- zdravoteka.sk - informácie na Zdravotéke
- wikiskripta.eu - Wikiskriptá a informácie o kašli
- wikiskripta.eu - Wikiskriptá a informácie o liekoch na vykašliavanie
- mayoclinic.org - Cough
- clevelandclinic.org - Postnasal Drip
- healthdirect.gov.au - Post-nasal drip
- verywellhealth.com - Postnasal Drip: Causes and How to Get Relief
- lung.org - DYK You Can Still Get Pneumonia in the Summer?
- nhs.uk - Cough
- hopkinsmedicine.org - Acute Bronchitis
- hopkinsmedicine.org - Chronic Cough
- hopkinsmedicine.org - Upper Respiratory Infection (URI or Common Cold)
- medlineplus.gov - Cough
Vlhký kašeľ a jeho príznaky: Čo znamená hlien a ako sa ho zbaviť?
Kašeľ je obranný mechanizmus organizmu, zabezpečuje priechodné dýchacie cesty. Tak isto hlien nimi tvorený plní obrannú funkciu. Ale pri niektorých ochoreniach sa tvorí vo zvýšenej miere a treba ho vykašľať. Ako príznak sa vyskytuje pri viacerých chorobách.
Kašeľ ako taký je fyziologický ochranný mechanizmus. Pomocou neho sa telo snaží odstrániť nejakú prekážku z dýchacích ciest a zaistiť ich voľnú priechodnosť.
Vo väčšine prípadov je vlhký kašeľ spojený s vykašliavaním hlienu. Ten sa nahromadí v horných dýchacích cestách, ale je aj príznakom iných respiračných ochorení. Veľakrát suchý kašeľ prechádza práve do vlhkého.
Vlhký kašeľ je obyčajne spôsobený prítomnosťou nadmerného hlienu v dýchacích cestách, čo môže byť dôsledkom infekcie, zápalu, alebo reakcie na dráždivé látky
Najbežnejšie príčiny vlhkého kašľa
Infekcie dýchacích ciest:
- Akútna bronchitída - zápal priedušiek spôsobený vírusovou alebo bakteriálnou infekciou, ktorý vedie k tvorbe hlienu.
- Pneumónia (zápal pľúc) - infekcia pľúcnych alveol, kde sa môže hromadiť hlien, čo spôsobuje kašeľ.
- Sínusitída (zápal prínosových dutín) - zápal dutín, ktorý môže spôsobiť nadmerné množstvo hlienu vytvorené v nosových dutinách stekajúce po zadnej strane hrdla do dolných dýchacích ciest, čo vedie k vlhkému kašľu.
- Tuberkulóza - chronická bakteriálna infekcia pľúc, ktorá môže byť sprevádzaná pretrvávajúcim vlhkým kašľom s produkciou hlienu a krvi.
Chronické ochorenia dýchacích ciest:
- Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOPCH) - zahŕňa chronickú bronchitídu a emfyzém, ktoré vedú k zúženiu dýchacích ciest a tvorbe hlienu.
- Astma - chronický zápal dýchacích ciest, ktorý môže spôsobiť nadmernú produkciu hlienu a následný kašeľ.
- Cystická fibróza - genetické ochorenie, ktoré spôsobuje produkciu hustého a lepivého hlienu v dýchacích cestách.
Refluxná choroba pažeráka (GERD):
- Spätný tok žalúdočnej kyseliny do pažeráka môže dráždiť dýchacie cesty a spôsobiť kašeľ s tvorbou hlienu, najmä v noci.
Alergické reakcie:
- Alergie na peľ, prach, plesne alebo iné alergény môžu vyvolať zápal a nadprodukciu hlienu v dýchacích cestách .
Vystavenie dráždivým látkam:
- Fajčenie - cigarety a iné formy tabaku môžu dráždiť dýchacie cesty a viesť k tvorbe hlienu a následnému kašľu.
- Chemické látky a znečistenie ovzdušia - vdychovanie dráždivých chemikálií alebo znečisťujúcich látok môže spôsobiť vlhký kašeľ ako ochranný mechanizmus tela.
Zlyhanie srdca:
- Zlyhanie srdca môže viesť k hromadeniu tekutiny v pľúcach, čo spôsobuje kašeľ s produkciou hlienu.
Ochorenie COVID-19:
Závažné prípady COVID-19 môžu viesť k zápalu pľúc a následnej tvorbe hlienu, čo spôsobuje vlhký kašeľ. V niektorých prípadoch môže kašeľ pretrvávať aj po zotavení ako súčasť tzv. „dlhého COVIDu“.
Vlhký kašeľ pri ochoreniach
Najčastejšie sa spája produktívny kašeľ s respiračnými ochoreniami a chorobami dýchacej sústavy. Je súčasťou bakteriálnych aj vírusových infekcií, ktoré môžu dýchaciu sústavu napadnúť.
Vlhký kašeľ sa vyskytuje niekedy aj pri rôznych chorobách. Napríklad pri cystickej fibróze. Ide o vážne dedičné ochorenie spôsobené mutáciou génu, ktoré zasiahne aj pľúca a vykašliavanie hlienu je spojené so sťaženým dýchaním.
Vykašliavanie hlienu s prímesou krvi môže byť pri vlhkom kašli prítomné aj pri tuberkulóze, či onkologickom ochorení dýchacích ciest alebo pľúc. Pľúcna forma tuberkulózy je vysoko infekčné ochorenie.
Pokiaľ sa infekcia rozšíri ďalej, napríklad cez krvné riečište, môže postihovať aj iné časti organizmu napríklad obličky, mozog, kosti, kĺby, kožu alebo tráviacu sústavu. Niekedy sa pri tuberkulóze môže striedať s produktívnym kašľom aj suchý a dráždivý kašeľ.
Pleuritída sa tiež môže prejavovať vlhkým kašľom. Ide o zápal pleury, čo je tenká stielka hrudnej dutiny tvorená plochými bunkami. Pleura má dva listy, pričom prvý obaľuje pľúca a druhý prilieha na hrudník a tieto dva listy sa o seba obtierajú pri dýchaní.
Pleuritída môže byť formou suchého a vlhkého zápalu. Pričom pri suchej forme je typický dráždivý a suchý kašeľ. Pri vlhkej forme je typický vlhký kašeľ, niekedy aj horúčka a problémy s dýchaním.
Lieky na kašeľ
Kašeľ ako taký odznie až po vyliečení samotnej príčiny, čiže infekcie. Pri bakteriálnych sa používajú antibiotiká, pri vírusových je liečba symptomatická. Antivirotiká sa používajú len vo veľmi komplikovaných prípadoch.
Suchý kašeľ je dráždivý a nepríjemný. Užívajú sa pri ňom prostriedky na zmiernenie a potlačenie. Odborne sú zvané antitusiká. Produktívny kašeľ je za potreby podporiť a hlien z dýchacích ciest vykašľať.
Liečba vlhkého kašľa je za pomoci liekov, ktoré pomáhajú hlien zvlhčovať a podporujú jeho odtok z dýchacích ciest. Lieky na vykašliavanie sa nazývajú expektoranciá. A tie sa delia na mukolytiká (sekretolytiká) a sekretomotoriká.
Mukolytiká znižujú tuhosť hlienu a tým zlepšujú jeho vykašliavanie. Sekretomotoriká sú látky, ktoré podporujú pohyb riasiniek, ktoré sú na povrchu sliznice dýchacích ciest. Ich pohybom sa hlien hýbe smerom hore, z dýchacích ciest.
Horné dýchacie cesty
Najčastejšie sprevádza vlhký kašeľ ochorenia horných dýchacích ciest. Príkladom je aj zápal nosohltanu. Ide o infekciu, ktorá je pomerne častá a šíri sa vzduchom a priamym kontaktom s infikovaným človekom, pričom môže mať vírusový aj bakteriálny charakter.
Častými sprievodnými príznakmi sú aj bolesť v krku a problémy s prehĺtaním.
Podobne je to aj pri zápale prínosových dutín. Poznáte ho aj pod názvom sinusitída. Aj pri nádche je problém hlien, ktorý sa hromadí. U malých detí a bábätiek je komplikáciou zatekanie hlienov do nižších častí dýchacích ciest.
Vlhký kašeľ u detí v noci sa objavuje hlavne z toho dôvodu, že poloha dieťaťa podporuje tento odtok hlienov. Pritom tento druh vlhkého kašľa nemusí sprevádzať zvýšená teplota alebo horúčka.
Kašeľ pri astme
Produktívny kašeľ sprevádza aj viacero prípadov astmy. Astma je v podstate ochorenie imunitného systému, ktoré postihuje dýchacie cesty. Typické sú astmatické záchvaty, pri ktorých príde k zúženiu priedušiek a priedušníc, zvýšenej tvorbe hlienu a človek má problémy s dýchaním.
Pri astme ale nastáva aj suchý kašeľ, najmä počas noci, kedy narušuje spánok. Astma ako taká je nevyliečiteľná choroba, ale jej prejavy sa dajú výrazne utlmiť, a to najmä farmakologickou formou.
Dolné dýchacie cesty a vlhký kašeľ
Vlhký kašeľ je prítomný aj ako príznak ochorení dolných dýchacích ciest. Pri chronickej obštrukčnej pľúcnej chorobe, ide o stav, kedy sa vytvorí nejaká prekážka (hlienová) v cestách a človek tak nemôže plnohodnotne dýchať.
Typické je vykašliavanie hlienu a problémy s výdychom. Najčastejšie postihuje choroba jednak fajčiarov a tiež ľudí, ktorí profesionálne pracujú v prašnom prostredí. Hlavne vo výrobe a rôznom priemysle, baníctve.
Problémom je aj zápal priedušiek (bronchitída), kedy dochádza k akútnemu alebo chronickému zápalu vnútornej výstelky dolných dýchacích ciest. Pri akútnej bronchitíde ide najčastejšie o vírusové alebo bakteriálne ochorenie.
Pri chronickej môže byť za zápalom tiež vplyv okolitého prostredia. Fajčenie, prach alebo znečistené ovzdušie. Prítomná je typická únava, najprv suchý a neskôr vlhký kašeľ. Toto ochorenie je v spoločnosti veľmi časté.
Priedušky môže postihnúť aj patologické rozšírenie v dôsledku nejakej vrodenej anomálie alebo ochorenia a tento stav sa nazýva aj bronchiektázia. Rozšírenie je obvykle sprevádzané aj chronickým zápalom priedušiek.
Najčastejšie sa vyskytuje v predškolskom a školskom veku u detí. Často aj pre postobštrukčnú príčinu. To je stav po vdýchnutí cudzieho telesa do dolných dýchacích ciest. Iným typom sú vrodené, ktoré vznikajú pre nedostatočne vyvinuté chrupavky dýchacích ciest.
Prítomný je dlhotrvajúci, čiže chronický produktívny kašeľ u detí, najmä ráno. Počas dňa sa zmierni, pričom dýchanie je namáhavé a medzi symptómami sú aj tzv. paličkové prsty.
Tradične sa suchý a neskôr vlhký kašeľ vyskytujú aj pri zápale pľúc, kedy dochádza k rôznym druhom zápalov pľúcneho tkaniva. Človek má aj zvýšenú teplotu, vykašliava hlien a má bolesti hlavy ako aj na hrudníku.
Zápal pľúc môže mať podobnú infekčnú aj neinfekčnú a najviac ohrozuje novorodencov a ľudí vo veku nad 60 rokov. U ťažších foriem je typická dýchavičnosť a problémy s dýchaním, pričom ak je pôvod vírusový, príznaky sú podobné chrípke.
Príznaky vlhkého kašľa
Vlhký kašeľ, nazývaný aj produktívny kašeľ, je typ kašľa, pri ktorom sa vytvára a vylučuje hlien alebo iné sekréty z dýchacích ciest. Tento kašeľ môže byť sprevádzaný rôznymi symptómami, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od príčiny.
Tu sú najčastejšie prejavy spojené s vlhkým kašľom.
Vykašliavanie hlienu - vlhký kašeľ sa zvyčajne vyznačuje vykašliavaním hlienu, ktorý môže byť číry, biely, žltý, zelený alebo dokonca krvavý, v závislosti od príčiny infekcie a zápalu.
Farby hlienu a ich význam:
- Číry hlien - normálne sa tvorí v malom množstve a naznačuje zdravé dýchacie cesty. Zvýšené množstvo môže byť spôsobené alergiami, vírusovými infekciami alebo podráždením dýchacích ciest z prostredia.
- Biely hlien - často naznačuje prítomnosť miernej infekcie alebo zápalu v dýchacích cestách. Biely hlien môže súvisieť s vírusovými infekciami, ako je chrípka, alebo so začiatkom bakteriálnej infekcie.
- Žltý hlien - signalizuje aktívny boj imunitného systému proti infekcii. Častý je pri bakteriálnych infekciách.
- Zelený hlien - označuje prebiehajúcu alebo závažnejšiu infekciu dýchacích ciest. Môže naznačovať bakteriálnu infekciu, ako je zápal pľúc alebo zápal priedušiek.
- Hnedý alebo hrdzavý hlien - môže signalizovať prítomnosť starej krvi alebo znečisťujúcich látok, ako sú decht a živice z fajčenia. Hnedý hlien je často prítomný u fajčiarov alebo u ľudí s chronickými pľúcnymi ochoreniami.
- Ružový alebo načervenalý hlien - môže naznačovať prítomnosť krvi, čo je často dôsledkom podráždenia alebo poranenia dýchacích ciest. Môže byť tiež príznakom vážnych stavov.
- Čierny kašeľ - môže signalizovať inhaláciu častíc zo znečisteného prostredia alebo fajčenia. Môže naznačovať tiež plesňovú infekciu.
Konzistencia hlienu a jej význam:
- Riedky, vodnatý hlien - obvykle signalizuje alergickú reakciu, alebo začiatok vírusovej infekcie.
- Hustý a lepivý hlien - naznačuje prítomnosť infekcie, alebo chronického zápalu dýchacích ciest. Môže byť prítomný pri CHOPCH, astme alebo cystickej fibróze.
- Penivý hlien - môže naznačovať problémy so srdcom, ako je srdcové zlyhanie, kde sa tekutina môže hromadiť v pľúcach a spôsobovať vlhký, penivý kašeľ.
Neustály pocit hlienu v hrdle - mnoho ľudí pociťuje neustály pocit hlienu v zadnej časti hrdla, čo vedie k potrebe častého prehĺtania alebo čistenia hrdla.
Chrapľavý hlas - nadmerné množstvo hlienu môže dráždiť hlasivky, čo spôsobuje chrapot alebo zmenu hlasu.
Dýchavičnosť alebo ťažkosti s dýchaním - pri niektorých závažnejších ochoreniach, ako je chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOPCH) alebo astma, môže byť vlhký kašeľ sprevádzaný dýchavičnosťou alebo pocitom nedostatku vzduchu.
Pískanie pri dýchaní (sipot) - tento zvuk je spôsobený zúžením dýchacích ciest v dôsledku zápalu alebo hlienu.
Bolesť alebo tlak na hrudi - kašeľ môže spôsobiť bolesť alebo tlak na hrudi, najmä ak je intenzívny a pretrvávajúci.
Zápach z úst (halitóza) - môže byť spôsobený infekciami dýchacích ciest alebo stagnujúcim hlienom v hrdle.
Únava a slabosť - pretrvávajúci kašeľ, najmä v noci, môže narušiť spánok a spôsobiť únavu alebo vyčerpanosť.
Horúčka a nočné potenie - ak je kašeľ spôsobený infekciou, ako je pneumónia alebo bronchitída, môže byť sprevádzaný horúčkou, zimnicou a nočným potením.
Neobvyklé (atypické) príznaky:
- Pretrvávajúci vlhký kašeľ po prekonaní COVID-19 - niektorí ľudia môžu mať pretrvávajúci vlhký kašeľ ako súčasť „dlhého COVIDu“.
- Zvýšená citlivosť na chlad alebo vlhké prostredie - niektoré osoby môžu zaznamenať zhoršenie kašľa v chladnom alebo vlhkom prostredí.
- Neurologické príznaky - zriedkavo sa môže objaviť vlhký kašeľ spojený s neurologickými stavmi, ako je myasthemia gravis, kde kašeľ vzniká kvôli slabosti svalov dýchacích ciest.
Diagnostika vlhkého kašľa
Diagnostika sa zameriava na identifikáciu základnej príčiny problému.
