Svalové kŕče: Aké majú príčiny, nie len pre nedostatok horčíka?

Svalové kŕče: Aké majú príčiny, nie len pre nedostatok horčíka?
Zdroj foto: Getty images

Svalové kŕče sa prejavujú ako mimovôľové sťahy svalov. Ich príčina nie je vždy úplne známa. Môžu sa vyskytnúť aj ako následok a mnohokrát aj ako prvý prejav iného ochorenia. Najčastejšie sa vyskytujú u starších ľudí a u žien v tehotenstve.

Rozdeľujeme ich na primárne svalové kŕče, kedy môžu byť bežnou reakciou na preťaženie určitého svalu alebo svalovej skupiny. Napríklad pri nadmernej fyzickej či športovej činnosti.

Ako sekundárne svalové kŕče sú prejavom nejakého základného ochorenia, napríklad ochorenia obličiek, poruchy elektrolytov, pri cukrovke alebo aj pri ochoreniach pečene.

Primárne a sekundárne svalové kŕče

Svalový kŕč odborne nazývaný aj krampus, je vlastne vôľou neovládané sťahovanie svalu alebo skupiny svalov. Tieto kŕče môžu vznikať ako následok neznámej príčiny. Vtedy ich nazývame primárne. Ich výskyt je pomerne častý.

Odhaduje sa, že počas života má skúsenosť s nimi až 75 % populácie.

Ak je ale svalový kŕč následkom nejakého známeho ochorenia, tak mu hovoríme, že je sekundárny. Najčastejšie sa vyskytujú pri cukrovke, ochoreniach pečene (cirhóza), nedostatočnej obličkovej činnosti, u dialyzovaných pacientov, pri poruchách elektrolytov.

Ďalej sú prítomné u pacientov s ochoreniami štítnej žľazy, ako následok neurologických ochorení a aj ako následok užívania liekov.

U detí sa vyskytujú aj takzvané febrilné kŕče, ktoré majú súvis s horúčkou a po jej znížení ustupujú.

Kŕče svalov môžu byť lokálne, ktoré postihujú len určitý sval alebo skupinu svalov. Druhou skupinou sú kŕče generalizované, čiže celotelové kŕče svalstva, často krát sprevádzané bezvedomím.

Primárne príčiny svalových kŕčov

Ako už bolo napísané, tak nie sú prejavom ochorenia. Po vyšetreniach teda nie je známa žiadna diagnóza. Ich výskyt je aj u zdravých ľudí. Medzi rizikové skupiny patrí:

  • vek nad 50 rokov
  • v tehotenstve sú 7x častejšie
  • plochá noha
  • bolestivé kožné ochorenie, varixy na dolných končatinách
  • konzumácia alkoholu

Svalové kŕče v pokoji bývajú prítomné u väčšiny ľudí v noci (asi 70 % prípadov). Cez deň sa

svalové kŕče pri športe najčastejšie u futbalistov
Kŕč svalov predkolenia pri futbalovom zápase

vyskytujú v nižšej miere. Ako hlavné svalové partie bývajú posihnuté svaly nôh, lýtka, stehenné svaly. Nočné svalové kŕče majú za výsledok zhoršenú kvalitu spánku.

Ich príčinou je aj svalová námaha, športová aktivita a ako dôsledok nadmerného zaťaženia svalstva kŕče svalov. Ovplyvňuje ich aj únava, alebo vyčerpanie. Najčastejšiu skúsenosť s nimi majú futbalisti.

Prítomné môžu byť aj pri dehydratácii ako následok hnačky alebo pri práci v príliš horúcich podmienkach.

Rovnako ich výskyt ovplyvňuje aj nedostatok niektorých minerálov, medzi hlavné patrí horčík - magnézium.

Horčík naviac ovplyvňuje niekoľko fyziologických telesných funkcií:

  • nervovú činnosť
  • nervovo svalový prenos vzruchov
  • svalový tonus a činnosť svalov
  • čo súvisí so srdcovo-cievnym systémom a reguláciou krvného tlaku
  • dôležitý i pre tráviaci systém
  • regulácia vápnika a tým i kvality kostí a zubov
  • transport kyslíku a cukru
  • funkciu štítnej žľazy
  • funkciu prostaty

Nedostatok magnézia sa môže prejaviť ako:

  • bolesť hlavy
  • slabosť
  • porucha koncentrácie
  • nervozita
  • vysoký krvný tlak
  • búšenie srdca
  • hnačka 
  • vracanie
  • svalové kŕče
  • mravčenie v končatinách

Sekundárne svalové kŕče

Bývajú príčinou známeho ochorenia. Niekedy sú ich prvým príznakom a pri pátraní po príčine sa zistí, že ich vyvolávateľom je práve nejaké zatiaľ nezistené ochorenie.

Neurologické ochorenia a kŕče

Svalové kŕče sú typické pre viaceré nervové ochorenia, napríklad aj pre epilepsiu. Ide o chorobu, ktorá sa prejavuje epileptickými záchvatmi. Počas nich dochádza práve k svalovým kŕčom a pri generalizovanej forme tiež k spomínanému bezvedomiu. 

V niektorých prípadoch myopatie, najmä pokiaľ ide o svalovú dystrofiu, čo je jedna z jej foriem, sa objavujú svalové bolesti a tiež svalové kŕče a táto choroba je častá najmä u detí v predškolskom veku. Iným príkladom je amyotrofická laterálna skleróza (ALS).

Svalové kŕče, ale aj znížená citlivosť napríklad na rukách a nohách sa prejavujú aj pri zápale nervov, čiže neuritíde. Časté sú aj pocity brnenia, stuhnutia alebo pálenia postihnutej končatiny a prítomná je aj svalová slabosť.

Problémy s ovládaním a koordináciou pohybov majú aj ľudia s Parkinsonovou chorobou, ktorá vzniká v dôsledku úbytku mozgových buniek. Na začiatku sa prejavuje jemnými svalovými kŕčmi, ktoré potom prerastú do stuhnutia aj trasenia svalstva.

Svalové kŕče, cievy, metabolizmus

Pri niektorých chorobách ciev môžu vznikať problémy najmä v končatinách. Napríklad pri ischemickej chorobe dolných končatín dochádza k poruchám prekrvenia najmä na konci dolných končatín a človek trpí svalovými zášklbmi a kŕčmi.

Ako sekundárne sa vyskytujú napríklad pri fenylketonúrii, čo je metabolická porucha aromatických kyselín ovplyvnená najmä dedičnými predispozíciami. Pri celiakii ako dôsledok problémov so vstrebávaním živín a rôznym kostným a pohybovým poruchám.

Aj pri infekčných ochoreniach

Opistotonus pri tetane ako kŕč svalov
Opistotonus je typyckým kŕčom svalov tela pri ochorení tetanus

Viaceré infekčné ochorenia sa môžu prejavovať problémami so svalstvom. Pri zápale mozgových blán sa môže infekcia dostať do celého tela a človek môže pociťovať bolesti svalov a niekedy aj kŕče v svaloch. Dobrým príkladom je aj tetanus.

Pri infekcii pásomnicou nastáva ochorenie zvané tenióza a postihuje primárne tráviacu sústavu. Pásomnica žije v čreve hostiteľa. Pokiaľ sa infekcia rozšíri aj do mozgu, nastávajú poruchy videnia, bolesti hlavy, psychické poruchy a kŕče.

Kŕče pri oslabenej imunite

Vážnou parazitárnou infekciou je aj toxoplazmóza, ktorá má vážnejší priebeh u ľudí s oslabenou imunitou. Typické sú bolesti hlavy, malátnosť a môže dôjsť aj k napadnutiu mozgu, poruchám vedomia, čiastočnej obrne a kŕčom.

U ľudí s ochorením AIDS, čo je ochorenie imunitného systému, ktoré spôsobuje vírus HIV. Môžu sa prejavovať  sa v prípade komplikácii, kedy postihnú človeka rôzne neuropsychiatrické poruchy a poruchy vedomia.

Lieky, alkohol, drogy v súvislosti so svalovými kŕčmi

Zvláštnou skupinou sú kŕče, ktoré sa vyskytujú na základe užívania liekov. V minulosti k nim dochádzalo napríklad pri užívaní diuretík, čo sú lieky na odvodnenie. V dnešnej dobe sa jedná hlavne o statíny a fibráty, ktoré sú určené na liečbu zvýšenej hladiny cholesterolu.infografika o svalových kŕčoch

Treba spomenúť aj to, že svalové kŕče sú často príčinou dlhodobého alkoholizmu. Rovnako sa vyskytujú aj pri zneužívaní iných návykových látok a častý výskyt svalových kŕčov je aj v prípade predávkovania, čiže intoxikácie liekmi. Ďalším prípadom je, kedy k nim dochádza napríklad pri otravách hubami.

Svalové kŕče v nohách a ich príčiny, liečba a prevencia

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané