Agresivita

Agresivita je obvykle forma ľudského správania, ktoré je v spoločnosti považované za neakceptovateľné. Ide o psychosociálny jav, ktorý je na rozdiel od afektu, ktorý je len krátkodobou citovo reakciou, ktorý je vrodený a dlhodobý, pričom ak ho má človek pod svojou kontrolou, ide o prirodzenú súčasť jeho emocionálnej výbavy. Okrem toho ale môže byť agresivita aj prejavom nejakého ochorenia alebo chorobnou reakciou na podnety z okolia a môže nastať tak u mužov, žien, ako aj u detí.
Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Agresivitou
Agresivita patri medzi príznaky
Správania, prejavov a stavov
Ďalšie názvy:
agresia
V obsahu nájdete:
Choroby s príznakom "agresivity"
- Alkoholizmus
- Besnota
- Fenylketonúria
- Huntingtonova choroba
- Nočné mory
- Demencia
- Delírium
- Predmenštruačný syndróm
- Zápal pankreasu
- Narkolepsia
- Aspergerov syndróm
- Cievna mozgová príhoda
- Cushingov syndróm
- Popôrodná psychóza
- Syfilis
- Schizofrénia
- Hypochondria
- Anafylaktický šok
- Alzheimerova choroba
- Downov syndróm
- Infarkt myokardu
- ADHD
- Mániodepresívna psychóza
Kombinácia viacerých faktorov
Za obvyklých okolností ide pri agresivite o kombináciu psychológie, sociológie a medicíny, pretože agresivita sa môže prejavovať pri rôznych poruchách alebo chorobách v každej z týchto oblastí. Pokiaľ nie je agresivita patologická a chronická, je možné na ňu pozerať aj ako na symptóm nejakého ochorenia. V prípade, že sa jedná už o dlhodobú agresivitu, ide o ochorenie samostatné a prichádza na rad najmä liečba, ktorá spadá najčastejšie do odboru psychiatrie.
V rámci psychiatrii ide o symptóm mnohých ochorení, napríklad veľmi často je spojená s nadmernou konzumáciou drog, omamných a psychotropných látok, prípadne alkoholu. Pri konzumácii alkoholu stráca človek zábrany a kontrolu a uchyľuje sa k verbálnemu alebo tiež aj brachiálnemu násiliu, čo je typické pre agresívne správanie u dospelých. Takáto agresivita je ale časovo ohraničená a končí sa terminálnym spánkom, po ktorom si človek vďaka výpadkom pamäti nič nepamätá.
Agresívne správanie nemusí byť vždy len choroba
Agresivita je v rámci krátkodobého emocionálneho vypätia pozorovateľná napríklad po náhlom úraze alebo zranení, kde došlo k poraneniu hlavy alebo otrasu mozgu, pričom človek postihnutý takýmto úrazom môže na určitú dobu stratiť sebakontrolu, avšak tu ide skôr o akúsi obrannú reakciu. Agresivita bola často zaznamenaná v tejto súvislosti napríklad pri autonehodách alebo iných haváriach, kedy bol poranení jedinec agresívny na ošetrovateľov.
V rámci psychických chôrob je agresitiva rozšírená napríklad pri schizofrenických alebo paranoidných poruchách a ochoreniach rôzneho druhu. V tomto prípade ide o prejav choroby ale tiež o odblokovanie potlačovaného správania, prípadne o emocionálne nevyrovnané reakcie na okolité podnety, ktoré pacient vplyvom choroby nesprávne chápe, alebo si ich nevie vysvetliť a tak na ne reaguje neadekvátnou formou, čiže verbálnou aj neverbálnou agresiou.

Demencia a agresivita
Veľakrát ide aj o symptóm v rámci zmien správania sa a pri poruchách správania, ktoré sú symptómom mnohých chorôb. Najčastejšie sú napríklad Hungtintonova choroba, Aspergerov syndróm, syfilis, Alzheimerova choroba alebo iné ochorenia spojené s demenciou. Agresia je veľmi často aj sprievodným javom narkománie, alkoholizmu, cievnej mozgovej príhody, ľahkej mozgovej dysfunkcie, epilepsie a iných chorôb a porúch z oblasti psychiatrie a psychiatrických ochorení.
Pri demencii dochádza zároveň aj k poruchám pamäte a kognitívnych funkcií, najmä tých, ktoré spadajú pod intelekt. Agresívny človek trpiaci demenciou alebo jej nejakou inou formou si tak nemusí priamo uvedomovať svoje agresívne správanie. Najčastejšou a najznámejšou chorobou, kde je prítomná tak demencia, ako aj agresivita, je Alzheimerova choroba. V tomto prípade sa môže pridať k agresívnemu správaniu aj dezorientácia, delírium a halucinácie, čo prejavy agresie ešte zhorší.
Pasívna agresivita
Pod pojmom pasívna agresivita, niekedy nazývaná aj pasívne agresívne správanie, sa myslí pasívna obštrukcia, čiže vyhýbanie sa alebo vzdor a to najmä v rámci medziľudských vzťahov a bežných aktivít. Takýto človek nie je agresívny priamo a nie je si väčšinou vedomý svojho správania, pretože ide o určitú formu obranného mechanizmu. Tento problém sa prejavuje najmä negatívnym postojom a vzdorom v bežných pracovných či súkromných situáciách, ktorý je ale zároveň popieraný.
Medzi znaky pasívnej agresie patria tendencia sťažovať sa, chronická roztržitosť a meškanie, neschopnosť prejavovať nepriateľstvo a hnev navonok, odkladanie povinností, ale aj strach z autority, súťaženia, závislosti a dôvernosti. Typické je vymýšanie si výhovoriek a ospravedlnení pre situácie, ktoré nechce pasívno-agresívny jedinec zažiť. Riešenie pasívnej agresivity spadá pod psychológiu a liečba musí prebiehať výlučne na základe odborných lekárskych sedení.

Agresivita detí
Agresívne správanie u detí je v poslednej dobe na základe ohlasov verejnosti čoraz väčším problémom. Vyskytuje sa u malých detí, u detí predškolského veku, ale aj tých starších, kde je časté agresívne správanie žiakov voči učiteľom. Agresivita sa prejavuje v škole veľmi viditeľne najmä preto, že tu sú deti bez dozoru rodičov a v kolektíve vrstovníkov, vďaka čomu sa môžu tie z nich, ktoré majú agresívne správanie, cítiť neohrozene. Nie vždy je za agresiou choroba, dokonca tomu tak nie je vo väčšine prípadov.
Detská agresivita môže mať niekoľko príčin:
- Chorobná príčina v dôsledku duševného, neurologického alebo iného ochorenia
- Nadbytok energie, ktorú nemá dieťa kde zo seba dostať
- Nezvládnuté základy spoločenského správania a nedostatočná výchova a usmerňovanie zo strany rodičov v rannom detstve
- Snaha o upútanie pozornosti
- Kopírovanie správania dospelých
- Sociálne problémy
- Neuspokojené základné istoty najmä v emocionálnej oblasti
Ako si s agresivitou poradiť?
V prípade agresivity vžd platí, že by sa mala riešiť jej príčina. To znamená, že ak ide o prejav choroby, musí sa liečiť najprv choroba a až následne je možné riešiť agresivitu ako symptóm. Základom je vždy snaha o ukončenie agresivity takou formou, aby nedošlo k zvyšovaniu napätia a prípadne zraneniu. Dôležité je nepristupovať k agresívnemu človeku z pozície sily, ale skôr z pozície pomoci, takže netreba zvyšovať hlas a netreba nikoho obviňovať. U detí je dôležité vplývať aj na ich emocionálnu stránku a snažiť sa usmerniť ich správanie tým smerom, aby sa konflikty neriešili agresívne, ale pokojne.
Toto je ideálny postup, ako zvládnuť okamžité vzplanutie agresie:
Veľmi osobitným typom je agresivita žien v tehotenstve. Ide obvykle len o dočasný stav práve počas gravidity, pričom môže mať viacero príčin. Prvou je hladina hormónov, ktorá robí ženu všeobecne nepokojnou a viac nervóznejšou, takže na niektoré podnety mžôe reagovať agresívnejšie. Druhou môže byť tehotenská cukrovka alebo tehotenská migréna, prípadne niektoré metabolické poruchy. Pokiaľ sa nevyskytovala u ženy agresivita skôr, nie je dôvod sa počas tehotenstva o tento stav príliš strachovať, pretože s jeho skončením pominie aj agresívnejšie správanie.
Agresivita u detí môže viesť až k šikane
Agresivita u detí môže viesť až k šikane
Ďalšie zaujímavé zdroje
- http://www.psychotesty.psyx.cz/texty/pasivne-agresivni-osobnost.htm - pasívna agresia a test na jej zistenie
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Agresivita - čo je argesivita a agresia a ako sa prejavujú
- https://uniba.sk/fileadmin/ruk/veda/profesorske_prednasky/131114_heretik_prednaska.pdf - čo hovorí na agresivitu psychológia
Autor článku

Michal Hrebík
redaktorRedaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.
- Web: https://zdravoteka.sk/
- Email: michal@zdravoteka.sk

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatkami radosti a pokoja. Je ale táto zaužívaná terminológia skutočne pravdivá? Psychológovia si to nemyslia! V skutočnosti je predvianočný stres a...

Patologické hráčstvo - gablerstvo patrí medzi psychiatrické ochorenia od roku 1994. Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb sa jedná o poruchu osobnosti , konkrétne o návykovú,...

Alkohol patrí medzi jednu z najrozšírenejších drog. Vyvoláva závislosť, a teda alkoholizmus patrí medzi duševné ochorenia. Pre pacienta v ebriete je typická zmena správania , no...

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Jarná a jesenná únava nie sú mýty. Zmeny počasia, individuálna adaptačná schopnosť jednotlivca a jeho aktuálny zdravotný stav môžu spôsobiť vyčerpanie rôznej intenzity počas týchto...
Naposledy aktualizované 29.11.2016
Som v podstate vyrovnany clovek.Jeden aj dva tyzdne v pohode fungujem.Som mily,kamaratsky.No z casu na cas ma rozculika uplne malicherne veci.Najme ludia.Pri tom vo mne narasta obrovska agresivita.Zatil je to iba slovne napadanie.Ale bojim sa ze casom to bude i fyzicke napadnutie niekoho.Zatial to viem udrzat v sebe ale az sa pri tom vnutorne trasiem.
Čo mi pomohloneviem co by mipomohlo.Nechcem sa dopovat liekmi.Najviac na to doplaca moja partnerka.Nikdy by som jej neublizil.Ona sa ma boji a to nechcem.Mam ju velmi rad.Prosim napiste mi alebo poradte.Dakujem.
Mal som ten istý problém... Odporučil by som vám kúpiť si boxovaci mech a keď budete veľmi agresívny tak tu zlu energiu si vybijete na tom mechu celkom to pomáha..