späť na zoznam príznakov

Bolesť vystreľujúca do ramena

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Bolesť vystreľujúca do ramena môže mať pôvod jednak v ochoreniach pohybového aparátu, čiže napríklad v kĺboch alebo svaloch, ale tiež môže ísť aj o symptómy rôznych nervových ochorení alebo problémov v rámci srdcovo-cievnej sústave. Pokiaľ nejde o bolesť, ktorá bola spôsobená nejakým nárazom alebo zranením, je potrebné preskúmať iné možné faktory, ktoré predchádzali začiatku bolesti, prípadne externé príčiny, ktoré mohli dať vonkajší podnet na bolestivosť.

V rámci primárnych bolestí, teda bolestí, ktoré nie sú príznakom pre externé ochorenia, sú najčastejšie na oboch ramenách bolesti pochádzajúce z preťaženia kĺbov alebo šliach. Takéto preťaženie vzniká najmä fyzickou aktivitou alebo námahou, prípadne opakovanou záťažou niektorých svalových partií a ramenného kĺbu. Vyskytuje sa tu aj obmedzenosť pohybu, pričom liečba týchto problémov spočíva v regenerácií a aplikácií rôznych hojivých mastí na rameno.

Veľakrát môže bolesť vystreľujúca do ramena ale znamenať aj symptóm pri poruchách srdca alebo ciev. Ide napríklad o infarkt myokardu, kde bolesť pravidelne vystreľuje do ľavého ramena a sú prítomné aj iné príznaky ako dýchavičnosť, zvracanie alebo bledosť. Angina pectoris, ktorá je spôsobená obmedzením prietoku srdcovou tepnou, začína bolesťou síce na hrudníku a za hrudnou kosťou, ale neskôr táto bolesť tiež vystreľuje a vyžaruje do ľavého ramena.

Pri oboch týchto ochoreniach, podobne ako napríklad aj pri aktnom zápale osrdcovníka, ktorý obaľuje srdce, je potrebný lekársky zákrok a vyšetrenie, pri infarkte myokardu dokonca akúte ošetrenie priamo na jednotke intenzívnej starostlivosti, kedy sa podáva pacientovi Nitroglycerín. V prípade, že je bolesť vystreľujúca do ramena intenzívna, je nevyhnutné čo najskôr privolať k postihnutému rýchlu záchrannú službu, ktorá ho odvezie do najbližšej nemocnice.

Bolestivosť na ramenách ale môže mať aj nervový pôvod, kedy ide o ochorenia spôsobené poškodením alebo útlakom niektorých nervov, napríklad pri syndróme karpálneho tunela, kedy dochádza k útlaku nervov a tiež k pocitom mravčenia. Nebezpečný je aj tzv. tenisový lakeť, ktorý je spôsobený poškodením svalového úponu pri lakťovom kĺbe. V tomto prípade vystreľuje bolesť tak do predlaktia, ako aj do ramien. Liečba je buď rehabilitačná, niekedy je nutný aj chirurgický zákrok.

Ak bolesť vystreľuje do pravého ramena, môže ísť o symptóm ochorenia žlčníka, kedy je prítomná kolikoidná bolesť začínajúca pod pravým rebrový oblúkom. Do ľavého ramena bolesť vyžaruje napríklad pri zápaloch pankreasu, prípadne pri vredoch v pankrease. Bolesti, ktoré vyžarujú alebo vystreľujú do ramien, tak môžu signalizovať aj vážnejšie ochorenia, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu, alebo aspoň odborné lekárske vyšetrenie.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť vystreľujúca do ramena patri medzi príznaky Bolestí
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu? S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu?

Na svete existujú ochorenia so spoločnými rysmi. Preto nie je vždy jednoduché ich vzájomne rozlíšiť. Neraz bol kvôli tomu pacient nesprávne liečený. Diferenciálna...

Rozpoznajme včas srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu. Ide o život Rozpoznajme včas srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu. Ide o život

Infarkt srdcového svalu a cievna mozgová príhoda patria medzi časté ochorenia a príčiny náhleho úmrtia. Ich včasné rozpoznanie môže zachrániť zdravie a život.

Prvá pomoc pri infarkte myokardu Prvá pomoc pri infarkte myokardu

Tie ochorenia, ktoré sú najviac rozšírené medzi populáciou na celej zemi a sú častou príčinou úmrtí, nazývame civilizačné ochorenia. Medzi ne zaraďujeme aj ochorenia...

Život po infarkte Život po infarkte

Ochorenia so sebou prinášajú rôzne obmedzenia a to nie len počas doby ich trvania. Niektoré prekonané choroby a chorobné stavy vyžadujú zmenu životného štýlu natrvalo ....

Trigger points - spúšťové body - pôvodca svalovej bolesti Trigger points - spúšťové body - pôvodca svalovej bolesti

Spúšťové body , nazývané aj trigger poitns - TrP , sú miesta vo svaloch, spôsobujúce pacientovi lokálnu, ale aj prenesenú bolesť. O ich vzniku sa vie pomerne málo,...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.