späť na zoznam príznakov

Bolesť vystreľujúca medzi lopatky

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť vystreľujúca medzi lopatky patri medzi príznaky Bolestí
V obsahu nájdete:


Bolesť vystreľujúca medzi lopatky môže mať pôvod len v jednoduchom preťažení tejto oblasti napríklad pri námahe alebo strnulej práci v rovnakej polohe, čiže môže ísť len o svalovú slabosť a bolesť, ale na druhú stranu, ak ide o orgánovú podobu bolesti, pričom sú navyše prítomné aj iné symptómy, môže to byť príznak aj vážnejšieho ochorenia, najmä orgánov brušnej dutiny a priestoru pri hrudníku. V tomto prípade bolesť nepochádza priamo z lopatiek.

Veľakrát ide ale o bolesť spôsobenú napríklad ochorením chrbtice, napríklad krížov, ktoré veľmi ľahko počas veterného a chladného počasia prechladnú. Taktiež v prípade bolesti svalov medzi lopatkami je často krát na príčine najmä preťaženie, svalovica alebo iný typ fyzickej činnosti, ktorá spôsobila dočasne bolesť svalstva medzi lopatkami. Po jednom až dvoch dňoch ale bolesti obvykle ustúpia, výnimočne to môže byť aj dlhšie, ale nie je potrebné liečenie.

Pri bolestiach svalov alebo driekovej chrbtice sa môžu niekedy aplikovať aj hojivé maste, ktoré pôsobia tie aj ako upokojujúce na svalové tkanivá a pomôžu od bolesti. Horšie je, ak je bolesť vystreľujúca medzi lopatky spôsobená inými orgánmi, či už ide o orgány v žalúdočnej stene alebo o problémy kardiovaskulárneho systému, napríklad s cievami alebo srdcom. Vtedy bolesť pochádza z hrudníka či z brušnej dutiny a vyžaruje dozadu hore medzi lopatky.

Bolesťou na hrudnej kosti, prípadne za hrudnou kosťou, ktorá môže vystreľovať do ramien, krku aj medzi lopatky, sú charakteristické napríklad ochorenia srdocovo-cievne, ako napríklad infarkt myokardu, angina pectoris alebo perikarditída, čiže ochorenie osrdcovníka. Tieto problémy sa prejavujú samozrejme aj inými príznakmi, napríklad bledosťou, potením sa, nevoľnosťou a zvracaním a bolesť vždy začína na hrudníku, odkiaľ vystreľuje do iných častí.

Bolesťou vyžarujúcou medzi lopatky je charakteristický aj zápal pankreasu, inak nazývaný aj ako pankreatitída. Tu začína bolesť v ľavom nadbrušku, ktorá postupne vyžaruje aj do ostatných častí hrudníka alebo chrbtice. Zápal je väčšinou akútnou formou a môže byť spôsobený infekciami, upchatím vývodov pankreasu, nedostatočným prívodom krvi a kyslíka do tkanív, ale napríklad aj nadmerným požívaním alkoholu alebo príliš tučného jedla.

V pravej časti sa zas nachádza v brušnej dutine žlčník, ktorý môžu trápiť bolesti zo zápalu, žlčníkových kameňov alebo rôzne záchvaty. Tie sa objavujú pri nesprávnej životospráve, najmä po jedle, ktoré sú príliš mastné alebo tučné. Bolesť začína v pravom nadbrušku a postupne vystreľuje a vyžaruje medzi lopatky aj do iných častí hrudníka a brušnej dutiny. V tomto prípade je lepšie navštíviť tiež lekára, ktorý naindikuje postihnutému potrebnú liečbu.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení? Ako na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení?

Srdcovo cievnym ochoreniam patrí prvá priečka v chorobnosti a úmrtnosti. Na Slovensku, tak i celosvetovo. Spoznajte snami účinnú prevenciu.

Rozpoznajme včas srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu. Ide o život Rozpoznajme včas srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu. Ide o život

Infarkt srdcového svalu a cievna mozgová príhoda patria medzi časté ochorenia a príčiny náhleho úmrtia. Ich včasné rozpoznanie môže zachrániť zdravie a život.

Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť? Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť?

Kĺby a kĺbové spoje sú anatomické štruktúry nášho tela, ktoré denne zaťažujeme bez toho, aby sme si to uvedomovali. Je od nich závislý každý náš pohyb. Udržiavanie kĺbov zdravých je...

Artróza a význam stravy v prevencii a liečbe Artróza a význam stravy v prevencii a liečbe

Nenadarmo sa hovorí, že sme to čo jeme. Strava výrazne ovplyvňuje rôzne pochody v organizme a vplýva na psychiku človeka. Má význam nielen pri vzniku ochorení ale aj pri ich prevencii a...

Život po infarkte Život po infarkte

Ochorenia so sebou prinášajú rôzne obmedzenia a to nie len počas doby ich trvania. Niektoré prekonané choroby a chorobné stavy vyžadujú zmenu životného štýlu natrvalo . Jeden z...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.