späť na zoznam príznakov

Čo signalizujú kŕče v bruchu (i počas tehotenstva či u detí)?

Autor: Michal Hrebík
Čo signalizujú kŕče v bruchu (i počas tehotenstva či u detí)?
Zdroj foto: Getty images

Kŕče v bruchu nemusia byť len príznakom vážnejšieho ochorenia. Veľakrát ide napríklad o odozvu žalúdka po ťažkom jedle, prípadne veľmi typické sú kŕče aj v prípade hladu, kedy je žalúdok prázdny a tráviace šťavy nemajú potravu na trávenie. Horšie už je, ak sa s kŕčmi spájajú aj bolesti, vtedy je možné už uvažovať aj o niektorých ochoreniach či už tráviacej sústavy, prípadne môže ísť o zdravotné problémy pohlavnej alebo vylučovacej sústavy. Takéto prípady si vyžadujú aj lekárske vyšetrenie.


Mám kŕče v bruchu. Je to problém?

Pokiaľ ide o jednorázový príznak, ktorý sa nevracia a jeho priebeh rýchlo odznie, nie je treba hneď navštevovať lekára. Veľakrát sú kŕče v bruchu napríklad pri zápche alebo naopak hnačke, no väčšinou aj bez lekárskej pomoci do niekoľkých hodín až dní zmiznú. Vzhľadom na to, že brušné kŕče sú aj jedným z príznakov otravy napríklad hubami, rastlinami alebo chemikáliami, je samozrejme lepšie, pokiaľ existuje dôvodné podozrenie z požitia týchto látok, navštíviť lekára čo najskôr.

Okrem typických tráviacich problémov môžu byť za samotnými kŕčmi v bruchu napríklad aj obličkové kamene. V tomto prípade sú prítomné kŕčovité bolesti v boku, ktoré vyžarujú do dolnej časti brucha. Okrem fyziologických príčin treba niekedy hľadať pôvod aj v psychogénnych, najčastejšie v nadmernom strese. Vtedy sa môžu vyskytnúť z ničoho nič nielen kŕče v oblasti pupka, ale aj riedka stolica či bolesti hlavy. Tieto symptómy sú ale prítomné len počas pôsobenia stresových faktorov.

Pozor na kŕče u detí

Vo väčšine prípadov nie sú kŕče alebo bolesti brucha u detí ničím nezvyčajným a nemusí ísť o vážnu príčinu. Sú však situácie, kedy je ale lepšie vyhľadať lekársku pomoc. Ak sú prítomné bolesti brucha trvajúce viac ako 3 hodiny, je problém so stolicou či odchodom vetrov a dieťa je bledé, treba lekárske vyšetrenie čo najskôr. Problémom totiž môže byť nepriechodnosť alebo upchanie čriev. U detí v školských zariadeniach sú časté aj črevné infekcie, ktoré majú rýchly nástup, ale aj rýchly ústup symptómov.

Ak sú kŕče intenzívnejšie, pridá sa aj zvierajúca bolesť a prichádzajú vo viacerých vlnách postupne, ide o tzv. brušnú koliku, ktorá indikuje problémy napríklad v žlčníku, črevách alebo v obličkách a môže ísť napríklad o rôzne kamene, čiže žlčníkové alebo obličkové, prípadne ak sa vytvorila iná prekážka v dutinách týchto orgánov. Pri požití ťažko stráviteľného jedla je typická gastritída, ktorá môže prerásť aj do chronickej formy a preto je lepšie navštíviť lekára.

Hnačka a silné kŕče v bruchu? Sú za tým črevá

Salmonela
Baktéria, ktorá je pôvodcom salmonelózy

Bolesťami aj kŕčmi v bruchu sa spolu s hnačkou prejavujú napríklad aj laktózová intolerancia, čo je neschopnosť tráviaceho traktu spracovať laktózu, čiže mliečny cukor. Väčšinou je ochorenie spôsobené nedostatkom enzýmu laktázy, ktorá vie laktózu štiepiť a spracovať. Veľmi často sa toto ochorenie prejavuje už u deti, kedy sú pritomné silné kŕče a hnačka pri požití niektorých druhov potravín. U dospelých sa môžu objaviť aj kolikovité bolesti, plynatosť a pocit plnosti.

Rovnako sa podobnými príznakmi prejavuje aj salmonelóza, čo je bakteriálne hnačkové ochorenie čreva. Salmonelóza patrí u nás medzi najznámejšie choroby prejavujúcu sa kombináciou hnačky a kŕčov, pričom najčastejšie sa človek nakazí z potravín, ktoré neprešli dostatočným tepelným spracovaním alebo pasterizáciou. Pôvodcom ochorenia je baktéria Salmonella enterica a pokiaľ sa vyskytnú medzi symptómami aj nadúvanie, bolesti brucha a teplota, treba čo najskôr vyhľadať lekára.

Ulcerózna kolitída aj Crohnova choroba

V hrubom čreve môže prísť aj k zápalom, ktoré majú dlhodobejší a striedavý charakter. Ide napríklad o ulceróznu kolitídu, ktorá sa prejavuje nielen cez kŕče v bruchu, ale aj hnačkou a chudnutím. Oveľa horším problémom je ale rakovina hrubého čreva. Na vnútornej stene čreva vytvárať nádory, tzv. polypy, avšak nie vždy ide o zhubné názory. Pokiaľ sú benigné, čiže nezhubné, ľahko sa chirurgicky odstránia, horšie to je, ak metastázujú ďalej, to je liečba už zložitejšia.

Crohnova choroba je zas chronický zápal tenkého čreva a hrubého čreva, ktorý sa podobá na ulceróznu kolitídiu. Aj v prípade tohto ochorenia sú príznaky dosť podobné, výnimočne môže byť ochorenie asymptotické, čiže bez vonkajších prejavov. Toto zápalové črevné ochorenia sa zvyčajne prejavuje hnačkami, bolesťami brucha, teplotou, stratou hmotnosti a kŕčmi v bruchu. Riešením stavu je najčastejšie diéta kombinovaná s užívaním probiotík a niektoré tabletky či lieky na predpis.

Kŕče v tehotenstve
Počas tehotenstva netreba brať kŕče na ľahkú váhu

Ženy ich poznajú aj v tehotenstve

U žien sú veľmi časté kŕče v bruchu najmä pri silnej menštruácií, čo sa dá riešiť niektorým z farmakologických prípravkov proti bolesti. Ojedinele sa môže kŕčmi v oblasti brucha prejavovať aj zápal vaječníkov u žien a práve preto je potrebné, aby v prípade dlhšie trvajúcich problémov tohto druhu navštívil človek lekára. Tehotenstvo a kŕče v bruchu sú tiež spojené nádoby, najmä na začiatku tehotenstva. Niektoré zdroje dokonca udávajú, že môže ísť priamo o príznak tehotenstva.

Počas tehotenstva môže ísť o rôzne problémy, pričom niektoré sú vážnejšie a vyžadujú si lekárske vyšetrenie. Najčastejšie sú kŕče a bolesti prítomné, ak ide o bežné tráviace problémy alebo na konci tehotenstva, ak ide už o tzv. predzvestné vzťahy. Oveľa závažnejšie sú ale situácie, ak kŕče indikujú:

  • mimomaternicové tehotenstvo
  • predčasné odlučovanie placenty
  • preeklampsiu
  • predčasný pôrod

Čo na kŕče v bruchu pomáha? Niekedy len odborná liečba

Pri menej vážnych príčinách, ako sú občasné črevné problémy, stačí nasadiť na zopár dní diétu, obmedziť prísun mastných, ťažkých a upravovaných jedál a kŕče by mali zmiznúť. Sú však aj situácie, kedy nie je možná žiadna liečba bez odbornej diagnostiky. Ide najmä o chornické ochorenia hrubého či tenkého čreva, prípadne o niektoré vážnejšie črevné infekcie. Napríklad salmonelóza sa musí vždy liečiť aj hospitalizáciou, nakoľko ide o vysokoinfekčnú chorobu s rýchlym prenosom.

Laktózová intolerancia sa prejavuje tiež žalúdočnými kŕčmi. Viac informácii o nej ponúka nasledujúca infografika:

Laktózová intolerancia a kŕče v bruchu

Gastritída či obličkové kamene, ktoré môžu byť tiež za kŕčmi, je nutné rovnako liečiť len s pomocou lekára, najmä v prípade chronických foriem ochorení. Aj keď platí, že väčšina kŕčov v bruchu býva spojená prevažne s trávením ťažkého jedla a pokiaľ sa neobjavia iné vážne príznaky, nie je treba tento symptóm preceňovať, sú situácie, kedy treba byť citlivejší. Ide najmä o tehotné ženy, deti a starších ľudí, kde môže ísť o vážnejšie stavy, niekedy aj životohrozujúce, ako je napríklad nepriechodnosť čriev.

Lekárka o laktózovej intolerancii

Lekárka o laktózovej intolerancii

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Čítajte 3 skúsenosti užívateľov s Kŕčmi v bruchu

Čo signalizujú kŕče v bruchu (i počas tehotenstva či u detí)? patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: brušné kŕče
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Kalorické tabuľky: Aké sú výživové/nutričné hodnoty jedál, potravín? Kalorické tabuľky: Aké sú výživové/nutričné hodnoty jedál, potravín?

Kalorické tabuľky vám ponúkajú prehľad do množstva energie, ktorú majú jednotlivé potraviny. Uvádzajú obsah kalórií, bielkovín, cukrov a tukov.

Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie, vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať problémy....

Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 

Syndróm vyhorenia: Máte ho? Ako ho prekonať? + Urobte si online TEST Syndróm vyhorenia: Máte ho? Ako ho prekonať? + Urobte si online TEST

O vyhorení človeka sa hovorilo už v dávnej minulosti ako o stave vyčerpanosti tela a duše. Pojem syndróm vyhorenia alebo, ak chcete, i burnout syndróm bol prvý krát popísaný a definovaný...

Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu. Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Naposledy aktualizované 17.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Roman 31.03.2017 13:37

Mal som bolesti brucha a takisto aj krce v bruchu niekolko dni. Nakoniec som zistil, ze mam helikobakteriu. Daju sa zohnat v lekarnach aj take testy, pokial nechcete ist k lekarovi, lebo tam vas caka hadicka az do zaludka, co je velmi neprijemne.

Čo mi pomohlo

Zistoval som na nete, co je dobre na helikobaktera. Ukazalo sa, ze mam uplne nespravnu zivotospravu, a takisto aj jedalnicek. Okrem zmeny jedlanicka su dobre tiez rozne probiotika, masticha, jablcny ocot a prirodne enzymy. To uz zavisi od kazdeho osobitne, ci da prednost prirode, alebo radsej antibiotikam. Ja som zvolil prirodu a osvedcilo sa mi to.

Moje kŕče - Adriana 19.11.2016 18:46

Pri mne sa bolo treba iba vyprdieť a uvolniť prešlo to asi za 30 min. Keď som chodila tak to bolo v poho ako nahle som si sadla a lahne už bolo zle.

Čo mi pomohlo

Ležať v posteli s malymi bolestami potom prešli

zápal žalúdka - vlado 14.10.2015 14:50

V minulosti sa mi viackrát stalo, že, pravdepodobne zo zvýšenej hladiny kyseliny, som mal žalúdočný záchvat / zápal žalúdka. V pravidelných hodinových intervaloch som vracal, aj keď som predtým nič nejedol. To sprevádzali aj silné kŕče v bruchu, hnusný zážitok.

Čo mi pomohlo

Vždy nakoniec pomohlo len utekať do nemocnice na infúzku, do ktorej pridali niečo na potlačenie žalúdočných bolestí (myslím že Torecan). Na druhý deň už bolo všetko ok, možno trochu nízky tlak, bolesť hlavy, asi z toho zvracania.

petina1notka 14.10.2015 14:59

ja ja mavam kyselinu, ako sa tomu snazis predchadzat? robis nieco, aby sa to uz neopakovalo?

vlado 14.10.2015 15:04

Áno, ak mám pocit pálenia záhy predtým, ako idem spať, tak zjem niekoľko tých ryžových "polystyrénových" chlebíkov (takých tých okrúhlych bielych), ak to do pár minút neustupuje, dávam si liek Helicid. Preto som napísal, že predtým, ako idem spať, lebo tie žalúdočné záchvaty mi začali vždy ráno po prebudení.