Príznaky spojené s pohlavnou sústavou a orgánmi

Pohlavná sústava a orgány slúžia na reprodukciu človeka a ide v podstate o súbor orgánov slúžiacich k rozmnožovaniu, čiže plodeniu potomkov. Rozmnožovacia sústava u človeka je rozdielna podľa pohlaví. Tvoria ju pohlavné žľazy, z ktorých vznikajú pohlavné bunky a tu sa tvoria pohlavné hormóny. K systému rozmnožovania patria aj odvodné pohlavné cesty a vonkajšie pohlavné orgány, pričom pohlavná sústava je rozdelená podľa uloženia na vnútornú a vonkajšiu.

Ženská pohlavná sústava je v rámci vnútornej časti vaječníkmi, vajíčkovodmi a maternicou, v rámci vonkajšej časti ide o pošvu, ktorá je zvonka uzavretá malými a veľkými pyskami. U mužov vnútornú časť tvoria semenníky, nadesmenníky, semenovody, semenné mechúriky, predstojná žľaza a vonkajšiu miešok a pohlavný úd. U žien je možné zaradiť medzi časť pohlavnej sústavy aj prsníky, ktoré sú veľmi dôležité na zabezpečenie výživy novo narodeného jedinca.

Vnútorné časti pohlavnej sústavy sú uložené obvykle v panve alebo v miestach pod bruškom a preto sa aj veľa problémov, ktoré s nimi môžu nastať, prejavuje práve v týchto oblastiach, napríklad pobolievaním alebo nepríjemnými pocitmi. Pri ochoreniach a zdravotných ťažkostiach vonkajších častí pohlavnej sústavy sa príznaky prejavujú veľakrát aj viditeľne a keďže v mnohom sú tieto časti prepojené s močovou sústavou, viaceré príznaky môžu byť spoločné.

Okrem samotných ochorení pohlavných orgánov a žliaz častokrát napádajú ľudský organizmus aj pohlavne prenosné ochorenia. Väčšinou ide o infekčné vírusové alebo bakteriálne choroby, ktoré sa prejavujú bolesťami, svrbením alebo inými nepríjemnými symptómami, pričom veľakrát sa rozšíria nielen na napadnutie samotného pohlavného ústrojenstva, ale aj iných systémov. Najnebezpečnejšie sú tie pohlavne prenosné choroby, ktoré spôsobia dlhodobé zdravotné komplikácie.

Príznaky v súvislosti s prsníkmi

Veľmi častým problémom u žien je nahmatanie si hrčky v prsníku. Samozrejme, ide o typický príklad nádoru v prsníku, ale nie je treba hneď prepadať panike, pretože podobne sa prejavujú aj niektoré neškodné cysty, prípadne zdurenie alebo zápal prsnej žľazy. Ten sa prejavuje niekedy aj výtokom z prsníka, aj keď samotný výtok z prsnej bradavky môže značiť aj poruchy štítnej žľazy, prípadne mastopatiu, čo je nezhubné ochorenie prsníka. Najčastejšie ide ale o problémy s mastitídou.

Zväčšenie jedného prsníka u žien obvykle znamená karcinóm, čiže rakovinu prsníka, pričom najviac rizikovou kategóriou v tomto prípade sú ženy vo veku nad 40 rokov. V tomto prípade ide o jednostranné zväčšenie, no niekedy môže byť príznakom aj abscesu u dojčiacich žien. Pokiaľ príde k zväčšeniu prsníka u mužov, môže ísť o gynekomastiu, ktorá je spôsobená hormonálnou nerovnováhou. Vo výnimočných prípadoch môže byť tento jav spojený s cirhózou pečene.

Výtoky z pošvy

Pošva je tvorená vnútornou sliznicou, ktorá je veľmi zraniteľná a tak veľmi často dochádza k rôznym problémom najmä s výtokom z pošvy. Biely výtok z pošvy napríklad nemusí vždy byť príznakom nejakého patologického deja, avšak pokiaľ je abnormálny a odchyľuje sa od bežného výtoku, ide o príznak kvasinkovej infekcie. Podobne je to aj pri hnisavom vaginálnom výtoku, ktorý je belší. Niekedy môže znamenať aj zápal močových ciest alebo rakovinu krčka maternice.

Pokiaľ je výtok z pošvy hnisavý, dosť často sa jedná o zápal pošvy, spôsobený či už herpetickým alebo papiloma vírusom. Taktiež sa takto prejavujú kvapavka alebo trichomoniáza, ktorá zas u mužov prebieha asymptoticky. Pokiaľ výtok z pošvy páchne, ide najčastejšie o infekčné alebo zápalové ochorenie. Typickým príkladom je kvasinková infekcia pošvy a tiež trichomoniáza. Môže ale ísť aj o prejav zápalových ochorení ženských orgánov, či už maternice alebo vaječníkov.

Problémy s krvácaním

U žien bývajú častokrát problémy s krvácaním počas alebo aj mimo menštruácie. Napríklad krvácanie mimo menštruačný cyklus môže byť spojené napríklad s menopauzou, čo ešte nemusí byť chorobný príznak, ale môže ísť aj o zápal vaječníkov, zápal maternice, prípadne cysty na vaječníkoch alebo dokonca nádor na maternici, obvykle sa totiž takto prejavuje rakovina krčka maternice. Niektoré pohlavné choroby, ako kvapavka, môžu mať podobný príznak.

Malé krvácanie počas menštruácie obvykle býva spojené u mladých žien najmä s užívaním hormonálnej antikoncepcie, ktorá môže spôsobiť neobvyklé hladiny hormónov, ktoré zas ovplyvňujú množstvo krvácania počas menštruovania. Nastáva však napríklad aj pri anorexii, ale tiež pri výskyte cýst na vaječníkoch. Pomerne prirodzené je u žien v prechode a tiež u žien v poslednej fáze dospievania. Pokiaľ je krvácanie prítomné aj počas pohlavného styku, je to už vážnejší príznak.

Takto sa obvykle prejavujú totiž jednak infekčné choroby ako kvapavka alebo chlamýdiová infekcia, ale tiež niekedy aj zápaly vaječníkov, vajcovodov alebo maternice. Dlhé menštruačné krvácanie je spojené tiež s infekčnými chorobami pohlavnej sústavy u žien, napríklad nastáva pri kvasinkovej infekcii. Zároveň však môže ísť aj o príznak výskytu polypov alebo myómov v organizme, prípadne o príznak porúch štítnej žľazy alebo iných hormonálnych porúch.

Nadmerné a silné menštruačné krvácanie, ktoré v najvyššej sile trvá viac ako 5 dní, by tiež malo byť dôvodom na odborné gynekologické vyšetrenie. Môže byť síce dôsledkom aj vyššieho krvného tlaku, ale veľakrát ide o príznak napríklad endometriózy, ktorá by sa mala čím skôr riešiť. Podobne sa prejavuje aj výskyt cysty na vaječníkoch, ten však samozrejme aj inými príznakmi. Tento symptóm môže súvisieť niekedy aj s poruchami zrážania krvi alebo krvných doštičiek.

Poruchy menštruácie

Poruchy menštruačného cyklu sú najčastejšie spojené s ochoreniami ženskej pohlavnej sústave, napríklad maternicou, ktorá môže byť postihnutá rakovinou alebo inými nádormi. Taktiež pri výkyve hormónov nastávajú rôzne poruchy pravidelnosti alebo krvácania počas menštruačného cyklu, napríklad pri hypotyreóze. Aj cysty na vaječníkoch môžu ovplyvniť pravidelnosť menštruácie. Niektoré poruchy tráviacej sústavy, napríklad bulímia či cirhóza, menštruáciu ovplyvňujú tiež.

Úplná neprítomnosť menštruácie sa nazýva amenorea a je typická pre obdobie prechodu u žien, čiže pri menopauze. To je obvykle vo veku nad 50 rokov, čiže pokiaľ sa tento príznak vyskytne v skoršom veku, veľmi často má patologickú príčinu. Ňou môže byť napríklad mimomaternicové tehotenstvo, cysty na vaječníkoch, ale napríklad aj poruchy výživy ako anorexia či bulímia. Niekedy neprítomnosť menštruácie je len dočasná, inokedy bohužiaľ trvalá.

Problémy s plodnosťou

Problémy s plodnosťou nastávajú už pri znížení libida. Tento príznak môže trápiť tak ženy ako aj mužov, avšak u oboch pohlaví nastáva v inom čase. Typicky u žien prichádza zníženie sexuálneho apetítu s hormonálnymi zmenami, najmä počas menopauzy. U mužov na tom môžu mať svoj podiel aj psychické faktory, prepracovanie alebo depresie. Bez ohľadu na pohlavie sa znížením libida prejavujú napríklad aj cukrovka alebo Cushingov syndróm spojený s nadprodukciou kortizolu.

Neplodnosť je už strata schopnosti splodiť potomka a to aj počas ročného snaženia sa a počas nechráneného pohlavného styku. Môže ísť buď o problémy priamo v pohlavnej sústave, či už s potenciou u mužov alebo s nekvalitnými spermiami, prípadne u žien na základe endometriózy alebo pri cystách na vaječníkov. Aj niektoré dedičné ochorenia bohužiaľ sprevádza neplodnosť, prípadne infekčné choroby, ako napríklad chlamýdiová infekcia a to v prípade zanedbania liečby.

Pálenie a svrbenie pohlavných orgánov

Pálenie pohlavných orgánov trápi tak mužov ako aj ženy. Najčastejšie ide o rôzne zápaly, či už močových ciest alebo močovej trubice, prípadne niekedy aj o močové kamene, ktoré narušujú vnútornú výstelku a sliznicu pohlavného orgánu. Veľmi často sa takto prejavujú aj rôzne pohlavne prenosné choroby a infekcie, či už kvasinková infekcia, kvapavka alebo chlamýdiová infekcia. U žien však môže ísť aj o zápal pošvy alebo vo vážnejšom prípade priamo zápal maternice.

Svrbenie pošvy u žien znamená tiež najčastejšie nejakú infekciu alebo zápal, obvykle ide o infekciu buď spôsobenú kvasinkami alebo o chlamýdiovú infekciu, pričom obe patria aj medzi pohlavne prenosné choroby. Zápal však môže postihnúť aj maternicu, kedy sa už prejaví aj bolesťami a tiež problémami s krvácaním aj mimo bežný menštruačný cyklus. V prípade výskytu aj výtoku z pošvy je nutné čím skôr navštíviť lekára a nasadiť antibiotickú liečbu.

Typicky mužské problémy

Medzi typicky mužské problémy patria najmä poruchy erekcie. V tomto prípade nemusí vždy ísť o vážnejšiu chorobu, niekedy môže byť príčina napríklad z nadmerného psychického stresu alebo fyzického vyčerpania. Niekedy však je mužská impotencia spôsobená neurologickým alebo častejšie cievnym problémom. Taktiež sa poruchami erekcie prejavujú aj niektoré ochorenia nesúvisiace s pohlavnou sústavou, napríklad adenom hypofýzy alebo hemochromatóza.

Problémy s penisom trápia mužov tiež veľmi často a typickým príznakom je jeho začervenanie. Môže ísť buď o kvapavku, čo je pohlavne prenosné ochorenie, alebo priamo o chorobu pohlavného údu, či už o balanitídu alebo balanopostitídu. Kvapavka aj chlamýdiová infekcia sa tiež prejavujú opuchnutím semenníkov, ale pri tomto príznaku si treba dávať väčší pozor, pretože môže ísť aj o zápal semenníkov, torziu semenníkov alebo začínajúci nádor na semenníkoch.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aké sú účinky SELÉNU na organizmus? Kde ho nájsť? Príznaky nedostatku Aké sú účinky SELÉNU na organizmus? Kde ho nájsť? Príznaky nedostatku

Aké sú účinky selénu na náš organizmus? Kde ho nájdeme? A aké sú príznaky jeho nedostatku či nadbytku?

Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ak ste tehotná, alebo tehotenstvo plánujete, určite vás zaujíma, čo sa bude diať s vami a s vašim bábätkom počas najbližších týždňov.

11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

35. týždeň tehotenstva: Pôrod sa blíži. Kto vás bude sprevádzať? 35. týždeň tehotenstva: Pôrod sa blíži. Kto vás bude sprevádzať?

Vaše bruško je stále väčšie a vy si pomaly zvykáte aj na jeho veľkosť. Pohyby dieťatka mierne ustáli pre nedostatok miesta v maternici, ale keď je hore a nespí, tak sa stále mrví a hýbe...

36. týždeň tehotenstva. Už len krok k zrelosti dieťatka? 36. týždeň tehotenstva. Už len krok k zrelosti dieťatka?

Vaše tehotenstvo je takmer na konci. Zostáva vám už len jeden týždeň, kým sa vaše tehotenstvo bude považovať za úplne. Dieťa narodené v 37. týždni je považované za zrelé. 


Naposledy aktualizované 24.08.2015

Byliny používané na pohlavnú sústavu