Hepatorenálny syndróm a jeho príčiny, príznaky na jednom mieste

Hepatorenálny syndróm a jeho príčiny, príznaky na jednom mieste
Zdroj foto: Getty images

Hepatorenálny syndróm je závažné ochorenie obličiek vznikajúce pri poškodení pečene. Súvisí s cirkulačnými zmenami v obličkách.

Charakteristika

Slovo hepatorenálny je odvodené z dvoch slov – hepato – teda pečeňový a renálny – teda obličkový.

Ide o akútne zlyhanie obličiek vznikajúce pri ťažkých pečeňových chorobách. Obličky samy nie sú poškodené, ochorenie má funkčný charakter.

Poznáme 2 typy tohto ochorenia:

  • Typ I – rýchlo progredujúci (rýchlo napredujúci)
  • Typ II – pozvoľne vznikajúci

Pri tomto ochorení dochádza k systémovým cirkulačným zmenám v súvise s portálnou hypertenziou.

Postupne dochádza k zníženiu periférnej cievnej rezistencie (odporu ciev na periférií), k centrálnej hypovolémií (centrálnemu zníženiu objemu krvi) a k aktivácií sympatiku (autonómneho nervového systému).

Často je prítomná cirhóza pečene. Jedná sa o stav, kedy je pečeň vážne poškodená, dochádza k zmnoženiu väziva (fibróza), ale aj k nekrózam pečene. Pri cirhóze došlo k uzlovitej prestavbe pečeňového tkaniva.

Hepatorenálny syndróm je závažný stav s pomerne vysokou úmrtnosťou.

Ochorenie obličiek
Zdroj foto: Getty Images

Troška anatómie a fyziológie

Vena portae alebo vrátnicová žila zbiera krv z nepárových orgánov dutiny brušnej. Túto krv vedie do pečene. Tento obeh sa nazýva portálny obeh. Zbiera živiny z kapilárneho riečišťa tenkého čreva a prenáša ich do pečene, kde sú ďalej látky upravované a skladované.

Pečeň je aj prepojená z veľkého krvného obehu cez pečeňovú tepnu. Podobne sú vyživované krvou aj obličky.

Príčiny

Medzi hlavné príčiny vzniku hepatorenálneho syndrómu patria:

Príznaky

Medzi hlavné príznaky ochorenia patrí ascites (brušná vodnatieľka). Je to skôr prídavný príznak, nakoľko sa vyskytuje hlavne pri cirhóze pečene.

Môže byť prítomné nažltnutie kožeočí, spôsobené poškodením pečeňovej výstavby.

Prítomné je pečeňové ochorenie, väčšinou priekazné zobrazovacími metódami akými sú CT (počítačová tomografia), MRI (magnetická rezonancia) či ultrazvuk.

Diagnostika

K určeniu správnej diagnózy pomáha lekárom séria testov, aj krvných. Zvýšená hladina kreatinínu je hlavným markerom ochorenia. Svedčí o znížení filtrácie obličkami.

Znížený obsah sodíka v moči môže tiež viesť k podozreniu na túto chorobu.

Prítomnosť proteínov a krvi v moči sa pri tomto ochorení nevyskytuje, preto môže byť niekedy ťažké odhaliť ho.

Pri podozrení na hepatorenálny syndróm sa štandardne robí aj vyšetrenie obličiek ultrazvukom. Síce nezobrazí toto ochorenie no môžeme vďaka ultrazvuku odlíšiť iné ochorenia obličiek.

Portálna žila (vrátnica)
Portálna žila (vrátnica). Zdroj foto: Getty Images

Priebeh

V dôsledku pečeňovej choroby dochádza k cirkulačným (obehovým) zmenám v obličkách. Jedná sa o kompenzačný mechanizmus, kedy narastá vazokonstrikcia (zúženie ciev) v obličkovom (renálnom) riečisku. Deje sa to pri vzniknutej portálnej hypertenzii (zvýšenie tlaku krvi vo vrátnicovej žile).

Niekedy je priebeh ochorenia veľmi rýchly (fulminantný).

Rozšírenie krvných ciev v brušnej (splanchnickej) cirkulácií odvádza krv preč od obličiek (kde sa stávajú cievy zúžené). Deje sa to nielen znížením periférnej cievnej rezistencie, ale aj znížením objemu krvi v hlavnom riečisku a činnosťou sympatiku.

Cirhóza a iné ochorenia pečene vedú práve k zmenám objemu (hypovolémií) v krvnom systéme, zvyšujú činnosť sympatiku (budivého autonómneho nervového systému).

Pri tomto ochorení býva prítomný ascites (brušná vodnatieľka). Ten však nereaguje na liečbu diuretikami (močopudnými liekmi).

Orgány ľudského organizmu komunikujú medzi sebou. Závisia jeden od druhého. Pochopenie orgánovej funkcie je závislé od pochopenia role iných orgánov.

Ľudské telo je ako komplikovaný orchester. Ak sa chce človek započúvať do individuálnych hudobníkov, nepočuje dobre celú symfóniu.

U 40 % pacientov s cirhózou a ascitom sa do piatich rokov vyvinie hepatorenálny syndróm.

Sprievodným znakom cirhózy sú často aj esofageálne (pažerákové) varixy (kŕčové žily), ktoré môžu prasknúť a krvácať do tráviaceho traktu.

Ako sa lieči: Hepatorenálny syndróm

Liečba Hepatorenálneho syndrómu: pomôžu lieky?

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané