Norovírus: príznaky, príčiny a liečba brušnej virózy + Prevencia

Norovírus: príznaky, príčiny a liečba brušnej virózy + Prevencia
Zdroj foto: Canva

Norovírusy sú skupina vírusov, ktoré spôsobujú akútnu gastroenteritídu, a teda zápal žalúdka a čriev. Ide o infekčné ochorenie sprevádzané primárne hnačkami, vracaním a nevoľnosťou. Poznáte symptómy, prenos a liečbu ochorenia norovírusom?

Charakteristika

Akútna gastroenteropatia zapríčinená vírusom zvaným Norwalk (norovírus) je infekčné ochorenie, ktorému sa dobre darí najmä v spoločenských zariadeniach alebo tam, kde sa nachádza väčšia skupina ľudí na jednom mieste.

Ide o hnačkové ochorenie, ktoré v rámci nebakteriálnych typov hnačiek postihuje až polovicu dospelej a tretinu detskej populácie, čo v praxi znamená, že spomedzi nebakteriálnych hnačiek, má akútna gastroenteropatia spôsobená vírusom Norwalk výrazné zastúpenie.

Ochorenie je pomerne nákazlivé, pretože stačí, aby organizmus infiltrovalo len okolo 10 až 100 vírusových častíc a človek sa už nakazí.

Vírus Norwalk (norovírus alebo aj winter vomiting bug) sa vyskytuje celosvetovo.

Vírus Norwalk bol objavený a dokázaný mikroskopickým vyšetrením ešte len v druhej polovici 20. storočia a je niekoľko genotypov vírusu, ktoré sa vyskytujú prakticky na každom kontinente. Niektoré genotypy postihujú nielen človeka, ale aj zvieratá.

Vírus sa prenáša orálno-fekálnou cestou a spôsobuje črevné problémy, hlavne hnačky a zvracanie. V niektorých prípadoch bol zaznamenaný aj prenos vzduchom, avšak primárne sa prenáša kontaminovanými potravinami a stolicou.

Norovírus je pomerne odolný voči vplyvom vonkajšieho prostredia. Šíri sa hlavne fekálno-orálne, a teda formou špinavých rúk.

Akútna gastroenteropatia, ktorá je spôsobená týmto vírusom, má pomerne rýchly nástup. Zároveň by malo ochorenie bez komplikácii po dvoch až troch dňoch odznieť.

Ochorenie je prítomné v populácii celoročne, aj keď väčší výskyt je zaznamenaný najmä v zimnom období.

Norovírus pod miskroskopom vizualizácia
Norovírus pod miskroskopom vizualizácia. Zdroj foto: Canva.

Príčiny

Príčinou vzniku ochorenia je spomínaný vírus Norwalk, ktorý sa dostane do organizmu.

Norovírus je jednovláknový RNA vírus, patrí medzi čeľaď zvanú Caliciviridae. Dnes je známych približne 15 rôznych genotypov vírusu Norwalk. Vírus sa tak vyznačuje výraznou rozmanitosťou genómu.

Pre vírusy je práve typický hromadný výskyt, mimoriadne rýchlo sa šíria v spoločenských zariadeniach, napr. v škôlkach, kasárňach a domovoch dôchodcov. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje aj v zariadeniach spoločného stravovania a hoteloch.

Zdrojom ochorenia môže byť infikovaný človek, ktorý vylučuje vírusy pri vracaní alebo pri hnačke. Infikovaná osoba môže špinavými rukami znečistiť okolité predmety. Taktiež buď kontaminovanou vodou, alebo potravou, čiže nízkou hygienou.

Inkubačná doba môže byť rôzna, a to od 10 hodín do 4 dní, pričom ochorenie je v rámci nebakteriálnych typov hnačiek najrozšírenejšie na celom svete.

Vírus následne v organizme pôsobí v tráviacom ústrojenstve, kde pôsobí negatívne na trávenie čriev a zabraňuje správnej absorpčnej funkcii, pričom ochorenie je charakteristické sprievodnými gastrointestinálnymi symptómami.

Príznaky

Prvé symptómy sa objavujú nárazovo a choroba začína najmä vracaním a akútnymi hnačkami. Nábeh je veľmi rýchly a aj v priebehu pár hodín môže dôjsť ku značnej dehydratácii organizmu.

Ochorenie trvá priemerne 3 dni a charakterizujú ho symptómy, ako nevoľnosť, vracanie (najmä u detí), brušný diskomfort a hnačka (vodnatá stolica bez prímesi hlienu a krvi).

Okrem toho medzi príznaky patria aj bolesť hlavy, zvýšená telesná tepota, nechutenstvo, bolesť brucha i prípadne bolesti svalstva.

Niekedy je možné pozorovať aj horúčku, ale nie je to charakteristický symptóm pre akútnu gastroenteropatiu spôsobenú vírusom Norwalk.

U niektorých postihnutých jedincoch je možné pozorovať príznaky len jemné a slabé, závisí to od ich imunitného systému a množstva vírusu v organizme.

V priebehu ochorenia je charakteristická dehydratácia, strata hmotnosti a tiež aj celková únava organizmu postihnutého. Je preto potrebné dbať na príjem dostatku tekutín ako prevencia proti dehydratácii a pridruženým komplikáciam.

Príznaky a prejavy:

  • bolesť brucha,
  • brušný nekomfort,
  • hnačka (vodnatá častá stolica),
  • vodnatá stolica bez prímesi krvi,
  • pocit na vracanie a vracanie,
  • nevoľnosť,
  • celková slabosť,
  • zvýšená únava,
  • zvýšená telesná teplota,
  • bolesť hlavy,
  • svalová bolesť,
  • strata hmotnosti v dôsledku straty vody,
  • dehydratácia organizmu.

