späť na zoznam príznakov

Bolesť v boku

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Bolesť v boku
Zdroj foto: Getty images

Zahŕňa viac systémov. Je zložité podľa jedného príznaku určiť presnú príčinu. Môže vyžarovať do podrebria, chrbtu, brucha, podbrušia. Naopak, aj z týchto oblastí často vystreľuje do boku. Pridružiť sa môžu rôznorodé ťažkosti, podľa postihnutého orgánu alebo štruktúry. Napríklad problém s dýchaním, ťažoba na žalúdku, vracanie, krvácanie.  


Bolesť v boku môže mať buď primárny charakter. Keď sa jedná o bolesť spôsobenú napríklad neprimeranou fyzickou aktivitou a námahou. 

Prípadne ide o sekundárny charakter, kedy ide o bolesť zavinenú chorobou alebo zhoršením zdravotného stavu.

Pričom bolesť priamo v boku nemusí hneď signalizovať, že odtiaľ aj pramení.

Veľakrát ide o bolesti iných orgánov alebo tkanív. A bolesť vyžaruje alebo vystreľuje práve do boku či už z brušnej dutiny alebo z chrbtice.

Avšak, ak ide o bolesť, ktorá nebola predtým ničím podmienená a nie sú pre ňu externé príčiny či podnety, môžu signalizovať ochorenia a problémy pohybového, močového aj tráviaceho ústrojenstva.

Pichavá bolesť v boku

Ženu pri behu pichá v boku
Pichanie v boku počas behu neznačí chorobu

Je veľmi častá, napríklad pri väčšej fyzickej námahebehu, a to hlavne u ľudí, ktorí nie sú naučení na zvýšenú fyzickú aktivitu. Práve z tohto dôvodu je u nich časté pichanie v boku. To po pár minútach prejde, väčšinou v čase oddychu a pokoja.

Pri aktivite, ako je napríklad beh, sa zvyšuje prekrvenie pečene a sleziny. To vyvoláva pnutie ich obalov a následne bolesť. V pokoji ustupuje prekrvenie, a teda aj bolesť. Toto tvrdenie je jednou z teórií pichania v boku.

Tráviaci systém

Ak sa vyskytujú v pokoji bodavé, zvieravé, kŕčovité alebo iné bolesti, môže ísť o vážnejšie ochorenia. Veľakrát sa jedná o ochorenia napríklad tráviaceho ústrojenstva.

Žlčník slúži na zhromaždenie žlče, tá sa vylučuje počas príjmu jedla. Bolesť zo žlčníka sa väčšinou prejavuje na pravej strane pod rebrami a v pravom bokuŤažkosti po jedle, hlavne pri diétnej chybe, môžu značiť žlčové kamene.

Kamene môžu byť v žlčovodoch a aj priamo v žlčníku. Rovnako, tieto časti môžu byť postihnuté zápalom. Podobne sa môže prejavovať aj vredová choroba. Pričom, bolesť do pravej strany väčšinou vyžaruje pri dvanástnikovom vrede.

Naopak, ak ide o žalúdočný vred, bolesť môže vyžarovať pod ľavý rebrový oblúk až do ľavého boku. A do ľavej strany sa môže preukázať aj zápal pankreasu. Ten môže byť akútny, ale aj chronický.

Model tráviaceho traktu, hrubé črevo, apendix
Zápal čreva podľa oblasti, apendix napravo

Bolesť v ľavom či v pravom boku môže byť diagnostickým podozrením pre dané ochorenie. Jej charakter môže byť tupý, ostrý, bodavý, ale aj kŕčový a kolikový. Pridružuje sa aj ťažoba, pocit na vracanie vracanie

Napríklad môže byť príčina plynatosť a nafukovanie. Pričom táto bolesť je cítiť po celej ploche brucha a zároveň aj v boku, kde sa nachádza hrubé črevo. Rovnako aj zápalové ochorenia či už hrubého alebo tenkého čreva sa prejavujú bolesťami.

V pravom podbrušku je typická bolesť slepého čreva, odborne apendicitída. To však najprv začína pobolievať najmä v oblasti okolo pupku. Neskôr sa pozvoľna bolesť presunie do pravého boku, teda podbrušia.

Vylučovací systém

Veľakrát sa bolesťami v boku prejavujú aj problémy a zhoršenie stavu v rámci močového a vylučovacieho ústrojenstva. Veľmi časté sú napríklad obličkové kamene, prípadne močové kamene, inak nazvané aj urolitiáza.

Tieto kamene sa tvoria v obličkách, v močových cestáchv močovom mechúry. A to z látok, ktoré sa nerozpustili v moči, najmä z rôznych minerálov. Keď sa tieto kamene zaseknú, alebo keď putujú, v močových cestách, môžu spôsobovať aj bolesť v boku.

Zápal obličky, močových ciest a močového mechúra môže mať jeden z príznakov bolesť v boku. Tá môže vystreľovať do príslušnej strany. Podľa toho, na ktorej strane sa nachádza. Okrem bolesti môže byť prítomná zvýšená telesná teplota, pocit na vracanie až vracanie.

Napríklad, pri obličkovom kameni, ale aj pri zápale na ľavej strane, môže bolesť vyžarovať do ľavého podbrušia, ľavej krížovej oblasti. Pri postihnutí pravej strany vyžaruje bolesť naopak do pravej strany chrbtu, pravého podbruška, niekedy aj do slabiny.

Podozrenie na nádor

Bolesťou v bedrovej oblasti aj bolesťami v boku sa tiež prejavujú aj nádory. Napríklad na obličke. Okrem toho je možné spozorovať pri tomto ochorení aj chudnutie a stratu hmotnostikrv v moči.

Avšak, na začiatok je skôr mikroskopická, čiže nie je viditeľná voľným okom. V neskoršom čase môže byť makroskopická, teda voľne viditeľná. Krv v moči sa odborne označuje ako hematúria.

Drevený model panáka, ukazuje na bolesť krížov
Bolesť chrbtice môže vyžarovať do boku a brucha

Pohybový aparát

V boku sa okrem bolestí, ktoré sú symptómom problémov so zažívaním a trávením môžu prejavovať aj bolesti pohybového aparátu. Konkrétne bolesti chrbtice, ktoré pochádzajú zo zadnej časti tela a postupne vyžarujú až do boku. Väčšinou ide o dlhodobé bolesti, ktoré prichádzajú pozvoľna, sú chronické a migrujú po boku.

Podobné prejavy môže mať zápal svalu. A po úraze hrudníka je treba myslieť na zlomeninu rebier, ale aj samotné narazené rebrá, bez zlomeniny, sú bolestivé. Pričom, bolesť sa zhoršuje pri pohybe a aj pri nádychu.

Gynekologické ťažkosti

U žien sa môže prejavovať bolesťou v boku zápal vaječníkov a ich závesného aparátu, vajcovodov, zápal maternicemimomaternicové tehotenstvo, cysty. Ale aj ovulačná, či menštruačná bolesť. Z oblasti malej panvy vyžaruje do boku.

Počas tehotenstva

Aj v tomto období je možný výskyt vyššie popísaných ťažkostí. Tehotná sa nevyhne zápalu žalúdka, žlčníkovej alebo obličkovej kolike. Značná býva záťaž na chrbticu a celkový pohybový aparát.

Telo a aj brušná dutina sa prispôsobuje tehotenstvu. Maternica sa zväčšuje, pre potreby plodu, utláča okolie. Pohyby plodu taktiež niekedy vyvolajú krátkodobú bolesť v boku. Treba myslieť aj na iné ženské problémy, preto je vhodnejšie konzultovať bolesti s gynekológom.  

Ostatné príčiny

Vzhľadom na oblasť postihnutia príslušného orgánu či štruktúry. Pri bolestiach je možné myslieť na brušnú príhodu, a to rozmanitej príčiny. Podľa aktuálnych ťažkosti a pridružených príznakov sa dá predpokladať približná príčina.

Niektoré najčastejšie príčiny bolestí

 • zápal pohrudnice
 • zápal pľúc
 • rakovina pľúc
 • bolesť medzirebrových štruktúr
 • zväčšenie sleziny
 • zápal žalúdka
 • ulcerózna kolitída
 • Crohnova choroba
 • syndróm dráždivého čreva
 • zápcha
 • hnačka
 • pásový opar
 • pohlavne prenosné ochorenia a infekčné ochorenia
 • krvácanie do vnútorných dutín, a to po úrazové, ale aj následkom ochorenia (vred, nádor, pečeň, žalúdok, črevo)

Včasná diagnostika môže pomôcť k efektívnej liečbe nádoru. Podobne ako aj včasná diagnostika iných ochorení. Takže bolesti v boku nie je dobré podceňovať. Odporúčame vyšetrenie.

Infografika o boelsti v boku, jej príčinách a dodatočné informácie
Rôznorodé informácie pri bolesti v boku

Video s informáciami o bolesti v boku

Video s informáciami o bolesti v boku

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť v boku patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: algia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
34. týždeň tehotenstva: Je už čas nachystať veci pre bábätko? 34. týždeň tehotenstva: Je už čas nachystať veci pre bábätko?

Pravdepodobne sa už cítite, ako keby ste boli tehotné viac ako 130 týždňov. Zdá sa vám to neuveriteľne dlho, ale pomaly sa blížite k dátumu pôrodu, ktorý by mal nastať o 6 týždňov.  

Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo? Spoznajte príznaky včas Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo? Spoznajte príznaky včas

Pojem mimomaternicové tehotenstvo je strašiakom mnohých žien. Kedy môže nastať, ako sa prejaví, ale i to čo obnáša tento problém sa dočítate v našom článku.

Aká je správna diéta pri hnačke, zápche či vracaní? Ako ich zastaviť? Aká je správna diéta pri hnačke, zápche či vracaní? Ako ich zastaviť?

Hnačka, zápcha či vracanie sú stále aktuálne problémy. Majú rozličné príčiny a rôznorodú terapiu. Pri liečbe je dôležitá správna diéta. Dnešná téma odhaľuje zásady vhodného stravovania,...

Hľadáte zdravé pečivo? Máme recept na domáci kváskový chlieb Hľadáte zdravé pečivo? Máme recept na domáci kváskový chlieb

Vyskúšajte aj vy náš jednoduchý recept na domáci kváskový chlieb. Prekvapený možno budete nielen jeho chuťou, ale i účinkami na váš organizmus.

Trigger points, bolesť svalov: Čo sú spúšťové body? Ako ich odstrániť? Trigger points, bolesť svalov: Čo sú spúšťové body? Ako ich odstrániť?

Spúšťové body , nazývané aj trigger poitns - TrP , sú miesta vo svaloch, spôsobujúce pacientovi lokálnu, ale aj prenesenú bolesť. O ich vzniku sa vie pomerne málo, avšak existuje...

Naposledy aktualizované 03.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.