späť na zoznam príznakov

Poruchy hybnosti chrbtice


Poruchy hybnosti chrbtice môžu nastať či už ako reakcia na narazenie alebo iný úraz chrbtice, prípadne v dôsledku niektorých špecifických ochorení. Veľmi nebezpečné sú rôzne nádorové ochorenia, či už zhubné alebo nezhubné, ktoré vznikajú z rôznych buniek buď priamo na chrbtici alebo v svalovine. Pokiaľ sa nádor nachádza napríklad v chrbticovom kanáli, je to veľmi problematické a to bez ohľadu na jeho typ. Tieto poruchy hybnosti si vyžadujú určite lekára.

Problémy s poruchou hybnosti chrbtice môžu spôsobiť aj niektoré traumatologické zlomeniny alebo zranenia priamo chrbtice, prípadne poranenia miechy. Podobne postihujú chrbticu rôzne degeneratívne zmeny, ktoré majú priamy vplyv na obmedzenie hybnosti chrbtice. Niektoré choroby sú dedičné, iné získanie počas života. Veľmi dôležité je venovať sa každý deň starostlivosti o chrbticu, čo väčšina populácie zanedbáva a znamená to cvičenie, pohyb aj správne sedenie.

Najčastejšie postihujú chrbticu ochorenia pohybového aparátu, pričom môže ísť o rôzne choroby napádajúce kĺby. Napríklad Bechterevova choroba, čo je chronické a zápalové ochorenie kĺbov, začína už medzi 15. a 30. rokom života a to tak u mužov, ako aj u žien. Najčastejšie sa ochorenie prejavuje tuhnutím kĺbov, čo spôsobuje v prípade chrbtice problémy s hybnosťou. Typická je aj bolesť chrbtice, najmä v oblasti pod bedrami. Problémom je aj predklonenie.

Ochorením pohybového aparátu je aj artróza, ktorá je typickým degeneratívnym, ale nezápalovým ochorením kĺbov, najmä ide o väčšie nosné kĺby a kĺby na rukách, ale tiež môže artróza postihnúť aj medzistavcové krčné platničky. Choroba spočíva v tom, že dochádza k postupnej strate kĺbovej ohybnej chrupavky, ktorú nahrádza kostné tvrdé tkanivo, ktoré prerastá do kĺbu a to spôsobuje bolesti, stuhnutnosť a s tým spojené poruchy hybnosti chrbtice.

Sú aj prípady, hoci sú pomerne vzácne, kedy môžu poruchy hybnosti súvisieť aj s inými typmi chorôb. Napríklad ide o fenylketonúriu, čo je dedičné ochorenie metabolizmu aromatických kyselín. Ochorenie spočíva v tom, že v dôsledku absencie enzýmov nie je látka zvaná fenylalanín premieňaná na potrebný tyrozín, ale hromadí sa v telesných tekutinách a tkanivách. V dôsledku toho nastávajú svalové kŕče, zvýšené šlachové reflexy a obmedzenie hybnosti.

Aj syfilis je ochorenie, ktoré môže spôsobovať poruchy hybnosti chrbtice a hoci ide o typické pohlavné prenosné infekčné ochorenie, ktoré má bakteriálny pôvod, postihuje viacero orgánov v tele, či už pohybový a nervový aparát alebo kardiovaskulárny systém. V dôsledku toho nastávajú problémy s kĺbmi a tiež medzistavcovými platničkami, ktoré sú menej pružné a dochádza k zmenám v pohyblivosti chrbtice. Veľmi dôležitá je v tomto prípade skorá diagnostika a liečba.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice Účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť? Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť?

Kĺby a kĺbové spoje sú anatomické štruktúry nášho tela, ktoré denne zaťažujeme bez toho, aby sme si to uvedomovali. Je od nich závislý každý náš pohyb. Udržiavanie kĺbov zdravých je...

Vojtova metóda. Pri ktorých diagnózach je prínosom? Vojtova metóda. Pri ktorých diagnózach je prínosom?

Vojtova metóda je metóda založená na princípe reflexnej lokomócie . Jej objaviteľ Václav Vojta pomocou nej dosiahol obdivuhodné pokroky u detských pacientov s detskou obrnou. Čo to...

Ako sa vyhnúť bolestiam chrbta? Ako sa vyhnúť bolestiam chrbta?

U niekoho každodenný problém u iného novovzniknutá prekážka. Bolesť chrbta spôsobuje komplikácie v každodennom živote človeka. 

10 hlavných príčin spôsobujúcich bolesť v boku 10 hlavných príčin spôsobujúcich bolesť v boku

Tupá, bodavá či pálivá bolesť v boku, je častým problémom množstva ľudí. Tak ako je každá bolesť odlišná a špecifická, tak i jej pôvod je rozmanitý. Poďme sa spolu pozrieť na 10...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.