Príznaky spojené s vylučovacou sústavou

Vylučovacia sústava patrí medzi veľmi dôležité systémy v ľudskom organizme, keďže zodpovedá za filtrovanie krvi ale aj celého organizmu od škodlivých a odpadných látok, ktoré následne vylučuje von z tela. táto sústava sa skladá z obličiek, močovodov, močového mechúra a močovej rúry, pričom funkciou je filtrácia, skladovanie a odstraňovanie škodlivín z tela formou moču. Cely systém reguluje priamo zloženie krvi, rovnováhu tekutín v tele a vylučovanie.

Problémy vo vylučovacej sústave sa môžu prejavovať rôznymi príznakmi, od bolestí, cez problémov s močením a vylučovaním, prípadne zakalením moči od krvi alebo iných cudzorodých látok. Bolesti môžu trápiť tak vnútorné orgány ako sú obličky alebo močovody, ale napríklad sa bolesť môže vyskytovať aj pri samotnom močení a to či už vo forme pálenia, pichania, prudkej a intenzívnej bolesti alebo tlmenej bolesti. Taktiež aj vo forme svrbenia v močovej trubici.

Veľakrát sa príznaky spojené s vylučovaním týkajú nielen priamo ochorenia alebo problému vo vylučovacom systéme a jeho orgánoch, ale môžu napovedať veľa aj o iných systémoch v organizmu a tiež o systémových chorobách. Keďže sa močom vylučujú odpadové a nadbytočné látky z tela, prejavujú sa takto napríklad hladiny látok v tele, krvi, prípadne aj infekcie. Niekedy dokonca o môže ísť aj o prepojenosť s tráviacou sústavou, napríklad pri močení výkalov.

Najčastejšie však súvisia chorobné prejavy s orgánmi vylučovacej sústavy. Veľmi dôležité je všímať si bolesti v oblasti obličiek, pretože obličky sú nevyhnutne dôležitý orgán a ich zlyhanie znamená vnútorný rozvrat prostredia organizmu, nemožnosť vylučovať odpadové a škodlivé látky z tela a je potrebné nahradiť ich dialýzou. Taktiež rôzne príznaky spojené so zložením moči, ako je krv v moči alebo iné látky, naznačujú či už krvácanie alebo iné choroby vnútorných systémov.

Látky alebo krv v moči

V moči je možné pri laboratórnych vyšetreniach nájsť napríklad bielkovinu. Môže ísť o prechodný alebo aj vážnejší jav, napríklad spojený s glomerulonefritídou, mnohopočetným myelómom alebo amyloidózou. Pri výskyte cukru v moči môže ísť buď o dočasne zvýšenú hladinu glukózy, alebo o trvalé hodnoty, ktoré najčastejšie ukazujú na cukrovku. zvýšené koncentrácie zároveň aj v krvi môžu znamenať diabetickú nefropatiu alebo aj Cushingov syndróm.

Veľkým problémom je výskyt krvi v moči. Pokiaľ je to len mikroskopický výskyt, ide o stav nazvaný mikrohematúria a príčinou môže byť či už nefritída, nádory na obličkách, infekciu baktériou Escherichia coli, alebo v horších prípadoch aj rakovina prostaty. Pokiaľ je krv prítomná vo väčšom množstve, môže aj zafarbiť moč. Viac krvi v moči je obvykle príznakom pre problémy s obličkovými kameňmi, zápalom močových ciest alebo u mužov príznak rakoviny prostaty.

Tmavá a zakalená moč

V bežnom prípade má zdravá moč číru a zlatožltú farbu, pričom jej zakalenie môže znamenať bez predchádzajúcej zjavnej príčiny pomerne vážny problém. Moč môže byť zakalená nejakými látkami, napríklad bielkovinami, alebo priamo krvou. Veľakrát môže ísť o indikáciu zápalov alebo infekcií v močových cestách, u žien tiež o endometriózu, kedy je moč zakalená jemne krvou a to najmä počas menštruácie. Pokiaľ je však moč zakalená len ráno, je to prirodzené.

Podobne je to aj s tmavšou farbou, pretože ráno človek močí nahromadenú tekutinu z celej noci a tá je obvykle tmavšia, čiže v tomto prípade sa netreba obávať. Tmavšia moč môže signalizovať aj vyššiu koncentráciu soli, hlienu, tukov alebo iných látok. Pokiaľ ide ale o dlhodobejší symptóm, je možné, že za tým sú rôzne choroby, napríklad cirhóza, žltačka, problémy s obličkami alebo aj alkaptonúria, čo je dedičné ochorenie spôsobené recesivitou chromozómu.

Časté močenie a nutkanie

Medzi symptómy v rámci problémov vo vylučovacej sústave patria aj problémy priamo s močením. Napríklad časté nutkanie na močenie, čo môže súvisieť buď s nadmernou tvorbou odpadových látok alebo s problémami priamo v močovej sústave, napríklad pri zápale močového mechúra alebo pri ochoreniach obličiek, ako je zápal obličiek alebo močové kamene, ktoré vznikajú v obličkách. Časté močenie je zas pomerne bežné najmä pri infekcií a zápaloch.

U mužov môže niekedy časté močenie súvisieť so zväčšenou prostatou alebo aj rakovinou prostaty, u žien zas s rakovinou vaječníkov alebo kvapavkou. Zápal močového mechúra alebo močových ciest sa obvykle prejavuje aj naliehavou potrebou močenia. Tá vzniká aj pri zväčšenej prostate v dôsledku prekážky v rámci močových ciest. Močenie veľkého množstva moči zas môže byť príznak pre problémy s obličkami, Cushingov syndróm alebo ochoreni zvané Diabetes indipidus.

Málo močenia alebo prerušované močenie

Človek málo močí taktiež pri viacerých zápaloch vo vylučovacej sústave. Či už ide o glomerulonefritídu, zápal močových ciest, močové kamene alebo zväčšenie prostaty, všetky tieto ochorenia priamo patria do súvisu s močovou sústavou. Niekedy sa však takto prejavuje aj cholera alebo botulizmus, prípadne peritonitída, čo je zápal tenkej membrány v brušnej dutine. V tomto prípade teda ide o príznak aj ochorení, ktoré nemajú na prvý pohľad s vylučovaním nič spoločné.

Pocit nedokonalého vymočenia je zas obvykle spojený s nejakou prekážkou, napríklad pri zväčšení prostaty alebo pri výskyte močových kameňov v močovom ústrojenstve. Niekedy môže sprevádzať aj inkontinenciu. Podobne močové kamene alebo zväčšenie prostaty sa môžu prejaviť aj nemožnosťou sa rýchlo vymočiť kvôli výskytu nejakej prekážky v močových cestách. Prerušované močenie tiež súvisí s týmito chorobami, prípadne so zápalom v močovodoch.

Únik moču je tiež problém

Neschopnosť udržať moč sa nazýva inkontinencia a ide o stav, kedy nastáva samovoľný únik moču. To môže súvisieť rôznymi chorobami, niekedy aj so zväčšenou prostatou, ale skôr s ochoreniami nervového systému, ako je napríklad Parkinsonova choroba alebo Alzheimerova choroba. K poruchám dochádza aj pri autoimunitnej neuropatii. U menších detí je zas typické pomočovanie a to najmä v noci. Tu treba zvážiť aj vplyv psychologických faktorov.

Pomočovanie niekedy súvisí aj s epilepsiou a to najmä počas epileptických záchvatov, kedy môže prísť k úniku moču vďaka svalovým zášklbom a nemožnosti kontroly týchto svalov. Nočné pomočovanie u dospelých ľudí zas môže byť spôsobené aj niektorými parazitárnymi ochoreniami, napríklad enterobiózou. Pokiaľ prichádza k úniku moču po vymočení, treba za tým hľadať buď zväčšenie prostaty, anomálie v močovej trubici či zápaly v močových cestách.

Pozor aj na ďalšie problémy s močením

Pomerne nebezpečný príznak je aj zastavenie močenia. To má súvis najmä so zlyhaním obličiek alebo s blokádou dolných močových ciest a človek by mal vždy v tomto prípade navštíviť lekára a podrobiť sa vyšetreniu. Podobne fekalúria, čiže keď sa vyskytnú výkaly a stolica v moči, je nebezpečný jav a najčastejšie súvisí s prechodom stolice z čriev do močových ciest na základe vytvorenia trhliny v čreve. Toto ochorenie je komplikované a vážne.

Metabolické poruchy v organizme alebo nesprávne stravovanie môžu mať za následok páchnuci moč, niekedy však ide aj o vážnejšie choroby v organizme, napríklad fenylketonúriu. Viaceré pohlavne prenosné ochorenia sa tiež prejavujú problémami s močovými cestami a močením. Napríklad svrbenie močovej trubice môže znamenať kvapavku, ale aj zápaly pošvy u ženy. U mužov je typickým príznakom kvapavky zas hnisavý výtok z močovej trubice.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Pomočovanie u detí predstavuje záťaž pre dieťa, ale i jeho rodinu Pomočovanie u detí predstavuje záťaž pre dieťa, ale i jeho rodinu

Kedy je pomočovanie u detí akceptovateľné a kedy treba zbystriť či vyhľadať odbornú pomoc? Aký postoj má rodič zaujať?

Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex? Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex?

Skleróza je závažné neurodegeneratívne ochorenie postihujúce prevažne mladých ľudí. Plne rozvinuté ochorenie významným spôsobom zasahuje do kvality života pacienta , ale aj jeho...

Počet pacientov so sklerózou multiplex v SR je vysoký! Poznajte varovné príznaky Počet pacientov so sklerózou multiplex v SR je vysoký! Poznajte varovné príznaky

Sclerosis multiplex je jedným z tých ochorení, u ktorých je pozorovaný geografický výskyt . Bohužiaľ Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším počtom prípadov. Diagnostika je zložitá,...

Neliečená hypertenzia ohrozuje zdravie a život Neliečená hypertenzia ohrozuje zdravie a život

Vysoký krvný tlak prebieha dlhoročne a pritom sa nemusí nijako prejaviť. Až do doby, keď nastanú komplikácie ohrozujúce zdravie a život.

Ženy a únik moču. Problém, ktorý postihuje i mladšie ročníky Ženy a únik moču. Problém, ktorý postihuje i mladšie ročníky

Inkontinencia trápi prevažne nežné pohlavie. Nevyhýba sa ani mladým ženám. Nečakajte a riešte tento problém čo najskôr.


Naposledy aktualizované 24.08.2015