Za zväčšením pečene je treba hľadať ochorenie. Je príznakom ochorení srdca, pľúc, ale aj pečene samotnej. Vyskytuje sa v prípade stukovatenia pečene, cirhózy, ale aj pri iných chorobách. Tie môžu mať infekčný charakter alebo aj dedičný.
Zväčšenie pečene, odborne aj hepatomegália, na rozdiel od zmenšenia je možné spozorovať aj zvonku, a to pohmatom. Za obvyklých okolností nie je možné pečeň nahmatať. Prípadne je možné cítiť len jej spodný okraj pod pravým rebrom.
Zväčšenie tohto orgánu má súvis s chorobným procesom. Pečeň ako taká je ale veľmi dôležitý metabolický orgán v tele. V pečeni sa ukladá živočíšny škrob glykogén a slúži ako zásoba energie v dobe, kedy človek neprijíma potravu.
Obezita a alkoholizmus
Zväčšená pečeň súvisí s mnohými ochoreniami. Napríklad s obezitou, keď dochádza k nadmernému príjmu potravy, a teda aj ukladaniu tuku do pečene a pečeňového tkaniva.
Stukovatenie, čiže steatóza pečene okrem obezity súvisí aj s alkoholizmom. Keď dochádza k zväčšeniu z dôvodu metabolickej poruchy. V bunkách pečene sa ukladajú tuky, mastné kyseliny.
Cirhóza pečene
Za problémom s pečeňou môže byť, ako je dobre známe, aj nadmerný príjem alkoholu, kvôli ktorému dochádza k cirhóze. Pri cirhóze dochádza k poškodeniu pečeňových buniek. Tie sa následne nahrádzajú nefunkčným tkanivom.
Cirhózou, je teda chronický proces odumierania pôvodných buniek a ich nahradzovanie väzivom. Dochádza k prestavbe a zväčšeniu pečene. Samozrejme, aj k postupnému zlyhávaniu funkcie.
Hepatitída
Je vlastne zápalové ochorenie pečene. Rozdeľuje sa na viac typov. Poznáme ju aj pod názvom žltačka. Pre typické žlté sfarbenie kože, ktoré vzniká pre poruchu funkcie pečene. Okrem kože sa do žlta farbia aj žlté bielka.
Pričom, do kože sa ukladá bilirubín. Bilirubín je vlastne výsledným produktom rozpadu červených krviniek, a teda červeného farbiva. Okrem neho sa v tele hromadia aj iné odpadové produkty metabolizmu.
Rozdeľujeme ju na:
Hepatitídu A
Hepatitídu B
Hepatitídu C
Hepatitídu D
Hepatitídu E
Hepatitídu G
Okrem infekčných hepatitíd sa môžu vyskytnúť aj toxické zápaly pečeňového tkaniva. Spôsobuje ich toxický účinok rozličných látok. Ako napríklad alkohol, lieky, chemikálie, rôzne jedy.
Portálna hypertenzia a hepatomegália
Problémy s pečeňou môžu súvisieťs ochoreniami kardiovaskulárneho systému. Ako je to napríklad pri nedostatočnej funkcii srdca. Oslabená činnosť pravej komory má za následok zvýšenie objemu krvi v dolnej dutej žile, čoho dôsledkom je aj zvýšenie tlaku v portálnom obehu.
Cez pečeň vedie niekoľko cievnych kmeňov, ktoré zásobujú aj dôležité orgány tráviacej sústavy. Ako napríklad pankreas alebo žalúdok. Pokiaľ príde k problému v krvnej cirkulácii, krv sa hromadí v pečeni.
Toto navršovanie postupne spôsobuje jej zväčšenie. Portálna hypertenzia býva najčastejšie výsledkom cirhózy pečene. Príčinou môže byť aj nádor pečene, žlčníka. Ale aj krvnázrazenina v portálnej žile.
Iné príčiny zväčšenia pečene
No nielen pri ochoreniach pečene môže nastať jej zväčšenie. K zväčšeniu pečene aj sleziny dochádza napríklad aj pri ochoreniach lymfatického systému. Ako je napríklad Hodgkinov lymfóm, ktorý postihuje najmä mladých ľudí.
Taktiež viacero iných infekčných ochorení alebo ochorení krvi sa odrazí na veľkosti pečene. Ide napríklad o brušný týfus. Kedy dochádza u ľudí s touto infekciou k zväčšeniu nielen pečene, ale aj sleziny. Avšak, nie je to u každého pacienta s ochorením.
Často je zväčšená pečeň aj slezina pri infekčnej mononukleóze. Čo je vírusové ochorenie sprevádzané najmä silnou únavou a zväčšením lymfatických uzlín v podpazuší a krku. Nejde teda o charakteristický symptóm choroby.
Medzi príčiny sa zaraďuje aj cytomegalovírusová infekcia. Čo je vlastne infekcia herpetickým vírusom. Prenáša sa telesnými tekutinami. Viac ako 95 % prvotnej infekcie prebieha asymptomaticky.
Zväčšenie pečene u detí môže byť aj jedným z príznakov dedičnej choroby zvanej cystická fibróza, čo je vážne a zatiaľ aj napriek veľkému pokroku vo vede neliečiteľná choroba.
Taktiež môže na pečeň vplývať aj mnohopočetný myelóm, čo je nádorové ochorenie spôsobené nárastom počtu plazmatických buniek a ich akumuláciou v kostnej dreni. Netypickým príznakom ochorenia môže byť aj zväčšenie pečene.
A napríklad aj pri leukémii. Aj vtedy, ak sa nádorové bunky dostanú do niektorého z vnútorných orgánov, napríklad do pečene, kedy môžu spôsobiť aj vznik nádoru v pečeni.
Zväčšenie pečene je prítomné aj pri hemochromatóze. Čo je ochorenie spôsobené nadmerným ukladaním železa do tkanív vo forme hemosiderínu a ferritínu. Tieto tkanivá sú v dôsledku toho poškodené a dochádza tiež k zvýšenému vstrebávaniu železa do krvi.
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.