späť na zoznam príznakov

Problémy so zahájením pohybu

Autor: Michal Hrebík

Problémy so zahájením pohybu sú príznačné pre ľudí, ktorí majú celkové problémy s pohybom. Tieto problémy sa označujú aj ako hypokinézia, čo je porucha pohybu v dôsledku zníženej pohyblivosti. Problémy s pohybom a jeho rozsahom sú organicky obmedzené. Takéto problémy môžu mať ľudia najmä s poruchami nervovej sústavy alebo centrálnej nervovej sústavy. Okrem toho môžu poruchy pohybu súvisieť aj s pohybovou alebo cievnou sústavou.

Napríklad problémy so začiatkom pohybu môžu súvisieť aj s poruchami a ochoreniami kĺbov. Pri artritíde dochádza k zápalu kĺbu, ktorý môže byť aj infekčný. Z neinfekčných foriem je najznámejšia reumatoidná artritída, ľudovo známa aj ako reuma, pri ktorej sú postihnuté najmä kĺby dolných končatín. Stuhnutosť kĺbov a s tým súvisiaci problém so zahájením pohybu je prítomný aj pri artróze, čo je nezápalové ale degeneratívne ochorenie tiež kĺbov, najmä kolenných.

Za poruchami zahájenia pohybu môžu byť aj stuhnuté svaly, napríklad v dôsledku zápalu nervov alebo tiež problémami priamo v svaloch. Problémy nastávajú aj problémoch s bazálnymi gangliami v mozgu, prípadne vtedy, ak je narušené mozgové centrum pohybu. To sa môže stať napríklad pri kliešťovej encefalitíde, kedy dochádza k infekčnému ochoreniu, ktoré postihuje mozog a mozgové blany. V dôsledku postihnutia má potom človek problémy s pohybom.

Najčastejšie sa problémy vyskytujú pri ochoreniach nervovej sústavy. Ide napríklad o roztrúsenú sklerózu, ktorá postihuje centrálny nervový systém. Príznaky ochorenia spočívajú jednak v závratoch a zlej koordinácii pohybu, ale človek má celkové problémy, pri ktorých dochádza k narúšaniu transportu nervových vzruchov do svalstva a práve z toho dôvodu sú časté aj problémy so zahájením pohybu. Liečba tohto ochorenia dnes prebieha najmä farmakologicky.

Aj ľudia s Hungtintonovou chorobou majú postihnutú nervovú sústavu, konkrétne bazálne gangliá v mozgu a v dôsledku toho aj poruchy hybnosti, najmä kĺbov. Toto ochorenie je neurodegeneratívne a genetické a patrí medzi tzv. tripletové choroby, čiže choroby genetického typu. Človek postihnutý touto chorobou má aj poruchy reči, prehĺtania a iné problémy so svalmi. Ochorenie je bohužiaľ stále aj napriek veľkému pokroku v medicíne neliečiteľné.

Najčastejšie trpia problémami so zahájením pohybu ľudia s Parkinsonovou chorobou, pri ktorej dochádza k ubúdaniu nervových buniek v strednom mozgu. Následkom toho človek stráca schopnosť ovládať svoje pohyby a koordinovať ich, taktiež je prítomná stuhnutosť svalov, trasenie sa a poruchy chôdze. Ochorenie postihuje ale nielen pohybovú sústavu, ale tiež aj osobnosť človeka, ktorý je unavený, zmätený alebo môže mať tiež poruchy pamäte.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Problémy so zahájením pohybu patri medzi príznaky Pohybového aparátu
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Voda v kolene a opuch: Aké sú hlavné príčiny? Čo pomôže pri liečbe? Voda v kolene a opuch: Aké sú hlavné príčiny? Čo pomôže pri liečbe?

Trápi vás voda v kolene či jeho bolesť? Aké sú najčastejšie príčiny? Pozor, tieto ťažkosti sa týkajú aj mladých.

Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice? Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice?

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny

Bolesť je príznak, ktorý nám naznačuje, že sa v tele deje niečo neprirodzené. Upozorňuje nás na to. Bolesť medzi lopatkami je symptómom pre rôzne ochorenia. Môže ísť o problém s hrudnou...

Ako včas rozpoznať cievnu mozgovú príhodu, mŕtvicu? + Typické príznaky Ako včas rozpoznať cievnu mozgovú príhodu, mŕtvicu? + Typické príznaky

Cievna mozgová príhoda, mozgový infarkt, iktus, porážka, mŕtvica a mnoho iných názvov pomenováva náhle vzniknutý stav odohrávajúci sa v našom mozgu. Spôsobuje ju buď neprekrvenie časti...

S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu? S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu?

Na svete existujú ochorenia so spoločnými rysmi. Preto nie je vždy jednoduché ich vzájomne rozlíšiť. Neraz bol kvôli tomu pacient nesprávne liečený. Diferenciálna diagnostika je postup...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.