Poruchy prehĺtania: Prečo ostáva jedlo v krku a nedá sa prehltnúť?

Poruchy prehĺtania: Prečo ostáva jedlo v krku a nedá sa prehltnúť?
Zdroj foto: Getty images

Prehĺtanie je dôležité pre zaistenie stravovania a príjmu tekutín. Samotné prehĺtanie má tri fázy, a to ústnu, hltanovú a pažerákovú. Strava a tekutiny sa dostávajú z ústnej dutiny cez pažerák až do žalúdka. Problém, či bolesť, s prehĺtaním môže nastať v akejkoľvek časti a z rôznych príčin. Dôvodom môže byť prekážka, neurologické postihnutie alebo iné ochorenie.

Poruchy prehĺtania sa odborne nazývajú aj dysfágia. Ide o stav, keď má človek problém prehltnúť sústo potravy či vodu. Niekedy sprevádzajú poruchy prehĺtania aj bolesti pri prehĺtaní, prípadne dochádza k návratu tekutín alebo jedla späť do ústnej dutiny, či do nosových dutín.

Pokiaľ ide o problémy prehĺtania aj naprázdno bez stravy, môže sa jednať o vážne obmedzenie prechodu. V tomto prípade je treba okamžite vyhľadať lekárske vyšetrenie a odbornú pomoc.

Sťažené prehĺtanie a choroby dýchacích ciest

Aj niektoré ochorenia horných dýchacích ciest môžu spôsobiť poruchy prehĺtania. Bolestivé prehĺtanie je napríklad pri laryngitíde, čiže pri zápale hrtana. Zápal je najčastejšie vírusového pôvodu a prejavuje sa najviac suchým kašľom a bolesťami v krku.

Na hrtane, v dutine ústnej, nosohltane, pažeráku či iných častiach môže vzniknúť aj nádor. V prípade nádoru na hrtane je ako príznak častý chrapot a tiež má postihnutý aj problém s dýchaním. Prehĺtanie je obvykle bolestivé a človek môže mať aj často poruchy prehĺtania spojené s pocitom cudzieho telesa. 

Zápal nosohltanu sa môže tiež v niektorých prípadoch prejavovať bolesťamiproblémami pri prehĺtaní. Častejšie symptómy sú najmä v podobe suchého kašľa, plného nosu a zvýšenej telesnej teploty. Niekedy sa objavuje aj bolesť v hrdle.

Poruchy pri prehĺtaní a problém v ústnej dutine

Dieťa sedí nad tanierom, nechce jesť, má poruchu prehĺtania pre zápal v ústnej dutine
Zápal horných dýchacích ciest či infekcia v ústnej dutine, bolesť sa zhoršuje práve prehĺtaním

Veľakrát býva na príčine problém priamo v ústnej dutine. Napríklad, v prípade tonzilitídy, čiže pri zápale krčných mandlí. Prítomná je bolesť hrdla v pokoji, avšak, bolesť zhoršuje prehĺtanie, ktoré sprevádza silná bolesť.

Aj v prípade rakoviny ústnej dutiny. Dochádza vtedy aj k bolestiam počas prehĺtania. Prehĺtanie je zároveň aj sťažené v dôsledku zväčšenia nádoru v ústnej dutine.

Bohužiaľ, takto sa prejavuje nádor až v neskorších štádiách vývoja. A jeho liečba je v tomto momente veľakrát komplikovaná. Aj niektoré typy rozštepov, napríklad pery alebo hornej čeľuste. Porucha slinných žliaz je iným prípadom, keď nastáva porucha prehĺtania.

Pažerák, žalúdok a zhoršené prehĺtanie

Pažerák je veľmi dôležitý orgán pre prechod potravy do žalúdka. A aj tu sa môžu vyskytnúť nádory. Rakovina pažeráka sa týka najmä jeho hornej časti a hoci nie je veľmi častá. Je to pomerne nebezpečné ochorenie, ktoré sa prejavuje aj na poruchách reči.

Oveľa častejší je ale zápal pažeráka. Dochádza k nemu pri podráždení pažerákovej sliznice a pri jej poškodení. Veľmi charakteristickým symptómom je najmä pálenie záhy, ale nastávajú aj poruchy prehĺtania.

Dysfagiabolesti pri prehĺtaní sa môžu vyskytnúť aj pri refluxovej chorobe pažeráka. Gastroezofágová refluxová choroba, skratkou označovaná ako GERD, sa vyznačuje preniknutím kyslého obsahu žalúdka do pažeráka.

Do pažeráka a niekedy až do ústnej dutiny prechádza natrávená potrava a žalúdočné šťavy, ktoré obsahujú aj kyselinu chlorovodíkovú. Dlhodobé pôsobenie má za následok chronický zápal sliznice pažeráka, vred pažeráka alebo aj jeho zúženie.

Samotné zúženie pažeráka býva príčinou ťažkostí s prehĺtaním stravy a tekutín. Achalázia je ochorenie, ktoré sa vyznačuje poruchou na nervovej úrovni. Dochádza pri nej k poruche inervácie svaloviny, a tým narušeniu ich hybnosti.

Svalovina pažeráka sa za normálnych okolností pri prehĺtaní pohybuje, čo posúva sústo z pažeráka do žalúdka. 

Prítomné sú príznaky ako:

Inou príčinou je vychlípenie steny pažeráka. Nazývané aj divertikul pažeráka. Vo vychlípení sa hromadí strava, spôsobuje ťažkosti pri prehĺtaní. Pridružiť sa môže vracanie, zápach z úst a aj bolesť na hrudi.

Problémy s prehĺtaním môžu mať niekedy aj ľudia s rakovinou žalúdka. Prehĺtanie môže byť tiež bolestivé a veľakrát má človek postihnutý touto rakovinou, napríklad pocit uviaznutia sústav potravy s nemožnosťou prehltnutia.

Poruchy prehĺtania pre neurologické ťažkosti

Niektoré ochorenia nervového systému postihujúce či už nervy, alebo priamo nervovo svalové prepojenie v oblasti krkuústnej dutiny, či pažeráka môžu tiež spôsobiť poruchy prehĺtania. Napríklad pri Huntingtonovej chorobe dochádza k neurodegeneratívnemu ochoreniu, ktoré spôsobuje poruchy hybnosti, ale aj poruchy prehĺtania a reči.

Iné neurodegeneratívne a neurologické ochorenia, ktoré spôsobujú problém sú:

  • ALS, čiže amiotrofická laterálna skleróza
  • skleróza multiplex
  • parkinsonova choroba
  • myasténia gravis
  • detská mozgová obrna
  • demencia
  • cievna mozgová príhoda

Ostatné príčiny zhoršeného prehĺtania

Jednou príčinou zhoršeného prehĺtania môže byť aj stav po operácii v ústnej dutine, krku či po operácii hlavy. Rovnako, aj v prípade chemoterapie a rádioterapie. Dôvodom je porušenie nervov, a teda inervácie, zjazvovanie a opuch tkanív.

Porucha prehĺtania vzniká aj pri myopatii. Dochádza k zápalu svalovk svalovej slabosti. Pričom, postihnutý človek má problémy aj so svalmi na krku so svalmi na šiji.

Žena popíja alkohol, víno v pohári, výrez ženskej tváre - nos a ústa,  vruke drží pohár. Dlhodobý alkohlizmus ako príčina poruchy prehlania
Alkoholizmus je príčinou množstva ochorení tráviacej sústavy

Aj pri alkoholizme dochádza k problémom s prehĺtaním. Jednak k bolestivosti a tiež aj k poruchám prehĺtania. Príčinou môže byť už spomínaná refluxová choroba pažeráka, ktorá vzniká pre dlhodobé pitie alkoholu.

Na príčine môžu by aj iné psychické ťažkosti a stresové okolnosti. Pocit cudzieho telesa v krku, pocit gule, hrče či sústa jedla v krku, spôsobuje aj psychogénne stiahnutie svalstva pažeráka. Odborne sa označuje pojmom globus hystericus.

Vzniká aj pri niektorých infekčných ochoreniach, napríklad pri tetanuse. Tetanus postihuje svaly tváre ústnej dutiny kŕčom. Možné je pri ňom nájsť aj problémy pri prehĺtaní, ale nie je to charakteristický príznak.

Poruchy stravovania, a teda aj prehĺtania sú často dôsledkom pokazeného chrupu, ale vyskytujú sa aj pri chybne zhotovenej alebo poškodenej zubnej protéze. Rôzne úrazy a poúrazové stavy v oblasti hlavy a ústnej dutiny sa môžu pričiniť na poruche prehĺtania.

Problém s prehĺtaním je napríklad aj pri rakovine štítnej žľazy. Keď nádor tlačí na priedušnicu a pažerákÚtlak zvonka spôsobuje aj poruchy prehĺtania.

Charakteristicky pri rakovine štítnej žľazy sú zväčšené lymfatické uzliny na krku a problémy s dýchaním.

Útlak pažeráka zvonka a problém s prehĺtaním spôsobuje aj zväčšenie štítnej žľazy, čiže struma. Ale aj zhubné či nezhubné nádory v oblasti krku hrudníka, napríklad rakovina pľúc.

Komplikácie poruchy prehĺtania

Ak zhoršené prehĺtanie pretrváva dlhšiu dobu, je rizikovým faktorom pre vznik iných komplikácií. Jedným príkladom je aj vdýchnutie potravy či vody, teda aspirácia. Táto aspirácia následne vyvoláva komplikovaný zápal pľúc, odborne aj aspiračnú pneumóniu.

Zhoršené prehĺtanie má často na príčine dehydratáciu, ale aj nedostatočnú výživu. A teda poruchu príjmu stravy a stratu telesnej hmotnosti. Okrem zníženia hmotnosti, telu chýbajú aj dôležité živiny a minerálne látky, ktoré sú potrebné pre normálny chod organizmu.

Vždy, keď nastanú bolesti, zhoršené prehĺtanie a nemožnosť prehĺtania, mal by postihnutý vyhľadať čo najskôr lekára.

Poruchy prehĺtania u detí

Prehĺtanie u detí prebieha v rovnakých fázach ako u dospelých. Rozdiel je hlavne anatomický, a to vo veľkosti ústnej dutiny a jazyka u novorodencov a malých detí. Novorodenec má ústnu dutinu vyplnenú z veľkej časti jazykom. Dýchanie a prehĺtanie sa strieda.

K prehĺtaniu dochádza už v maternici. Po narodení je sací reflex a prehĺtanie prispôsobené kojeniu z prsnej bradavky. Avšak, v niektorých prípadoch dochádza k poruche prehĺtania u detí, čo môže mať negatívny dopad na prospievanie, priberanie a vývin dieťaťa.

Hlavné príčiny poruchy prehĺtania v detskom období:

Malé dieťa sedí v detskej sedačke, kŕmi sa. Žltá lyžička, pohár a miska
Vyskytuje sa aj v rannom detskom veku ako príznak rôznych ochorení
  • nedostatočne vyvinuté svalstvo, ktoré je potrebné pre satie a prehĺtanie
  • neurologické ochorenia, čiže neurogénne príčiny, ako je napríklad detská mozgová obrna
  • predčasne narodené dieťa
  • genetické poruchy
  • nervovo - svalové ochorenia
  • svalové ochorenia
  • po operácii hlavy, mozgu, dutiny ústnej, krku, v hrdle
  • po úraze
  • rázštep pery, podnebia
  • ochorenia srdca
  • infekcia v ústnej dutine, napríklad tonzilitída, teda angína
  • ochorenia dýchacieho ústrojenstva
  • choroby tráviaceho traktu
  • psychogénne príčiny, ako je stres, psychická záťaž
  • anorexia a bulímia
Infografika uvádza, aké má prehĺtanie fázy, teda tri fázy a to ústnu, hltanovú a pažerákovú. A následne uvádza, čo je dobré pri poruche prehĺtania
Fázy prehĺtania a odporúčanie pri poruche prehĺtania

Video o poruche prehĺtania

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané