späť na zoznam príznakov

Bolesť vystreľujúca pod pravú lopatku


Choroby s príznakom "bolesť vystreľujúca pod pravú lopatku"

Bolesť vystreľujúca pod pravú lopatku môže súvisieť s ochoreniami chrbtice, drieku, ale aj s niektorými zdravotnými problémami alebo chorobami tráviacej a vylučovacej sústavy. Do tejto oblasti vyžarujú bolesti napríklad z ľadvín, žlčníka, ale napríklad veľakrát aj z driekovej chrbtice alebo bedier, napríklad ak dôjde k vyskočeniu medzistavcovej platničky, prípadne k rôznym zápalom v tejto oblasti. Pod pravú lopatku môže vystreľovať aj bolesť svalového pôvodu.

V prípade, že ide o problémy so svalstvom, najviac pravdepodobnou príčinou je preťaženie alebo natiahnutie svalu pri fyzickej činnosti. Veľakrát ide aj o bolesti chrbtice, či už driekovej alebo bedrovej, ktoré môžu vystreľovať aj pod pravú lopatku a v tomto prípade môže ísť napríklad o vyskočenú platničku, prípadne o nejaký zaseknutý nerv. Vo väčšine prípadov však tieto typy bolestí po určitom čase pominú aj bez nutnosti odborného lekárskeho zákroku.

Horšia situácia nastane, ak je bolesť spojená s problémami orgánov napríklad vylučovacej sústavy. Niekedy ide o bolesti, ktoré vyžarujú pod pravú lopatku z oblasti obličiek, čo môže signalizovať napríklad zapálenie alebo infekciu obličiek a narušenie ich funkčnosti. Niekedy môžu byť na príčine aj obličkové kamene, v tomto prípade ale bolesť ustúpi po určitom čase a prenesie sa do dolných partií, keďže kamene sa dostanú do močových ciest a močovej rúry.

V prípade problémov tohto typu je určite potrebné sledovať aj ďalšie symptómy a príznaky a v prípade neustávajúcich bolestí a komplikácií navštíviť odborného lekára, urológa. Za bolesťou vystreľujúcou pod pravú lopatku ale môže byť aj žlčník. Najčastejšie pacientov trápia buď žlčníkové kamene, alebo žlčníkový záchvat. V tomto prípade je bolesť najprv prítomná v pravom podbrušku a pod pravým rebrovým oblúkom, kde sa nachádza žlčník.

Žlčníkové kamene sú charakteristické najmä pre ženy a mužov vo veku nad 40 rokov a môžu byť vo forme cholesterolových kameňov, pigmentových kameňov alebo iného inej forme, pričom vznikajú zvýšenou koncentráciou alebo slabou rozpustnosťou určitej látky v žlčníku. Niektoré môžu aj upchať vývody zo žlčníka, čo má za následok intenzívnu, kolikoidnú formu bolesti, ktorá začína v pravom podrebrovom oblúku a neskôr vystreľuje pod pravú lopatku.

Zápal žlčníka, odborne nazvaný aj cholecystitída, môže byť vyvolaný buď infekčnou cestou rôznymi druhmi organizmov, ktoré sa dostanú do žlčníka z čriev alebo z krvi, prípadne aj žlčníkovými kameňmi. Aj tu je prítomná najprv bolesť na pravej strane pod rebrami, ktorá neskôr môže vyžarovať pod pravú lopatku. V oboch prípadoch problémov zo žlčníkom je potrebné čo najskôr navštíviť odbornú ambulanciu, nechať si stanoviť diagnózu a začať liečbu.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami?

Bolesť je príznak, ktorý nám naznačuje, že sa v tele deje niečo neprirodzené. Upozorňuje nás na to. Bolesť medzi lopatkami je symptómom pre rôzne ochorenia. Môže ísť o problém s hrudnou...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Zlcnik - MartinaConkova 21.04.2018 22:09

Mam oca po baipase aje operovany na žlčnik ma silne bolesti .Vnemocnici gde bol operovany tvrdia ze ma silny zapal .Davaju mu inekcie od bolesti .Moze to byt pravda

Zlcnik - MartinaConkova 21.04.2018 22:09

Mam oca po baipase aje operovany na žlčnik ma silne bolesti .Vnemocnici gde bol operovany tvrdia ze ma silny zapal .Davaju mu inekcie od bolesti .Moze to byt pravda