Príznaky spojené s tráviacou sústavou

Tráviaca sústava je systém v ľudskom organizme, ktorého hlavnou funkciou je príjem a spracovanie potravy z vonkajšieho prostredia a zároveň vylučovanie nadbytočných alebo nepotrebných látok von z organizmu. U človeka tak zabezpečuje tento systém aj vstrebávanie živín a dôležitých látok z potravín a to prostredníctvom čriev do tela, pričom nespracované časti potravín odchádzajú ako nepotrebné a odpadové látky von z tela vylučovacou časťou systému.

Tráviaca sústava je tvorená viacerými časťami. Na začiatku je tráviaca rúra, ktorú tvoria ústna dutina, potom hltan a pažerák. Potrava sa následne cez túto tráviacu rúru dostane do žalúdka, potom do tenkého a hrubého čreva, kde nastáva vstrebávanie viacerých živín a zvyšok nestrávenej potravy odchádza von z tela cez konečník. Súčasťou systému sú aj tráviace žľazy formou samostatných orgánov, pričom ide o podžalúdkovú žľazu a pečeň. Takýto komplexný systém má len človek.

Problémy s tráviacou sústavou môžu nastať v ktorejkoľvek jej časti, pričom veľakrát odzrkadľujú priamo životný štýl a životosprávu človeka. Pokiaľ sa teda človek stravuje zdravo a má pestrú stravu bohatú na dôležité látky, vitamíny a minerály, odzrkadlí sa to lepším stavom jeho tráviaceho systému a tiež aj lepším zdravím organizmu. Za mnohé procesy alebo problémy však nie je človek priamo zodpovedný a môžu nastať aj bez jeho priameho pričinenia.

Okrem priamo komplikácii a chorôb v tráviacej sústave sa môžu rôznymi príznakmi v rámci tohto systému hlásiť aj ochorenia iných častí tela. Často je tráviaca sústava napadnutá infekciami, prípadne dochádza k problémom počas vstrebávania alebo vylučovania potravín a veľakrát má človek aj problém nejaké potraviny a stravu prijímať v dôsledku systémových ochorení. Medzi najnebezpečnejšie choroby tráviaceho systému určite patria nádorové a rakovinové ochorenia.

Problémy so stolicou

Často sa dá podľa stavu stolice vypozorovať, či organizmus trápia nejaké zdravotné ťažkosti. Napríklad stolica s prímesou krvi naznačuje vnútorné krvácanie a ide o príznak prítomný napríklad pri divertikulóze, ebole, hemeroidoch, amebióze, giardóze, salmonelóze a iných infekciách tráviaceho traktu. Stolica s prímesou slizníc je tiež príznakom pre infekčné ochorenia čriev, ale nastáva napríklad aj pri amebióze pečene, Crohnovej chorobe a pri nádoroch v hrubom čreve.

Príliš svetlá stolica nemusí byť problém, ak ide o jednorázový jav, kedy môže byť na príčine aj trávená potrava. Dlhodobejšie sa však vyskytuje pri pankreatitíde, nádoroch na žlčníku, prípadne o jeden z príznakov žltačky alebo cirhózy pečene. Podobne aj čierna stolica, pokiaľ sa vyskytne jednorázovo, nie je hneď patologickým príznakom. Prejavujú sa ňou ale napríklad aj gastritída, brušný týfus, prípadne vážnejšie nádorové ochorenia ako rakovina žalúdka či pažeráka.

Hnačka patrí medzi príznaky prejavujúce sa tiež stolicou, konkrétne príliš vodnatou a riedkou stolicou, ale príčina vzniká už v črevách. Hnačkou sa prejavujú viaceré infekčné ochorenia ako rotavírusová enteritída či gardióza, ale napríklad aj vredové a zápalové ochorenia čriev, metabolické poruchy, intolerancie rôznych látok, taktiež celiakia, Crohnova choroba, amebióza pečene, niektoré alergie a častokrát má hnačka aj príčiny v strese alebo v celkovom rýchlom metabolizme tela.

Veľa ľudí sprevádza napríklad opakovaná ranná stolica, ktorej nutkanie sa nedá potlačiť. Táto stolica môže súvisieť s nadmernou peristaltikou čriev a je typická pre syndróm dráždivého čreva, prípadne pre syndrómy dráždivého žalúdka alebo konečníka. Celková neschopnosť udržať stolicu nastáva pri problémoch ovládať vôľou svaly análneho zvierača. Môže nastať napríklad pri epileptickom záchvate, ale aj pri permanentných nervových poškodeniach, napríklad pri cukrovke.

Opakom hnačky je zápcha, kedy má človek problém s príliš hustou stolicou a s nepravidelnou stolicou, kedy je problém pre človeka vôbec vyprázdniť sa. Zápcha je častokrát sprevádzaná aj bolesťami v oblasti podbruška v dôsledku ťažkého vyprázdňovania. Typicky nastáva pri cirhóze, divertikulóze, diabetickej neuropatii, Connovom syndróme, je príznakom paratýfusového ochorenia, prípadne zápalu pankreasu. Nebezpečná je ak nastane pri ileuse, čiže nepriechodnosti čriev.

Nevoľnosti a zvracanie

Častým príznakom súvisiacim ale nielen s tráviacou sústavou je nevoľnosť. Tento stav sprevádza napríklad Addisonovu chorobu, cholecystídu, rôzne infekčné choroby a zápaly ako salmonelóza, giardióza, gastritída, ale aj zlyhania pečene, kliešťovú encefalitídu, týfusové ochorenia a tiež niektoré horúčkovité choroby, ako je napríklad typicky chrípka. Nevoľnosť je charakterizovaná aj celkovým nechutenstvom a nutkaním na zvracanie. To je typické nielen pre problémy s trávením potravy.

Zvracaním sa organizmus snaží zbaviť buď škodlivých látok, alebo vypudiť obsah žalúdka ešte pred jeho natrávením. Typicky ide o príznak infekčných ochorení čriev, vírusových a iných zápalov v mozgu alebo kdekoľvek inde v organizme, niekedy súvisí aj s nervovými ochoreniami. Zvracanie je príznakom napríklad aj pre fenylketonúriu a občas aj pre myokarditídu. Ak človek zvracia krv, často to súvisí so žalúdočnými vredmi. Niekedy môže byť vyvolané aj umelo, napríklad pri anorexii alebo bulímii, čo sú poruchy príjmu potravy.

Zväčšenie a zmenšenie orgánov

Zväčšenie pečene je príznak typický pre nadmerný príjem alkoholu, ale aj prie niektoré infekčné a zápalové ochorenia postihujúce tento orgán. Môže ísť napríklad o cytomegalovírusovú infekciu, hepatorenálny syndróm alebo cirhózu pečene. Veľakrát sa pečeň zväčší aj vplyvom nádorového ochorenia alebo pri infekčných ochoreniach ako je paratýfus. Zmenšenie pečene naopak nastáva napríklad pri akútnom zlyhaní pri hepatitíde alebo pri nekróze.

Zväčšenie sleziny, ktorá je tiež súčasťou orgánov tráviaceho systému, môže byť spôsobené buď rakovinou tohto orgánu, prípadne infekčnými ochoreniami ako napríklad žltačka, infekčná mononukleóza alebo paratýfusová infekcia. Taktiež veľakrát súvisí jej zväčšenie aj so zväčšením pečene. Typicky sa slezina zväčší aj pri cytomegalovírusovej infekcii alebo leukémii, či pri hemolytickej anémii, čo sú zas ochorenia krvi. Niekedy môže jej zväčšenie súvisieť aj s brušným týfusom.

Problémy s potravou a tekutinami

Nedostatok tekutín v organizme vyvoláva smäd. Pokiaľ ide o abnormálny a nadmerný smäd, môže ísť o príznak aj niektorých ochorení, napríklad cukrovky, hypaerparathreózy, hepatorenálneho syndrómu, cholery alebo Connovho syndrómu. Pri dlhodobom nedostatku tekutín či už nedostatočným príjmom alebo nadmerným výdajom nastáva dehydratácia. Tá je typická napríklad pre bulímiu, anorexiu, celiakiu, amyloidózu, Addisonovu chorobu a pre infekčné ochorenia spojené s hnačkami.

Pri nedostatočnom príjme potravy je typickým príznakom podvýživa. Tento stav súvisí napríklad s poruchami príjmu potravy ako bulímia či anorexia, ale môže nastať aj pri cirhóze pečene, rakovine pankreasu, neurodegeneratívnych ochoreniach alebo pri AIDS. Opakom je prejedanie sa, nazvané aj hyperfagia, pričom tento symptóm môže byť dôsledkom vrodených metabolických porúch, prípadne ide o príznak obezity, metabolického syndrómu a nastáva niekedy aj pri bulímii.

Veľakrát prejedanie sa sprevádza aj zvýšená chuť do jedla. Tá je niekedy prirodzená, napríklad pri veľkej fyzickej námahe alebo pri tehotenstve, ale nadmerné prejedanie sa je príznakom aj pre obezitu, cukrovku, metabolický syndróm a hypertyreózu. S prejedaním sa, ale nie vždy nevyhnutne, je spojené aj priberanie na váhe. Takéto priberanie nastáva aj pri nedostatku pohybu a súvisí s obezitou, prípadne môže ísť o príznak hormonálnych výkyvov a metabolických porúch.

Opakom zvýšenej chuti do jedla je naopak nechutenstvo. To sprevádza množstvo infekčných a zápalových chorôb, typicky je znížená chuť do jedla aj pri nádorových a rakovinových ochoreniach. Často súvisí aj s problémami v nervovej sústave a horúčkovitými chorobami. Nechutenstvo do jedla alebo znížená chuť do jedla sa vyskytujú pri gastritíde, Addisonovej chorobe, anorexii, stafylokokovej enterotoxikóze, brušnom týfuse, cirhóze, chrípke alebo aj pri migréne.

U ľudí nastávajú veľakrát aj problémy s nadváhou. Typicky je to pri obezite a nedostatku pohybu, ale nadváha má súvis napríklad aj s cukrovkou, metabolickými poruchami, vysokým cholesterolom a niekedy nastáva aj pri ochoreniach gynekologického typu, ako napríklad pri cystách na vaječníkoch. Ak však človek len pomaly priberá na váhe, ide o stav neprospievania organizmu, ktorý nemá vždy príčinu v tráviacej sústave. Často je to príznak srdcovo-cievnych a metabolických chorôb.

Náhla strata telesnej hmotnosti a chudnutie bez zjavnej príčiny sú tiež pomerne vážny príznak, pričom v tomto prípade môže byť príčin viacero. Veľakrát to súvisí s nádorovými ochoreniami v rôznych častiach tela, prípadne infekciami alebo zápalmi. Typicky ide o príznaky aj cukrovky, leukémie, celiakie, anorexie, amebiózy alebo cirhózy pečene, cholery, Crohnovej choroby, gastritídy, prípadne tiež sa môže náhle chudnutie vyskytnúť ako prejav AIDS v neskorších fázach.

Príznaky spojené s bruchom

Žalúdok alebo brucho veľakrát trápia aj kŕče. Niekedy sa dostavujú po ťažkom jedle, avšak pokiaľ sa vyskytujú častejšie, môže ísť napríklad o príznak gastritídy alebo infekčného ochorenia ako je salmonelóza či šigelóza. Škvŕkanie v bruchu zas obvykle signalizuje hlad, ale pokiaľ človek hladný nie je, ide zrejme o príznak problémov v tráviacom trakte. Prejavuje sa takto napríklad syndróm dráždivého čreva, prípadne laktózová intolerancia, teda alergia na mliečne výrobky.

Častokrát má človek aj pocity ťažkosti v bruchu alebo pocity plnosti brucha. To obvykle nastáva pri problémoch s natrávením potravy a ide o typický príznak syndrómu dráždivého čreva či žalúdka, ale niekedy aj príznak gastritídy alebo steatózy pečene. S ochoreniami pečene sa spája aj výskyt tzv. vody v bruchu, čo je tekutina, ktorá sa tu hromadí z patologických príčin. Okrem zlyhania pečene či cirhóze je toto ochorenie spojené niekedy aj s rakovinou vaječníkov.

Grganie, nadúvanie a plyny

Medzi prirodzené ľudské prejavy súvisiace s tráviacim traktom súvisí aj grganie, ktoré je spôsobené vdýchnutím vzduchu do žalúdka. Nastáva v dôsledku nesprávneho príjmu potravy alebo pri príjme tekutín so vzduchovými bublinkami. Nadmerné grganie ale môže byť príznakom napríklad fenylketonúrie či vredov. Stav nadmerného odchodu plynov a zároveň pocitu plnosti žalúdka sa označuje aj nadúvanie a veľakrát ide o príznak gastritídy, celiakie a problémov s trávením.

Ak dochádza súčasne k nadúvaniu a zároveň aj nadmernému odchodu plynov, ide už o plynatosť. Občasný výskyt nemusí byť príznakom choroby, ale nadmerná plynatosť je symptómom aj divertikulózy, laktózovej intolerancie, celiakie a niekedy aj cirhózy. Vážnym stavom je zastavenie odchádzania plynov a to najmä ak ide o dlhodobejší problém. Niekedy je spojený aj so zápchou alebo hnačkou a vyskytuje sa ako príznak ileusu, Crohnovej choroby alebo akútnej pankreatitídy.

Zvýšené a znížené hladiny látok

Tráviaca sústava veľakrát priamo ovplyvňuje aj zvýšenú alebo zníženú hladinu určitých látok a prvkov v tele, čo sa prejavuje najmä ich hladinou a prítomnosťou v krvi. Napríklad zvýšený cholesterol obvykle súvisí s dlhodobo zlým stravovaním, napríklad príjmom nadmerného množstva tukov a podobne. Tento príznak je súčasťou kardiovaskulárnych ochorení, napríklad pri ateroskleróze, ale má súvis aj s obezitou a viacerými endokrinologickými a metabolickými poruchami.

Znížená hladina kyseliny listovej alebo vitamínu B12 súvisí tiež s tráviacou sústavou a to buď nedostatočným príjmom potravín s obsahom týchto látok, alebo s nedostatočným vstrebávaním v črevách. Typicky sa znížené hladiny týchto látok ukazujú v krvi pri anémií, ale napríklad nedostatok kyseliny listovej, zvanej aj vitamín B9, môže súvisieť aj s ochorením Spina Biffida. Pri znížení hladiny vitamínu B12 dochádza zas k degeneratívnym zmenám chrbtice a kostnej dreni.

Ostatné príznaky

S tráviacou sústavou súvisia aj niektoré problémy tráviacej rúry. Napríklad poruchy prehĺtania môžu poukazovať na mechanickú prekážku, ale sú napríklad príznakom aj zápalov a iných ochorení. Takto sa prejavuje rakovina pažeráka, laryngitída ale aj rakovina štítnej žľazy. Pri krvácaní z úst niekedy ide aj o krvácanie priamo z pažeráka. To nastáva obvykle v dôsledku výskytu varixov, čiže kŕčových žíl v pažeráku, čo je prejav portálnej hypertenzie, prípadne aj cirhózy pečene.

Pálenie záhy obvykle znamená podráždenie jej sliznice a človek má jednak pocit bolesti v nadbrušku a jednak pocit kyslosti. Ide o typický príznak refluxnej choroby pažeráka alebo výskytu vredov na dvanástorníku, niekedy však aj o necharakteristický príznak rakoviny vaječníkov. Tráviaca sústava je zakončená konečníkom, ktorý môže trápiť svrbenie. Môže ísť buď o príznak stravy s nedostatkom vlákniny, ale svrbenie je typické aj pre hemeroidy, mrle alebo kvapavku.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Probiotiká pre deti, bábätká: Prečo a kedy ich používať? Probiotiká pre deti, bábätká: Prečo a kedy ich používať?

Prečo sú probiotiká dôležité, a či vôbec? Potrebujeme ich? Do akej miery sú bezpečné?

Helicobacter pylori ako zákerný nepriateľ: Ako sa prenáša a prejavuje? Helicobacter pylori ako zákerný nepriateľ: Ako sa prenáša a prejavuje?

Helicobcter pylori je baktéria s celosvetovým výskytom. Ako sa prenáša a aké má táto zákerná infekcia príznaky či liečbu? Prečo je nebezpečná?

Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie, vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať problémy....

Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich? Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich?

Prázdniny a leto je bezpochybne obdobie rôznych detských aktivít. Nie len školopovinným deťom začína najkrajšie obdobie roka. Detský smiech a zábava sa však ľahko môže premeniť na plač a...

Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 


Naposledy aktualizované 24.08.2015

Byliny používané na tráviacu sústavu