Nekrotizujúca enterokolitída

Nekrotizujúca enterokolitída
Zdroj foto: Getty images

Nekrotizujúca enterokolitída je ochorenie, ktoré postihuje najčastejšie predčasných novorodencov a ide o veľmi nebezpečné ochorenie tenkého aj hrubého čreva. Už samotný názov znamená v preklade odumieranie tenkého a hrubého čreva, čo je pomerne presné vyjadrenie. Ide vlastne o zápal čreva, pri ktorom dochádza k odumieraniu menšej či väčšej časti čreva a vyskytuje sa zhruba u každého desiateho novorodenca s hmotnosťou nižšou ako 1,5 kg.

Charakteristika

Ochorenie sa vyskytuje takmer výlučne u predčasne narodených detí a ide o zápal čreva, ktorý napadá časti tenkého a hrubého čreva, pričom počas ochorenia nastáva odumieranie čreva. Tento zápal spôsobuje infekcia, ktorá postihuje predčasných novorodencov a na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa toto ochorenie vyskytuje zhruba u každého dvadsiateho novorodenca. Deti sú postihnuté ochorením práve kvôli tomu, že majú ešte nezrelo vyvinuté črevá.

K ochoreniu prispieva tak aj citlivosť takto nevyvinutého čreva napríklad na zmeny krvného tlaku, prekrvenie čreva a okysličovanie krvi, čo vedie tiež k rozvoju nekrotizujúcej enterokolitídy u novorodencov. Ochorenie je veľmi závažné, nakoľko ak sa nelieči dostatočne včas a zodpovedne, môže viesť k odumieraniu aj veľkých častí čreva a je potrebný chirurgický zákrok. V prípade odumretia celého tenkého čreva nastáva stav, ktorý je nezlučiteľný so životom.

Príčiny

Príčinu ochorenia sa naisto nepodarilo zatiaľ zistiť, ale s najväčšou pravdepodobnosťou je to kombinácia zníženého prietoku krvi v čreve v spojení s nedostatočnou odolnosťou črevnej steny. Vďaka tomu baktérie, ktoré za normálnych okolností nepôsobia problémy v čreve, môžu prechádzať cez črevnú stenu a spôsobiť infekciu a zápal tejto časti čreva. Nastáva neskôr odumieranie, pričom odumretá časť sa môže pretrhnúť a môže vzniknúť aj zápal pobrušnice.

Príznaky

Symptómy choroby možno pozorovať jednak priamo pri trávení, ale je tu aj niekoľko sprievodných príznakov. V prvom rade ide o zlú toleranciu stravy a to, že v žalúdku dieťaťa zostáva strava dlhšie, napríklad pri kŕmení je možné nájsť zvyšky nestráveného mlieka. Okrem toho možno pozorovať napríklad nafúknuté bruško alebo napätú brušnú stenu, čo tiež súvisí s tým, že črevo nepracuje správne a tak, ako by malo. Veľakrát možno pozorovať aj krv v stolici.

Okrem toho sú častým zastavenie dýchania a spomalená činnosť srdca. Zastavenie dýchania môže trvať aj 20 sekúnd, čo je už neprehliadnuteľné. Dieťa je aj apatické, ospalé, strieda sa u neho podchladenie a zvýšená telesná teplota, pričom častejšie sú ale nízke teploty než vysoké teploty. V prípade pravidelného odberu krvi je možné sledovať kolísajúcu a nestálu hladinu pH v krvi. Príznaky nekrotizujúcej enterokolitídy sa prejavujú u dieťaťa väčšinou už do dvoch týždňov od narodenia.

Diagnostika

Pri diagnostike je potrebné skúmať samozrejme nielen vyššie zmienené symptómy príznaky u dieťaťa, ale robia sa aj zobrazovacie vyšetrenia. Jednak ide o ultrazvukové vyšetrenie a tiež aj o RTG vyšetrenia bruška a brušnej dutiny. Na základe týchto vyšetrení je možné spolu so zisťovaním a sledovaním príznakov určiť, či ide naozaj o toto závažné ochorenie. Pri RTG je možné sledovať jednak vzduch v brušnej dutine, ale taktiež aj v črevnej stene v rámci čreva.

Priebeh

Vplyvom zníženého krvného prietoku v čreve vznikajú pôsobením baktérií, ktoré sa nachádzajú v nezrelom črevnom systéme novorodenca, menšie zápaly a infekcie. Tieto baktérie prenikajú cez črevnú stenu a spôsobujú postupné odumieranie najprv menších, potom väčších častí čreva. V prípade neliečenia ochorenia nastáva aj pretrhnutie čreva, zápal pobrušnice a v prípade odumretia celého čreva nastáva u postihnutého dieťaťa stav, ktorý nie je zlučiteľný so životom.

Ako sa lieči: Nekrotizujúca enterokolitída

Liečba Nekrotizujúcej enterokolitídy

Zobraziť viac

Priebeh nekrotizujúcej enterokolitídy

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané