späť na zoznam článkov

10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku: Poznáte príčiny?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku: Poznáte príčiny?
Zdroj foto: Getty images

Bolesť v podbrušku je jednou z najčastejších zdravotných ťažkostí. Tento nešpecifický príznak v sebe skrýva rôzne príčiny. Od typicky ženských problémoch, cez tráviace ťažkosti, až po náhle brušné príhody. Priblížme si spolu tie najčastejšie. 


Podbruško je oblasť brucha pod žalúdkom. Tejto oblasti pod pupkom sa odborne hovorí hypogastrium. Bolesti ktoré sa tu objavujú, môžu byť tupého, ostrého, či kŕčovitého charakteru. Záleží to od príčiny, ktorá ju vyvolala.

Pozrime sa na poruchyochorenia, ktoré ju vyvolávajú.

 

1 Menštruačné bolesti

Menštruačné krvácanie je prirodzenou súčasťou každej ženy v plodnom veku. Bohužiaľ, väčšina z nich má skúsenosť s nie celkom bezproblémovým priebehom.

Dysmenoreabolesť pri menštruácii, potrápi každý mesiac množstvo žien. Tieto bolesti má za lubom hormón prostaglandín, ktorý vytvára kŕčovité stiahnutia materniceodlúčenie jej vnútornej sliznice.

Tento dej je sprevádzaný krvácanímbolesťou. Tie sú kŕčovité, spastické a z oblasti podbruška môžu vyžarovať do slabín i chrbta.

Bolesť umocňujú i tráviace ťažkosti. Tento hormón totiž zapríčiňuje i zvýšený pohyb čriev. A tak častými ťažkosťami počas menštruácie je okrem bolesti i nevoľnosť, vracanie a črevné ťažkosti

Počas menštruácie množstvo žien pociťuje slabosť a točenie hlavy. Spôsobené je to náhlou stratou tekutín, ktorá sa pár dní pred nástupom menštruačného krvácania hromadí v tele.

Tieto ťažkosti väčšinou nie sú dôsledkom žiadneho ochorenia. Je teda často označovaná aj ako primárna dysmenorea. Iným prípadom je sekundárna dysmenorea, ktorá môže predstavovať príznak určitého ochorenia.

Preto ak sa vám zdá, že nadmerne krvácate, alebo máte neprimerane silné bolesti, konzultujte to so svojím gynekológom.

Možné príčiny sekundárnej dysmenorey:

 

Ako uľaviť od bolesti pri menštruácii

Pri menštruácii môžu byť nápomocné lieky proti bolesti, teplé obklady, pokoj na lôžku a dostatok tekutín.

Ako účinné preventívne opatrenia pred bolestivou a silnou menštruáciou, sa u viacero žien osvedčilo pravidelný pohyb, cvičenie i úprava stravy. Vyhýbajte sa tučným, vysmážaným a príliš slaným jedlám. Obmedzte pitie kávy, fajčenie a dbajte na dostatočný pitný režim.

Viac rád i informácii sa dozviete v článkoch:
Bolesť pri menštruácii 
Nadmerné krvácanie pri menštruácii
 

 

2 Tehotenstvo

Popri pravidelných mesačných bolestiach, ktoré môže žena zažívať, existujú i iné príčiny, spôsobujúce nepríjemnú bolesť v podbrušku. Dôvodom často býva i samotné tehotenstvo.

Bolesť v dolnej časti brucha býva dokonca jedným z prvých príznakov tehotenstva. Môže byť podobná menštruačným bolestiam.

Bežný je i občasný pichavý či ťahavý charakter bolesti. V neskorších štádiách, sú bolesti zapríčinené zväčšujúcou sa maternicoutlakom, ktorý vytvára na okolité orgány i chrbticu.

V poslednom trimestri môže ísť o takzvané Braxtonove - Hicksove kontrakcie. Hovorí sa im aj poslíčkovia a sú niečím ako je tréningpríprava na samotný pôrod. Od skutočných kontrakcií sa odlišujú intenzitou a nepravidelnosťou.

Samostatnou kapitolou v súvislosti s bolesťou a tehotenstvom je mimomaternicové tehotenstvo.

Tehotenstvo je citlivou záležitosťou a akékoľvek obavyprirodzené. Preto sa pri pochybnostiach obráťte na svojho gynekológa. Doprajte si dostatok oddychu, pokojavyváženej stravy i tekutín.

Prečítajte si viac v našom magazínovom článku:
Ste tehotná a trápi vás bolesť v podbrušku? Na toto si dajte pozor

 

3 Zápal ženských pohlavných orgánov

Zápalové ochorenia tohoto druhu sa vyskytujú pomerne často. Môže ísť o zápal pošvy, maternice alebo vaječníkov, ktoré sa zväčša vyskytujú spolu so zápalom vajíčkovodov.

Medzi príčiny, alebo vyvolávajúce faktory patrí pôrod, potrat, promiskuitný spôsob života a nedostatočná intímna hygiena.

Vyvolávateľmi infekcie sú najčastejšie baktérie alebo chlamýdie.

Časté a neliečené zápaly, môžu mať na svedomí i trvalú neplodnosť.

Okrem bolestipodbrušku sa medzi príznaky pridružuje i teplota, únava, poruchy menštruačného cyklu, či výtok zapáchajúceho hlienu z pošvy.

Prečítajte si viac o výtokoch z pošvy 
alebo článok 
Počas tehotenstva sa chráňte pred zápalom vaječníkov
 

 

4 Apendix

Azda najčastejšou príčinou bolesti podbruška, ktorú si ľudia pri tejto téme vybavia, je zápal slepého čreva. Apendicitída, ako sa odborne nazýva, je skutočne pomerne častou príčinou bolestivých pocitov, v spodnej časti brucha.

Presné pomenovanie pre chorobu, je zápal červovitého prívesku slepého čreva – apendix vermiformis. Charakter bolesti však nie je vždy tak úplne jednoznačná a smerodajná.

Z počiatku sa objavuje v oblasti pupka, neskôr sa presúva do oblasti pravého podbrušia. Často však býva bolesť i v iných miestach.

Výbežok slepého čreva môže mať u mnohých ľudí odchýlky v jeho lokalite. Navyše tento výbežok je voľný, preto môže mať i rôzne polohy. A tak i príznaky jeho zápalu môžu byť rozmanité.

Viac o apendicitíde sa dozviete v článku:
Ako rozoznať zápal slepého čreva 

 

5 Zápal močovej rúry a močového mechúra

Zápal močových ciest postihuje v priemere viacej ženské pohlavie, ako mužské. S týmito ťažkosťami sa stretne približne každá druhá žena v živote, aspoň jeden krát.

Príčinou je i kratšia močová rúra. Vďaka tomu majú baktérie, ktoré sú najčastejšie vyvolávateľom zápalu, kratšiu cestu k miestam, kde zápal vyvolajú.

Okrem typických príznakov, ako je časté močenie malého množstva moču, sprevádzané rezanímpálením, sa vyskytuje i bolesťpodbrušku.

Zápal močových ciest majú najčastejšie na svedomí baktérie Escherichia coli. Hoci sa tieto baktérie prirodzene nachádzajú v konečníku, v močových cestách vyvolávajú zápal. 

Neliečenie, alebo podcenenie liečby zápalu dolných močových ciest ľahko spôsobí komplikácie a zhoršenie stavu. Zápal sa môže rozšíriť z mechúra až na močovodyobličky. Vtedy si stav často vyžaduje pobytnemocnici, s nutnosťou infúznej liečby antibiotikami.

Prečítajte si tiež náš magazínový článok:
Zápal močových ciest trápi v lete najmä nežné pohlavie

 

6 Divertikulitída

Je to zápalové ochorenie hrubého čreva. Predstavuje komplikáciu ochorenia zvaného divertikulóza.

Názov pochádza od slova divertikul – čo je vydutina v čreve. Vznik nie je celkom objasnený, no ide najmä o kombináciu oslabenej steny čreva a pôsobenie zvýšeného tlaku v ňom. Má teda súvis s nesprávnou stravoučastými zápchami.

Tieto vydutiny sa môžu vplyvom viacerých faktorov zapáliť a spôsobovať bolesť najmä v oblasti ľavého podbrušia. Vtedy hovoríme o divertikulitíde.

Objavuje sa najmä u ľudí starších ako 60 rokov. Postihuje najčastejšie esovitú časť hrubého čreva. 

V niektorých prípadoch môže dôjsť až k prasknutiu vydutiny, teda pretrhnutiu steny čreva. Tento stav si vyžaduje okamžité operačné  riešenie.

Viac o tejto chorobe, jeho príčinách i komplikáciách sa dočítate v článku o divertikulóze.

 

Trpíte často tvrdou stolicou? Tabuľka uvádza potraviny vhodné a nevhodné pri zápche

Pri zápche nejedzte Pri zápche pomôže
čierny čaj probiotický jogurt, kefír
bielu múka citrón, jablká, figy, ďatle
alkohol vláknina, strukoviny 
vysmážané jedlá med
banány ľanové semienka
ryžu teplá voda
čierny čaj slivky

 

Prečítajte si aj zaujímavý článok: 
Aká je správna diéta pri hnačke, zápche či vracaní?

Trápia vás črevné ťažkosti?
Strieda sa u vás obdobie hnačky s obdobím zápchy,
sprevádzane bolesťou brucha?
Prečítajte si článok: Syndróm dráždivého čreva.

 

7 Crohnova choroba a ulcerózna kolitída

Medzi ochorenia tráviaceho systému, s ktorými sa musí pacient väčšinou pasovať po celý život, patrí i Crohnova chorobaulcerózna kolitída.

Tieto zápalové ochorenia predstavujú značné ťažkosti v bežnom živote. V dnešnej dobe však moderná liečba a dodržiavanie určitých zásad, prináša zlepšenie kvality života, bez väčších obmedzení.  

Príčiny vzniku nie sú celkom objasnené. Obe postihujú črevný systém, pri čom Crohnova choroba najmä koniec tenkého čreva a ulcerózna kolitída zas hlavne hrubé črevokonečník.

Prejavujú sa bolesťou brucha, hnačkami, nevoľnosťou, vracaním a u ulceróznej kolitíde i krvavou stolicou.

Prečítajte si aj náš magazínový článok: Stolica - čo by sme o nej mali vedieť?

Nepríjemnou črevnou záležitosťou je i takzvaná celiakia.
Črevo takýchto pacientov nedokáže stráviť glutén – lepok.
Postihnutí sú odkázaní na bezlepkovú diétu.
O nej i o tejto chorobe si prečítajte v magazínovom článku:
Bezlepková diéta.

8 Porucha črevnej priechodnosti

Ileus je odborné pomenovanie pre nepriechodnosť čriev. Ľudovo sa mu hovorí i zauzlenie čriev.

Nastáva ak má črevo určitú prekážku, alebo iný problém či poruchu, ktorá bráni peristaltike.

Peristaltika je prirodzený pohyb čreva, ktorý zabezpečuje presun jeho obsahu.

V tabuľke uvádzame typy nepriechodnosti čriev:

Ileus Príčina
Mechanický prekážka zúženie cudzie teleso, napríklad žlčníkový kameň, časť stolice
Neurogénny narušenie nervových signálov medzi nervami a svalovinou v čreve
Cievny narušenie prúdenia krvi do čriev 

Príznaky závisia od toho, o aký ileus sa jedná. Väčšinou ide o prudkú bolesť v dolných častiach brucha, zvracanie, zástava plynovstolice. Prejavy sa odvíjajú i od toho, či ide o úplný alebo len čiastočný ileus.

Príčin môže byť mnoho.
Prečítajte si o nich v článku: Ileus.

 

9 Hernia

Pruh či prietrž, ako sa inak hernia nazýva, je vyklenutie pobrušnice – blany, ktorá prekrýva brušné orgány.

Často sa cez takéto oslabené miesto v brušnej stene dostane i časť čreva, čo je nebezpečné najmä ak dôjde k jeho priškrteniu. Vtedy vzniká porucha jeho krvného zásobenia a riziko nekrózyodumretia čreva.

Viesť to môže až k zápalu pobrušnice, čo je život ohrozujúci stav.

 

10 Plynatosť

Pocit nafúknutého brucha či nadúvania, máva občas množstvo ľudí. Odborne sa nazýva i meteorizmus a niektorým jedincom môže naozaj spôsobovať veľké bolesti.

Býva sprevádzaný bolesťou brucha, pocitom prelievania čriev, ale i odchodom vetrov cez konečník. Hovorí sa tomu flatulencia a hoci to je prirodzený dej, je spoločensky nevhodný a zahanbujúci.

Stav, kedy už hovoríme o chorobnej plynatosti je, ak počas dňa unikne viac 25 vetrov. Medzi hlavné príčiny patrí najmä nevhodné stravovacie návykyzlá črevná mikroflóra.

Možno vás zaujme i článok o probiotikách.

 

Ďalšie zaujímavé zdroje:

  • solen.sk - Diagnostika a liečba ileózneho stavu
  • crohnika.sk - Portál zameraný na Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu
  • solen.sk - Bolesti brucha v detskom veku
  • slovenskachirurgia.sk - Chirurgické hodnotenie náhlych brušných príhod v tehotenstve

Naposledy aktualizované 24.03.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie, vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať problémy....

Zastavené vetry: Problém dospelých, detí i tehotných žien? Zastavené vetry: Problém dospelých, detí i tehotných žien?

Bolesť brucha, nafúknutie, neprijemné pocity v podbrušku sú tiež signálom zastavených vetrov.

Čo je to salmonelóza? 3X AKO: Vzniká, sa prejavuje, sa jej zbaviť? Čo je to salmonelóza? 3X AKO: Vzniká, sa prejavuje, sa jej zbaviť?

Salmonelóza je veľmi časté hnačkovité ochorenie spôsobené črevnými patogénmi - konkrétnejšie baktériami salmonely. Patrí medzi najčastejšie a pre verejnosť najznámejšie infekčné...

Mám hemoroidy? Čo je to zlatá žila, jej príčiny, príznaky i liečba Mám hemoroidy? Čo je to zlatá žila, jej príčiny, príznaky i liečba

Sú malé a nenápadné no napriek tomu môžu spôsobovať svojmu nositeľovi ťažkosti. Reč je o hemoroidoch , rozšírených žilách v oblasti konečníka a análneho (ritného) otvoru - ľudovo...

Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť? Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť?

Hnačka sa v období tepla, a teda aj leta objavuje častejšie. Čo ju vyvoláva, aké má príznaky, riziká, ako sa jej účinne zbaviť? Stručné a prehľadné informácie nájdete v článku.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.