Čo signalizuje bolesť vystreľujúca do ramena? Ide o vážny príznak?

Čo signalizuje bolesť vystreľujúca do ramena? Ide o vážny príznak?
Zdroj foto: Getty images

Bolesť ramien a bolesť vystreľujúca do ramien patrí medzi časté problémy. Môže byť chvíľková, ale i dlhodobá. Je nepríjemná a obmedzujúca.

Bolesť vystreľujúca do ramien a bolesť ramien je pomerne častý problém, s ktorým človek vyhľadá odbornú pomoc. Ide o nepríjemný a obmedzujúci stav. 

Môže byť akútna a chvíľková, keď nastupuje náhle a trvá krátko. Druhým prípadom je dlhodobá forma, keď sú ťažkosti plazivé a priebeh sa celkovo vlečie.

Svaly, šľachy, úpony a kĺbové puzdro tvoria rotátorovú manžetu. Naviac, rameno tvorí pletenec hornej končatiny spolu s lopatkou i kľúčnou kosťou. 

Tento celok nám umožňuje vykonávať úkony každodenného života, zdvíhanie rúk, bremien, rotáciu, obliekanie sa, umývanie, česanie, pohybové a športové aktivity a iné bežné činnosti. 

Problém v podobe bolesti môže byť sprevádzaný svalovou slabosťoumravčením, brnením i tŕpnutím, obmedzením pohybu, či zhoršovaním ťažkostí pri pohybe.

Problémom môže byť i nočná bolesť a spánok na boku, bolestivej strane. Prípadne sa bolesť zhoršuje ráno, ale i počas dňa pri práci a aktivite.

Následne je pri tomto type bolesti nutné myslieť i na chrbticu. Tá je v dnešnej dobe čoraz viac nesprávne a nevhodne zaťažovaná. K čomu významne a výrazne prispieva sedavý spôsob života a sedavá práca. 

Tieto ťažkosti nasvedčujú k problémom s pohybovým aparátom. Avšak, do tejto oblasti sa môžu premietať i príznaky orgánových ochorení hrudníka či brušnej dutiny.

Čo sa skrýva za týmto problémom? 
Aké má príčiny? 
Treba sa obávať závažných ochorení? 
Je potrebné vyšetrenie?
Čítajte s nami ďalej.

.

Bolesť vyžarujúca do ramena ako problém s pohybovým aparátom 

Bolesť pri zdvíhaní ruky a pri pohybe značí problém s pohybovým aparátom. Prípadne je prítomná trvalá bolesť, ktorá sa pri aktivite zhoršuje

Forma a charakter bolesti môže mať rozličné podoby a u každého človeka iné.

V uvedenej oblasti sa nachádzajú kosti spoločne s rozličnými mäkkými štruktúrami, od svalov, šliach, väzov, burz (mazový vačok obsahujúci synoviálnu tekutinu), kĺbových puzdier. Problém sa tak môže týkať akejkoľvek súčasti.

Môže ísť o zápal mazového vačku, burzy, teda burzitídu. Ide o pomerne častý problém, ktorý môže byť spôsobený opakovaným napätím a zvýšenou záťažou, nárazmi, úrazom. 

Burzitída sa vyskytuje v akomkoľvek veku, avšak, častejšie po 40. roku života. Postihuje kĺby ako je rameno, lakeť, bedro, koleno či dokonca i Achillovu šľachu.

Iným príkladom je tendinitída, teda zápal šliach. Prvotne je problémom dráždenie šľachy, ktoré môže vyústiť až do jej zápalu. A práve ramenný kĺb je týmto problémom zasiahnutý najčastejšie a to spolu s lakťom a zápästím.

Častý je tenisový lakeť či golfový lakeť a zápal Achillovej šľachy či syndróm karpálneho tunela. ide síce o anatomicky nižšie postavené časti, ale i bolesť z nich môže vyžarovať do ramena.

Prečítajte si tiež: Tenisový lakeť - na to, aby ste ho dostali, nemusíte byť špičkový tenista

Zápal mäkkých štruktúr, ktorý sprevádza obmedzenie hybnosti ramena sa označuje ako syndróm zamrznutého ramena, ale tiež stuhnuté plece či adhezívna kapsulitída

Príčinou jeho vzniku môže byť úraz a poranenie rotátorovej manžety, spočiatku i funkčný problém a blokáda krčnej chrbtice a tiež dlhodobé dráždenie nervov odstupujúcich z krčného a hrudného úseku.

Pridávajú vnútorné rizikové faktory, ako ochorenia štítnej žľazy, cukrovka, Parkinsonova choroba či srdcovo-cievne ochorenia. 

Prejavom bolestivého ramena je obmedzenie pohybu, až úplná neschopnosť hybnosti pliec a ruky. Bolesť naviac vystreľuje do chrbtice či naopak dole do ruky až prstov.

Ľudia opisujú ťažkosti:

  • bolesť v ramene
  • môže mať charakter pálenia, bodania, tlaku, praskania, pukania
  • býva trvalá či zhoršená pohybom pri upažení, rotácii či iných pohyboch
  • problém so zdvihnutím rúk nad hlavu a pri zdvíhaní bremena
  • vyžarujúce ťažkosti do krku, hrude či ruky

Choroby svalovej, kostrovej sústavy a spojivového tkaniva patria medzi jednu z najčastejších príčin PN.

Impingment syndróm je ďalším bolestivým stavom. Základom je zápal synoviálneho - mazového vačku, teda burzitída a preťaženie svalovšliach a úponov v oblasti ramena, lopatky a kľúčnej kosti. 

Príčinou nie je iba úrazový mechanizmus, ale tiež chybné držanie tela, zlé pohybové stereotypy, dlhodobá nevhodná poloha, šoférovanie, práca za počítačom, dlhodobá manipulácia so smartfónmi, ale i športy ako volejbal, basketbal, hádzaná, posilňovanie.

Bolesť sa prvotne vyskytuje pri pohybe v ramene, pri upažení, vnútornej rotácii. Môže byť prítomná i v noci, keď budí zo spánku.

Bolesť vychádzajúca z krčnej i hrudnej chrbtice ako jeden z hlavných dôvodov (bolesť krku a ramena)

Dnešná, modrená doba prináša pre chrbticu viac negatívneho ako by sa zdalo. Sedavý spôsob života, práca prevažne v sede, nedostatok pohybu a nezáujem o pohybové aktivity prináša svoju daň. 

Čoraz viac mladých ľudí má závažné problémy s chrbticou. Práca v sede, v kancelárii za stolom, počítačom. Prípadne ide o prácu v nemennej jednotvárnej polohe i v stoji. 

Deti sedia v škole, doma za úlohami, následne sa posadia za televíziu, tablet, hrajú sa na počítači či s mobilom. 

A svoje pridáva i nesprávne používane klimatizácie. 

Niekdajší život, práca vonku, v záhrade, na poli, hra detí v prírode. To všetko je už minulosť. A presne tento charakter životného štýlu preťažuje chrbticu, svaly, platničky a ostatné štruktúry.

Výsledkom je bolesť, ktorá môže prameniť z funkčného preťaženia, ale taktiež z organického poškodenia.

Príkladom je blok facetových kĺbov, čo sú drobné kĺby medzi stavcami, ale tiež pseudoradikulárny syndróm, prípadne cervikokraniálny syndrómcervikobrachiálny syndróm

Útlak nervu spôsobuje lokálne ťažkosti i vyžarovanie. Odborne sa označuje ako útlakový syndróm či radikulopatia.

Spoločnými prejavmi je bolesť:

  • chrbta, krku, hrudnej chrbtice
  • hlavy, záhlavia
  • vyžarujúca do ramien až do horných končatín
  • medzi lopatkami
  • vyžarujúca do hrude
  • zhoršujúca sa pri pohybe a zmene polohy

Pridružujú sa symptómy:

  • obmedzenie pohybu
  • závraty
  • sťažený nádych, hlavne hlbšie nadýchnutie
  • mravčenie v hlave, ramene, v rukách
  • porucha citlivosti
  • oslabenie svalov
  • nevoľnosť

Viac informácií uvádzame v článkoch:

Chrbticu postihujú tiež degeneratívne procesy, ktorým sa vplyvom starnutia organizmu nedá vyhnúť. Avšak, negatívne faktory urýchľujú ich nástup. Plus, ťažkosti spôsobujú i reumatické zápalové procesy.

A v neposlednom rade sú úrazy

Narazenie, zlomenina či vykĺbenie? Môže ísť tiež o instabilitu ramenného kĺbu, ktorá vzniká následkom opakovaných poúrazových stavov. Príznakom je pocit neistoty v ramenevyskočenie hlavice kĺbu z kĺbovej jamky a následne i opakované vykĺbenia.

Detský vek sa vyznačuje častými úrazmi. Avšak, tie nie sú jediné. U detí a v čase dospievania sa vyskytujeskoliózaprehnaná kyfóza či lordóza. Výnimočné nie sú ani reumatické choroby

Ďalším chronickým reumatickým zápalovým ochorením a to už v rannej dospelosti je Axiálna spondylartritída. V prvom rade je zasiahnutá chrbtica a SI kĺby (sakro-iliakálne kĺbové spojenie chrbtice a panvy). Následne sa poškodenie týka i ostatných kĺbov a zápal sa nevyhýba ani úponom šliach a svalov. 

