späť na zoznam príznakov

Tras

Autor: Michal Hrebík
Tras
Zdroj foto: Getty images

Tras, ktorý má odborný názov tremor, je pravidelný a opakujúci sa pohyb určitej časti tela, pričom tento stav môže postihnúť menšie časti tela ako napríklad prsty, ale aj väčšie časti, napríklad ak ide o trasenie rúk, nôh, hlavy či celého tela. Sú dva druhy trasu a to buď kľudový, ktorý sa vyskytuje v pokoji, alebo polohový, ktorý závisí na polohe postihnutej časti tela. V niektorých prípadoch sa vyskytuje tras aj u alkoholikov pri odvykaní od závislosti, prípadne je to fyziologická reakcia na chladné prostredie.


Tras svalov ako príznak Parkinsona

Najčastejšie je tras prítomný ako symptóm Parkinsonovej choroby. Ide o ochorenie nervového systému, kedy dochádza k úbytku nervových buniek v mozgu a človek stráca schopnosť koordinovať a ovládať svoje pohyby. Sú prítomné veľké problémy s chôdzou alebo začatím akéhokoľvek iného pohybu. Ochorenie ale začína veľmi mierne, len únavou a pocitmi tuhosti končatín. Akonáhle ale v tele dôjde k zníženiu dopamínu, objaví sa už aj tras, ktorý sa objavuje v kľude.

Niekedy môže tras súvisieť aj s hladinou hormónov, napríklad pri hypertyreóze dochádza k zvýšeniu hladiny hormónov nadprodukciou v štítnej žľaze, čo zrýchľuje organizmus a človek je viac nekľudný a nervózny. Problémom je, ak sa k tomu pridruží Basedowova choroba, ktorá sa prejavuje svalovou slabosťou a s ňou spojenými problémami pri chôdzi alebo vstávaní. Na rukách je zas možné na pohmat veľmi dobre nahmatať jemný tras.

Môže za tým byť aj obrna

Len mozog postihuje napríklad detská mozgová obrna, čo je tiež nervové ochorenie spôsobujúce poruchu centrálnej kontroly hybnosti. Tento typ obrny sa začína objavovať u deťoch a práve preto sa volá detská, pričom najčastejším prejavom sú poruchy chôdze, zlá koordinácia pohybov a u ľudí, ktorí trpia spastickou hemiparézou, čiže čiastočnou formou obrny, sa objavuje hemiparetický tras, kedy dochádza k neovládateľným pohybom končatín polovice tela.

Naopak polohový tras, ktorý sa vyskytuje až v momente, kedy človek chce vykonať nejaký cielený pohyb, sa vyskytuje pri obrne, konkrétne pri atetoidnej forme obrny, ktorá je typický mimovoľnými pohybmi. Aj obrna je nervové ochorenie, ktoré sa ale môže prejavovať naozaj rôznymi príznakmi a miera je veľmi individuálna. V podstate ide o obmedzenie hybnosti, poruchy chôdze či výskyt rôznych krútivých pohybov, ale symptómy závisia aj od typu obrny.

Nadmerné užívanie liekov
Niektoré druhy trasu môžu byť aj výsledkom nadúžívania liekov

Ďalšie poruchy súvisiace s tremorom

Tras sa môže vyskytnúť aj v niektorých prípadoch neskorších štádií cirhózy pečene. Toto ochorenie je charakteristické nekrózou pečene a pečeňových buniek, ktoré odumierajú a dochádza k uzlovitej prestavbe pečene. Pečeň môže postihnúť cirhóza z rôznych príčin, napríklad z dôvodu alkoholizmu, ale aj metabolických porúch a vírusových infekcií, napríklad pri hepatitíde. Tras postihuje najmä horné končatiny a vyskytuje sa až v neskorších fázach choroby.

Intenčný typ tremoru je typický pre problémy s chôdzou, kedy došlo k poškodeniu časti mozgu zvanej mozoček, pričom tento tras sa prejavuje najmä pri chôdzi a pri jej ukončení. Cereberálny tras je zas typický ako dôsledok chronického alkoholizmu alebo pri dlhodobej konzumácii veľkého množstva liekov, objavuje sa aj pri tyreotoxikóze. Už v detstve sa zas môže objaviť myoklonická dystónia, ktorá je zapríčinená poruchami génov, konkrétne mutáciou génu DYT11 alebo DYT15.

Úzkostné stavy a trasenie tela

Pre úzkostné stavy a problémy tohto typu je typický tzv. esenciálny tremor, ktorý sa objavuje najčastejšie v strednom veku a najčastejšie na rukách, niekedy na nohách. Treba samozrejme vylúčiť také prípady ako dehydratácia, horúčkovitá choroba a podobne. Ľudia trpiaci úzkosťami nemôžu tento stav ovládnuť aj keby veľmi chceli a ide len o dočasný príznak, ktorý začne a trvá len počas doby, kedy sa cíti človek v ohrození a pociťuje úzkosť. V bežnom živote sa tras nemusí potom vyskytovať vôbec.

Tras len jednej ruky, a je jedno či ľavej alebo pravej, môže byť práve signálom začiatku Parkinsonovej choroby, prípadne roztrúsenej sklerózy, ale napríklad aj signálom začínajúceho trasenia rúk v strese. Tento problém začína práve len na jednej ruke a dokonca veľmi mierne, no neskôr sa už bude prejavovať oveľa intenzívnejšie. Jediným riešením je hľadať príčinu a to za pomoci odborných sedení a konzultácií s psychológom, ktorý ako jediný vie určiť správnu diagnózu a začať ju riešiť.

Počítačová tomografia
Na diagnostiku sa najčastejšie využíva CT

Ako hľadať príčinu a ako tras liečiť

Ako prvé je potrebné zistiť, či má tremor fyziologický alebo psychologický základ. Ak vychádza napríklad z úzkostných stavov alebo stresu, treba sa zamerať na tento faktor a čo najviac ho obmedziť. Vo väčšine prípadov je však za trasom najmä fyziologická príčina a to od bežných, ako napríklad horúčka či reakcia na chlad, až po závažnejšie, ktoré spočívajú v začiatku ochorení ako je Parkinsonova choroba, zlyhávanie obličiek, problémy s pečeňou alebo problémy s obrnou. Základom je zistenie frekvencie tremoru a neurologické vyšetrenia, najmä CT, EEG a magnetická rezonancia.

Trasenie rúk či iných končatín môžu spôsobovať aj:

  • užívanie niektorých liekov, najmä kortikoidov alebo antidepresív
  • nedostatok vitamínov, najmä vitamínu B12
  • nedostatok horčíka
  • zvýšená činnosť štítnej žľazy
  • nedostatok dopamínu
  • prechladnutie
  • hypoglykémia
  • otrava alkoholom

Nezabudúdať ani na prevenciu

Viacerým chorobám, ktoré sa prejavujú trasom rúk, sa síce predchádzať úplne nedá, ale je možné spomaliť ich vývoj. Veľmi dôležité je teda dbať na prevenciu, ktorá spočíva vo všímaní si aj toho najmenšieho trasu, ale najmä v skorej diagnostike. V rámci prevencii je možné sa zamerať tiež na doplnenie niektorých chýbajúcich látok alebo vitamínov, ktoré sa môžu prejaviť tremorom. Samozrejme, ak nastane tras rúk náhle napríklad z úzkosti, dlhodobá prevencia nepomáha.

Tu je niekoľko možností, ktoré sa dajú použiť v rámci prevencie:

Prevencia tremoruOkrem toho je treba vysadiť niektoré lieky alebo látky, ktoré môžu väčší tras podporovať - ide najmä o kofeín, amfetamíny a kortikosteroidy. Taktiež sa treba vyhýbať aj nadmernému užívaniu výživových doplnkov s vyšším obsahom železa a mangánu, naopak, vhodné je, ak človek užíva viac kyseliny listovej. Ľudia trpiaci trasom rúk by sa tiež mali vyhýbať alkoholu, ktorý zhoršuje tento prejav a ak sa v rodine už skôr vyskytol tremor, treba na to myslieť pri prevencii od skorého veku.

Ukážka tremoru rúk

Ukážka tremoru rúk

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Vysoký krvný tlak v noci zvyšuje riziko zdravotných komplikácií a je príčinou srdcového infarktu či cievnej mozgovej príhody Vysoký krvný tlak v noci zvyšuje riziko zdravotných komplikácií a je príčinou srdcového infarktu či cievnej mozgovej príhody

Vysoký krvný tlak zapríčiňuje rôzne zdravotné komplikácie. Zistilo sa, že nočná hypertenzia to ešte zhoršuje.

Maskovaná hypertenzia = normálny krvný tlak u lekára, ale vysoký doma Maskovaná hypertenzia = normálny krvný tlak u lekára, ale vysoký doma

Maskovaný vysoký krvný tlak je možnou príčinou neliečenia hypertenznej choroby. Meranie u lekára preukáže normálnu hodnoty tlaku krvi. Avšak, realita je iná.

Meranie krvného tlaku - zásady správneho postupu Meranie krvného tlaku - zásady správneho postupu

Správne meranie krvného tlaku má svoj význam. Pri nedodržaní určitých zásad môže prísť k chybnému nameraniu vysokého či nízkeho tlaku krvi.

Aké sú typické príznaky pre vysoký krvný tlak? Aké sú typické príznaky pre vysoký krvný tlak?

Vysoký krvný tlak je ochorenie, ktoré vás môže sprevádzať životom bez povšimnutia. V tomto je ukrytá jeho nebezpečnosť. Rizikom je hlavne vypuknutie komplikácií, ktoré...

Neliečená hypertenzia ohrozuje zdravie a život Neliečená hypertenzia ohrozuje zdravie a život

Vysoký krvný tlak prebieha dlhoročne a pritom sa nemusí nijako prejaviť. Až do doby, keď nastanú komplikácie ohrozujúce zdravie a život.

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Esenciálny tremor - podporná skupina - Zuzana 21.05.2018 15:17

Pre tých, ktorí trpia esenciálnym tremorom, doporučujem uzavretú skupinu na fb, kde ľudia môžu zdieľať svoje starosti a otázky a navzájom si pomôcť. Tu je odkaz: https://www.facebook.com/groups/2261285237418390/

44 maho 19 10.03.2020 09:09

Pravdepodobne mám esenciálny tremor už 5 rokov.Azilect mi nezaberá.Som bezradná,odkázaná na pomoc.Poraďte,prosím. Marta