späť na zoznam príznakov

Agresivita

Autor: Michal Hrebík
Agresivita
Zdroj foto: Getty images

Agresivita je obvykle forma ľudského správania, ktoré je v spoločnosti považované za neakceptovateľné. Ide o psychosociálny jav, ktorý je na rozdiel od afektu, ktorý je len krátkodobou citovo reakciou, ktorý je vrodený a dlhodobý, pričom ak ho má človek pod svojou kontrolou, ide o prirodzenú súčasť jeho emocionálnej výbavy. Okrem toho ale môže byť agresivita aj prejavom nejakého ochorenia alebo chorobnou reakciou na podnety z okolia a môže nastať tak u mužov, žien, ako aj u detí.


Kombinácia viacerých faktorov

Za obvyklých okolností ide pri agresivite o kombináciu psychológie, sociológie a medicíny, pretože agresivita sa môže prejavovať pri rôznych poruchách alebo chorobách v každej z týchto oblastí. Pokiaľ nie je agresivita patologická a chronická, je možné na ňu pozerať aj ako na symptóm nejakého ochorenia. V prípade, že sa jedná už o dlhodobú agresivitu, ide o ochorenie samostatné a prichádza na rad najmä liečba, ktorá spadá najčastejšie do odboru psychiatrie.

V rámci psychiatrii ide o symptóm mnohých ochorení, napríklad veľmi často je spojená s nadmernou konzumáciou drog, omamných a psychotropných látok, prípadne alkoholu. Pri konzumácii alkoholu stráca človek zábrany a kontrolu a uchyľuje sa k verbálnemu alebo tiež aj brachiálnemu násiliu, čo je typické pre agresívne správanie u dospelých. Takáto agresivita je ale časovo ohraničená a končí sa terminálnym spánkom, po ktorom si človek vďaka výpadkom pamäti nič nepamätá.

Agresívne správanie nemusí byť vždy len choroba

Agresivita je v rámci krátkodobého emocionálneho vypätia pozorovateľná napríklad po náhlom úraze alebo zranení, kde došlo k poraneniu hlavy alebo otrasu mozgu, pričom človek postihnutý takýmto úrazom môže na určitú dobu stratiť sebakontrolu, avšak tu ide skôr o akúsi obrannú reakciu. Agresivita bola často zaznamenaná v tejto súvislosti napríklad pri autonehodách alebo iných haváriach, kedy bol poranení jedinec agresívny na ošetrovateľov.

V rámci psychických chôrob je agresitiva rozšírená napríklad pri schizofrenických alebo paranoidných poruchách a ochoreniach rôzneho druhu. V tomto prípade ide o prejav choroby ale tiež o odblokovanie potlačovaného správania, prípadne o emocionálne nevyrovnané reakcie na okolité podnety, ktoré pacient vplyvom choroby nesprávne chápe, alebo si ich nevie vysvetliť a tak na ne reaguje neadekvátnou formou, čiže verbálnou aj neverbálnou agresiou.

Alzheimerova choroba
Niekedy sa vyskytuje agresivita aj u ľudí s Alzheimerom

Demencia a agresivita

Veľakrát ide aj o symptóm v rámci zmien správania sa a pri poruchách správania, ktoré sú symptómom mnohých chorôb. Najčastejšie sú napríklad Hungtintonova choroba, Aspergerov syndróm, syfilis, Alzheimerova choroba alebo iné ochorenia spojené s demenciou. Agresia je veľmi často aj sprievodným javom narkománie, alkoholizmu, cievnej mozgovej príhody, ľahkej mozgovej dysfunkcie, epilepsie a iných chorôb a porúch z oblasti psychiatrie a psychiatrických ochorení.

Pri demencii dochádza zároveň aj k poruchám pamäte a kognitívnych funkcií, najmä tých, ktoré spadajú pod intelekt. Agresívny človek trpiaci demenciou alebo jej nejakou inou formou si tak nemusí priamo uvedomovať svoje agresívne správanie. Najčastejšou a najznámejšou chorobou, kde je prítomná tak demencia, ako aj agresivita, je Alzheimerova choroba. V tomto prípade sa môže pridať k agresívnemu správaniu aj dezorientácia, delírium a halucinácie, čo prejavy agresie ešte zhorší.

Pasívna agresivita

Pod pojmom pasívna agresivita, niekedy nazývaná aj pasívne agresívne správanie, sa myslí pasívna obštrukcia, čiže vyhýbanie sa alebo vzdor a to najmä v rámci medziľudských vzťahov a bežných aktivít. Takýto človek nie je agresívny priamo a nie je si väčšinou vedomý svojho správania, pretože ide o určitú formu obranného mechanizmu. Tento problém sa prejavuje najmä negatívnym postojom a vzdorom v bežných pracovných či súkromných situáciách, ktorý je ale zároveň popieraný.

Medzi znaky pasívnej agresie patria tendencia sťažovať sa, chronická roztržitosť a meškanie, neschopnosť prejavovať nepriateľstvo a hnev navonok, odkladanie povinností, ale aj strach z autority, súťaženia, závislosti a dôvernosti. Typické je vymýšanie si výhovoriek a ospravedlnení pre situácie, ktoré nechce pasívno-agresívny jedinec zažiť. Riešenie pasívnej agresivity spadá pod psychológiu a liečba musí prebiehať výlučne na základe odborných lekárskych sedení.

Agresia u detí
Čoraz viac sa objavuje agresia aj u detí

Agresivita detí

Agresívne správanie u detí je v poslednej dobe na základe ohlasov verejnosti čoraz väčším problémom. Vyskytuje sa u malých detí, u detí predškolského veku, ale aj tých starších, kde je časté agresívne správanie žiakov voči učiteľom. Agresivita sa prejavuje v škole veľmi viditeľne najmä preto, že tu sú deti bez dozoru rodičov a v kolektíve vrstovníkov, vďaka čomu sa môžu tie z nich, ktoré majú agresívne správanie, cítiť neohrozene. Nie vždy je za agresiou choroba, dokonca tomu tak nie je vo väčšine prípadov.

Detská agresivita môže mať niekoľko príčin:

  1. Chorobná príčina v dôsledku duševného, neurologického alebo iného ochorenia
  2. Nadbytok energie, ktorú nemá dieťa kde zo seba dostať
  3. Nezvládnuté základy spoločenského správania a nedostatočná výchova a usmerňovanie zo strany rodičov v rannom detstve
  4. Snaha o upútanie pozornosti
  5. Kopírovanie správania dospelých
  6. Sociálne problémy
  7. Neuspokojené základné istoty najmä v emocionálnej oblasti

Ako si s agresivitou poradiť?

V prípade agresivity vžd platí, že by sa mala riešiť jej príčina. To znamená, že ak ide o prejav choroby, musí sa liečiť najprv choroba a až následne je možné riešiť agresivitu ako symptóm. Základom je vždy snaha o ukončenie agresivity takou formou, aby nedošlo k zvyšovaniu napätia a prípadne zraneniu. Dôležité je nepristupovať k agresívnemu človeku z pozície sily, ale skôr z pozície pomoci, takže netreba zvyšovať hlas a netreba nikoho obviňovať. U detí je dôležité vplývať aj na ich emocionálnu stránku a snažiť sa usmerniť ich správanie tým smerom, aby sa konflikty neriešili agresívne, ale pokojne.

Toto je ideálny postup, ako zvládnuť okamžité vzplanutie agresie:

Ako zvládnuť agresivitu

Veľmi osobitným typom je agresivita žien v tehotenstve. Ide obvykle len o dočasný stav práve počas gravidity, pričom môže mať viacero príčin. Prvou je hladina hormónov, ktorá robí ženu všeobecne nepokojnou a viac nervóznejšou, takže na niektoré podnety mžôe reagovať agresívnejšie. Druhou môže byť tehotenská cukrovka alebo tehotenská migréna, prípadne niektoré metabolické poruchy. Pokiaľ sa nevyskytovala u ženy agresivita skôr, nie je dôvod sa počas tehotenstva o tento stav príliš strachovať, pretože s jeho skončením pominie aj agresívnejšie správanie.

Agresivita u detí môže viesť až k šikane

Agresivita u detí môže viesť až k šikane

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Vianočné sviatky: Psychická záťaž a depresie? Ako ich prežiť bez stresu? Vianočné sviatky: Psychická záťaž a depresie? Ako ich prežiť bez stresu?

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatkami radosti a pokoja. Je ale táto zaužívaná terminológia skutočne pravdivá? Psychológovia si to nemyslia! V skutočnosti je predvianočný stres a chaos, ako...

Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny? Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny?

Slané a sladké pokušenie na každom kroku. Oči by jedli. Okrem príbytku na váhe existujú vážnejšie dôvody na opatrnosť v tom čo zjeme. Svoje o tom vedia aj diabetici.

Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán , ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný .  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy...

Úzkosť, strach, depresia či iné príznaky? Príčiny vedú až do minulosti Úzkosť, strach, depresia či iné príznaky? Príčiny vedú až do minulosti

Úzkosť, strach, smútok či iné psychické stavy sú prejavom narušenia normálneho chodu psychiky . Vedú k depresii, syndrómu vyhorenia a v tragických prípadoch k samovražde. Zmeny...

Naposledy aktualizované 20.08.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
nemozem za to - milos 16.12.2017 17:10

Som v podstate vyrovnany clovek.Jeden aj dva tyzdne v pohode fungujem.Som mily,kamaratsky.No z casu na cas ma rozculika uplne malicherne veci.Najme ludia.Pri tom vo mne narasta obrovska agresivita.Zatil je to iba slovne napadanie.Ale bojim sa ze casom to bude i fyzicke napadnutie niekoho.Zatial to viem udrzat v sebe ale az sa pri tom vnutorne trasiem.

Čo mi pomohlo

neviem co by mipomohlo.Nechcem sa dopovat liekmi.Najviac na to doplaca moja partnerka.Nikdy by som jej neublizil.Ona sa ma boji a to nechcem.Mam ju velmi rad.Prosim napiste mi alebo poradte.Dakujem.

Adam 06.04.2019 15:17

Mal som ten istý problém... Odporučil by som vám kúpiť si boxovaci mech a keď budete veľmi agresívny tak tu zlu energiu si vybijete na tom mechu celkom to pomáha..