Bojujete so syndrómom lenivého čreva? Vyskúšajte osvedčených 8 postupov na jeho zvládnutie

Bojujete so syndrómom lenivého čreva? Vyskúšajte osvedčených 8 postupov na jeho zvládnutie
Zdroj foto: Canva

Syndróm lenivého čreva je ochorenie, ktoré je sprevádzané zápchou. Vyskytuje sa hlavne u žien do 40. roku života, pričom jeho príčina nie je celkom známa. Lieči sa rôznymi odbornými prístupmi.

Charakteristika

Syndróm lenivého čreva (lat. atonia colon, angl. lazy bowel syndrome, sluggish bowel, slow transit constipation) je stav, pri ktorom sú črevá pomalé, akoby lenivé a vedie to typicky k chronickej zápche.

Zápcha (lat. constipatio) znamená, že stolica je prítomná menej ako 3x do týždňa.

Ide o bludný kruh, pretože zápcha môže viesť k zníženiu črevnej aktivity a to môže mať za následok len prehĺbenie zápchy. Črevo nereaguje na signály, ktoré dostáva z mozgu, pretože je degenerovaná spleť nervov, ktoré ho vyživujú. To zastavuje peristaltiku a prejaví sa zápchou.

Toto ochorenie môže byť chronické (dlhotrvajúce), pričom príznaky kolíšu od častých po menej časté. Zmena životného štýlu a úprava diéty však môže zlepšiť priebeh tohto ochorenia.

Syndrómom lenivého čreva sú obvykle postihnuté mladé ženy okolo 40. roku života. Nie sú schopné vyprázdnenia, len pomocou klyzmy. Liečba liekmi býva obvykle bez efektu.

Príčiny

Presná príčina vzniku tohto ochorenia nie je známa. Predpokladá sa, že hlavným dôvodom je degeneratívne poškodenie siete autonómnych nervových vlákien čreva (Auerbachova sieť). Znamená to, že istá skupina nervov v stene čreva, ktoré pracujú samostatne, postupne chátra.

Troška fyziológie

Vždy počas jedenia dáva nervový systém informáciu črevám a spustia sa rôzne aktivity. Ide o reflexy, vďaka ktorým sa začne potrava tráviť a črevá pohybovať. Tento vlnovitý pohyb nazývame črevnou peristaltikou. Vďaka nemu sa obsah čreva hýbe vpred - hovoríme o črevnej pasáži.

Črevné reflexy môžu byť aj oslabené inými chorobami, napríklad mentálnou anorexiou a bulímiou, syndrómom dráždivého čreva, požívaním narkotík (napr. opiáty), anestéziou či závislosťou na laxatívach. Dochádza k tzv. hypomotilite, kedy sa črevo hýbe menej, ako je bežné.

Oslabené svaly a peristaltika môžu byť aj pri nesprávnej diéte. Nedostatočný príjem vlákniny a vody môžu tiež viesť k syndrómu lenivého čreva.

Niekedy sa dáva do súvisu so syndrómom lenivého čreva aj dlhodobé užívanie laxatív. Laxatíva pôsobia ako dráždidlá, na vyvolanie rovnakého efektu je pri dlhodobom užívaní potrebná vyššia dávka.

Tým, že sa lieky stimulujúce črevnú pasáž podávajú často, organizmus sa proti tomu bráni a vzniká tolerancia. Podávanie laxatív dlhodobo vedie k zníženiu tonusu (napätia) svalovej steny čriev, ktorá môže vyústiť až do straty tonusu čreva (atónia).

Príznaky

Medzi hlavné príznaky syndrómu lenivého čreva patrí:

  • Zápcha - obstipácia.
  • Oslabený odchod vetrov – znížená flatulencia.
  • Tiché brucho – voľným uchom nie je počuteľná črevná peristaltika.
  • Bolesť brucha ako taká môže, no nemusí byť prítomná. Býva naviazaná na črevné pohyby.

Prečítajte si tiež články:

Žena si drží brucho, pociťuje brušný diskomfort, možno má zápchu
Bolesť brucha nie je nevyhnutná, ale zápcha môže byť príčinou brušného nepohodlia, pocitu plnosti či tlaku. Zdroj foto: Shutterstock

Diagnostika

Najprv sa nás lekár opýta, či sme si všimli, že naše črevá pracujú. Bude sa informovať o početnosti a množstve stolice, jej konzistencií, prípadnej prímesi krvi a podobne. Tiež ho zaujíma, či bola voľným uchom počuteľná peristaltika, teda samotné pohyby čriev.

Dôležité tiež je, či pacient po vyprázdňovaní pocítil vyprázdnenie, určitý komfort.

Pomocou fonendoskopu potom lekár popočúva brušnú krajinu, pričom pátra po počuteľnej peristaltickej vlne. Ak nie je počuteľná, hovoríme o tichom bruchu.

Okrem toho nám brucho prehmatá, pozrie sa naň, poklope, skúma či nie je prítomná zväčšená pečeň, vyšetrí poklepom obličky, pátra aj po iných ochoreniach a vyvodí diagnostický predbežný záver.

V istých prípadoch je tiež potrebné vyšetrenie per rectum, teda „cez konečník“, pri ktorom lekár pátra po stopách krvi či ochoreniach konečníka a análnej krajiny. Sú prípady, že nie je možné vyšetrenie vykonať pre prítomnosť stolice či hemoroidálnych uzlíkov v anorektálnej krajine.

Z pomocných vyšetrení je možné pri podozrení na zápchu vykonať funkčné vyšetrenie hrubého čreva pomocou röntgenu. Orientujeme sa na dĺžku pasáže kontrastnej látky tráviacim traktom.

Vyšetrenie CT či MRI sa objednáva v prípadoch, keď potrebuje lekár presnejšie zhodnotiť stav orgánov brušnej dutiny. Pri chronickej obstipácií môže byť útlak iných orgánov a tento stav môžu doprevádzať rôzne komplikácie.

Lekár musí odlíšiť od syndrómu lenivého čreva aj iné ochorenia, ako syndróm dráždivého čreva. Pri tomto ochorení môže byť prítomný aj pocit na vracanie, pocit nafúknutia býva výraznejší (rozdiel viď nižšie). Ak je prítomná pri vyšetrení krv, je tu podozrenie na hemoroidy či karcinóm hrubého čreva.

Kedy vyhľadať lekára

Ak sa zápcha opakovane vracia, aj po zmenách životosprávy, je potrebné vyhľadať svojho lekára. Tiež je dôležité urobiť tento krok, pokiaľ sa objaví krv na toaletnom papieri, vyprázdňovanie je bolestivé, pobolieva vás brucho, zápcha trvá v závislosti od iných faktorov jeden týždeň a viac.

Tieto ťažkosti pomáha pacientom zvládnuť lekár špecialista, gastroenterológ.

Niekedy nemusí byť príjemné rozprávať sa o ťažkostiach s trávením, no lekár je našou oporou v ochorení. Nemusíme sa teda ničoho obávať a je dobre povedať o svojich ťažkostiach dostatočne, aby si vedel vytvoriť predstavu a mohol nás adekvátne liečiť.

Rozdiel medzi syndrómom lenivého čreva a syndrómom dráždivého čreva

Syndróm lenivého čreva Syndróm dráždivého čreva
Bolesť brucha je zriedkavejšia. Bolesť brucha je výraznejšia.
Príčinou je možná porucha nervovej pletene čreva. Príčinou je zmena v mozgovo-črevnej regulácií.
Zápcha. Zápcha alebo hnačka.
Nie je prítomná črevná hypersenzitivita, nie je pocit na vracanie. Črevná hypersenzitivita (zvýšená citlivosť) a dráždivosť je prítomná, môže byť prítomný pocit na vracanie.
Brušný diskomfort nie je tak významný. Výrazný brušný diskomfort.
Črevná pasáž je spomalená. Črevná pasáž je rýchla, alebo pomalá.
Svalstvo čreva má nižšie alebo žiadne napätie. Napätie svalstva čreva býva zvýšené.

Prevencia

Základným preventívnym opatrením tohto syndrómu je pravidelný šport už od detstva, spojený aj s cvičením svalstva panvového dna a svalstva brucha. Tiež sa má zato, že dostatok vlákniny v potrave a dostatočný pitný režim by mohol znížiť mieru výskytu syndrómu lenivého čreva.

Je tiež dôležité, aby sme sa vyhli nadužívaniu laxatív.

Zaujímavosti

Kasia sennová (Cassia augustifolia) má výrazné laxatívne účinky. Používajú sa jej listy k zmierneniu obstipácie. Jej dlhodobé užívanie však nie je pri syndróme lenivého čreva vhodné.

Pri prítomnosti hemoroidov môže byť sťažené vyprázdňovanie aj kvôli bolesti v oblasti uzlíkov. Niekedy tlak stolice vedie i k prasknutiu hemoroidov, čo je komplikácia obstipácie.

U niektorých pacientov môže byť dlhodobá zápcha spôsobená aj so strachom z defekácie (napríklad kvôli následným bolestiam pri hemoroidoch), či pri strachu z vyprázdnenia na verejných toaletách.

Od syndrómu lenivého čreva odlišujeme Hirsprungovu chorobu, čo je vrodené črevné ochorenie.

Normálne pasáž tráviacim traktom trvá od 24 hodín do 72 hodín, u pacientov so zápchou aj týždeň i dlhšie.

Syndróm lenivého čreva je sprevádzaný nepríjemnou zápchou. Vyskytuje sa hlavne u žien do 40.roku života. Liečba je vo veľkej miere komplikovaná a nie vždy uspokojivá.

Ako sa lieči: Syndróm lenivého čreva

8 liečebných postupov zvládnutia syndrómu lenivého čreva

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané