späť na zoznam príznakov

Bolesť v pravom nadbrušku

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť v pravom nadbrušku patri medzi príznaky Bolestí
V obsahu nájdete:


Bolesť v pravom podbrušku alebo bolesť v pravej nadrebrovej oblasti je typická najmä pre ochorenia žlčníka a pečene, vo výnimočných prípadov môže do tejto oblasti vyžarovať aj bolesť z iných častí, takže je potrebné sa zamerať na to, kde presne sa bolestivé miesto nachádza. Vo väčšine prípadov však ide o problémy s tráviacou sústavou a jej časťami, ktoré sa prejavujú týmto spôsobom, aby upozornili na nejaké ochorenie alebo zmenu zdravotného stavu.

V pravej časti podbruška sa môže prejavovať napríklad bolesť spôsobená zápalom slepého čreva, avšak táto bolesť začína najprv nebadane v strednej časti okolo pupka. Rovnako aj zápal pankreasu alebo vredového ochorenie pankreasu sa prejavujú bolesťami v tejto časti a najčastejším ochorením tohto orgánu je Pankreatitída. Výnimočne, ale sú aj také prípady, že bolesťami a tiež ďalšími príznakmi sa môže bolesťou v pravej nadrebrovej oblasti prejavovať aj infekčná mononukleóza.

V rámci ochorení žlčníka sú veľmi časté najmä žlčníkové kamene. Vyskytujú sa najmä pri ženách a mužoch vo veku nad 40 rokov, pričom veľmi častá je aj prudká bolesť, kolika. Žlčníkové kamene spôsobujú až 90 percent žlčníkových zápalov a v žlčníku sa pohybujú, čím poškodzujú jeho stenu rovnako aj stenu vývodu zo žlčníka a to spôsobuje bolesť. Niekedy môžu dokonca vývod upchať. Liečiť sa môžu podávaním farmaceutických prípravkov ale aj chirurgicky.

Veľmi častým ochorením okrem samotných žlčníkových kameňov je aj cholecystitída, čiže zápal žlčníka. Niekedy môže byť ochorenie spojené aj so zápalom žlčových ciest, ale nie je to podmienka. Spravidla je zápal vyvolaný buď žlčníkovými kameňmi alebo má infekčný pôvod. Veľmi často infekciu vyvolávaj rôzne mikroorganizmy, ktoré sa sem dostanú z tenkého čreva, napríklad baktérie E.coli, alebo cez krvné riečište. Aj tu je možná farmakologická aj invazívna liečba.

Bolesťami alebo tlakom v pravom podbrušku sa prejavujú aj problémy s pečeňou. Ide napríklad o pečeňovú steatózu, kedy dochádza v dôsledku metabolickej poruchy pečene k jej stučneniu, respektíve stukovateniu. Ochorenie má aj príznaky v podobe pocitu ťažkosti, celkových bolestí brucha, ale aj nafukovania a pocitu na zvracanie. Vo väčšine prípadov je ale ochorenie bezpríznakové a tak sa môže objaviť len náhodou. Môže byť spôsobené aj alkoholom.

V rámci ochorení pečene, ktoré sa môžu prejaviť bolesťou v pravej nadrebrovej časti, sa vyskytujú aj cirhóza pečene alebo rakovina pečene. Veľmi nebezpečným ochorením je aj hepatitída, inak nazvaná žltačka, ktorej je niekoľko typov od A po G. Pri týchto ochoreniach sú ale prítomné aj iné príznaky a bolesť je len jedným zo symptómov. V každom prípade je lepšie ju nepodceniť a ak je intenzívna alebo dlhodobá, je lepšie navštíviť svojho lekára.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

šéfredaktor portálu Zdravotéka

Šéfredaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Stolica - čo by sme o nej mali vedieť? Stolica - čo by sme o nej mali vedieť?

Stolica je výsledným produktom trávenia. To aká je, môže upozorniť na stav tráviaceho traktu a na vznikajúci alebo už prítomný problém, čiže aj ochorenie. Sledovanie vlastností stolice a...

Trápia vás žalúdočné vredy? Toto sú ich najčastejšie príčiny Trápia vás žalúdočné vredy? Toto sú ich najčastejšie príčiny

Vredové ochorenia žalúdka a dvanástnika patria k civilizačným ochoreniam. Postihujú približne 10 % populácie. Ich príčinou je nerovnováha medzi ochrannými faktormi a agresívnymi...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.