Bolesť pravého ramena a vyžarovanie do tejto oblasti

Bolesť vystreľujúca do chrbta a pod pravú lopatkudo pravého ramena môže byť príznakom ochorení žlčníka a žlčových ciest.  

Časté sú žlčníkové kamene, ktoré dráždia stenu žlčovodov i žlčníka. Komplikáciou je upchatie vývodu. Žlčníková kolika sa prejaví bolesťami brucha, nevoľnosťou či nadúvaním

Zápal žlčníka a žlčových ciest je inou alternatívou, ktorá môže stáť za týmto problémom. 

Viac informácií uvádzame v článku:
Žlčník a bolesť žlčníka: Aké sú najčastejšie príčiny a ochorenia?

Bolesť v ľavom ramene i vyžarovanie do ruky

Iným príkladom ochorenia z tráviacej sústavy je pankreatitída, čiže zápal pankreasu. V jeho prípade sú typické bolesti brucha, ktoré človek typicky lokalizuje pod ľavý rebrový oblúk i s vyžarovaním do chrbta, pod lopatu až do ramena.

Pridružujú sa tráviace ťažkosti. Viac v článku Čo by ste mali vedieť o zápale pankreasu?

Od brucha prechádzame k srdcu...

Srdcovo-cievne ochorenia sú širokou skupinou chorôb, ktoré majú základ v ateroskleróze. Tú nasleduje vysoký krvný tlak. Typickým ochorením vyššieho veku je ischemická choroba srdca a jej bolestivej forma známa pod pojmom Angina pectoris

A ani mladým ľuďom sa nevyhýba srdcový infarkt.

Čo majú tieto diagnózy spoločné? Srdcovo-cievne postihnutie.

Rizikom je poškodenie koronárnych, teda srdcových artérií (tepien), ktoré privádzajú krv do srdcového svalu. Pri obmedzení prietoku krvi a znížení dodávky kyslíku a živín do svalu nastáva problém.

Prejavom môže byť:

  • bolesť na hrudníku
  • pričom z hrude môže vyžarovať do ľavého ramena, hornej končatiny cez lakeť až do prstov ruky
  • ale i do krku, čeľuste, sánky, chrbta, medzi lopatky či do oblasti žalúdka
  • môže mať charakter tlaku, pálenia, zvierania či iného pocitu nepohodlia - diskomfortu
  • človek má strach, pociťuje úzkosť, bojí sa o život
  • pridružuje sa:
    • potenie
    • bledosť pokožky
    • nevoľnosť
    • pocit na vracanie až vracanie
    • závraty
    • celková slabosť a únava

Uvedené sú typické, takzvané učebnicové príznaky infarktu myokardu - srdcového svalu.

Ostatné

Uvedené zdravotné ťažkosti sú výňatkom z rôznorodých možných problémov. Bolesť môže pochádzať i z iných neurologických, cievnychnádorových ochorení, z hrudníka či brucha.

V niektorých prípadoch sa nepodarí príčinu vôbec odhaliť.  

Diagnostika, liečba

Pretrvávajú ťažkosti dlhšiu dobu, či sú príliš intenzívne? Pridružujú sa viaceré ťažkosti?

Odborné vyšetrenie je nutné, a to z dôvodu, že môže ísť o rozličné ochorenia. A tie môžu mať i závažný priebeh.

Pri diagnostike je dôležitá anamnéza, teda to čo človek pociťuje. Čo príznakom predchádzalo a čo ich vyvolalo a ostatný priebeh.

Pridávajú sa ostatné vyšetrenia ako odber krvi, moču a ich laboratórne vyšetrenie

Veľký diagnostický význam majú zobrazovacie metódy, hlavne RTG, CT, MRI, ale taktiež ECHO, EKG, USG a iné.

Pri probléme môžu spolupracovať špecialisti z viacerých odborov.

Následne na diagnostiku nasadá liečba. Liečba sa zameriava na príčinu, ale tiež tlmenie ťažkostí (lieky proti bolesti) i regeneráciu pohybového aparátu, rehabilitáciou, cvičením, kúpeľnou liečbou a inými metódami.

Bez presnej diagnózy a odhalenia prameňa ťažkostí nie je možné zvoliť špeciálnu liečbu.

Pýtate sa: Kedy navštíviť lekára? 

Trvajú ťažkosti dlhšiu dobu, opakujú sa? Predchádzal im závažnejší úraz? Pridružujú sa viaceré symptómy? Je nástup náhly, prudký a bolesť intenzívna až krutá?

Odporúčaním je odborné vyšetrenie.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané