Suchá koža: Aké sú najčastejšie príčiny suchej pokožky?

Suchá koža: Aké sú najčastejšie príčiny suchej pokožky?
Zdroj foto: Getty images

Suchú kožu má na svedomí vplyv počasia. Iný príklad je pôsobenie chemických látok a hygienických potrieb. Vysúša ju prehnaná hygiena. Inú skupinu tvoria ochorenia, nie len kože, ale aj ostatných častí tela.

Suchá koža môže byť prejavom genetických predispozícii, pretože niektorí ľudia majú viac suchú a iní ľudia zas viac mastnú pokožku.

Sebostáza, označuje stav, zníženej tvorby kožného mazu, to spôsobí vysúšanie pokožky.

Suchá koža vzniká aj pri nedostatku minerálov či vitamínov v tele a tiež pri dehydratácii. Vplyv na pokožku má aj vek. Pokožka starne a stráca svoju prirodzenú elasticitu a celkovú kondíciu, vysúša sa. Najlepšie je tento jav pozorovať na pokožke tváre. Kde sa tvoria vrásky.

Najčastejšie prejavy suchej kože:

  • koža praská
  • prítomné sú trhliny
  • šupiny na koži (napríklad biele), ich odlupovanie
  • zhrubnutie kože
  • svrbenie, štípanie, pálenie
  • začervenanie naznačuje zápal
  • pri zápale môže mokvať

Vplyv prostredia

Kožu vysúša aj extrémne teplé, studenésuché vonkajšie prostredie a veterné počasie. Okrem počasia podobne vplýva aj klimatizácia. V tomto prípade by sa mali používať hydratačné, čiže zvlhčujúce krémy.

Najviac trpí pokožka, ktorá je vystavená priamemu pôsobeniu vplyvov. Suchá koža býva hlavne na tvári, nose, ušiach, okolo očí. Prípadne sa suší pokožka rúk, prstov.

Spôsobiť ju môžu aj dráždivé látky. Negatívne pôsobí aj časté umývanie, kúpanie v horúcej vode, dezinfekčné prostriedky s obsahom alkoholu, ale aj niektoré mydlá a iné kozmetické prostriedky.

krém na namáhanú pokožku
Dôležité je správne ošetrenie zaťaženej pokožky. Potrebné sú vhodné krémy, ale aj vazelína. Foto: Thinkstock photos

Povolania, ktoré si vyžadujú časté umývanie rúk, sa vyznačujú tým, že ich pracovníci majú suchú a popraskanú pokožku na rukách. Niekedy sa koža vysúša extrémne a pridružia sa nepríjemné pocity, bolesť v podobe pálenia, pichania.

Zvýšená starostlivosť o pokožku je potrebná, aby sa zabránilo jej vysušeniu a následným komplikáciám. Ako môže byť aj praskanie a zápal kože.

Dôležitá je častá hydratácia, krémovanie. Potrebné je myslieť aj na dostatočný pitný režim.

Vysúšanie kože pri ochoreniach

Suchá pokožka môže byť symptómom ochorenia. Najčastejšie sa suchá koža vyskytuje pri kožných chorobách. Ale ako príznak sa prejavuje aj pri ochoreniach iných telových systémov. 

Jednou príčinou je lupienka

Pri lupienke je suchá koža hlavnou známkou choroby. Lupienka je neinfekčné kožné ochorenie, ktoré je vrodené a človek tak nemôže ovplyvniť jeho vznik. Odborne sa nazýva psoriáza

Pri lupienke sa vytvára na koži suchýšupinatý povrch, najmä tam, kde sa koža neobnovuje tak pravidelne ako na iných častiach tela. Príkladom je suchá koža v okolí kĺbov, lakťov, chrbtu, často aj vo vlasatej časti hlavy. O lupienke sa dočítate viac v samostatnom článku.

Lupiny

Ochorením kože sú aj lupiny, čo sú vlastne odumreté šupinky kože. Vyskytujú sa na tele bežne, ale pri lupinách je ich množstvo vysoké a viditeľné. Najčastejšie lupiny trápia ľudí vo vlasoch a s problémom dokonca aj v prípade príliš mastnej koži.

Plesňové ochorenie kože

Suchá koža na nohe, päte, či medzi prstami pri plesňovom zápale pokožky
Na plesňové ochorenia často trpí pokožka nôh. Foto: Thinkstock photos

Kožným ochorením, ktoré je typické suchou kožou, svrbením a začervenaním kože je mykóza. Ide o hubové ochorenie spôsobené plesňami. Medzi známe ochorenie patrí napríklad Pityriasis versicolor.

Mykózou trpia najčastejšie partie, ktoré sú vystavené nadmernej vlhkosti. Ako je to napríklad v pracovnej obuvi. Mykóza a vysušenie kože sa vyskytuje na nohách a na pokožke medzi prstami, ale aj na päte.

Príkladom iných ochorení kože je napríklad seboroická dermatitída. Najčastejšie sa vyskytuje vo vlasovej časti pokožky, ale aj v oblastiach nosa, v podpazuší a niekedy aj na hrudníku. Ide o zápalové ochorenie.

Ostatné ochorenia, ktoré sa prejavujú suchou kožou

Aj niektoré ochorenia imunitného systému sa prejavujú na pokožke, napríklad ekzém. Je to napríklad atopický ekzém, čo je ochorenie imunitného charakteru, ktoré vznikne genetickou odchýlkou a prejavuje sa aj svrbením kože.

Niekedy môže byť príznakom dráždenia alebo zápalu nervu. Prejavom je suchá pokožka, ktorá je zároveň hladká a vlasy a nechty sú pri tomto nervovom ochorení nadmieru lámavé.

Kondícia pokožky odzrkadlí aj funkciu obličiek. Pri ochoreniach obličiek je jedným prejavom aj suchá koža. Dochádza k tomu zvlášť pri alkoholovej neuritíde spôsobenej nadmernou konzumáciou alkoholu. Negatívne na pokožku vplýva aj fajčenie. 

Problém so suchou kožou majú aj ľudia trpiaci na cukrovku. Spôsobuje ju aj diabetická neuropatia, čo je postihnutie nervov pri cukrovke, konkrétne ich štruktúry a tiež aj funkcie.

Keďže je koža veľmi závislá aj od krvného obehu, vplývajú na ňu viaceré ochorenia žílcievneho systému. Napríklad je suchá pokožka typická pre ischemickú chorobu dolných končatín, kedy dochádza k nedokrveniu nôh a koža je suchá a stráca aj ochlpenie.

Z dôvodu porúch žíl alebo tepien vznikajú aj tzv. Bercové vredy, kedy dochádza k chronickému defektu kože, následným odumretím tohto tkaniva a v poslednom štádiu aj k jeho rozkladu.

Nedostatok hormónov v tele, napríklad pri hypotyreóze, čiže poruche štítnej žľazy, sa prejavuje tiež na pokožke. Tá je najprv suchá len čiastočne, ale pokiaľ ochorenie postupuje ďalej, suchá koža sa dokonca odlupuje a môže byť nažltnutá.

Avšak, suchá koža je prítomná aj pri hypertyreóze. Čo je vlastne stav, kedy štítna žľaza tvorí nadbytok hormónov. Prítomné sú príznaky ako suchá koža, aj na hlave, lámavé a krehké vlasy, zhrubnutie pokožky na nohách a chodidlách. Okrem toho sa môže prejaviť ochorenie štítnej žľazy aj na váhe, a to buď nárastom alebo naopak úbytkom. 

Suchou a drsnou pokožkou sa prejavuje aj metabolická choroba zvaná fenylketonúria. Čo je dedičná choroba spôsobená poruchou metabolizmu aromatických kyselín, kedy nedochádza k premene aminokyselín.

Infografika uvádza najčastejšie príčiny suchej kože
Suchá koža má tieto najčastejšie príčiny

Suchá koža súvisí aj s dehydratáciounadmerným výdajom tekutín z organizmu. K tomu dochádza pri hnačke a pri vracaní. Vyskytuje sa napríklad pri zápaloch čreva, ktoré sprevádzajú hnačky a zvracanie.

Koža môže byť suchá aj pri nedostatku výživy a živín alebo pri nevhodnom stravovaní. To je časté najmä pri poruchách výživy, napríklad pri anorexii. Anorexia je duševné ochorenie a porucha príjmu potravy, kedy človek odmieta jedlo a tak sa pripravuje aj o dôležité živiny či vitamíny pre pokožku.

Podobne je to aj pri bulímii. Dochádza k tomuto javu a tiež k dehydratácii. Keďže pri tomto ochorení sa striedajú záchvaty nadmerného jedenia s vyvolávaním vracania či hnačiek.

Suchá koža u detí

Suchá koža na nohe novorodenca, dojčaťa
Koža u novorodencov a dojčiat nie je ešte vyvinutá, treba jej venovať zvýšenú starostlivosť. Foto: Thinkstock photos

U novorodencov a u dojčiat je pokožka suchá, lebo ešte nemá vyvinutú vlastnosť viazať vodu, mazové žľazy neplnia svoju úlohu naplno. Ochranná funkcia sa musí dostatočne vyvinúť a do tej doby je potrebná zvýšená starostlivosť.

Pokožka u detí je citlivá, a to viac ako u dospelého. Preto sa odporúča starostlivý výber hygienických potrieb, pomôcok. Rovnako je dôležitá dostatočná ochrana pokožky vzhľadom na počasie.

Dehydratácia u detí vzniká rýchlo. Suchá pokožka, vysušené pery môžu byť jej prvým prejavom. Pitný režim treba dodržiavať, pri záťaži a zvýšenej strate tekutín zvýšiť. K vyšším stratám tekutín dochádza v horúčavách, pri horúčke, vracaní alebo hnačke.

Ale aj v detskom období je potrebné myslieť na ostatné príčiny. Odborné vyšetrenie je potrebné, ak ťažkosti pretrvávajú, zhoršujú sa, pridružia sa komplikácie alebo celkové príznaky.

Video o najčastejších príčinách suchej kože

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané