Defekt prepážky predsiení a komôr

Defekt prepážky predsiení a komôr
Zdroj foto: Getty images

Defekt prepážky predsiení a komôr je srdcová chyba a ochorenie prepážky predsiene alebo komory, ktoré spôsobuje komunikáciu medzi pravou a ľavou srdca, takže prichádza k miešaniu okysličenej a odkysličenej krvi. Ide o vrodenú srdcovú vadu, pričom takto zmiešaná okysličená a odkysličená krv je rozvádzaná po celom tele, čo môže spôsobovať veľké problémy. Veľmi často sa takéto defekty objavia v detstve, ale záleží aj na veľkosti defektu, niekedy sa objavia až v dospelosti.

Charakteristika

Defekt prepážky siení nastáva, ak nedochádza k správnemu vývoju septum primum a septum secundum v embryonálnom vývoji medzi pravou a ľavou predsieňou srdca, kedy dochádza k miešaniu odkysličenej krvi a okysličenej krvi. Kým menšie defekty tohto typu nemusia spôsobiť žiaden problém a príznaky, tie väčšie dajú o sebe vedieť rôznymi symptómami. Tento typ defektu sa najčastejšie odhaľuje až v dospelosti, obvykle u ľudí nad 30 rokov. Niekedy sú takéto defekty aj súčasťou iných ochorení, či už deformáciou tvaru srdcových chlopní alebo rôznych genetických syndrómov.

Defekt prepážky komôr môže byť tiež vrodený ale niekedy aj získaný a ide o závažnejší problém, ktorý sa obvykle objaví už v detskom veku. V detskom veku môže vzniknúť na základe problémov matky v tehotenstve, v dospelosti napríklad ako následok infarktu myokardu. Pri tomto defekte je tendencia v prípade malej trhliny k jej samovoľnému uzavretiu, pričom tento defekt spôsobuje tiež ľavo-pravý skrat a väčšinou býva sprevádzaný poruchami srdcového rytmu a dýchania.

Príčiny

Toto srdcové ochorenie je zapríčinené napríklad vrodenou vadou srdca, u detí napríklad ak matky počas tehotenstva nadmerne pili alkohol, prípadne môžu byť defekty súčasťou iných srdcových vád, kedy nastávajú aj poruchy veľkosti a tvaru chlopní a podobne. Niekedy je ochorenie sprevádzané genetickými defektami, ako napríklad Dawnov syndróm. V dospelosti môže byť dôvodom vzniku defektu napríklad infarkt myokardu alebo vplyvy okolia, napríklad fajčenie, alkoholizmus či obezita.

Príznaky

Defekt prepážky predsiení a komôr sa nemusí prejaviť, pokiaľ ide len o veľmi malý defekt a dokonca až 30 percent takýchto menších defektov v prípade komôr má tendenciu sa samovoľne zaceliť a to niekedy aj za cenu vytvorenia aortálnej nedostatočnosti chlopne. Najčastejšie sa ale tieto srdcové vady prejavujú na dýchacom a kardiovaskulárnom systéme. V prípade dýchania ide o problém s ťažkým dýchaním až dýchavičnosťou a to najmä pri väčšej fyzickej aktivite, niekedy dochádza dokonca k zmodraniu pokožky.

Prichádza tiež k miešaniu odkysličenej a okysličenej krvi a tá putuje do celého tela alebo do pľúc (podľa výšky tlaku) k ďalšiemu okysličeniu, čo vytvára v tele nedostatok kyslíka a to sa prejavuje namodraním. Problémy má človek aj s nepravidelným srdcovým rytmom, tzv. arytmiou srdca. Nadmerná je aj únava a u detí s touto srdcovou vadou je typické celkové neprospievanie, kedy len ťažko priberajú na váhe a silnejú.

Diagnostika

Ochorenie sa musí diagnostikovať jednak na základe fyzikálneho vyšetrenia, kedy sa zisťuje srdcová arytmia, ťažké dýchanie alebo iné vonkajšie príznaky, ale tiež na základe merania a vyšetrenia srdca. Robí sa echokardiografia, čo je ultrazvukové vyšetrenie srdca, ale aj RTG hrudníku s cieľom získať obraz o pľúcach a srdcu a EKG. Meria sa aj saturácia tepnovej krvi kyslíkom, prípadne celkový prietok a veľkosť defektu. Súčasťou vyšetrení môže byť aj magnetická rezonancia.

Priebeh

Niektoré menšie defekty prepážok predsiení a komôr môžu byť asymptotické, čiže bez príznakov, prípadne môžu byť príznaky veľmi slabé. Ak ide o srdcovú vadu chlopní, väčšinou sa prejaví už u malých detí alebo v predškolskom veku a to najmä srdcovou arytmiou a dýchacími ťažkosťami. V dospelosti môže byť priebeh dlho nevýrazný, ale náhle sa môže objaviť nejaký problém alebo skrat. Typické je potom namáhavé dýchanie aj akákoľvek iná náročnejšia fyzická činnosť.

Ako sa lieči: Defekt prepážky predsiení a komôr

Liečba defektov prepážky

Zobraziť viac

Ukážka operácie defektu prepážky

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané