Príznaky spojené s vylučovacou sústavou

Vylučovacia sústava patrí medzi veľmi dôležité systémy v ľudskom organizme, keďže zodpovedá za filtrovanie krvi ale aj celého organizmu od škodlivých a odpadných látok, ktoré následne vylučuje von z tela. táto sústava sa skladá z obličiek, močovodov, močového mechúra a močovej rúry, pričom funkciou je filtrácia, skladovanie a odstraňovanie škodlivín z tela formou moču. Cely systém reguluje priamo zloženie krvi, rovnováhu tekutín v tele a vylučovanie.

Problémy vo vylučovacej sústave sa môžu prejavovať rôznymi príznakmi, od bolestí, cez problémov s močením a vylučovaním, prípadne zakalením moči od krvi alebo iných cudzorodých látok. Bolesti môžu trápiť tak vnútorné orgány ako sú obličky alebo močovody, ale napríklad sa bolesť môže vyskytovať aj pri samotnom močení a to či už vo forme pálenia, pichania, prudkej a intenzívnej bolesti alebo tlmenej bolesti. Taktiež aj vo forme svrbenia v močovej trubici.

Veľakrát sa príznaky spojené s vylučovaním týkajú nielen priamo ochorenia alebo problému vo vylučovacom systéme a jeho orgánoch, ale môžu napovedať veľa aj o iných systémoch v organizmu a tiež o systémových chorobách. Keďže sa močom vylučujú odpadové a nadbytočné látky z tela, prejavujú sa takto napríklad hladiny látok v tele, krvi, prípadne aj infekcie. Niekedy dokonca o môže ísť aj o prepojenosť s tráviacou sústavou, napríklad pri močení výkalov.

Najčastejšie však súvisia chorobné prejavy s orgánmi vylučovacej sústavy. Veľmi dôležité je všímať si bolesti v oblasti obličiek, pretože obličky sú nevyhnutne dôležitý orgán a ich zlyhanie znamená vnútorný rozvrat prostredia organizmu, nemožnosť vylučovať odpadové a škodlivé látky z tela a je potrebné nahradiť ich dialýzou. Taktiež rôzne príznaky spojené so zložením moči, ako je krv v moči alebo iné látky, naznačujú či už krvácanie alebo iné choroby vnútorných systémov.

Látky alebo krv v moči

V moči je možné pri laboratórnych vyšetreniach nájsť napríklad bielkovinu. Môže ísť o prechodný alebo aj vážnejší jav, napríklad spojený s glomerulonefritídou, mnohopočetným myelómom alebo amyloidózou. Pri výskyte cukru v moči môže ísť buď o dočasne zvýšenú hladinu glukózy, alebo o trvalé hodnoty, ktoré najčastejšie ukazujú na cukrovku. zvýšené koncentrácie zároveň aj v krvi môžu znamenať diabetickú nefropatiu alebo aj Cushingov syndróm.

Veľkým problémom je výskyt krvi v moči. Pokiaľ je to len mikroskopický výskyt, ide o stav nazvaný mikrohematúria a príčinou môže byť či už nefritída, nádory na obličkách, infekciu baktériou Escherichia coli, alebo v horších prípadoch aj rakovina prostaty. Pokiaľ je krv prítomná vo väčšom množstve, môže aj zafarbiť moč. Viac krvi v moči je obvykle príznakom pre problémy s obličkovými kameňmi, zápalom močových ciest alebo u mužov príznak rakoviny prostaty.

Tmavá a zakalená moč

V bežnom prípade má zdravá moč číru a zlatožltú farbu, pričom jej zakalenie môže znamenať bez predchádzajúcej zjavnej príčiny pomerne vážny problém. Moč môže byť zakalená nejakými látkami, napríklad bielkovinami, alebo priamo krvou. Veľakrát môže ísť o indikáciu zápalov alebo infekcií v močových cestách, u žien tiež o endometriózu, kedy je moč zakalená jemne krvou a to najmä počas menštruácie. Pokiaľ je však moč zakalená len ráno, je to prirodzené.

Podobne je to aj s tmavšou farbou, pretože ráno človek močí nahromadenú tekutinu z celej noci a tá je obvykle tmavšia, čiže v tomto prípade sa netreba obávať. Tmavšia moč môže signalizovať aj vyššiu koncentráciu soli, hlienu, tukov alebo iných látok. Pokiaľ ide ale o dlhodobejší symptóm, je možné, že za tým sú rôzne choroby, napríklad cirhóza, žltačka, problémy s obličkami alebo aj alkaptonúria, čo je dedičné ochorenie spôsobené recesivitou chromozómu.

Časté močenie a nutkanie

Medzi symptómy v rámci problémov vo vylučovacej sústave patria aj problémy priamo s močením. Napríklad časté nutkanie na močenie, čo môže súvisieť buď s nadmernou tvorbou odpadových látok alebo s problémami priamo v močovej sústave, napríklad pri zápale močového mechúra alebo pri ochoreniach obličiek, ako je zápal obličiek alebo močové kamene, ktoré vznikajú v obličkách. Časté močenie je zas pomerne bežné najmä pri infekcií a zápaloch.

U mužov môže niekedy časté močenie súvisieť so zväčšenou prostatou alebo aj rakovinou prostaty, u žien zas s rakovinou vaječníkov alebo kvapavkou. Zápal močového mechúra alebo močových ciest sa obvykle prejavuje aj naliehavou potrebou močenia. Tá vzniká aj pri zväčšenej prostate v dôsledku prekážky v rámci močových ciest. Močenie veľkého množstva moči zas môže byť príznak pre problémy s obličkami, Cushingov syndróm alebo ochoreni zvané Diabetes indipidus.

Málo močenia alebo prerušované močenie

Človek málo močí taktiež pri viacerých zápaloch vo vylučovacej sústave. Či už ide o glomerulonefritídu, zápal močových ciest, močové kamene alebo zväčšenie prostaty, všetky tieto ochorenia priamo patria do súvisu s močovou sústavou. Niekedy sa však takto prejavuje aj cholera alebo botulizmus, prípadne peritonitída, čo je zápal tenkej membrány v brušnej dutine. V tomto prípade teda ide o príznak aj ochorení, ktoré nemajú na prvý pohľad s vylučovaním nič spoločné.

Pocit nedokonalého vymočenia je zas obvykle spojený s nejakou prekážkou, napríklad pri zväčšení prostaty alebo pri výskyte močových kameňov v močovom ústrojenstve. Niekedy môže sprevádzať aj inkontinenciu. Podobne močové kamene alebo zväčšenie prostaty sa môžu prejaviť aj nemožnosťou sa rýchlo vymočiť kvôli výskytu nejakej prekážky v močových cestách. Prerušované močenie tiež súvisí s týmito chorobami, prípadne so zápalom v močovodoch.

Únik moču je tiež problém

Neschopnosť udržať moč sa nazýva inkontinencia a ide o stav, kedy nastáva samovoľný únik moču. To môže súvisieť rôznymi chorobami, niekedy aj so zväčšenou prostatou, ale skôr s ochoreniami nervového systému, ako je napríklad Parkinsonova choroba alebo Alzheimerova choroba. K poruchám dochádza aj pri autoimunitnej neuropatii. U menších detí je zas typické pomočovanie a to najmä v noci. Tu treba zvážiť aj vplyv psychologických faktorov.

Pomočovanie niekedy súvisí aj s epilepsiou a to najmä počas epileptických záchvatov, kedy môže prísť k úniku moču vďaka svalovým zášklbom a nemožnosti kontroly týchto svalov. Nočné pomočovanie u dospelých ľudí zas môže byť spôsobené aj niektorými parazitárnymi ochoreniami, napríklad enterobiózou. Pokiaľ prichádza k úniku moču po vymočení, treba za tým hľadať buď zväčšenie prostaty, anomálie v močovej trubici či zápaly v močových cestách.

Pozor aj na ďalšie problémy s močením

Pomerne nebezpečný príznak je aj zastavenie močenia. To má súvis najmä so zlyhaním obličiek alebo s blokádou dolných močových ciest a človek by mal vždy v tomto prípade navštíviť lekára a podrobiť sa vyšetreniu. Podobne fekalúria, čiže keď sa vyskytnú výkaly a stolica v moči, je nebezpečný jav a najčastejšie súvisí s prechodom stolice z čriev do močových ciest na základe vytvorenia trhliny v čreve. Toto ochorenie je komplikované a vážne.

Metabolické poruchy v organizme alebo nesprávne stravovanie môžu mať za následok páchnuci moč, niekedy však ide aj o vážnejšie choroby v organizme, napríklad fenylketonúriu. Viaceré pohlavne prenosné ochorenia sa tiež prejavujú problémami s močovými cestami a močením. Napríklad svrbenie močovej trubice môže znamenať kvapavku, ale aj zápaly pošvy u ženy. U mužov je typickým príznakom kvapavky zas hnisavý výtok z močovej trubice.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je to gangréna? Aké má príznaky a liečbu? Čo je to gangréna? Aké má príznaky a liečbu?

Gangréna je stav, pri ktorom určitá časť ľudského tkaniva odumrie. Často býva prejavmi druhotných zmien, napríklad vysychaním či infekciou. 

Prečo je preventívna prehliadka dôležitá? Komplexne u dospelých i detí Prečo je preventívna prehliadka dôležitá? Komplexne u dospelých i detí

Preventívna prehliadka nie je nutnosť, ale právo pacienta dať sa vyšetriť. Je dôležitá v primárnej, sekundárnej, terciárnej, ale aj kvartárnej prevencii. Odhaľuje množstvo ochorení v...

Hemoroidy v tehotenstve a po pôrode: Prečo vznikajú, ako ich liečiť? Hemoroidy v tehotenstve a po pôrode: Prečo vznikajú, ako ich liečiť?

Hemoroidy počas tehotenstva, pôrodu a po pôrode vedia riadne potrápiť nejednu ženu. Prečo sa vlastne tvoria, ako sa prejavia a či sa im dá predísť sa dočítame v článku aj spolu s ich...

Aké účinky má magnézium na človeka? Kedy je potrebné a kedy škodlivé? Aké účinky má magnézium na človeka? Kedy je potrebné a kedy škodlivé?

Magnézium - horčík je jedným z najznámejších doplnkov stravy vôbec. Pozná ho takmer každý, no len málokto vie, na čo všetko je dôležité, a ako nám môže naopak jeho nadbytok uškodiť....

Prvé príznaky tehotenstva. Kedy začínajú a ako ich rozpoznať? Prvé príznaky tehotenstva. Kedy začínajú a ako ich rozpoznať?

Či už sa o bábätko pokúšate, alebo nie, je dobré poznať aké sú prvé príznaky tehotenstva. Tie často nastanú ešte pred pozitívnym tehotenským testom.


Naposledy aktualizované 24.08.2015

Byliny používané na vylučovaciu sústavu