oblasti chrbtice a chrbta.

Príčiny

Príčiny vzniku poruchy hybnosti chrbtice súvisia s niektorým z ochorení chrbtice, ako aj s chorobami mozgu, miechy či genetickými syndrómami:

  • Degeneratívne poškodenie chrbtice – najčastejšie býva vekom podmienené. Môžu byť prítomné kostné zmeny v zmysle výrastkov, sploštenie stavcov, ich posun, tiež zmeny drobných kĺbnych medzistavcových spojení, poškodenie chrbticového väziva a pod. Syndróm sa prejavuje najčastejšie bolesťou, ale aj poruchou držania tela a kinetiky osového aparátu.
  • Poškodenie medzistavcových platničiek – môže byť spojené s útlakom na nervový koreň, čo provokuje silnú vystreľujúcu pásovú bolesť do končatiny, spojenú aj so zmenou citlivosti kože. Samotná platnička môže byť vysunutá, avšak môže dôjsť aj k jej natrhnutiu, prípadne i utrhnutiu sekvestra a jeho následnému vplávaniu do chrbticového kanála. Hovoríme o ischiase, teda radikulárnom syndróme, „ústrele“ či „hexenšúse“.
  • Akútne lumbago – seknutie v krížoch býva spojené so zvýšením svalového napätia a výrazným zhoršením statokinetiky chrbtice, obmedzením inklinácií drieku do strán, vznikom svalových spazmov a pod.
  • Úraz – trauma hlavy, alebo chrbtice často vedie aj k nezvratným zmenám. Môže sa jednať napríklad o úrazy miechy, ktoré často vedú k ochrnutiu končatín, ako aj svalstva chrbtice a brucha. Pri úrazoch miechy hrá veľkú úlohu výška chrbticového segmentu, v ktorej došlo k miešnej lézií.
  • Infekcia – infekcia stavca a priľahlých štruktúr vedie aj k zmenám na poli hybnosti daného chrbticového úseku - spondylodiscitída
  • Tumor, metastáza – novotvary stavcov sú skôr zriedkavé, avšak pri rakovine niekedy dochádza k zaneseniu dcérskeho ložiska priamo do stavca, hovoríme o metastázovaní primárneho ochorenia - Nádory chrbtice a miechy
  • Osteoporóza – je to ochorenie, ktoré vzniká najčastejšie u žien po menopauze, jedná sa o rednutie kostí, čo môže viesť k častejším zlomeninám
  • Idiopatická skolióza – ochorenie, ktorého príčina nie je známa. Jedná sa o vychýlenie chrbtice do strany. Ide o najčastejší typ skoliózy. Dochádza tiež k deformácií hrudného koša.
  • Morbus Bechterev – ochorenie sa vyskytuje častejšie u mužov, jedná sa o ankylozujúcu spondylitídu, systémové zápalové ochorenie reumatického typu.
  • Ochorenia dolných končatín – pri ochoreniach veľkých kĺbov končatín, ale aj po ich úrazoch, je časté kompenzačné držanie tela, ktoré môže viesť k vychýleniu samotnej osi tela, ako aj k zmenám tonusu svalstva chrbta. To súvisí často s bolesťou a poruchou hybnosti chrbtice.
  • Neurologické ochorenia – po náhlych cievnych mozgových či miechových príhodách často dochádza k zmenám tonusu svalstva chrbtice, čo súvisí aj s neschopnosťou sa postaviť. Svalstvo je ochabnuté, čo zhoršuje chrbticové pomery a môže viesť ku poruchám hybnosti i ďalším komplikáciám. Svalstvo chrbta môže byť ochabnuté či napäté aj pri iných poruchách, ako sklerosis multiplex, parkinsonský syndróm, myasthenia gravis a pod.
  • Genetické syndrómy – rázštep chrbtice, deformity pri Marfanovom syndróme a pod.

Sprievodné príznaky

K hlavným sprievodným príznakom poruchy hybnosti chrbtice patrí bolesť. Tá môže byť ostrá, tupá, pichľavá, prenikajúca, rozliezajúca sa či trhavá. Často pri ochoreniach chrbtice dochádza k vzniku lokálneho opuchu.

Porucha hybnosti chrbtice je najčastejšie sprevádzaná zmenami svalového tonusu chrbticového svalstva. Pozorujeme symetrické či asymetrické zvýšenie alebo zníženie svalového napätia. 

Niekedy sa môže pridružiť aj ochrnutie končatín, zmena citlivosti kože, poruchy koordinácie končatín, ale aj závraty, pocit na vracanie, strata vedomia či ďalšie neurologické príznaky.

Rizikové faktory

K rizikovým faktorom vzniku porúch hybnosti chrbtice radíme:

  • Genetika – pri niektorých ochoreniach je zistený rodinný výskyt
  • Vek – u starších pacientov sa skôr stretneme s degeneratívnymi zmenami chrbtice
  • Pohlavie – pri niektorých ochoreniach, ako napríklad morbus Bechterev, je pozorovaný častejší výskyt u niektorého z pohlaví
  • Úraz – môže sa stať v každom veku a mať vplyv na hybnosť chrbtice
  • Obezita – u obéznych pacientov je pozorované častejšie obmedzenie hybnosti pohybového aparátu

Niektorí autori uvádzajú, že fajčenie vedie často ku kašľu, čo môže provokovať posun medzistavcových platničiek.

Diagnostika

Poruchy hybnosti chrbtice je možné odhaliť pri bežnom ambulantnom lekárskom vyšetrení. Všeobecný lekár potom často odporučí vyšetrenie u špecialistu, teda neurológa, fyziatra alebo ortopéda - traumatológa. Inokedy je pacient ošetrený cestou pohotovosti ako akútny stav vyžadujúci si neodkladnú lekársku starostlivosť.

Samotné fyzikálne vyšetrenie je zamerané na zhodnotenie hybnosti chrbtice vo všetkých jej segmentoch, prítomnosť kvantitatívne zmeneného svalového napätia, citlivosť spúšťacích bodov, zistenie miery bolestivosti, a pod.

Pri niektorých ochoreniach je hybnosť významne obmedzená, pri iných len čiastočne. Všetko to závisí od celkovej kondície, aktivity pacienta, ale aj faktorov akými sú obezita či úraz. V niektorých prípadoch je pacient invalidizovaný, nakoľko nie je schopný pracovať.

Lekár sa počas vyšetrenia zaoberá tiež otázkou pracovného zaradenia, ako aj neprimeranou záťažou chrbtice. Pri sedavých zamestnaniach, ale aj ťažkej manuálnej práci je podozrenie, že práve osový aparát tela môže vážne trpieť, čo sa v konečnom dôsledku často prejavuje stuhnutosťou a inými poruchami hybnosti.

S pomocných vyšetrení je významným röntgen chrbtice, hlavne po úrazoch. Počítačová tomografia a magnetická rezonancia môžu prispieť k spresneniu diagnostiky celej palety ochorení chrbtice a tiež k objasneniu príčin vzniku porúch kinetiky osového systému.

Liečba

Terapia porúch hybnosti chrbtice je zameraná na základnú príčinu. Choroba, ktorá vedie k obmedzeniu hybnosti, by mala byť preliečená, aby sa zlepšila celková kvalita života pacienta.

Medzi najčastejšie používané liečivá, ktoré pomáhajú pri degeneratívnych a platničkových ochoreniach chrbtice, patria nesteroidné protizápalové lieky typu ibuprofén, diklofenak či paracetamol. Je však dôležité spomenúť, že sa pri ich použití prihliada na celú škálu ich nežiadúcich účinkov.

V iných prípadoch sa podávajú kortikoidy, ktoré zmierňujú príznaky viacerých typov chorôb, čo často vedie k zlepšeniu celkovej hybnosti svalstva.

Lieky zo skupiny myorelaxancií uvoľňujú zvýšený svalový tonus. Zvyknú sa podávať v kombinácií spolu s liekmi z iných skupín, hlavne s protizápalovými liečivinami.

Veľkú úlohu zohráva použitie bedrových pásov a iných ortoprotetických pomôcok, vrátane golierov po úrazoch krčnej chrbtice.

Niektorí odborníci sú školení v poskytovaní manuálnej terapie. Tiež reflexná liečba vo forme obstreku môže aspoň prechodne zmierniť ťažkosti spojené s poruchou hybnosti chrbtice.

Niekedy stav chrbta predikuje operačný zákrok. Chirurgia môže pomôcť pacientovi významne zlepšiť zdravotný stav, no nesie aj svoje riziká.

Svoje významné miesto v liečbe a prevencii porúch hybnosti chrbtice má odveká rehabilitačná akúpeľná liečba. Treba podotknúť, že jej kombinácie zvyšujú liečivý potenciál. Komplexne sa jedná o vodoliečbu, masážnu terapiu, liečbu teplom, chladom, a elektroterapiu.

V súčasnosti sa tiež odporúča fytoterapia, teda rastlinná liečba, s prihliadnutím na jej analgetické, myorelexačné a protizápalové účinky. Vo forme čajov či sedacích kúpeľov sa užívajú okrem bežne dostupných bylín aj rôzne, u nás ešte nie také zaužívané, fytoterapeutiká.

Dá sa povedať, že požitie väčšiny liečivých bylín navodí relaxáciu, a teda aspoň v malej miere prispeje k zmierneniu porúch hybnosti chrbtice. Medzi inými však vyčnieva pagaštan pre svoj výrazný spazmolytický účinok.

Prevencia

Ako prvý by sme v tejto kapitole asi mali spomenúť liečebný efekt cvičenia a samotnej pohybovej aktivity. Okrem rôznych cvičebných škôl hrá nemalú úlohu pri udržiavaní dobrej vitality chrbtice chôdza, hlavne u starších ľudí vítaná vo forme prechádzok.

Asi najšetrnejším a zároveň najpotentnejším športom, ktorý spoľahlivo predchádza vzniku porúch kinetiky chrbtice, je plávanie.

Pred zaradením pohybových, ale aj iných kuratizuzujúcich aktivít do denného programu je dôležité poradiť sa so svojím lekárom a tak vybrať najvhodnejší spôsob liečby i prevencie ochorení chrbta.     

K hlavným preventívnym opatreniam patrí samozrejme vyvarovanie sa pádom a iným úrazom, ktoré by mohli viesť k ochoreniam chrbta.

Dôležitú rolu má, u chorobou akcentovaných pacientov, škola chrbta. Tá zahŕňa aj učenie sa takých pohybov, ktoré zlepšujú celkovú vitalitu a odolnosť chrbticového aparátu. Patrí k nim nácvik hrudného dýchania, zvieračov, ako aj uvedomelé vyvarovanie sa niektorým činnostiam, napríklad zdvíhaniu ťažkých bremien.

Porucha kinetiky chrbtice je úzko spojená s ochoreniami pohybového aparátu. Môže vznikať buď po úraze, geneticky, ale príčiny sú aj neznáme. Lieči sa komplexne.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané