späť na zoznam príznakov

Úbytok svalstva

Autor: Michal Hrebík

Úbytok svalstva, inak nazvaný aj atrofia svalstva, je prirodzená súčasť starnutia a opotrebovávania organizmu, avšak môže ísť aj o príznak vážnejšieho ochorenia, ktoré postihuje nielen starých ľudí. Veľakrát svalstvo ochabuje a atrofuje pri nečinnosti, ale tiež je aj súčasťou príznakov besnoty u ľudí. Podobne dochádza k úbytku svalstva napríklad pri ochrnutí končatín, kedy sú postihnuté nervy a to už aj pri čiastočnom ochrnutí a preto je treba s touto končatinou rehabilitovať.

Niekedy súvisí úbytok svalstva s ochorením ako jeho sekundárny príznak, napríklad je tomu tak pri cukrovke. Cukrovka je ochorenie metabolického typu, ktoré súvisí s nadmerným množstvom cukru v krvi, čiže ide o poruchu metabolizmu sacharidov. Môže byť zapríčinená buď nedostatočnou produkciou inzulínu alebo zníženou citlivosťou tkaniva vlastného tela k inzulínu. Inzulín inhibuje štiepenie svalových bielkovín a ak je ho málo, prichádza k odbúravaniu svalovej hmoty.

Pri ochoreniach nervového systému tiež dochádza k úbytku a atrofii svalstva, napríklad pri Myasténii gravis dochádza k ochabeniu a úbytku svalov jazyka, mimických svalov, svalov viečka a svalov dolnej čeľuste. Svalstvo sa veľmi rýchlo unaví, pretože je porušený prenos nervových signálov na jeho uvoľnenie. Ochorenie je autoimunitné a nervosvalové a niekedy môže postihovať aj svaly horných končatín a šije. Najviac postihuje ľudí nad 60 rokov.

Úbytok svalov je aj pri myopatii, čo je tiež ochorenie nervového systému, kedy dochádza k postihnutiu štruktúry kostrových svalov. Typická je svalová slabosť a ochabovanie svalstva, najmä pri svalovej dystrofii, jednej z foriem tohto ochorenia. Toto ochorenie má genetický pôvod a je spôsobené mutáciou génu, ktorý kóduje proteín dystrofín. Dochádza k znižovaniu svalovej sily a ku kolísaniu veľkosti svalových vlákien. Časté sú pády a problémy s chôdzou.

Svalová atrofia je príznakom aj viacerých rakovinových ochorení, ktoré celkovo vyčerpávajú organizmus a svalstvo na celom tele. Napríklad pri rakovine pľúc, ktorá sa prejavuje veľmi nenápadne a dlhodobo, dochádza tiež k úbytku ako telesnej hmotnosti, tak aj svalstva a človek trpí nechutenstvom a chronickou únavou. Najtypickejším príznakom je samozrejme chronický kašeľ, pričom toto ochorenie je zrejme najčastejšie nádorové ochorenie aj preto, že trápi najmä fajčiarov.

Podobne pri rakovine pečene dochádza k úbytku svalstva a svalovej hmoty, pričom zároveň s tým sa objavujú na pokožke ciev, ktoré môžu pripomínať pavučinovú sieť. Aj pri tomto rakovinovom ochorení je prítomná únava a tiež chudnutie, čo má tiež vplyv na úbytok svalovej hmoty a jej atrofiu. Pokiaľ sa teda u človeka objaví svalová slabosť a viditeľný úbytok svalovej hmoty, mal by navštíviť lekára, aby sa mohla včas odhaliť a liečiť príčina atrofie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Úbytok svalstva patri medzi príznaky Pohybového aparátu
Ďalšie názvy: atrofia svalstva
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Vianočné sviatky: Psychická záťaž a depresie? Ako ich prežiť bez stresu? Vianočné sviatky: Psychická záťaž a depresie? Ako ich prežiť bez stresu?

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatkami radosti a pokoja. Je ale táto zaužívaná terminológia skutočne pravdivá? Psychológovia si to nemyslia! V skutočnosti je predvianočný stres a chaos, ako...

Ako súvisí krčná chrbtica a točenie hlavy? Čo pomôže na závraty? Ako súvisí krčná chrbtica a točenie hlavy? Čo pomôže na závraty?

Vo veku 18 až 65 rokov trpí približne 15 - 20 % populácie na bolesti krčnej chrbtice. Bolesť je len jedným z príznakov, o ktorých sa dozviete v nasledovnom článku. 

Tuberkulóza nepatrí minulosti, ročne zabíja milióny ľudí. Poznáte fakty a mýty? Tuberkulóza nepatrí minulosti, ročne zabíja milióny ľudí. Poznáte fakty a mýty?

Tuberkulóza v minulosti spôsobila enormné straty na ľudských životoch. Počty nakazených a mŕtvych sa eliminovali s objavom vakcíny, ktorá prestala byť povinnou pre klesajúcu tendenciu...

Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo? Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo?

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.