Poruchy hybnosti kĺbov najčastejšie spôsobujú ochorenia pohybového aparátu a rôzne choroby kĺbov. Niekedy možno hľadať za obmedzenou hybnosťou v kĺbe aj nervové príčiny a dôvody, v niektorých špecifických prípadoch aj choroby lymfatického systému. Poruchy hybnosti sú aj v dôsledku úrazu a narazenia kĺbu, prirodzené obmedzenie sa vyskytuje aj so zvyšujúcim sa vekom, pretože pri starnutí človeka dochádza aj k prirodzenému opotrebeniu kĺbu....
Poruchy hybnosti kĺbov najčastejšie spôsobujú ochorenia pohybového aparátu a rôzne choroby kĺbov. Niekedy možno hľadať za obmedzenou hybnosťou v kĺbe aj nervové príčiny a dôvody, v niektorých špecifických prípadoch aj choroby lymfatického systému. Poruchy hybnosti sú aj v dôsledku úrazu a narazenia kĺbu, prirodzené obmedzenie sa vyskytuje aj so zvyšujúcim sa vekom, pretože pri starnutí človeka dochádza aj k prirodzenému opotrebeniu kĺbu.
Obmedzenie hybnosti kĺbov má najčastejšie dôvody v ochoreniach pohybového aparátu človeka. Postihnutie artrózou sa prejavuje okrem obmedzenia pohybu aj deformáciou kĺbu, bolesťou a tiež stuhnutosťou. Artróza je najčastejšie ochorenie kĺbov, pričom sa vyskytuje najviac u ľudí v seniorskom veku. Je to degeneratívne, ale nezápalové ochorenie, ktoré postihuje najčastejšie veľké nosné kĺby, ale aj niektoré menšie kĺby ruky a medzistavcové platničky.
Problémy a poruchy hybnosti kĺbu vie spôsobiť aj artritída, čo je už zápalové ochorenie kĺbu, ktoré môže byť neinfekčné a infekčné. Pri neinfekčnom ide najmä o autoimunitný proces, ktorý spôsobí problém, veľmi známa je napríklad reuma. Pri infekčných zápaloch môže ísť tak o vírusové, ako aj o bakteriálne zápaly kĺbu. Ako veľmi časté symptómy sú najmä bolesť, opuch kĺbu, stuhnutosť kĺbu hneď ráno a niektorí ľudia môžu mať aj rôzne zdeformované kĺby.
Niekedy sú problémy s kĺbmi spôsobené napríklad aj nadváhou a obezitou, najmä sa to týka kĺbov na dolných končatinách, na ktoré sa prenáša najviac váha človeka pri bežných činnostiach. Najčastejšie dochádza k poškodeniam chrupavky a tiež aj k nadmernému ukladaniu tukov vo okolitých svaloch. Niekedy sú poruchy kĺbov spôsobené aj zlou funkciou lymfatického systému, týka sa to kĺbov dolných končatín, ktoré sú stuhnuté a ich hybnosť je obmedzená.
V rámci chorôb nervového systému dochádza k poruchám hybnosti kĺbov napríklad pri Huntingtonovej chorobe, čo je neurodegeneratívne genetické ochorenie spôsobené defektom genetickej inforomácie. Najčastejšie sa choroba prejavuje pohybovou poruchou vo všeobecnosti, napríklad mimovoľnými krútivými pohybmi, ktoré nevie človek ovládať. Postihnutý má problémy s rečou, s udržaním rúk v pokoji a trápi ho aj výrazné obmedzenie kĺbov.
Problémami so svalovou slabosťou a poruchami hybnosti kĺbov sa prejavuje aj myopatia, čo je nervové ochorenie, ktoré postihuje štruktúru kostrových svalov. Má rôzne formy, napríklad svalovú dystrofiu, myostídu, myopatiu v dôsledku zlej funkcie štítnej žľazy alebo myotonickú myopatiu. Problémy s obmedzenou hybnosťou najčastejšie vznikajú pri svalovej dystrofii a pri zápale svalov, pričom postihujú rôzne druhy kĺbov, od ramenného až po bedrový kĺb.