Diagnostické metódy
Lekárske vyšetrenie a anamnéza
Lekár získava informácie zberom anamnézy, vrátane otázok o trvaní a povahe kašľa, prítomnosti iných príznakov (ako horúčka, dýchavičnosť, bolesť na hrudi) a možných spúšťačoch (napr. alergény, dráždivé látky).
Fyzikálne vyšetrenie
Fyzikálne vyšetrenie zahŕňa kontrolu hrudníka a dýchania pomocou stetoskopu, aby sa zistilo, či sú prítomné nejaké abnormálne zvuky (ako sipot, pískanie), ktoré môžu naznačovať prítomnosť hlienu alebo zúženia dýchacích ciest.
Zobrazovacie techniky
- RTG hrudníka - používa sa na kontrolu prípadných abnormalít v pľúcach, ako je zápal pľúc, nádory alebo zadržiavanie tekutín.
- Počítačová tomografia (CT) - detailnejšie zobrazenie pľúc a prínosových dutín, čo pomáha odhaliť skryté problémy ako abscesy, alebo iné pľúcne ochorenia.
- Magnetická rezonancia (MRI) - používa sa menej často, ale môže byť užitočná pri podozrení na zložité príčiny kašľa.
Laboratórne testy
- Kultivácia hlienu - analýza vzorky hlienu na prítomnosť baktérií, vírusov alebo húb, čo môže pomôcť identifikovať infekčného pôvodcu kašľa.
- Krvné testy - môžu odhaliť známky infekcie, alergie alebo iné systémové stavy.
- Test na alergie - kožné testy alebo krvné testy môžu identifikovať alergény, ktoré môžu spôsobiť alebo zhoršiť kašeľ.
Spirometria a funkčné testy pľúc
Tieto testy merajú, ako dobre fungujú pľúca, a pomáhajú diagnostikovať chronické ochorenia dýchacích ciest, ako je astma alebo CHOPCH.
Bronchoskopia
Endoskopická metóda, pri ktorej sa do dýchacích ciest zavádza tenká trubica s kamerou, umožňuje lekárovi priamo prezerať dýchacie cesty a odoberať vzorky tkaniva alebo hlienu na ďalšiu analýzu.
Echokardiografia
Používa sa na kontrolu srdcových problémov, ktoré by mohli spôsobovať sekundárny vlhký kašeľ, ako napríklad pri srdcovom zlyhaní.
Liečba vlhkého kašľa
Liečba závisí od jeho príčiny a môže zahŕňať rôzne prístupy, vrátane liekov, alternatívnych terapií a domácich opatrení. Cieľom liečby je zmierniť symptómy, odstrániť príčinu kašľa a zlepšiť celkový stav pacienta.
Liečba:
Antibiotiká - sa používajú v prípade, že vlhký kašeľ je spôsobený bakteriálnou infekciou.
Mukolytiká - pomáhajú rozrieďovať hlien, čo uľahčuje jeho vykašliavanie.
Expektoranciá - pomáhajú stimulovať vykašliavanie hlienu.
Inhalačné kortikosteroidy - používajú sa pri chronických stavoch, ako je astma alebo CHOPCH, ktoré spôsobujú vlhký kašeľ.
Bronchodilatanciá - pomáhajú rozširovať dýchacie cesty a zmierňujú dýchacie ťažkosti.
Nové liečivá:
Biologické liečivá - sa môžu používať u pacientov s astmou, ktorá spôsobuje chronický vlhký kašeľ.
Antivírusové lieky - používané pri vírusových infekciách, ako sú napríklad lieky na chrípku alebo liečivá používané pri COVID-19.
Výskum naznačuje, že kombinácia liečiv (ako sú antibiotiká, mukolytiká a inhalácie) s fyzioterapiou dýchacích ciest zvyšuje úspešnosť liečby vlhkého kašľa.
Alternatívne terapeutické prístupy:
Inhalačné lieky a terapie:
- Inhalácia fyziologického roztoku alebo hypertonického roztoku - pomáha zvlhčiť dýchacie cesty a uľahčiť vykašliavanie hlienu.
- Inhalačná terapia s použitím nebulizéra - môže zahŕňať mukolytiká alebo bronchodilatanciá na priame podanie lieku do dýchacích ciest.
Fyzioterapia dýchacích ciest:
- Techniky odstraňovania hlienu - patria sem dýchacie cvičenia a manuálne techniky, ako je klopkanie po chrbte, ktoré pomáhajú mobilizovať a vylučovať hlien.
- Posilňovanie dýchacích svalov - cvičenia zamerané na posilnenie svalov, ktoré sa podieľajú na dýchaní, pomáhajú zlepšiť funkciu pľúc.
Bylinková medicína a doplnky:
- Bylinné čaje a sirupy - napríklad čaje z materinej dúšky, sladkého drievka môžu mať upokojujúci účinok na dýchacie cesty a pomáhať znižovať kašeľ.
- Doplnky stravy - doplnky obsahujúce vitamín C, zinok, alebo echinaceu môžu podporiť imunitný systém, čo pomáha v boji proti infekciám dýchacích ciest.
Nové liečebné techniky:
- Laserová a ultrazvuková terapia - tieto technológie sa používajú na zlepšenie dýchacích funkcií a zníženie zápalu v dýchacích cestách.
- Biofeedback a dychové techniky - učia pacientov kontrolovať dýchanie a zlepšujú funkciu pľúc, čo môže pomôcť znížiť frekvenciu kašľa.
Domáca starostlivosť a preventívne opatrenia
Zvlhčovanie vzduchu - používanie zvlhčovača vzduchu môže pomôcť udržiavať vlhkosť v dýchacích cestách, čo zmierňuje kašeľ a podporuje uvoľnenie hlienu.
Dostatočný príjem tekutín - pitie veľkého množstva vody a teplých nápojov (ako sú bylinné čaje alebo teplá voda s citrónom a medom) pomáha riediť hlien, čo uľahčuje jeho vykašliavanie.
Vyhýbanie sa dráždivým látkam - minimálne vystavenie cigaretovému dymu, chemikáliám a iným dráždivým látkam môže zabrániť zhoršeniu kašľa.
Dýchacie cvičenie - pravidelné praktikovanie dýchacích cvičení môže pomôcť udržiavať pľúca čisté a znižovať preťaženie hlienom.
Udržiavanie zdravého životného štýlu - zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály, pravidelná fyzická aktivita a dostatočný spánok sú kľúčové pre podporu imunitného systému a prevenciu infekcií.
Oplachovanie nosových dutín - používanie slaného roztoku na vyplachovanie nosa môže pomôcť odstrániť prebytočný hlien a znížiť zatekanie hlienu z nosových dutín, čo často vedie ku kašľu.
Preventívne opatrenia
Očkovanie - očkovanie proti chrípke, pneumokokom a iným infekčným chorobám môže pomôcť predchádzať infekciám dýchacích ciest, ktoré často vedú k vlhkému kašľu.
Vakcíny sú účinným spôsobom prevencie infekcií dýchacích ciest
Dodržiavanie hygienických zásad - pravidelné umývanie rúk, nosenie rúšok v preplnených priestoroch a vyhýbanie sa blízkemu kontaktu s chorými ľuďmi môže pomôcť znížiť riziko infekcie.
Prevencia na podporu imunitného systému:
Podpora imunitného systému je kľúčová pre prevenciu infekcií. Niektoré doplnky stravy môžu pomôcť posilniť imunitu a znížiť riziko infekcií:
- Vitamín C.
- Vitamín D.
- Zinok.
- Echinacea.
- Probiotiká.
Zmena životného štýlu
Zmeny životného štýlu môžu výrazne ovplyvniť frekvenciu a závažnosť vlhkého kašľa:
- Prestať fajčiť.
- Zlepšiť kvalitu vzduchu v domácnosti.
- Vyhýbať sa alergénom.
- Udržiavať zdravú hmotnosť.
- Pravidelná fyzická aktivita.
Kedy vyhľadať lekársku pomoc?
Pacienti by mali vyhľadať lekársku pomoc v nasledujúcich situáciách:
- Kašeľ trvá dlhšie ako tri týždne.
- Vykašliavanie krvi.
- Dýchavičnosť alebo ťažkosti s dýchaním.
- Vysoká horúčka, ktorá pretrváva viac ako niekoľko dní.
- Bolesť na hrudi.
- Náhly úbytok hmotnosti.
- Nočné potenie.
Možné komplikácie neliečeného alebo nesprávne liečeného vlhkého kašľa
Pneumónia - neliečená infekcia dýchacích ciest môže prejsť do zápalu pľúc, čo je vážna komplikácia vyžadujúca lekárske ošetrenie.
Bronchiektázie - chronický zápal a infekcie môže viesť k trvalému poškodeniu dýchacích ciest, čo spôsobuje trvalý kašeľ a dýchacie ťažkosti.
Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOPCH) - opakujúce sa infekcie a pretrvávajúci kašeľ môžu viesť k rozvoju alebo zhoršeniu CHOPCH.
Astmatické záchvaty - neliečený vlhký kašeľ u astmatikov môže vyvolať astmatické záchvaty, ktoré môžu byť život ohrozujúce.
Srdečné problémy - chronický kašeľ môže byť spojený so srdcovými ochoreniami, ktoré sa môžu zhoršiť, ak nie sú správne liečené.
Najčastejšie otázky a odpovede o vlhkom kašli
Pýtate sa...
Čo je vlhký kašeľ a ako sa líši od suchého kašľa?
- Vlhký kašeľ, tiež známy ako produktívny kašeľ, je typ kašľa, pri ktorom sa produkuje hlien alebo iné sekréty z dýchacích ciest.
- Na rozdiel od suchého kašľa, ktorý je dráždivý a neprodukuje hlien, vlhký kašeľ pomáha odstrániť hlien z dýchacích ciest, čo môže pomôcť vyčistiť pľúca od infekcie alebo dráždivých látok
Aké sú najčastejšie príčiny vlhkého kašľa?
- Najčastejšie príčiny vlhkého kašľa zahŕňajú infekcie dýchacích ciest, chronické ochorenia pľúc, alergie, refluxnú chorobu pažeráku, vystavenie dráždivým látkam a iné zdravotné stavy, ako je srdcové zlyhanie
Môže byť vlhký kašeľ príznakom COVID-19?
- Áno, vlhký kašeľ môže byť jedným z príznakov COVID-19, najmä ak je sprevádzaný inými príznakmi, ako sú horúčka, dýchavičnosť, únava alebo strata chuti a čuchu. Ak máte podozrenie na COVID-19, je dôležité sa izolovať a podstúpiť test na potvrdenie diagnózy
Aké sú možnosti liečby vlhkého kašľa?
- Liečba vlhkého kašľa závisí od príčiny. Môže zahŕňať užívanie liekov, inhalačné terapie, fyzioterapiu dýchacích ciest a domáce opatrenia, ako je dostatočný príjem tekutín a zvlhčovanie vzduchu
Ako dlho zvyčajne trvá vlhký kašeľ?
- Trvanie vlhkého kašľa závisí od jeho príčiny. Ak je spôsobený bežnou infekciou dýchacích ciest, ako je prechladnutie, môže trvať niekoľko dní až týždňov. Ak je príčinou chronické ochorenie pľúc, ako je CHOPCH alebo astma, kašeľ môže byť pretrvávajúci alebo sa môže zhoršovať v určitých obdobiach
Môže vlhký kašeľ spôsobiť komplikácie, ak sa nelieči?
- Áno, neliečený vlhký kašeľ môže viesť ku komplikáciám, ako je zhoršenie infekcie, vznik pneumónie, chronická obštrukčná choroba pľúc alebo dokonca pľúcne abscesy. Preto je dôležité včas identifikovať a liečiť príčinu vlhkého kašľa
Video o pretrvávajúcom vlhkom kašli
Choroby s príznakom "Vlhkého kašľa"
- Absces pľúc
- Adenovírusová infekcia
- Chrípka
- Chronická obštrukčná pľúcna choroba
- Čierny kašeľ
- Histamínová intolerancia
- Cystická fibróza
- Prasacia chrípka
- Kartagenerov syndróm
- Leptospiróza
- Myokarditída
- Nádcha
- Pľúcna embólia
- Nosové polypy
- Rakovina pľúc
- Respiračný syncyciálny vírus
- Tuberkulózu pľúc - TBC
- Zápal pľúc
- Zápal priedušiek - bronchitída
- Zápal prínosových dutín - sinusitída
Byliny používané na Vlhký kašeľ
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →