späť na zoznam príznakov

Úbytok svalstva

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Úbytok svalstva, inak nazvaný aj atrofia svalstva, je prirodzená súčasť starnutia a opotrebovávania organizmu, avšak môže ísť aj o príznak vážnejšieho ochorenia, ktoré postihuje nielen starých ľudí. Veľakrát svalstvo ochabuje a atrofuje pri nečinnosti, ale tiež je aj súčasťou príznakov besnoty u ľudí. Podobne dochádza k úbytku svalstva napríklad pri ochrnutí končatín, kedy sú postihnuté nervy a to už aj pri čiastočnom ochrnutí a preto je treba s touto končatinou rehabilitovať.

Niekedy súvisí úbytok svalstva s ochorením ako jeho sekundárny príznak, napríklad je tomu tak pri cukrovke. Cukrovka je ochorenie metabolického typu, ktoré súvisí s nadmerným množstvom cukru v krvi, čiže ide o poruchu metabolizmu sacharidov. Môže byť zapríčinená buď nedostatočnou produkciou inzulínu alebo zníženou citlivosťou tkaniva vlastného tela k inzulínu. Inzulín inhibuje štiepenie svalových bielkovín a ak je ho málo, prichádza k odbúravaniu svalovej hmoty.

Pri ochoreniach nervového systému tiež dochádza k úbytku a atrofii svalstva, napríklad pri Myasténii gravis dochádza k ochabeniu a úbytku svalov jazyka, mimických svalov, svalov viečka a svalov dolnej čeľuste. Svalstvo sa veľmi rýchlo unaví, pretože je porušený prenos nervových signálov na jeho uvoľnenie. Ochorenie je autoimunitné a nervosvalové a niekedy môže postihovať aj svaly horných končatín a šije. Najviac postihuje ľudí nad 60 rokov.

Úbytok svalov je aj pri myopatii, čo je tiež ochorenie nervového systému, kedy dochádza k postihnutiu štruktúry kostrových svalov. Typická je svalová slabosť a ochabovanie svalstva, najmä pri svalovej dystrofii, jednej z foriem tohto ochorenia. Toto ochorenie má genetický pôvod a je spôsobené mutáciou génu, ktorý kóduje proteín dystrofín. Dochádza k znižovaniu svalovej sily a ku kolísaniu veľkosti svalových vlákien. Časté sú pády a problémy s chôdzou.

Svalová atrofia je príznakom aj viacerých rakovinových ochorení, ktoré celkovo vyčerpávajú organizmus a svalstvo na celom tele. Napríklad pri rakovine pľúc, ktorá sa prejavuje veľmi nenápadne a dlhodobo, dochádza tiež k úbytku ako telesnej hmotnosti, tak aj svalstva a človek trpí nechutenstvom a chronickou únavou. Najtypickejším príznakom je samozrejme chronický kašeľ, pričom toto ochorenie je zrejme najčastejšie nádorové ochorenie aj preto, že trápi najmä fajčiarov.

Podobne pri rakovine pečene dochádza k úbytku svalstva a svalovej hmoty, pričom zároveň s tým sa objavujú na pokožke ciev, ktoré môžu pripomínať pavučinovú sieť. Aj pri tomto rakovinovom ochorení je prítomná únava a tiež chudnutie, čo má tiež vplyv na úbytok svalovej hmoty a jej atrofiu. Pokiaľ sa teda u človeka objaví svalová slabosť a viditeľný úbytok svalovej hmoty, mal by navštíviť lekára, aby sa mohla včas odhaliť a liečiť príčina atrofie.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Úbytok svalstva patri medzi príznaky Pohybového aparátu
Ďalšie názvy: atrofia svalstva
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku...

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich...

Vianočné sviatky - psychická záťaž, depresie, samovraždy Vianočné sviatky - psychická záťaž, depresie, samovraždy

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatkami radosti a pokoja. Je ale táto zaužívaná terminológia skutočne pravdivá? Psychológovia si to nemyslia! V skutočnosti je predvianočný...

Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Menopauza u mužov, vtip alebo realita?

Trápia vás návaly tepla, nadmerné potenie, poruchy nálad, znížená fyzická alebo sexuálna výkonnosť? Možno práve prechádzate zložitejším obdobím hormonálnych zmien...

Vojtova metóda. Pri ktorých diagnózach je prínosom? Vojtova metóda. Pri ktorých diagnózach je prínosom?

Vojtova metóda je metóda založená na princípe reflexnej lokomócie . Jej objaviteľ Václav Vojta pomocou nej dosiahol obdivuhodné pokroky u detských pacientov s detskou...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.