Rakovina hrtana i v mladom veku? Čo je to, prečo a aké má príznaky?

Rakovina hrtana i v mladom veku? Čo je to, prečo a aké má príznaky?
Zdroj foto: Getty images

Rakovina hrtana je jedna z najnebezpečnejších onkologických chorôb, ktoré môžu ľudský organizmus postihnúť. Ide o zhubný typ nádorového ochorenia vychádzajúceho priamo z výstelky hrtanu. 

Charakteristika

Rakovina hrtana je závažným zdravotným problémom. Treba ju odhaliť včas.

Nádor môže mať v hrtane rôzne umiestnenie. Veľmi dôležité je skoré zachytenie nádorového procesu. Pretože v neskorších štádiách dochádza k jeho masívnemu prenikaniu do okolitých tkanív.

Pomerne často rakovinové bunky metastázujú aj do iných častí organizmu, napríklad do pľúc.

Nie každý nádor vyskytujúci sa v hrtane je malígny, teda zhubný.

Nezhubné nádory rastú pomaly, a ich chovanie voči okoliu nie je invazívne ako je to v prípade zhubných. A benígne nádory nemetastázujú.

Medzi benígne, čiže nezhubné patrí, napríklad Nodulus vocalis, čo je uzlík, ktorý vzniká na hlasivkách. Najčastejšie známy u spevákov. Po preťažení hlasiviek môže vzniknúť hlasivkový polyp. A medzi nezhubné ochorenie patrí aj Skvamózny papilóm hrtanu.

Avšak, malígne nádory prerastajú do okolia, poškodzujú tak susedné tkanivo a majú tendenciu metastázovať. Rastú rýchlo a aj sa rýchlo invazívne rozširujú a ničia okolité tkanivá. Rakovina hrtana najčastejšie vychádza z buniek dlaždicového epitelu. Iné označenie má aj ako malígny epitelový nádor hrtanu.

Pričom, podľa ich umiestnenia v hrtane je viacero foriem tejto rakovinyGlotická rakovina začína obvykle rastom nádoru na jednej hlasivke, ktorý sa neskôr rozšíri na druhú a rastie tak do hĺbky ako aj do okolia po ploche. Metastázuje obvykle neskôr. Supraglotická forma sa šíri z príklopky hrtanu.

V Európe je približne 5 - 7 % zastúpenie rakoviny hrtanu spomedzi všetkých rakovín. 
Najčastejšie u mužov, a to hlavne po 50. roku života.

Anatómia hrtanu s popisom, model, hrtanová príklopka, teda epiglottis, hlasivky, jazyk, pažerák, priedušnica a priestor pod a nad hlasivkami, teda subglotický a supraglotický priestor
Anatómia hrtanu. Zdroj foto: Thinkstock Photos

Invazívne sa dostáva do jazykablízkych častí hltanu. Šírenie je obvykle po oboch stranách lymfatických uzlín. V súčasnosti prevažujú práve tieto supraglotické formy karcinómu. Pri supraglotických nádoroch prichádzajú pacienti k lekárovi so zväčšenými lymfatickými uzlinami. Pomerne dosť sa tento nádor zväčšuje, a tak je jeho odstránenie a liečba ťažšia.

Infraglotická rakovina je z hľadiska liečby najproblematickejšia, a to preto, že v tomto prípade dochádza k metastázovaniu pomerne rýchlo a zároveň nádor rastie aj smerom do priedušnice a aj smerom nahor k hlasivkovým väzivám.

Pomenovanie umiestnenia je teda podľa toho, či sa nádor nachádza:

  • na hlasivkách, teda glotická forma
  • nad hlasivkami, čiže supraglotická forma
  • subglotická či infraglotická je forma podhlasivková

Tabuľka znázorňuje približné zastúpenie nádorových foriem

Názov Percento výskytu
Glotický nádor 65
Supraglotický nádor 30
Infraglotický nádor 5

Príčiny

Rakovina hrtana je veľmi častým ochorením u fajčiarov. A to najčastejšie u mužov. Pre zvyšovanie počtu žien fajčiarok stúpa aj v prípade ženského pohlavia. Rakovina hrtana a vek majú taktiež súvislosť. U detí je veľmi vzácny. Jeho výskyt začína najbežnejšie nad 40. rokom s vyvrcholením okolo 50. - 60. roku života.

U fajčiarov je 20x vyššia úmrtnosť na karcinóm hrtana ako u nefajčiarov. 

Pľúca zničené fajčením a rakovinou symbolické znázornenie
Fajčenie škodí pľúcam, aj hrtanu, je karcinogénom. Zdroj foto: Thinkstock Photos

Môže vzniknúť aj na základe fyzikálnych, chemických aj biologických faktorov.Napríklad supraglotická forma rakoviny má pomerne častú súvislosť aj s alkoholizmom. Menej často vzniká na základe vystavenia rôzneho žiarenia. Vznik tohto druhu rakoviny podmieňuje aj vírusová infekcia. Rizikovým faktorom sú aj rôzne tučné jedlá alebo konzervanty.

Medzi rizikové faktory vzniku rakoviny hrtana patrí:

  • fajčenie
  • alkohol, najmä koncentrovaný 
  • najhoršia je kombinácia alkoholizmu a fajčenia
  • kontaminácia ťažkými kovmi, ako je napríklad nikel, urán, azbest
  • vírus HPV
  • genetická predispozícia
  • malnutrícia (podvýživa)

U ľudí mladších ako 50 rokov je najčastejšou príčinou rakoviny hrdla, práve, sexuálny styk. A to hlavne pre časté striedanie sexuálnych partnerov a praktizovanie orálneho sexu.

Príčinou je prenos HPV, teda ľudského papiloma vírusu. Hlavne kmeňov HPV 16 a 18. Typy HPV 6 a 11 sú príčinou benígnych tumorov.

Príznaky

Nádor v hrtane sa prejavuje podľa toho, v akej fáze sa nachádza a aj podľa toho akého je typu. Najčastejšie sa začína prejavovať zmenou hlasu, neustupujúcim chrapotompocitom, akoby mal človek v krku cudzie teleso.

Neskôr, keď sa nádor zväčšuje, už nastupujú aj problémy s prehĺtaním, niekedy aj bolesti. Pridružuje sa aj sťažené dýchanie, ako keby cez nejakú prekážku.

Nádorové ochorenia rakovinového typu sa prejavujú aj chudnutímzvýšenou telesnou teplotou bez zjavnej príčiny. Vzhľadom na to, že ide o rakovinu hrtana, ktorý slúži na dýchanie a tiež aj na príjem potravy, je typický niekedy aj pocit dusenia, vykašliavanie krvi alebo krvácanie z ústnej dutiny.

Niekedy sa vyskytuje aj nadmerné potenie. Bolesť môže vyžarovať, napríklad do ucha. Nebezpečenstvo vyplýva aj z toho, že nádorové ochorenie je dlho nemé, čiže sa neprejavuje. Až v neskoršom štádiu môže zapríčiniť prekážku, a tým aj pocit cudzieho telesa v hrdle, či dusenie.

Reťaz na krku, žena, drží ju rukami, symbolické ťažkosti s hrdlom
Spôsobuje zachrípnutie, pocit cudzieho telesa, problém s prehĺtaním, aj prekážku v dýchacích cestách. Zdroj foto: Thinkstock Photos

Klinicky nemou formou prebieha hlavne podhlasivkový typ, čiže subglotický tumor. Dlhšiu dobu prebieha asymtomaticky aj supraglotická forma nádoru.

Medzi hlavné prejavy rakoviny hrtana patria:

  • zachrípnutie, je včasným prejavom pri postihnutí hlasiviek
  • pocit cudzieho telesa v hrdle
  • bolesť hrdla
  • dýchavičnosť, čiže sťažené dýchanie
  • zhoršené prehĺtanie, teda dysfágia
  • kašeľ
  • vykašliavanie krvi
  • chudnutie

Nutnosť ORL vyšetrenia je pri zachrípnutí, ktoré trvá dlhšie ako 21 dní.
Dôvodom je, že zachrípnutie je najčastejším včasným prejavom hlasivkového nádoru. 

Tabuľka znázorňuje približné percento výskytu prejavov rakoviny hrtana

Príznak Percento výskytu
Zachrípnutie 90
Pocit cudzieho telesa v hrdle 10
Bolesť hrdla 10
Sťažené dýchanie 10
Ťažkosti s prehĺtaním 10
Kašeľ 5
Vykašliavanie krvi 1
Chudnutie 10

Dôležité je, aby nezostali tieto symptómy prehliadnuté, a to najmä vtedy, ak sa vyskytujú intenzívne alebo dlhšiu dobu.

Diagnostika

Významné je zachytiť nádor čo najskôr, a preto by sa mal človek trpiaci zmienenými príznakmi objednať na ORL. Pri ORL vyšetrení sa dá zistiť pomocou laryngoskopického vyšetrenia prítomnosť nádorových zmien v hrtane. Prítomnosť ochorenia sa vyšetruje aj prehmataním krčných uzlín, teda palpácia krku.

Za pomoci biopsie je možné určiť typ nádoru. Tiež sa používajú zobrazovacie vyšetrenia ako RTG, CTmagnetická rezonancia. Ultrazvukom sa skúma stav lymfatických uzlín. Niektoré ambulancie majú k dispozícii aj autofluorescenciu, ktorá zistí prítomnosť rakoviny v tkanivách. 

PET/CT je kombinácia CT a pozitrónovej emisnej tomografie. Využíva sa radiačné žiarenie radiofarmák. Viac informácií o vyšetrení.

Priebeh

Podľa typu rakovinového nádoru sa líši aj priebeh. Najpomalšie sa rozširuje glotická forma rakoviny hrtana, ktorá metastázuje až v neskorších štádiách.

Prognosticky je táto forma najlepšia.

Najčastejšie tento typ vzniká na jednej hlasivke. Následne sa šíri aj na druhú. Najčastejším a aj včasným príznakom je zachrípnutie, ktoré pretrváva.

Supraglotická rakovina sa šíri z hrtanovej príklopky, teda epiglottis. Na rozdiel od glotickej formy, ktorá začína na jednej hlasivke a postupne prechádza ďalej. Aj táto forma však metastázuje neskôr.

Starší šedivý muž má bolesť v oblasti hrdla, problém s hrtanom
Ťažkosti sa môžu vyskytnúť až v neskorom štádiu. Zdroj foto: Thinkstock Photos

Najagresívnejšou formou, ktorá sa tým pádom aj najťažšie lieči, je infraglotická rakovina.Metastázuje veľmi rýchlo, a to smerom nahor aj nadol. Nevýhodou pri tomto type je to, že dlhšiu dobu prebieha asymptomaticky.

Avšak, subglotická forma je najvzácnejšia.

Podľa veľkosti a rozsahu nádorového bujnenia sa pridružujú aj iné príznaky. Ako sú problémy pri prehĺtaní, pretrvávajúca bolesť hrdla, a to aj zhoršenie bolesti pri prehĺtaní. Prekážka môže vytvárať pocit cudzieho telesa v krku.

Samozrejme, ak sa zúži priestor pre vdychovanie vzduchu, nastupuje sťažené dýchanie. Menej často sa vyskytuje krvácanie z dýchacích ciest či vykašliavanie krvi. Avšak, tento príznak je závažný a môže končiť smrťou.

Metastázovanie pri rakovine hrtanu prebieha najčastejšie do regionálnych lymfatických uzlín. Pri subglotickej forme je to aj do uzlín, ktoré sa nachádzajú v okolí priedušnice. Metastázovanie do vzdialenejších častí prebieha hlavne do pľúc.

Infografika znázorňuje informácie o rakovine hrtana, jej príčinách, príznakoch a dôležitosti vyšetrenia
Informácie o rakovine hrtana

Ako sa lieči: Rakovina hrtana

Liečba rakoviny hrtana: Operácia, ožarovanie, chemoterapia a iné

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané