Čo je to presbyopia? Starecké videnie či vetchozrakosť

Čo je to presbyopia? Starecké videnie či vetchozrakosť
Zdroj foto: Getty images

Presbyopia, inak vetchozrakosť, nastupuje zväčša po 40. roku života. Postihuje každého, ako následok prirodzeného starnutia. Prvým príznakom je zhoršenie videnia do blízka. Poznáme aj výraz choroba krátkych rúk, a odďaľovanie čítaného od seba.

Charakteristika

Presbyopia, alebo aj vetchozrakosť, vzniká následkom prirodzeného starnutia organizmu, a teda aj oka. Nie je to typická choroba či očná vada a zhoršenie zraku.

Tak ako celý organizmus aj oko časom starne. Tento prirodzený dej zasahuje tiež očnú šošovku.

Úlohou očnej šošovky je zaostrovanie videného obrazu tak, aby bol na sietnici vykreslený ostro. Táto vlastnosť sa označuje aj ako akomodácia.

Presbys, z gréckeho starý a opia videnie.
Označovala sa aj ako starecké videnie.
Nesprávne, keďže nastupuje už pred obdobím staroby.
Známe je aj označenie choroba krátkych rúk, pričom vetchozrakosť nie je choroba.

V mladosti je pružnosť, elasticita šošovky vysoká. Šošovka je schopná zaostriť na akúkoľvek vzdialenosť. V 10. roku života je ostrosť blízkeho bodu približne vo vzdialenosti 7 cm, po 40. roku už vo vzdialenosti 20 cm a po 60. roku 1 metra.

V optike blízky bod oka znamená: najbližšia vzdialenosť pre schopnosť zaostrenia.

Dioptria je jednotka optickej mohutnosti šošovky. Pri narodení má hodnotu +20D, v 40. roku +3D a po 60. roku asi jednu dioptriu.

Znížená akomodácia je následkom zmien v šošovke, kde sa mení pomer vody a ostatných látok. Znižuje sa jej elasticita, čo ovplyvňuje schopnosť prispôsobenia sa aktuálnej potrebe.

Vetchozrakosť nastupuje v priebehu 40. - 50. roku života. Postihuje 100 % populácie. U niekoho sa vyskytuje skôr a u iného neskôr.

Ovplyvňuje ju už prítomná krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť. Pritom, ak je človek krátkozraký, vyskytuje sa neskôr a, naopak, pri ďalekozrakosti v skoršom veku.

Príčiny

Pýtate sa: Čo je presbyopia, čo je jej príčinou?

Príčinou vetchozrakosti je teda starnutie očnej šošovky, množstvo biochemických a biomechanických procesov.Počas rokov sa mení pomer vody, ostatných látok, ako napríklad rozpustných a nerozpustných bielkovín vo vnútri očnej šošovky.

Tento proces zapríčiňuje stratu pružnosti, čiže elasticity.

Čo je to šošovka?

Šošovka má diskovitý tvar, je priehľadná a prechádza ňou obraz, ktorý sa zobrazuje na sietnici. Pružnosť a schopnosť meniť zakrivenie dopomáha k ostrosti zobrazeného predmetu na sietnici.

Šošovka, odborne lens cristalina, je najdôležitejšou súčasťou optickej sústavy oka.

Tvoria ju tri vrstvy, a to puzdro, epitel a jadro. V jadre sa nachádzajú priehľadné kryštáliky. Tie tvoria špecifické optické prostredie.

Šošovka rastie počas celého života a podlieha zmenám starnutia. Rastie do objemu, hmoty, hrúbky či váhy. Tieto zmeny vedú k zníženiu elasticity, čiže pružnosti a tá je dôsledkom vetchozrakosti. Samotnú priehľadnosť šošovky môže ovplyvňuje vek, oxidačný stred, narušiť ju môže napríklad sivý zákal.

Zakrivenie šošovky menia svaly. V minulosti sa za hlavnú príčinu vzniku ťažkostí pokladalo starnutie týchto svalov. Avšak, v dnešnej dobe vieme, že táto príčina (atrofia príslušných svalov) nie je úplná.

Šošovka nie je schopná potrebnej akomodácie a obraz blízky k oku sa rozmazáva, nie je ostro vykreslený na sietnici. Predlžuje sa blízky bod. Spôsobuje to rozmazané a neostré videnie na blízko.

Človek predlžuje blízky bod, čím sa snaží prispôsobiť vzdialenosť zaostrenia. Poznáme odďaľovanie knihy či novín pri čítaní.

