Sexuálna potreba človeka je dôležitá aj pre reprodukciu, teda rozmnožovanie. Ale to nie je jej jediná úloha. K jej naplneniu treba v prípade mužského rodu erekciu. Jej porucha znamená problém, ktorý môže mať korene vo viacerých ochoreniach.
Známy výraz impotencia vyjadruje ten istý problém. Je to erektilná dysfunkcia, ktorá je charakterizovaná dlhodobými problémami s dosiahnutím a udržaním erekcie.
Poruchy erekcie nemusia znamenať žiaden väčší problém. Počas života sa s nimi môže muž stretávať pri rôznych príležitostiach. Zväčša ide o organickú príčinu, ale svoju úlohu hrajú aj stres a iné psychické faktory.
Pokiaľ nejde o dlhodobý problém, nie je potrebné navštíviť lekára. Vážnejšie to je v prípade, ak neschopnosť navodiť erekciu pretrváva viac ako 6 mesiacov a ak nie je možné udržať dostatočnú erekciu potrebnú k pohlavnému styku. V tom čase už hovoríme o poruchách potencie alebo aj o erektilnej dysfunkcii.
Impotencia môže mať rôzne stupne a formy a najčastejšie trápi mužov vo veku nad 40 rokov. Od 30 až do 70 rokov postihuje 30 % mužskej populácie. Ochorenie postihuje len proces erekcie a nemá vplyv na plodnosť.
Srdcovo-cievne ochorenia a erektilná dysfunkcia
Najčastejšie je spôsobená cievnou formou. Negatívne vplývajú srdcovo-cievne ochorenia, ako je vysoký krvný tlak, ateroskleróza, ochorenia srdca. Tu zohráva svoju úlohu aj fajčenie. Spôsobuje viacero ochorení, ktoré majú spoločný súvis s impotenciou.
Pri téme fajčenia nedá nespomenúť chronickú obštrukčnú chorobu pľúc. Fajčenie je práve jej najčastejším vyvolávateľom. A okrem množstva zdravotných ťažkostí spôsobuje aj erektilnú dysfunkciu.
Cukrovka v úzkej súvislosti
Cukrovka spôsobuje aj diabetickú angiopatiu. V podstate ide o poškodenie ciev a následkom toho nastáva erektilná dysfunkcia. Aj z toho dôvodu je dôležitá svedomitá liečba cukrovky.
Problémy s potenciou nastávajú aj pri diabetickej neuropatii. Čo je ochorenie nervov, pri ktorom dochádza k postihnutiu funkcie aj štruktúry nervov. Tento typ neuropatie je opäť jednou komplikácioucukrovky.
Táto choroba môže postihovať rôzne nervy, od nervov priečne pruhovaného svalstva až po nervy ovplyvňujúce svaly vnútorných orgánov. K poruchám erekcie a potencie dochádza vtedy, ak sú postihnuté nervy penisu a močového systému, kedy má človek problém aj s močením.
Hormóny a potencia
Poruchy erekcie nastávajú aj v dôsledku zmeny hladiny hormónov. Napríklad pri adenóme hypofýzy, čo je nádorové ochorenie hypofýzy, ktorá riadi produkciu viacerých hormónov.
Môžu nastať problémy pri zvýšenej produkcii prolaktínu. U žien má vplyv na tvorbu mlieka v tehotenstve, ale u mužov vplýva najmä na ich sexuálny apetít a potenciu. Nadmerná produkciaspôsobuje impotenciu.
Znížená tvorbatestosterónu (mužský hormón) tak isto spôsobuje poruchu potencie. Medzi iné ochorenia súvisiace s hormonálnymi hladinami sú hypertyreóza, hypotyreóza a hypogonadizmus.
Súvislosť s ochorením pečene
Problémom môžu byť aj niektoré ochorenia pečene. Napríklad aj pri hemochromatóze dochádza k poruchám erekcie, a to v dôsledku zníženej funkcie pohlavných žliaz najmä u mladších ľudí.
Ochorenie je vyvolané nadmerným ukladaním železa do tkanív vo forme ferritínu a hemosiderínu a dochádza aj k následným toxickým poškodeniam. Choroba môže byť buď vrodená, alebo získaná a prejavuje sa najmä u mužov v strednom veku, čiže od 30 do 50 rokov.
Pri cirhóze pečene dochádza k jej poškodeniu a k tvorbe väziva, čo narúša funkciu pečene. Aj tu sú prítomné poruchy erekcie, pričom obzvlášť je to pri alkoholovej cirhóze, kedy sa alkohol podpisuje aj na kvalite potencie.
Neurologické choroby, stavy po operáciách a úrazy
Porucha erekcie sa vyskytuje zároveň so sklerózou multiplex, parkinsonom, alzheimerovou chorobou, epilepsiou. Súvislosť treba hľadať aj v prípade operácie brucha a hlavne v oblasti panvy.
Vážne úrazy chrbtice môžu byť výsledkom poruchy mobility a erekcie. Ani úrazy penisu nie sú vzácne. V tomto prípade je nevyhnutné odborné vyšetrenie.
Metabolické ochorenia majú svoju zásluhu na poruchách potencie rovnako. Obezita a anorexia pôsobia negatívne. Aj užívanie niektorých liekov má zlý dopad na erekciu. Radiačná liečba v oblasti malej panvy rovnako. Pozor na vysokú hladinu cholesterolu.
Psychogénne príčiny pôsobiace na erekciu
Na potenciu vplýva aj životný štýl, a to hlavne u mladších mužov. Pre psychické problémy, stres, preťaženie trpí približne 25 % mužov.
Medzi psychogénne príčiny pôsobiace na stoporenie patria:
stres a to hlavne intenzívny negatívny distres,
pracovné preťaženie,
málo spánku,
nezhody medzi partnermi,
strach zo straty intimity,
obava z neúspechu,
nízka atraktivita sexuálneho partnera,
depresívna porucha,
úzkostná porucha,
a iné psychotické a neurotické poruchy.
Na potenciu negatívne vplývajú aj iné faktory. Ako sú zlé stravovacie návyky, nevhodná strava, nedostatočný pitný režim, málo pohybu, sedavý spôsob života.
Alkohol, fajčenie a drogy s dlhodobého hľadiska vyvolávajú v tele nespočetné množstvo problémov. Spôsobujú rovnako organické aj psychické ťažkosti. A ako jeden dôsledok zlých životných návykov je aj porucha erekcie.
Odborný garant článku MUDr. Zuzana Kožlejová, PhD. dopĺňa informáciu: Ťažkosti v oblasti intímneho života sú jednou z tabu tém a sú, žiaľ, nesprávne vnímané ako zlyhanie jedinca. Poruchy erekcie, či zníženie libida môžu byť príznakom mnohých ochorení a zatajovanie príznakov znižuje kvalitu vášho života a môže poškodiť, či vážne ohroziť vaše zdravie. Odkladanie rozhovoru s vaším lekárom tento problém neodstráni.
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Vždy som túžila pomáhať ľuďom a obzvlášť ťažko chorým. Vyštudovala som Lekársku fakultu UPJŠ v Košiciach. Už počas vysokej školy som sa venovala onkohematologickému výskumu, kedy som sa zaoberala pacientami s leukémiou. Absolvovala som stáž na Onkologickom inštitúte v Barcelone v Španielsku, kde som praxovala na špičkovej Klinike onkohematológie. Spoznala som tzv. otvorenú medicínu, kedy si pacient niesol z ambulancie od profesora s celosvetovým renomé nakreslenú chorobu na papieri. Pacient bol spokojný, informáciám porozumel a po pevnom stisku ruky od lekára veril, že s pomocou Boha a lekára chorobu porazí. Pacient sa usmial a odišiel. Vtedy som sa definitívne rozhodla, že sa chcem venovať onkológii a byť tu pre ľudí, ktorí to obzvlášť potrebujú. Od roku 2014 som niekoľko rokov pracovala vo Východoslovenskom onkologickom ústave na Oddelení klinickej onkológie v Košiciach, potom neskôr na Oddelení klinickej onkológie vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove a momentálne som na materskej dovolenke. Výskumu som sa nevzdala a po absolvovaní vysokej školy sa tiež venujem proteomickému štúdiu pacientiek s karcinómom prsníka. Na túto tému som obhájila PhD. titul v klinickej biochémii a verím, že neustály pokrok vo výskume stále viac a viac pomôže. Vo svojej práci, keď často pacient prichádza neskoro alebo pri výučbe medikov som si stále uvedomovala aká dôležitá je osveta v medicíne. Aj touto cestou písania chcem prispieť k Vašej prevencii či pomôcť orientovať sa pri zdravotných ťažkostiach.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.