Príznaky spojené s ušami, nosom a ústnou dutinou

Uši, nos a ústna dutina sú súčasťou hlavy a nachádza sa tu väčšina zmyslových receptorov, pričom zároveň ústna dutina je dôležitá vstupná časť tak dýchacej ako aj tráviacej sústavy. Problematike chorôb a ochorení uši, nosa a krku sa venuje lekársky odbor zvaný ORL, čo je skratka pre ušno-nosno-krčnú medicínu, viaceré príznaky vyskytujúce sa v ústnej dutine však rieši tiež. Okrem toho sa vzhľadom na funkciu ústnej dutiny prejavujú v tejto oblasti aj iné symptómy.

Niektoré súvisia so stomatologickým odborom medicíny, ďalšie s ochoreniami tráviacej sústavy, imunitného systému, cievnej sústavy alebo dýchacích ciest. V ústnej dutine sa tak môžu vyskytovať prejavy, symptómy a príznaky rozličných ochorení, od zápalov hornej časti dýchacích ciest, cez imunitnú reakciu na potraviny až po nervové problémy so žuvacím svalstvom. Viaceré ochorenia vie riešiť priamo aj všeobecný lekár, s niektorými treba ísť za špecialistom.

Nos funguje v rámci hornej časti dýchacích ciest a slúži najmä na vdychovanie kyslíka do pľúc. Problémy s nosom obvykle nastávajú najmä pri respiračných ochoreniach, prípadne pri poranení, napríklad vo forme krvácania z nosa, prípadne môže prísť k poruche čuchových receptorov, ktoré sa v nosnej dutine nachádzajú a pomáhajú mozgu identifikovať vône a pachy. Najčastejšie však prichádza k preplneniu nosa hlienom v dôsledku tvorby hlienov pri infekciách a zápaloch.

Uši slúžia nielen ako sluchový receptor na vnímanie podnetov z okolia, ale zároveň majú aj prepojenie s rovnovážnym ústrojenstvom, ktoré zabezpečuje koordináciu držania tela človeka. Veľmi často postihuje uši zápal a väčšina príznakov súvisí práve so zápalovými ochoreniami vonkajšej, strednej ale aj vnútornej časti uší. Zhoršenie sluchu môže mať niekedy aj nervové príčiny a je typické u starších ľudí. Vážnym príznakom je už krvácanie z uší, čo väčšinou súvisí so život ohrozujúcim stavom alebo zranením.

Príznaky spojené s nosom a ušami

Pomerne často sa stáva, najmä malým deťom, že im začne tiecť z nosa krv. Je to dôsledok buď zranenia alebo poškodenia malej cievy v nosovej dutine, pričom nemusí ísť o nič vážne. V prípade väčšieho alebo častého krvácania však môže ísť o príznak vysušenej sliznice alebo leukémie. Strata šuchu, pokiaľ nie je zapríčinená zahlienením a upchatím nosa v dôsledku respiračného ochorenia, je veľmi často spôsobená kolísaním hormónov, prípadne ide o prvotný príznak neurologického ochorenia.

S ušami je spojených oveľa viac problematických javov. Napríklad pri pichaní v uchu sa jedná veľmi často o príznak zápalu, či už zvukovodu alebo priamo v stredného ucha. Niekedy môže ísť aj o symptóm kožnej infekcie vo vonkajšej časti ucha. Zaľahnutie v ušiach je prirodzené napríklad pri prekonávaní nadmorskej výšky, ale je to aj jeden z príznakov zápalu nosohltanu, nádchy alebo zápalu stredného ucha. Niekedy zaľahnutie sprevádza aj sennú nádchu, čo je alergické ochorenie.

Hučanie v ušiach tiež sprevádza zápaly v uchu, konkrétne najčastejšie zápal stredného ucha, ale vyskytuje sa aj ako príznak pri Meniérovej chorobe, kde je veľmi intenzívne a spojené s točením hlavy. Niekedy môže súvisieť aj s aterosklerózou. Zápal stredného ucha býva spojený aj s výtokom z ucha, najmä v prípade chronickej formy. Niekedy môže výtok byť spôsobený aj zápalom vonkajšieho zvukovodu a sprevádzajú ho aj problémy so sluchom a pocitom zaľahnutia v uchu.

Pri akútnom zápale stredného ucha dochádza aj k dočasnému zhoršeniu sluchu, ktorý s vyliečením zápalu pominie. Horšie je to ale napríklad pri Meniérovej chorobe alebo presbyakúzii, kedy je toto zhoršenie trvalé. Úplná hluchota je dosť častá najmä u seniorov a to aj vplyvom vysokého veku a poškodení sluchového aparátu. Taktiež pri prasknutiu bubienku v dôsledku úrazu dochádza k hluchote. Nebezpečný je aj neliečený zápal stredného ucha, kedy ojedinele tiež môže nastať hluchota.

Ochorenia zubov a ďasien

V ústnej dutine nastávajú veľmi často problémy najmä s ďasnami a zubami. Hnisavý výtok z ďasien obvykle znamená pokročilú infekciu alebo zápal, napríklad v dôsledku akútnej periodontitídy, pri abscese alebo pri paradontitíde. Podobne pri paradontitíde alebo aj pri paradontóze môže nastať až krvácanie z ďasien, čo je tiež zápalové ochorenie okolia zubného lôžka. Časté je krvácanie z ďasien aj pri gingivitíde, čo je už infekcia tvorená nielen na ďasnách, ale aj zuboch.

Veľmi často paradontálne ochorenia sprevádza vznik tzv. paradontálnych chobotov, ktoré sa vytvoria okolo postihnutého zubu a spôsobia jeho uvoľňovanie v zubnom lôžku. Ide o typický príznak paradontopatie aj paradontitídy. Podobne sa problémami so zubným aparátom a ďasnami prejavujú aj kývaním zubov a to v dôsledku zápalového procesu v ďasne, ktorý oslabuje konštrukciu samotného ďasna a tiež zuba. Veľmi časté je kývanie zubu aj v dôsledku neliečeného kazu.

Poškodenie ďasna a zubu môže vyvolať aj stav tzv. citlivých zubov, kedy človek cíti bolesť na zubnej sklovine v dôsledku napríklad príliš horúcej alebo studenej stravy v ústnej dutine. Zároveň ide aj o jeden z prvotných príznakov začínajúceho zubného kazu. Problémy paradontu môžu spôsobiť aj celkovo zlý vývoj zubov, hoci ten nastáva aj pri poruchách s vápnikom, napríklad je súčasťou príznakov pre Lobsteinov syndróm, Marfanov syndróm alebo fenylketonúriu.

V súvislosti so zubami si veľa ľudí všimne ako jeden z príznakov aj zmeny farby. Môže ísť buď o genetické predispozície, ktoré po čase ovplyvňujú sfarbenie zubov, ale napríklad aj o odoberanie vápnika zo zubov. Stmavnutie zubu niekedy súvisí aj priamo s odumretím zubu, čiže do neho už neprúdi žiadna výživa cez odumretý koreň. Výskyt bielych škvŕn obvykle súvisí s demineralizáciou zubov, prípadne môže ísť o problém užívania príliš fluoridovaných zubných pást.

Narušenie štruktúry zubu je tiež veľmi vážny príznak. Odlomenie časti zuba môže sprevádzať výskyt zubného kazu, ktorý bol dlhšie neliečený, prípadne ide o príznak nedostatku vápnika v tele. Priamo rozpad zuba súvisí najčastejšie so zubným kazom a problémami fixačného aparátu. Častý výskyt zubných kazov môže zas napovedať veľa buď o nedostatočnej dentálnej hygiene, prípadne o poruchách v ústnej dutine, ako je prekyslenie. So stúpajúcim vekom ide ale o prirodzený proces.

Jazyk, podnebie a pery

Biely povlak na jazyku je typický symptóm pre angínu alebo šarlach, prípadne pre infekciu kvasinkou Candida albicans. Žltý alebo zelenkastý povlak je zas symptóm porúch látkovej výmeny. Celkovo sa sfarbenie jazyka považuje za veľmi dobrý indikátor zdravotného stavu organizmu. Malinový alebo jahodový jazyk môže zas znamenať nedostatok vitamínu B, prípadne niekedy je aj netypickým príznakom pre infekčné ochorenie šarlach alebo pre Kawasakiho chorobu.

Hladký jazyk vzniká v dôsledku atrofických zmien na jeho povrchu obyčajne sa vyskytuje pri problémoch s hladinou hormónov, napríklad pri hypertyreóze a hypotyreóze. Zároveň je príznakom zápalového ochorenia zvaného glostitída, prípadne vzniká aj pri anémii, čiže chudokrvnosti. Zväčšenie jazyka môže zas znamenať výskyt nádoru na jazyku, prípadne ide o ochorenie zvané akromegália, ktoré je spôsobené nadprodukciou hormónu STH. Môže ísť aj o príznak amyloidózy.

Výskyt vriedkov na jazyku ale napríklad aj na sliznici ústnej dutiny je typický pre stomatitídu, čo je zápal vnútorných slizníc ústnej dutiny. Môže ísť aj o typický prejav ochorenia zvaného skorbut, ktoré sa ale u nás už takmer vôbec nevyskytuje. Pokiaľ príde k začervenaniu jazyka a tiež podnebia úst, príčin môže byť viacero. Buď ide o súčasť symptómov angíny, prípadne o poruchu imunity, ktorú sprevádza výskyt aftov, alebo o zápal jazyka či sliznice ústnej dutiny zvaný glostitída.

V ústnej dutine sa na jazyku, ale obvykle viac na podnebí vyskytujú afty. Ide o menšie belavé vriedky, ktoré môžu signalizovať alergiu na potraviny, zubnú pastu alebo dentálne nástroje. Niekedy môžu afty byť aj príznakom angíny alebo ovčích kiahní. Problémom na perách zas pomerne často býva popraskanie, ktoré vzniká napríklad pri nedostatku železa alebo vitamínu B, prípadne prirodzené môže byť v zime. Popraskané pery aj začervenanie jazyka sú zas symptómom pre Kawasakiho ochorenie.

Ostatné príznaky spojené s ústnou dutinou

Počas rôznych infekčných ochorení je možné pozorovať aj zmeny a príznaky na mandliach. Napríklad typicky počas angíny sa vyskytujú na mandliach tzv. čapy, čo sú menšie biele hrudky a povlaky hrbolcového typu. Niekedy sa vyskytujú aj pri šarlachu. Opuch mandlí zas sprevádza okrem šarlachu a angíny aj záškrt alebo infekčnú mononukleózu, ktorá sa taktiež prejaví aj zväčšenými lymfatickými uzlinami v oblasti krku a taktiež aj bolesťami krku a hrdla.

Pocit tlaku na mandliach obvykle tiež sprevádza viaceré infekčné ochorenia hornej časti dýchacích ciest, typicky angínu alebo chrípku. Podobne môžu takéto pocity nastať aj pri šarlachu a to preto, že úlohou mandlí je zachytávanie infekcií ešte v hornej časti respiračného systému. S infekciami tohto typu je obvykle spojené napríklad aj škriabanie v krku, ktoré je časté aj pri bežnom nachladnutí, ale môže niekedy súvisieť aj s laryngitídou, čo je vážnejší zápal hrtanu.

Nadmerné slinenie v ústnej dutine môže nastať napríklad pri intoxikácii a otrave, ale napríklad aj ako príznak stafylokokovej enterotoxikózy alebo pri Huntingtonovej chorobe. Zvýšená sekrecia slín je typická aj pre Parkinsonovu chorobu, pričom pri niektorých chorobách je sprevádzaná aj vytekaním slín z ústnej dutiny. Môže tomu byť pri nervových problémoch s povisnutým kútikom úst, prípadne ak nie je možné prehĺtanie slín, napríklad pri epiglotitíde.

Opakom nadmerného slinenia je sucho v ústach. To sprevádza viaceré hnačkové choroby, napríklad salmonelózu, ale aj poruchy slinných žliaz. Sucho v ústach je typické napríklad pri otrave jedom, ale tiež ide o príznak botulizmu alebo cukrovky. Medzi slinné žľazy patrí aj príušná žľaza, ktorá môže pri niektorých chorobách opuchnúť. Je to napríklad typicky pri angíne alebo zápale hrtana, ale niekedy aj v dôsledku vytvorenia nádoru v tejto oblasti, prípadne pri parotitíde.

So zápalom dutín ale aj sennou nádchou súvisí huhňanie. Tento príznak sa vyskytuje obvykle aj s preplneným nosom a dochádza k nemu pri ochoreniach s vysokou sekréciou hlienu. Môže to však byť aj prejav epiglotitídy, čo je život ohrozujúci stav. Ľudí, čo sú silní fajčiari, prípadne majú nádorové alebo zápalové ochorenie hrtanu, trápi aj zhrubnutie hlasu. Pri ochoreniach štítnej žľazy, kedy dochádza k poklesu hladiny hormónov, môže byť tiež niekedy prítomný tento príznak.

Z úst je možné ako chorobný príznak niekedy zachytiť aj zápach. Pokiaľ ide o pach acetónu, môže ísť o príznak intoxikácie, prípadne sa takto prejavuje aj dlhodobo neliečená cukrovka. Vtedy totiž vniká acetón pri cukrovke I. typu, čiže vrodenej. Inokedy sa zápachom z úst prejavujú v prípade iných pachov napríklad problémy v tráviacej sústave, zlyhávanie obličiek, prípadne nadmerné užívanie alkoholu. V niektorých prípadoch je zápach z úst jeden z príznakov angíny.

Pri poruchách zrážanlivosti krvi dochádza často nielen ku krvácaniu z nosa, ale aj ku krvácaniu z ústnej dutiny. Niekedy môže krv pochádzať z ďasna, prípadne z pažeráka, čiže je potrebné určite lekárske vyšetrenie. Medzi menej časté príznaky súvisiace s ústnou dutinou patria aj kŕče žuvacieho svalstva, ktoré môžu nastať pri epileptickom záchvate, ale aj pri infekcii tetanusu alebo pri zápale trojklanného nervu. Niekedy sa vyskytujú u menších detí aj počas horúčkovitých zápalov.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Kútiky na ústach: Aká je ich príčina a prečo sú dlhodobé? Čo na kútiky pomáha a aká je liečba? Kútiky na ústach: Aká je ich príčina a prečo sú dlhodobé? Čo na kútiky pomáha a aká je liečba?

Kútikmi na ústach trpia častejšie muži ako ženy. Ochorenie sa môže objaviť tak v detskom ako aj dospelom veku.

Antibiotiká bez lekárskeho predpisu – nájdeme ich v lekárni? Antibiotiká bez lekárskeho predpisu – nájdeme ich v lekárni?

Antibiotiká patria medzi jedny z najpoužívanejších liekov nielen u nás, ale aj vo svete. Sú v lekárni dostupné aj bez predpisu od lekára? Aké sú riziká ich nesprávneho používania a prečo...

Ako včas rozpoznať cievnu mozgovú príhodu, mŕtvicu? + Typické príznaky Ako včas rozpoznať cievnu mozgovú príhodu, mŕtvicu? + Typické príznaky

Cievna mozgová príhoda, mozgový infarkt, iktus, porážka, mŕtvica a mnoho iných názvov pomenováva náhle vzniknutý stav odohrávajúci sa v našom mozgu. Spôsobuje ju buď neprekrvenie časti...

Šarlach, scarlatína a jeho typické príznaky: Ako ho spoznať včas? Šarlach, scarlatína a jeho typické príznaky: Ako ho spoznať včas?

Šarlach patrí k najčastejším bakteriálnym ochoreniam, ktoré postihuje najmä deti vo veku od 3 do 10 rokov. Prejavuje sa najmä exantémom – kožným výsevom, ale aj horúčkou, zimnicou, či...

Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich? Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich?

Prázdniny a leto je bezpochybne obdobie rôznych detských aktivít. Nie len školopovinným deťom začína najkrajšie obdobie roka. Detský smiech a zábava sa však ľahko môže premeniť na plač a...


Naposledy aktualizované

Byliny používané na uši, nos a ústnu dutinu