Príznaky spojené s očami

Padanie viečok: Prečo vzniká ptóza, spadnuté a ovisnuté viečko?

Padanie viečok

Ptóza alebo tiež spadnuté a ovisnuté viečko nie je iba estetickým problémom. Základ môže mať i v závažnejšom ochorení nervového či cievneho charakteru.

Znížené slzenie: Aké má príčiny a aké príznaky sa k nemu pridružujú?

Znížené slzenie

Znížené slzenie a suché oko sú v dnešnej dobe aktuálne problémy, ktoré z dlhodobého hľadiska výrazne škodia oku. Poznáte príčiny či príznaky?

Zvýšené slzenie: Aké má príčiny a aké iné príznaky ho môžu sprevádzať?

Zvýšené slzenie oka

Zvýšené slzenie patrí medzi časté dôvody návštevy očného lekára. Je za ním množstvo očných problémov, avšak, dôvodou môže byť viac.

Zastreté videnie a hmla pred očami? Spoznajte hlavné príčiny

Zastreté - zahmlené videnie

Zastreté či hmlisté videnie je typickým znakom šedého zákalu. Avšak, ten nie je jedinou príčinou. Je ich viac.

Výpadok zorného poľa: Čo je príčina skotómov a čo je to zorné pole?

Výpadok zorného poľa

Výpadok zorného poľa je strata zrakovej ostrosti alebo úplný výpadok vnímania vo viditeľnej oblasti v okolí človeka. Príčina môže mať základ v oku, zrakovom nervy či priamo v mozgu a zrakovom centre.

Vystúpené, vypuklé oči (exoftalmus) ako príznak Basedowovej choroby?

Vystúpené oči

Vystúpené oči, alebo tiež exoftalmus, sú zväčša príznakom problematickej činnosti štítnej žľazy. Avšak, príčin môže byť viac. Naviac, nie sú iba kozmetickým problémom, ohrozený môže byť i zrak.

Oslepnutie na jedno oko: Čo spôsobuje zhoršenie či stratu zraku?

Oslepnutie na jedno oko

Slepota na jedno oko je príznakom, ktorý môže značiť závažné ohrozenie kvality zraku alebo tiež zdravia a života všeobecne.

Hnisavý výtok z oka: Zápal ako hlavná príčina? Pomôže domáca liečba?

Hnisavý výtok z oka

Hnisavý výtok z oka je hlavným znakom zápalu oka. Čo je jeho príčinou a či môže vzniknúť po prievane? Dá sa liečiť doma a za pomoci bylín či iných babských rád?

Podráždenie oka: Prievan, zápal a iné príčiny? Čo pomôže?

Podráždenie oka

Máte podráždené oči po celodennej práci za monitorom, alebo za to môže prievan? S akými inými príčinami sa môžeme stretnúť?

Dvojité videnie, diplopia ako náhla, občasná, ale tiež trvalá porucha zraku?

Dvojité videnie

Dvojité videnie značí problém so zrakom, avšak, nie vždy je základom zhoršený zrak, škúlenie. 

Začervenanie viečka, svrbenie a opuch pre podráždenie, zápal? Príčiny a liečba

Začervenanie viečka

Začervenanie očných viečok môže mať rozličné príčiny, z ktorých myslíme v prvom rade na zápal či podráždenie. Základom sú mikróby i vonkajšie činitele, ako je prach, dym či chlad. Avšak, existujú tiež iné možnosti.

Zdroj foto: Canva

Rezanie oka

Je jedným zo symptómov zápalov či infekcií očí. Vyskytuje sa však aj pri únave, alergii alebo syndróme suchého oka. Veľký vplyv má aj vonkajšie prostredie, a to prašné, suché alebo veterné počasie. Poznáte všetky príčiny a možné riešenia?

Zúžené zrenice

Zúžené zrenice

Zúžené zrenice môže byť odrazom aktuálneho psychického a duševného rozpoloženia organizmu, ale zároveň sa môže jednať aj o príznak nejakého zdravotného problému. Odborne sa zúženie zrenice nazýva mióza a spôsobuje ju sval zvierača zrenice v dúhovke. Obvykle dochádza k tomuto javu napríklad pri dopade svetla, pri vystrašení a ide tiež o ochrannú reakciu oka na nejaký vonkajší podnet, pričom táto reakcia je...

Z čoho môžu byť žlté bielka očí?

Žlté bielka očí

Očné bielka majú za normálnych okolností bielu farbu. V prípade ochorenia môžu byť žlté. Tak je to napríklad aj pri zlyhaní funkcie pečene. Iným príkladom sú žlčníkové kamene. Horši stav je v prípade malígneho ochorenia. Môžeme ich spozorovať aj u novorodencov.

Zhoršenie zraku, problém so zaostrením? Náhle, chronické poruchy zraku

Zhoršenie zraku

Poruchy zraku môžu byť vrodené, získané, trvalé, ale aj dočasné. Ich príčinou môže byť vysoký vek, degeneratívne ochorenie, aj zápal. Zhoršenie zraku sa vyskytuje aj pri ochoreniach mimo oka a je ich symptómom.

Tlak v oku a pocit tlaku môže byť príznakom? Spoznajte hlavné príčiny

Tlak v oku

Spôsobí ho ochorenie oka, ale aj očného viečka. Môže byť príznakom zápalu, no niekedy je za tlakom v oku iné závažné ochorenie. Očné vyšetrenie je najlepšou voľbou pri výskyte ťažkostí.

Citlivosť na svetlo: Čo spôsobuje svetloplachosť (fotofóbiu)?

Citlivosť na svetlo - Svetloplachosť

Citlivosť na svetlo je príznakom ochorení oka. Pridružujú sa i symptómy bolesť v oka, škriabanie, svrbenie či únava očí. V iných prípadoch môže značiť neurologický problém, a to napríklad meningitídu.

Svrbenie oka: Čo je jeho príčinou? Čo na svrbenie pomôže?

Svrbenie oka

Najvyššie zastúpenie má pravdepodobne alergcká reakcia. Následne zápal. Ale časté sú aj úrazy oka. Svrbenie oka je opäť jedným príznakom, ktoré sa nevyplatí podceňovať. Dlhodobé ťažkosti môžu vyvolať trvalé následky a zhoršenie zraku.

Slepota: Aké druhy poznáme a čo znamená čiastočná, praktická?

Slepota

Zrak je jedným z najdôležitejších vnemov. Jeho stratou nastáva stav zvaný slepota. Tá môže byť buď úplná alebo aj čiastočná. Na príčine môže byť ochorenie, úraz ale aj genetická chyba.

Oči sú zmyslový orgán reagujúci na svetlo a ľudské oko patrí medzi najkomplexnejšie orgány. Zabezpečuje zrak a je plne prispôsobiteľné zaostriť lúč svetla na sietnicu. Vďaka očiam vidíme okolie a môžeme prijímať zrakové vnemy z okolia, ktoré sa z oka cez nervovú sústavu prenesú do mozgu, kde ich centrum zraku spracováva a človek si tak uvedomuje, čo vidí. Oko má pomerne zložitú štruktúru, ktorá mu umožňuje prispôsobiť sa aj nepriaznivým podmienkam okolia.

Hlavnou časťou oka je očná guľa, ktorá je zložená z očného bielka na povrchu, rohovky, vráskovcového opašteka, dúhovky, šošovky, cievovky, sietnice, slepej škvrny a sklovca. Priestor medzi viečkom, očnou guľou a očnou dutinou vystiela spojovka, čo je blana ružovej farby. V dutine nad očnou guľou je umiestnená aj slzná žľaza, ktorá vylučuje slzy a zvlhčuje tak oko. Na ochranu oka slúžia vrchné a spodné viečko a na pohyb celou očnou guľou okohybné svaly.

Lúč svetla je zaostrený na sietnicu, pričom aby bol lúč na sietnici dobre zaostrený, rohovka aj šošovka zaostrujú viacero svetelných signálov do jedného bodu v sietnici, kde sa tieto svetelné signály spoja. Následne svetlo spôsobí chemické premeny v bunkách citlivých na svetlo, čo sú tyčinky a čapíky a tieto bunky vysielajú nervové signály cez zrakové nervy do mozgu, kde ich spracuje zrakové centrum. Oko sa môže zároveň aj hýbať a to cez okohybné svaly.

Problémy v rámci očného aparátu môžu nastať prakticky kdekoľvek. Či už ide o rôzne defekty v okolí oka na viečkach, spojovke, slznej žľaze alebo okohybných svaloch, alebo priamo v oku. To môžu postihnúť zápaly niektorých jeho častí, problémy so zaostrovaním a rôzne refrakčné chyby ako je krátkozrakosť, astigmatizmus alebo ďalekozrakosť, prípadne je problém nervového alebo cievneho charakteru. Niekedy dochádza k problému priamo v zrakovom centre v mozgu.

