späť na zoznam príznakov

Bolesť v boku: Čo je príčinou bolesti vľavo či vpravo? + Vyžaruje do iných častí?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Bolesť v boku: Čo je príčinou bolesti vľavo či vpravo? + Vyžaruje do iných častí?
Zdroj foto: Getty images

Čo môže značiť bolesť v boku? Niekedy nezávažný problém, inokedy naopak. O možných príčinách viac v článku.


Bolesť v boku môže mať buď primárny charakter. Keď sa jedná o bolesť spôsobenú napríklad neprimeranou fyzickou aktivitou a námahou. 

Prípadne ide o sekundárny charakter, kedy ide o bolesť zavinenú chorobou alebo zhoršením zdravotného stavu.

Oblasť brucha a boku zahŕňa viac systémov.
A preto je zložité podľa jedného príznaku určiť presnú príčinu.
Môže vyžarovať do podrebria, chrbta, brucha, podbrušia.
Naopak, aj z týchto oblastí často vystreľuje do boku. 
Pridružiť sa môžu rôznorodé ťažkosti, podľa postihnutého orgánu alebo štruktúry,
napríklad problém s dýchaním, ťažoba na žalúdku, vracanie, krvácanie.  

Pričom bolesť priamo v boku nemusí hneď signalizovať, že odtiaľ aj pramení.

Veľakrát ide o bolesti iných orgánov alebo tkanív. A bolesť vyžaruje alebo vystreľuje práve do boku či už z brušnej dutiny alebo z chrbtice.

Avšak, ak ide o bolesť, ktorá nebola predtým ničím podmienená a nie sú pre ňu externé príčiny či podnety, môžu signalizovať ochorenia a problémy pohybového, močového aj tráviaceho ústrojenstva.

Pichavá bolesť v boku

Je veľmi častá, napríklad pri väčšej fyzickej námahebehu, a to hlavne u ľudí, ktorí nie sú naučení na zvýšenú fyzickú aktivitu. Práve z tohto dôvodu je u nich časté pichanie v boku. To po pár minútach prejde, väčšinou v čase oddychu a pokoja.

Pri aktivite, ako je napríklad beh, sa zvyšuje prekrvenie pečene a sleziny. To vyvoláva pnutie ich obalov a následne bolesť. V pokoji ustupuje prekrvenie, a teda aj bolesť. 

Toto tvrdenie je jednou z teórií pichania v boku.

Ženu pri behu pichá v boku
Pichanie v boku počas behu neznačí chorobu. Zdroj foto: Getty images

Tráviaci systém

Ak sa vyskytujú v pokoji bodavé, zvieravé, kŕčovité alebo iné bolesti, môže ísť o vážnejšie ochorenia. Veľakrát sa jedná o ochorenia napríklad tráviaceho ústrojenstva.

Žlčník slúži na zhromaždenie žlče, tá sa vylučuje počas príjmu jedla. Bolesť zo žlčníka sa väčšinou prejavuje na pravej strane pod rebrami a v pravom bokuŤažkosti po jedle, hlavne pri diétnej chybe, môžu značiť žlčové kamene.

Kamene môžu byť v žlčovodoch a aj priamo v žlčníku. Rovnako, tieto časti môžu byť postihnuté zápalom. Podobne sa môže prejavovať aj vredová choroba. Pričom, bolesť do pravej strany väčšinou vyžaruje pri dvanástnikovom vrede.

Naopak, ak ide o žalúdočný vred, bolesť môže vyžarovať pod ľavý rebrový oblúk až do ľavého boku. A do ľavej strany sa môže preukázať aj zápal pankreasu. Ten môže byť akútny, ale aj chronický.

Model tráviaceho traktu, hrubé črevo, apendix
Zápal čreva podľa oblasti, apendix - "slepé črevo" napravo. Zdroj foto: Getty images

Bolesť v ľavom či v pravom boku môže byť diagnostickým podozrením pre dané ochorenie. Jej charakter môže byť tupý, ostrý, bodavý, ale aj kŕčový a kolikový. Pridružuje sa aj ťažoba, pocit na vracanie vracanie

Napríklad môže byť príčina plynatosť a nafukovanie. Pričom táto bolesť je cítiť po celej ploche brucha a zároveň aj v boku, kde sa nachádza hrubé črevo. Rovnako aj zápalové ochorenia či už hrubého alebo tenkého čreva sa prejavujú bolesťami.

V pravom podbrušku je typická bolesť slepého čreva, odborne apendicitída. To však najprv začína pobolievať najmä v oblasti okolo pupku. Neskôr sa pozvoľna bolesť presunie do pravého boku, teda podbrušia.

Vylučovací systém

Veľakrát sa bolesťami v boku prejavujú aj problémy a zhoršenie stavu v rámci močového a vylučovacieho ústrojenstva. Veľmi časté sú napríklad obličkové kamene, prípadne močové kamene, inak nazvané aj urolitiáza.

Tieto kamene sa tvoria v obličkách, v močových cestáchv močovom mechúry. A to z látok, ktoré sa nerozpustili v moči, najmä z rôznych minerálov. Keď sa tieto kamene zaseknú, alebo keď putujú, v močových cestách, môžu spôsobovať aj bolesť v boku.

Zápal obličky, močových ciest a močového mechúra môže mať jeden z príznakov bolesť v boku. Tá môže vystreľovať do príslušnej strany. Podľa toho, na ktorej strane sa nachádza. Okrem bolesti môže byť prítomná zvýšená telesná teplota, pocit na vracanie až vracanie.

Napríklad, pri obličkovom kameni, ale aj pri zápale na ľavej strane, môže bolesť vyžarovať do ľavého podbrušia, ľavej krížovej oblasti. Pri postihnutí pravej strany vyžaruje bolesť naopak do pravej strany chrbtu, pravého podbruška, niekedy aj do slabiny.

Podozrenie na nádor

Bolesťou v bedrovej oblasti aj bolesťami v boku sa tiež prejavujú aj nádory. Napríklad na obličke. Okrem toho je možné spozorovať pri tomto ochorení aj chudnutie a stratu hmotnostikrv v moči.

Avšak, na začiatok je skôr mikroskopická, čiže nie je viditeľná voľným okom. V neskoršom čase môže byť makroskopická, teda voľne viditeľná. Krv v moči sa odborne označuje ako hematúria.

Drevený model panáka, ukazuje na bolesť krížov
Bolesť chrbtice môže vyžarovať do boku a brucha. Zdroj foto: Getty images

Pohybový aparát

V boku sa okrem bolestí, ktoré sú symptómom problémov so zažívaním a trávením môžu prejavovať aj bolesti pohybového aparátu. Konkrétne bolesti chrbtice, ktoré pochádzajú zo zadnej časti tela a postupne vyžarujú až do boku. Väčšinou ide o dlhodobé bolesti, ktoré prichádzajú pozvoľna, sú chronické a migrujú po boku.

Podobné prejavy môže mať zápal svalu. A po úraze hrudníka je treba myslieť na zlomeninu rebier, ale aj samotné narazené rebrá, bez zlomeniny, sú bolestivé. Pričom, bolesť sa zhoršuje pri pohybe a aj pri nádychu.

Gynekologické ťažkosti

U žien sa môže prejavovať bolesťou v boku zápal vaječníkov a ich závesného aparátu, vajcovodov, zápal maternicemimomaternicové tehotenstvo, cysty. Ale aj ovulačná, či menštruačná bolesť. Z oblasti malej panvy vyžaruje do boku.

Počas tehotenstva

Aj v tomto období je možný výskyt vyššie popísaných ťažkostí. Tehotná sa nevyhne zápalu žalúdka, žlčníkovej alebo obličkovej kolike. Značná býva záťaž na chrbticu a celkový pohybový aparát.

Telo a aj brušná dutina sa prispôsobuje tehotenstvu. Maternica sa zväčšuje, pre potreby plodu, utláča okolie. Pohyby plodu taktiež niekedy vyvolajú krátkodobú bolesť v boku. Treba myslieť aj na iné ženské problémy, preto je vhodnejšie konzultovať bolesti s gynekológom.  

Ostatné príčiny

Vzhľadom na oblasť postihnutia príslušného orgánu či štruktúry. Pri bolestiach je možné myslieť na brušnú príhodu, a to rozmanitej príčiny. Podľa aktuálnych ťažkosti a pridružených príznakov sa dá predpokladať približná príčina.

Niektoré najčastejšie príčiny bolestí

 • zápal pohrudnice
 • zápal pľúc
 • rakovina pľúc
 • bolesť medzirebrových štruktúr
 • zväčšenie sleziny
 • zápal žalúdka
 • ulcerózna kolitída
 • Crohnova choroba
 • syndróm dráždivého čreva
 • zápcha
 • hnačka
 • pásový opar
 • pohlavne prenosné ochorenia a infekčné ochorenia
 • krvácanie do vnútorných dutín, a to po úrazové, ale aj následkom ochorenia (vred, nádor, pečeň, žalúdok, črevo)

Včasná diagnostika môže pomôcť k efektívnej liečbe nádoru. Podobne ako aj včasná diagnostika iných ochorení. Takže bolesti v boku nie je dobré podceňovať. Odporúčame vyšetrenie.

Čítajte tiež článok: 10 hlavných príčin spôsobujúcich bolesť v boku: Poznáte ich?

Infografika o boelsti v boku, jej príčinách a dodatočné informácie
Rôznorodé informácie pri bolesti v boku

Video s informáciami o bolesti v boku

Video s informáciami o bolesti v boku

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť v boku: Čo je príčinou bolesti vľavo či vpravo? + Vyžaruje do iných častí? patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: algia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
23. týždeň tehotenstva: Nastáva rýchly rast plodu? (23. TT) 23. týždeň tehotenstva: Nastáva rýchly rast plodu? (23. TT)

Dieťatko rastie a vy stále viac cítite jeho pohyby. O pár týždňov sa vám bude pohybovať celé vaše bruško pri akrobatických kúskoch vášho dieťatka, ktoré si bude nacvičovať svoje pohyby a...

24. týždeň tehotenstva (24.TT): Otváranie očí a žmurkanie plodu? 24. týždeň tehotenstva (24.TT): Otváranie očí a žmurkanie plodu?

Plod rastie a naberá na sile, čím stále viac cítite jeho pohyby. Striedajú sa u neho obdobia spánku a aktivity. Môže sa stať, že dieťatko zostane aj pár hodín nepohnute v jednej polohe. 

Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára? Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára?

Každý z nás sa už vo svojom živote stretol s bolesťou. A určite nie len raz. Nepríjemný pocit obmedzujúci naše denné fungovanie, pri ktorom sme začali čoraz častejšie siahať do domácej...

34. týždeň tehotenstva: Je už čas nachystať veci pre bábätko? 34. týždeň tehotenstva: Je už čas nachystať veci pre bábätko?

Pravdepodobne sa už cítite, ako keby ste boli tehotné viac ako 130 týždňov. Zdá sa vám to neuveriteľne dlho, ale pomaly sa blížite k dátumu pôrodu, ktorý by mal nastať o 6 týždňov.  

35. týždeň tehotenstva: Pôrod sa blíži. Kto vás bude sprevádzať? 35. týždeň tehotenstva: Pôrod sa blíži. Kto vás bude sprevádzať?

Vaše bruško je stále väčšie a vy si pomaly zvykáte aj na jeho veľkosť. Pohyby dieťatka mierne ustáli pre nedostatok miesta v maternici, ale keď je hore a nespí, tak sa stále mrví a hýbe...

Naposledy aktualizované 27.08.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.