Presbyopia, senior má problém s čítaním do blízka
Typické zväčšovanie vzdialenosti pre lepšie zaostrenie. Foto: Thinkstock

Presbyopia postihuje každého človeka po 40. roku života, pričom vrcholí po šesťdesiatke. Následne sa už nezhoršuje. Nástup ťažkostí je individuálny a ovplyvňuje ho počiatočná kvalita zraku.

A teda: Presbyopia nie je ochorenie, ale vzniká ako následok fyziologického starnutia oka, očnej šošovky.

Príznaky

Prvým príznakom zhoršenej elasticity šošovky je rozmazané videnie. Blízke predmety sú neostré, tak ako napríklad pri čítaní sa rozmazáva text, ktorý bol predtým ostrý.

presbyopia a rozmazanie knihy
Nemožnosť čítať doteraz dobre viditeľného textu. Foto: Thinkstock

Človek sa snaží zväčšiť vzdialenosť predmetu tak, aby bol ostrý. V neskoršom štádiu už nepostačuje dĺžka rúk, rusky sa preto označuje aj ako blizorukij, čiže krátke ruky.

Medzi príznaky vetchozrakosti patrí:

  • rozmazané, zahmlené a neostré videnie na krátku vzdialenosť
    • neskôr aj na strednú a dlhšiu vzdialenosť
    • viditeľné naťahovanie rúk, napríklad pri čítaní
    • prižmurovanie
  • zhoršené videnie pri zníženom osvetlení, v šere
  • zhoršenie schopnosti zaostriť pri zmene pozorovacej vzdialenosti, spomalené zaostrenie
  • únava očí a ich rýchlejšia unaviteľnosť pri dlhšom čítaní
  • prekrvenie a začervenanie očných spojiviek
  • bolesť očí
  • bolesť hlavy
  • závraty

Presbyopia spôsobuje ťažkosti najmä tam, kde je potrebné ostré videnie na bližšiu vzdialenosť. Napríklad pri čítaní alebo práci s počítačom. Neskôr aj pri pozeraní televízie a šoférovaní.

Diagnostika

Diagnostika v prvom rade zahŕňa anamnézu a klinický obraz. To znamená, že sú dôležité informácie od dotyčnej osoby, ktorá má problém so zrakom.

presbyopia, vyšetrenie zrakovej ostrosti
Zhoršená zraková ostrosť robí problém najmä pri čítaní. Foto: Thinkstock

Ako zistiť, že môže ísť o presbyopiu?

  1. vek nad 40 rokov
  2. zhoršenie zraku pri bežných činnostiach, hlavne na krátku vzdialenosť
  3. pri dlhšom čítaní
  4. zvýšená unaviteľnosť očí
  5. držanie knihy či mobilného telefónu ďalej od očí
  6. rozmazané a zahmlené videnie
  7. problémy v šere, a to pri čítaní či šoférovaní
  8. únava očí
  9. bolesť očí
  10. bolesť hlavy

Tieto príznaky môžu viesť k podozreniu, že problémom je vetchozrakosť. Avšak, definitívnu diagnózu vysloví lekár, a teda oftalmológ, po očnom (oftalmologickom) vyšetrení. Nakoľko je treba vylúčiť inú príčinu zhoršenia zraku.

Vyšetrenie zraku môže vykonať aj optometrista. Optometria je špecializovaný odbor, ktorý sa okrem presbyopie zaoberá aj krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou, astigmatizmom.

Priebeh

Zraková schopnosť na kratšie vzdialenosti sa začne po 40. roku života zhoršovať. Presná veková hranica je individuálna.

Senior má v ruke okuliare
Veková hranica nástupu presbyopie je individuálna. Foto: Thinkstock

Ako prvá sa vyskytuje únava očí pri dlhšom čítaní či práci za počítačom. V následnej dobe sa pridáva problém počas šera a v zhoršených svetelných podmienkach.

Rozsah sa zväčša postupne zhoršuje na strednú dlhšiu vzdialenosť. Napríklad pri sledovaní televízie alebo šoférovaní, a to hlavne pri stmievaní.

Pribúdajúci vek ide ruka v ruke so zhoršujúcimi sa ťažkosťami. A to až do približne 60. roku života. Vtedy sa progres, postupnosť, presbyopie zvyčajne zastavuje a stabilizuje.

Okrem toho sa vyskytujú aj ostatné už uvedené ťažkosti, ako je napríklad bolesť očí a hlavy. Ale aj zvýšená ospalosť najmä pri dlhšej práci.

Ako sa lieči: Presbyopia

Ako sa lieči presbyopia? Korekcia, šošovky i lasaer

Zobraziť viac

Informácie vo videu

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané