späť na zoznam príznakov

Bolesť vystreľujúca medzi lopatky

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Bolesť vystreľujúca medzi lopatky môže mať pôvod len v jednoduchom preťažení tejto oblasti napríklad pri námahe alebo strnulej práci v rovnakej polohe, čiže môže ísť len o svalovú slabosť a bolesť, ale na druhú stranu, ak ide o orgánovú podobu bolesti, pričom sú navyše prítomné aj iné symptómy, môže to byť príznak aj vážnejšieho ochorenia, najmä orgánov brušnej dutiny a priestoru pri hrudníku. V tomto prípade bolesť nepochádza priamo z lopatiek.

Veľakrát ide ale o bolesť spôsobenú napríklad ochorením chrbtice, napríklad krížov, ktoré veľmi ľahko počas veterného a chladného počasia prechladnú. Taktiež v prípade bolesti svalov medzi lopatkami je často krát na príčine najmä preťaženie, svalovica alebo iný typ fyzickej činnosti, ktorá spôsobila dočasne bolesť svalstva medzi lopatkami. Po jednom až dvoch dňoch ale bolesti obvykle ustúpia, výnimočne to môže byť aj dlhšie, ale nie je potrebné liečenie.

Pri bolestiach svalov alebo driekovej chrbtice sa môžu niekedy aplikovať aj hojivé maste, ktoré pôsobia tie aj ako upokojujúce na svalové tkanivá a pomôžu od bolesti. Horšie je, ak je bolesť vystreľujúca medzi lopatky spôsobená inými orgánmi, či už ide o orgány v žalúdočnej stene alebo o problémy kardiovaskulárneho systému, napríklad s cievami alebo srdcom. Vtedy bolesť pochádza z hrudníka či z brušnej dutiny a vyžaruje dozadu hore medzi lopatky.

Bolesťou na hrudnej kosti, prípadne za hrudnou kosťou, ktorá môže vystreľovať do ramien, krku aj medzi lopatky, sú charakteristické napríklad ochorenia srdocovo-cievne, ako napríklad infarkt myokardu, angina pectoris alebo perikarditída, čiže ochorenie osrdcovníka. Tieto problémy sa prejavujú samozrejme aj inými príznakmi, napríklad bledosťou, potením sa, nevoľnosťou a zvracaním a bolesť vždy začína na hrudníku, odkiaľ vystreľuje do iných častí.

Bolesťou vyžarujúcou medzi lopatky je charakteristický aj zápal pankreasu, inak nazývaný aj ako pankreatitída. Tu začína bolesť v ľavom nadbrušku, ktorá postupne vyžaruje aj do ostatných častí hrudníka alebo chrbtice. Zápal je väčšinou akútnou formou a môže byť spôsobený infekciami, upchatím vývodov pankreasu, nedostatočným prívodom krvi a kyslíka do tkanív, ale napríklad aj nadmerným požívaním alkoholu alebo príliš tučného jedla.

V pravej časti sa zas nachádza v brušnej dutine žlčník, ktorý môžu trápiť bolesti zo zápalu, žlčníkových kameňov alebo rôzne záchvaty. Tie sa objavujú pri nesprávnej životospráve, najmä po jedle, ktoré sú príliš mastné alebo tučné. Bolesť začína v pravom nadbrušku a postupne vystreľuje a vyžaruje medzi lopatky aj do iných častí hrudníka a brušnej dutiny. V tomto prípade je lepšie navštíviť tiež lekára, ktorý naindikuje postihnutému potrebnú liečbu.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť vystreľujúca medzi lopatky patri medzi príznaky Bolestí
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Rozpoznajme včas srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu. Ide o život Rozpoznajme včas srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu. Ide o život

Infarkt srdcového svalu a cievna mozgová príhoda patria medzi časté ochorenia a príčiny náhleho úmrtia. Ich včasné rozpoznanie môže zachrániť zdravie a život.

Prvá pomoc pri infarkte myokardu Prvá pomoc pri infarkte myokardu

Tie ochorenia, ktoré sú najviac rozšírené medzi populáciou na celej zemi a sú častou príčinou úmrtí, nazývame civilizačné ochorenia. Medzi ne zaraďujeme aj ochorenia...

Život po infarkte Život po infarkte

Ochorenia so sebou prinášajú rôzne obmedzenia a to nie len počas doby ich trvania. Niektoré prekonané choroby a chorobné stavy vyžadujú zmenu životného štýlu natrvalo ....

Syndróm zmrznutého ramena: Príčiny, prejavy, liečba Syndróm zmrznutého ramena: Príčiny, prejavy, liečba

Trápia vás bolesti ramena počas aktivity, pokoja a hlavne v noci? Je pohyb v ramene značne obmedzený? Možno aj vy trpíte syndrómom zmrznutého ramena . Čo toto ochorenie...

Trigger points - spúšťové body - pôvodca svalovej bolesti Trigger points - spúšťové body - pôvodca svalovej bolesti

Spúšťové body , nazývané aj trigger poitns - TrP , sú miesta vo svaloch, spôsobujúce pacientovi lokálnu, ale aj prenesenú bolesť. O ich vzniku sa vie pomerne málo,...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.