Problémy s viečkom

Viečka môžu trápiť rôzne zápaly, opuchnutia alebo iné bolestivé či nebolestivé problémy, ktoré veľakrát ovplyvňujú priamo aj zrakové schopnosti. Často sa vyskytuje na viečku hrčka, čo signalizuje zapálenie očnej žľazy a je typická pre vlčie aj jačmenné zrno na oku. Tieto ochorenia sa prejavujú následne aj opuchnutím viečka, ktoré ale môže nastať aj pri vírusovom zápale viečka herpetickými vírusmi, bakteriálnom zápale spojiviek alebo pri niektorých alergiách či hypotyreóze.

Taktiež začervenanie viečka je spojené so zápalmi priamo na viečku alebo v jeho okolí, napríklad pri už spomínanom jačmennom zrne. Začervenanie ale môže súvisieť aj so syndrómom suchého oka, zápalom Meibovej žľazy a zápalom okrajov viečok. Padanie a neustály pokles viečok má obvykle súvis s problémom neurologického charakteru a nastáva napríklad pri lymskej borelióze, tuberkulóznej meningitíde a pri ochorení zvanom Myastenia gravis.

Príznaky spojené so slzením

Z oka možno niekedy pozorovať zvýšené slzenie, čiže hyperlakrimáciu. Najčastejšie ide o prejav alergie, ktorá sa obvykle prejavuje aj začervenaním oka a jeho okolia. Niekedy však ide aj o príznak hypertyreózy, čierneho kašľa alebo adenovírusovej infekcie. Zvýšené slzenie môže niekedy súvisieť aj pri zápaloch spojiviek alebo rohoviek. Naopak znížené slzenie sa volá hypolakrimácia a pokiaľ je spojené s pálením a rezaním oka, môže prísť k vysychaniu a poškodeniu rohovky.

Obvykle znížené slzenie je spôsobené bakteriálnym alebo vírusovým zápalom, prípadne nastáva pri Sjogrenovom syndróme alebo pri syndróme suchého oka. Ak nastane z oka hnisavý výtok, ide najčastejšie o zápal spojivky alebo rohovky, prípadne môže tento výtok ísť aj z jačmenného alebo vlčieho zrna, ktoré postihujú viečko. Taktiež niektoré nebezpečné vnútroočné zápaly ako zápal dúhovky sa takto prejavujú. Hnisavá sekrécia z oka je aj pri niektorých alergiách.

Zhoršenie videnia

Zhoršenie zraku môže byť príznakom poruchy priamo v oku alebo sa môže jednať aj o problém spôsobený nervovým prenosom signálov či o problém v mozgu. Poruchy zraku nastávajú tak napríklad pri astigmatizme, krátkozrakosti alebo pri rôznych zákaloch v oku, ale napríklad aj pri adenomu hypofýzy, diabetickej retinopatii, epilepsii, krvácaní do mozgu alebo pri nedostatočnom prekrvení oka. Niekedy sú úplné, inokedy dochádza len k výpadkom v zornom poli.

Práve výpadky v zornom poli sú spojené najviac so zákalmi, či už šedým alebo zeleným zákalom. Taktiež sa môže epilepsia, migréna alebo diabetická retinopatia prejaviť takýmit výpadkami, prípadne ich majú aj ľudia s ochorením zvaným albinizmus. Pri epileptických záchvatoch alebo optickej neuritíde je typické aj mihanie pred očami. Aj pri migréne môžu nastať niekedy takéto stavy, no obvykle sú len dočasné, podobne ako keď sú spojené s nízkym tlakom.

Pomerne častým problémom je aj dvojité videnie. To môže byť príznakom očného kataru alebo poruchy nervu, niekedy aj príznakom začínajúceho škúlenia. Dvojité videnie sa môže vyskytnúť aj pri diabetickej neuropatii, migréne alebo pri cievnej mozgovej príhode. Pre rôzne poruchy videnia je typické aj škúlenie, ktoré môže mať viacero foriem a niekedy spolu s ním dochádza aj k zníženiu ostrosti zraku. Ide o typický príznak tuberkulóznej meningitídy, toxoplazmózy či diabetickej neuropatie.

Väčším problémom s videním je citlivosť na svetlo, čiže svetloplachosť. Môže súvisieť buď s narušením štruktúry, funkcie alebo inervovania oka, alebo v horšom prípade ide aj o príznak niektorých vážnejších infekčných chorôb, ako napríklad malária, kliešťova encefalitída, lymská borelióza alebo tuberkulózna meningitída. Taktiež aj niektoré neurologické poruchy či problémy, ako migréna, sa môžu prejavovať takouto citlivosťou. Niekedy s ňou súvisia aj ochorenia štítnej žľazy.

Zrejme najviac sa ľudia obávajú úplnej straty zraku. V prípade napríklad oslepnutia na jedno oko môže byť dôvod cievny, nervový alebo priamo v oku v dôsledku nejakého očného zákalu, ktorý postihne len jedno oko. Slepota na obe oči môže byť spôsobená priamo v mozgu poškodením zrakového centra, alebo k nej dochádza pri poškodení nervov či ciev. Slepota tak môže byť príznakom diabetickej retinopatie aj aterosklerózy. Niekedy je len dočasná, inokedy trvalá.

Bolestivé a nepríjemné príznaky

Veľmi časté je podráždenie oka, čo môže byť reakcia napríklad na nejakú formu alergie, prípadne zápalu v oku. Podráždené oko je typický príznak pri zápale spojivky ale aj pri očiach s dioptrickou vadou, ktoré sú viac namáhané a niekedy sprevádzané aj svrbením, bolesťou a únavou. Typicky sa takto prejavujú alergie, napríklad alergia na prach. Niekedy je možné podráždené oko spozorovať aj pri syndróme suchého oka, kedy nie je dostatočné jeho zvlhčovanie.

Svrbenie oka je tiež jeden z prejavov suchého oka, pričom môže ísť tak o poruchu slzného aparátu ako aj o alergickú reakciu, ktorá je však obvykle spojená aj so začervenaním oka. Pri zápaloch, či už akútnych alebo chronických, môže oko bolieť aj svrbieť, niekedy dochádza aj k pocitom rezania v oku. Najčastejšie je svrbenie oka spojené s nejakou alergiou, v sezóne napríklad aj so sennou nádchou, ktorá sa prejavuje nielen na očiach, ale napríklad aj plným nosom.

Rezanie a rezavý typ bolesti v oku môže byť spôsobený napríklad bakteriálnym zápalom rohovky, niekedy dokonca jačmenným zrnom na oku alebo rôznymi inými zápalovými ochoreniami, napríklad aj spojovky. Často súvisí v prípade začervenania a pocitu svrbenia aj s alergickou reakciou na prach, roztoče, peľ alebo iné vonkajšie faktory. Rezaním oka sa prejavuje aj špecifické ochorenie zvané trichiáza, ktoré je charakteristické nesprávnym rastom mihalníc.

Pocit tlaku na oko môže byť spôsobený nervovými problémami, niekedy aj bolesťami hlavy za okom, prípadne ak ide tlak z vonkajšej strany, často sú na príčine jačmenné alebo vlčie zrno na viečku. Veľmi často je tlak zvnútra na oko príznakom neuritídy alebo roztrúsenej sklerózy, čo sú problematické ochorenia nervového systému. Taktiež niekedy môže mať človek pocit tlaku v oku pri šedom alebo zelenom zákale a to najmä v dôsledku zmien vnútroočného tlaku.

Ostatné symptómy očí

Súčasťou viacerých infekčných ochorení v organizme je začervenanie očných spojiviek. Ide napríklad o Adenovírusovú infekciu a iné infekčné choroby. Niekedy sa však začervenanie prejavuje aj pri zápale spojiviek alebo pri alergických reakciách. Zúžené zrenice na oku sú zas príznakom otravy alkoholom alebo symptómom inej intoxikácie, prípadne tento stav nastáva počas bezvedomia a ide aj o príznak nervovej sústavy, kedy dochádza k poruchám mozgu či nedostatku kyslíka.

Žlté bielka očí namiesto bielej farby sú príznakom najčastejšie zvýšenia bilirubínu v krvi, čo obvykle súvisí s infekciou hepatitídy a to najmä vtedy, ak je zažltnutá pokožka aj sliznice. Tiež pri niektorých ochoreniach pečene môže byť tento symptóm prítomný, ale to už nie je pravidlom. Vystúpené oči sú zas najčastejšie príznakom ochorení štítnej žľazy, či už ide o hypertyreózu alebo Gawes-Basedovu chorobu. V každom prípade tento príznak netreba podceniť.