späť na zoznam príznakov

Neschopnosť udržať stolicu

Autor: Michal Hrebík

Neschopnosť udržať stolicu môže mať viacero príčin, či už ide o príznak nejakej choroby, prípadne môže ísť o poškodenie nervové alebo iné poškodenie análneho zvierača. Niekedy dochádza k týmto stavom po gynekologických operácii u žien prípadne všeobecne po operáciách konečníka ako súčasť komplikácii, avšak tento stav je len dočasný. Niekedy aj pri chronickej zápche dochádza k oslabeniu svaloviny čriev a zvierača, čo môže viesť k fekálnej inkontinencii.

Inkontinencia stolice niekedy nastáva aj pri epilepsii, pokiaľ nastávajú u postihnutého atonické epileptické záchvaty. Tie sú charakterizované ochabnutím svalového napätia a celkovým ochabnutím svalov, pričom môže ísť o rôzne skupiny svalov. Záchvaty sú sprevádzané aj okamžitou stratou vedomia. V prípade niektorých svalových skupín môže ísť aj o svaly zvierača a tak v momente, kedy človek stratí schopnosť ovládať tieto svaly, dochádza k inkontinencii stolice.

Okrem toho za neschopnosťou udržať stolicu môže veľakrát aj hnačka. Ide o črevný problém, ktorý je spôsobený buď nejakou črevnou infekciou, prípadne laktózovou intoleranciou, kedy črevo nie je schopné absorbovať a spracovať potravu, ktorá sa nachádza v jeho útrobách a dochádza k vzniku veľkého tlaku priamo v čreve. Tento tlak je silnejší ako vôľa udržať stolicu a prejaví sa to inkontinenciou stolice. Postihuje to bežne aj inak zdravých ľudí bez problémov.

Veľakrát dochádza k fekálnej inkontinencii aj vplyvom poškodenia jedného alebo oboch kruhovitých svalov konečníka napríklad vplyvom úrazu. Tieto svaly sa nazývajú interný a externý análny zvierač a udržujú stolicu vo vnútri, pričom ak príde k ich poškodeniu, svoju schopnosť strácajú. U žien to môže byť napríklad pri pôrode, prípadne aj pri niektorých operáciách hemeroidov dochádza k poškodeniu. V tomto prípade je liečba náročnejšia a spočíva v operácii.

Niekedy je neschopnosť udržať moč spôsobená aj nervovým poškodením, kedy príde k poškodeniu nervov kontrolujúcich análne zvierače alebo nervov senzorického typu, ktoré kontrolujú výkaly priamo v konečníku. Pri poškodení nervov kontrolujúcich análne zvierače dochádza k nesprávnej funkcii svalu, pri poškodení senzorických nervov človek ani nevie, že sú výkaly v konečníku. Poškodenie nervov môže nastať aj pri chorobách ako cukrovka alebo skleróza multiplex.

Niekedy sú problémy so schopnosťou udržať stolicu spôsobené aj znížením kapacity konečníku. Toto zníženie môže nastať v dôsledku rôznych zápalov alebo v dôsledku nejakých operačných komplikácii pri operácii konečníka. Niekedy vedie k fekálnej inkontinencii aj abnormalita panvového dna, čo môže viesť k funkčným poruchám. Niekedy nastáva tento stav aj v období po pôrode. Každopádne, pokiaľ človek zistí, že nie je schopný udržať stolicu, mal by ihneď navštíviť lekára.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Neschopnosť udržať stolicu patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: fekálna inkontinencia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie, vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať problémy....

Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Čo je to salmonelóza? 3X AKO: Vzniká, sa prejavuje, sa jej zbaviť? Čo je to salmonelóza? 3X AKO: Vzniká, sa prejavuje, sa jej zbaviť?

Salmonelóza je veľmi časté hnačkovité ochorenie spôsobené črevnými patogénmi - konkrétnejšie baktériami salmonely. Patrí medzi najčastejšie a pre verejnosť najznámejšie infekčné...

Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex? Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex?

Skleróza je závažné neurodegeneratívne ochorenie postihujúce prevažne mladých ľudí. Plne rozvinuté ochorenie významným spôsobom zasahuje do kvality života pacienta , ale aj jeho...

Počet ľudí so sklerózou multiplex je vysoký! Poznáte varovné príznaky? Počet ľudí so sklerózou multiplex je vysoký! Poznáte varovné príznaky?

Sclerosis multiplex je jedným z tých ochorení, u ktorých je pozorovaný geografický výskyt. Bohužiaľ Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším počtom prípadov. Diagnostika je zložitá,...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.