Stuhnutosť a obmedzenie pohyblivosti kĺbov je častým problémom, ktorý výrazne ovplyvňuje kvalitu života. Môže ju sprevádzať bolesť či opuch kĺbu. Aké sú hlavné príčiny a kedy je nutné spozornieť?
Poruchy hybnosti kĺbov sú široký pojem, ktorý zahŕňa pocit stuhnutosti, hlavne po období pokoja, či znížený rozsah pohybu kĺbov a taktiež bolesť pri vykonávaní pohybu a opuch. Tieto ťažkosti môžu výrazne ovplyvniť každodenný život a jeho kvalitu. Signalizujú rozličné problémy zasahujúce kĺb alebo jeho blízke okolie.
Často sa poruchy hybnosti prejavujú ako:
Stuhnutosť kĺbu: Pocit sťaženého a obmedzujúceho pohybu, najvýraznejší je ráno po zobudení (ranná stuhnutosť kĺbov), alebo po období nečinnosti (dlhšom sedení či státí). Typické pre artrózu a zápalové ochorenia (napríklad reumatoidná artritída).
Znížený rozsah pohybu: Nie je možné vykonať úplný pohyb, ohnúť, natiahnuť či otočiť v kĺbe tak ako predtým. Príčinou sú napríklad degeneratívne zmeny, ale vzniká i po úraze.
Bolesť pri pohybe: Bolesť núti človeka obmedziť pohyb, nepoužívať postihnutý kĺb či končatinu.
Krepitácie: Počuteľné alebo hmatateľné praskanie alebo škrípanie v kĺbe pri pohybe.
Príčiny, ktoré sa môžu skrývať a často sa medzi sebou prelínajú, sú rôznorodé. Zahŕňajú napríklad:
Zápalové ochorenia - chronický dlhodobý zápal v kĺbe pri rôznych typoch artritíd, ako napríklad reumatoidná, psoriatická a iných autoimunitných ochoreniach.
Degeneratívne zmeny - štrukturálne zmeny a opotrebenie chrupavky, meniskov, tvorba kostných výrastkov, napríklad pre osteoartrózu.
Stuhnutie a skrátenie mäkkých tkanív - skrátenie svalov a šliach/väzov po úraze alebo pre nedostatok pohybu, i pre ochorenia, ako je napríklad sklerodermia.
Neurologické a svalové ochorenia - pri postihnutí ochorením ako je Parkinson, detská mozgová obrna, cievna mozgová príhoda, svalová dystrofia, ktoré ovplyvňujú kontrolu svalov a tým aj pohyb v kĺboch, vyvolávajú tiež svalovú spasticitu či oslabenie.
Úrazy - vykĺbenie, zlomeniny či vážne podvrtnutie s následným výronom, pre poranenie kosti, svalov, šliach či väzov.
ak je sprevádzaná silnou bolesťou, opuchom, začervenaním kože či horúčkou,
ak sa zhoršuje alebo pretrváva dlhšie (dni, týždne),
ak je sprevádzané inými závažnými prejavmi,
ak výrazne obmedzuje schopnosť vykonávať bežné činnosti,
ak je prítomná zmena tvaru kĺbu.
Dôležitá je správna diagnostika vyvolávajúcej príčiny. Následne môže byť nastavená adekvátna liečba, ktorá môže zahŕňať rehabilitáciu, fyzioterapiu, kúpeľnú liečbu, či podávanie liekov na zmiernenie ťažkostí (bolesť, zápal či ovplyvnenie základného ochorenia). Pri závažných stavoch alebo po úrazoch môže byť potrebné aj chirurgické riešenie.
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.