späť na zoznam príznakov

Poruchy hybnosti chrbtice

Autor: Michal Hrebík

Poruchy hybnosti chrbtice môžu nastať či už ako reakcia na narazenie alebo iný úraz chrbtice, prípadne v dôsledku niektorých špecifických ochorení. Veľmi nebezpečné sú rôzne nádorové ochorenia, či už zhubné alebo nezhubné, ktoré vznikajú z rôznych buniek buď priamo na chrbtici alebo v svalovine. Pokiaľ sa nádor nachádza napríklad v chrbticovom kanáli, je to veľmi problematické a to bez ohľadu na jeho typ. Tieto poruchy hybnosti si vyžadujú určite lekára.

Problémy s poruchou hybnosti chrbtice môžu spôsobiť aj niektoré traumatologické zlomeniny alebo zranenia priamo chrbtice, prípadne poranenia miechy. Podobne postihujú chrbticu rôzne degeneratívne zmeny, ktoré majú priamy vplyv na obmedzenie hybnosti chrbtice. Niektoré choroby sú dedičné, iné získanie počas života. Veľmi dôležité je venovať sa každý deň starostlivosti o chrbticu, čo väčšina populácie zanedbáva a znamená to cvičenie, pohyb aj správne sedenie.

Najčastejšie postihujú chrbticu ochorenia pohybového aparátu, pričom môže ísť o rôzne choroby napádajúce kĺby. Napríklad Bechterevova choroba, čo je chronické a zápalové ochorenie kĺbov, začína už medzi 15. a 30. rokom života a to tak u mužov, ako aj u žien. Najčastejšie sa ochorenie prejavuje tuhnutím kĺbov, čo spôsobuje v prípade chrbtice problémy s hybnosťou. Typická je aj bolesť chrbtice, najmä v oblasti pod bedrami. Problémom je aj predklonenie.

Ochorením pohybového aparátu je aj artróza, ktorá je typickým degeneratívnym, ale nezápalovým ochorením kĺbov, najmä ide o väčšie nosné kĺby a kĺby na rukách, ale tiež môže artróza postihnúť aj medzistavcové krčné platničky. Choroba spočíva v tom, že dochádza k postupnej strate kĺbovej ohybnej chrupavky, ktorú nahrádza kostné tvrdé tkanivo, ktoré prerastá do kĺbu a to spôsobuje bolesti, stuhnutnosť a s tým spojené poruchy hybnosti chrbtice.

Sú aj prípady, hoci sú pomerne vzácne, kedy môžu poruchy hybnosti súvisieť aj s inými typmi chorôb. Napríklad ide o fenylketonúriu, čo je dedičné ochorenie metabolizmu aromatických kyselín. Ochorenie spočíva v tom, že v dôsledku absencie enzýmov nie je látka zvaná fenylalanín premieňaná na potrebný tyrozín, ale hromadí sa v telesných tekutinách a tkanivách. V dôsledku toho nastávajú svalové kŕče, zvýšené šlachové reflexy a obmedzenie hybnosti.

Aj syfilis je ochorenie, ktoré môže spôsobovať poruchy hybnosti chrbtice a hoci ide o typické pohlavné prenosné infekčné ochorenie, ktoré má bakteriálny pôvod, postihuje viacero orgánov v tele, či už pohybový a nervový aparát alebo kardiovaskulárny systém. V dôsledku toho nastávajú problémy s kĺbmi a tiež medzistavcovými platničkami, ktoré sú menej pružné a dochádza k zmenám v pohyblivosti chrbtice. Veľmi dôležitá je v tomto prípade skorá diagnostika a liečba.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Metóda Ludmily Mojžíšovej:  Cvičenie na podporu otehotnenia? Na čo všetko pomôže? Metóda Ludmily Mojžíšovej: Cvičenie na podporu otehotnenia? Na čo všetko pomôže?

Fyzioterapeutická metóda Ludmily Mojžíšovej je založená na špecifických cvičeniach a polohách, ktoré pomáhajú pri liečbe gynekologických diagnóz. Metóda je známa najmä pre svoju...

Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie? + Choroby a nežiadúce účinky Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie? + Choroby a nežiadúce účinky

Klimatizácia má slúžiť na zvýšenie komfortu v práci, doma či počas cestovania. Pri nesprávnom používaní a zanedbanej údržbe má negatívny vplyv na zdravie. Je pôvodcom chorôb dýchacieho,...

Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila? Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila?

Klimatizácia je našim dôverným pomocníkom počas horúcich dní. Avšak, ak ju používame nesprávne, vystavujeme sa riziku. Bolesť hlavy, krčnej chrbtice, kĺbov, svalov a rôzne infekcie...

Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice? Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice?

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny

Bolesť je príznak, ktorý nám naznačuje, že sa v tele deje niečo neprirodzené. Upozorňuje nás na to. Bolesť medzi lopatkami je symptómom pre rôzne ochorenia. Môže ísť o problém s hrudnou...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.