Hlavnou zdravotnou komplikáciou norovírusu je možná dehydratácia organizmu, na ktorú sú náchylnejšie práve deti.

Príznaky norovírusu: hnačky, bolesť brucha a vracanie
Príznaky norovírusu: hnačky, bolesť brucha a vracanie. Zdroj foto: Canva.

Diagnostika

Ochorenie je možné diagnostikovať odobraním anamnézy a posúdením klinických príznakov pacienta, primárne však laboratórnym vyšetrením.

Ochorenie často prebieha vo väčšej skupine osôb a približne v podobnom časovom úseku.

V rámci laboratórneho vyšetrenia ide o preukázanie prítomnosti vírusových nukleových kyselín pomocou PCR vo vzorkách stolice od postihnutého jedinca, pričom sa môže použiť aj imunoelektroskopia.

Je dostupný rýchly test, ktorý kvalitatívne deteguje norovírus vo vzorkách stolice u ľudí. Je pomôckou pri diagnostike infekcií spôsobených norovírusmi.

Kvôli presnej diagnostike možno vyšetriť prítomnosť protilátky proti norovírusu z krvi pacienta. Vírusy sa dajú zistiť aj sérologickým testom na protilátky Elisa, avšak priama kultivácia pôvodcov v bunkových štruktúrach sa nedá vykonať.

Priebeh

Nástup ochorenia je pomerne rýchly a taktiež aj obvykle príznaky rýchlo pominú bez špeciálnej medikamentóznej podpory.

Inkubačná doba je približne od 10 hodín do 4 dní. V momente, kedy ochorenie prepukne, sa objavia spočiatku najmä silné hnačky, zvracanie a nevoľnosť.

Nasleduje bolesť žalúdka, brušný dyskomfort a dehydratácia organizmu spolu s celkovou telesnou slabosťou.

Vo väčšine prípadov najneskôr do 3 dní ochorenie ustúpi spolu s príznakmi, no pri komplikáciach je nutná nemocničná liečba.

V prípade dehydratácie je potrebné vyhľadať lekársku pomoc (príznakmi sú silný smäd, závraty, mdloby, tmavý moč, nemožnosť močiť, suchá pokožka, zapadnuté oči a iné).

Najčastejšie otázky a odpovede o norovíruse

Pýtate sa...

Čo je to norovírus?

- Norovírus je druh vírusu, ktorý spôsobuje akútny zápal žalúdka a čriev. Je to hlavná príčina akútnych gastroenteritíd takmer po celom svete.

Ako sa norovírus šíri?

- Norovírus sa môže šíriť priamym kontaktom s infikovanou osobou, oro-fekálnou cestou, konzumáciou kontaminovaného jedla alebo vody, taktiež dotýkaním sa kontaminovaných povrchov a následným kontaktom s ústami.

Aké sú hlavné príznaky norovírusu?

- Príznaky zahŕňajú náhly pocit nevoľnosti, pocitu na vracanie a vracanie. Bežné sú hnačky, bolesť žalúdka, horúčka, bolesť hlavy a svalstva. Symptómy zvyknú pri dodržaní liečby do 3-4 dní odoznieť.

Kto je najviac ohrozený norovírusom?

- Každý môže dostať norovírus, ale najviac ohrozené sú malé deti, starší dospelí a ľudia s oslabeným imunitným systémom.

Ako dlho je infekcia norovírusom nákazlivá?

- Ľudia sú najnákazlivejší počas akútnej fázy svojich symptómov a prvých niekoľko dní po ich ustúpení. Virus však môže v stolici pretrvávať až dva týždne alebo dlhšie po zotavení.

Ako sa dá predísť norovírusovej infekcii?

- Najlepším spôsobom, ako predchádzať norovírusovej infekcii je dôsledná hygiena rúk, osobná hygiena, vyhýbanie sa nakazeným jedincom, kontaminovaným potravinám a vodám, čistenie a dezinfekcia povrchov, ktoré mohli byť kontaminované vírusom.

Ako sa diagnostikuje norovírus?

- Diagnóza sa často robí na základe príznakov a okolností výskytu, ako sú lokálne prepuknutia. V niektorých prípadoch môžu lekári použiť laboratórne testy na detekciu prítomnosti norovírusu v vzorkách stolice.

Existuje liečba na norovírus?

- Špecifická liečba na norovírus neexistuje. Liečba je symptomatická (tlmenie príznakov). Zameriava sa na udržanie hydratácie organizmu a pokojový režim. Dôležité je piť dostatok tekutín, aby sa zabránilo riziko vzniku dehydratácii organizmu.

Ako dlho trvá, kým sa od norovírusu zotavím?

- Väčšina ľudí sa zotaví z norovírusovej infekcie do 3 dní. Dôležité je však dodržiavať odpočinok a dostatočnú hydratáciu počas tohto obdobia i týždeň po doliečení.

Môže norovírus spôsobiť vážne zdravotné komplikácie?

- Väčšina ľudí sa úplne zotaví bez trvalých problémov, ale dehydratácia spôsobená silným zvracaním a hnačkou môže byť závažná, obzvlášť u malých detí, starších dospelých a ľudí s existujúcimi zdravotnými stavmi. Tieto skupiny by mali byť ostražité a vyhľadať lekársku pomoc, ak sa príznaky ochorenia zhoršia.

Ako sa lieči: Norovírus - Akútna gastroenteropatia zapríčinená vírusom Norwalk

Liečba vírusu Norwalk

Zobraziť viac

Video: čo je to Norovírus?

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané