späť na zoznam chorôb

Amebióza pečene

Autor: Michal Hrebík
Amebióza pečene
Zdroj foto: Getty images

Amebióza pečene je ochorenie, ktoré je priamo spojené s amebiózou črevnou a ide o stav, kedy pôvodca ochorenia, améba Entamoeba histolytica, prenikne do pečene a vytvorí tu absces. Aj preto sa inak toto ochorenie nazýva amébový absces pečene, alebo jednoduco len absces. Amébe sa hromadne vyskytuje v krajinách exotických a tropických, u nás nie je, takže v drvivej väčšine je toto ochorenie importované z cudziny ľuďmi, ktorí tam boli a nakazili sa, pričom ochorenie prepuklo až do pečene.


Charakteristika

Absces v pečeni vzniká po tom, čo sa z hrubého čreva dostane do pečene améba Meňavka úplavičná, ktorá tvorí cysty a narušuje bunky a stenu hrubého čreva. Pri neliečení ochorenia totiž preniká cez črevnú stenu do okolitých orgánov a v pečeni sa môže tiež usadiť, pričom tu vytvára opúzdrené vačky plné hnisu, tzv. abscesy. Takéto hnisavé ložiská vytvárajú v pečeni infekciu a hrozí ich prasknutie, pričom spôsobujú aj bolesti pre jedinca postihnutého týmto infekčným ochorením.

V prípade prasknutia abscesu je možné rozšírenie infekcie aj do okolia pečene, čo už začína priamo ohrozovať aj rôzne životné funkcie a trávenie pacienta, preto je veľmi dôležité, aby bolo ochorenie podchytené počas príznakov a priebehu včas, aby sa mohlo začať účinne liečiť. Ročne sa nakazí až okolo 50 miliónov ľudí amébou Entamoeba histolytica, pričom komplikovaný priebeh, kedy sa dostane améba aj do pečene, je samozrejme zriedkavejší, úmrtnosť je pod pol percentom zo všetkých nakazených.

Príčiny

Príčina amebiózy pečene spočíva v nakazení amébou Entamoeba histolytica, ktorá sa do organizmu dostane buď požitím kontaminovanej vody, kontaminovaných potravín, alebo nakazením od bacilonosiča, ktorý o ochorení nemusí ani vedieť, keďže najmä u žien je priebeh veľakrát aj bez viditeľných prejavov. Táto améba sa dostane z hrubého čreva cez črevnú stenu do pečene, kde tvorí hnisavé vačky, abscesy, ktoré narušujú činnosť pečene, sú infekčné a môžu prasknúť, čím spôsobia ďalšie komplikácie.

Príznaky

Symptómom abscesu pečene predchádza amebióza hrubého čreva, ktorá je charakteristická najmä hnačkou, stratou hmotnosti a celkovým zoslabnutím organizmu. Konkrétne sa absces pečene začne prejavovať aj bolesťou pod pravým rebrovým oblúkom a bolesťami v hornej časti brucha. Dýchanie je pre pacienta veľmi sťažené a je prehĺbené. Hoci absces súvisí priamo s amebiózou, nie vždy musí nevyhnutne mať pacient aj hnačku, ak ju má, je aj s hlienom alebo stopami krvi.

Okrem toho je klasickým príznakom, že niečo nie je v poriadku s pečeňou, aj zhoršené trávenie, chudnutie a strata hmotnosti, niekedy aj výraznejšia a taktiež určitý nepokoj v organizme postihnutého jedinca. Niekedy sa môže objaviť aj žltačka a zožltnutie kože, ale tiež to nemusí byť automatický symptóm, ktorý je spojený priamo s amebiózou pečene. U niektorých pacientov sa objavujú aj zvýšená telesná teplota alebo priamo horúčky, nie je to však príliš rozšírený symptóm.

Diagnostika

Najlepšia diagnostika ochorenia je preukázanie prítomnosti améby Meňavky úplavičnej v krvi, stolici, prípadne iným biologickým vyšetrením. V prípade príznakov a bolestí, ktoré by mohli indikovať, že sa améba dostala do pečene, je treba biopsiou odobrať vzorku priamo z pečene a túto vzorku podrobiť biologickým laboratórnym vyšetreniam. Veľakrát sa robí aj zobrazovanie vyšetrenie formou CT vyšetrenia pečene, taktiež vyšetrenie krvi a fyzikálne sa zisťuje prípadné zväčšenie pečene.

Reportáž o rozšírení amebiózy pečene vo svete

Reportáž o rozšírení amebiózy pečene vo svete

Priebeh

Ochorenie má inkubačnú dobu rôzne, môže trvať 2 týždne, ale napríklad aj mesiac, odkedy sa prejavia prvé príznaky nakazením sa amébou, ktorá amebiózu pečene spôsobuje. Navyše, ani po prvotnom nakazení ešte nemusí byť pečeň postihnutá, ak sa ochorenie podchytí včas. Inak améby prejdú z hrubého čreva do pečene, tu rozšíria hnisavé uzatvorené vačky, ktoré môžu postupom času prasknúť a rozšíriť infekciu ďalej do organizmu a okolitých orgánov. Postupné bolesti začne sprevádzať hnačka a neskôr strata hmotnosti pacienta.

Chcete sa dozvedieť ako sa lieči amebióza pečene?

Liečba

Naposledy aktualizované 14.11.2015

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie , vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať...

Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán , ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný .  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy...

Ako zvládnuť hnačku u detí s rozvahou Ako zvládnuť hnačku u detí s rozvahou

Opäť zažívame obdobie viróz a sezónnych ochorení. Jednou komplikáciou týchto dní býva hnačka. Príčiny hnačky sú rôznorodé.

Čo všetko nám môžu prezradiť pečeňové testy? Čo všetko nám môžu prezradiť pečeňové testy?

Odbery krvi sú základným vyšetrením pri návšteve ambulancie praktického lekára. To znamená, že v rutinnej praxi sa robí skríningové vyšetrenie krvi , kam patria aj tzv. „pečeňové...

Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia - cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia - cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu . Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Staré Mesto

   Mickiewiczova 13, 81369 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 57290 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

   • MUDr. Vyskočil
    Adresa: Hepatologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Štvrtok 08:00 10:00 
 • Prešovský kraj
  • NsP Poprad - Nemocnica Poprad, a.s.

   Banícka 803/28, 05845 Poprad

   Web: http://www.nemocnicapp.sk/
   Telefón - ústredňa: 052 7125 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Dagmar Murgašová
    Adresa: Hepatologická ambulancia, Banícka 803/28, 05845 Poprad
    deň oddo
    Utorok 08:00 10:00 
    Štvrtok 08:00 10:00 
 • Košický kraj
  • Detská fakultná nemocnica Košice

   Trieda SNP 1, 04001 Košice

   Web: http://www.dnkosice.sk/
   Telefón - ústredňa: 055 6402 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Gabriela Kissová
    Adresa: Infektologická ambulancia, Trieda SNP 1, 04001 Košice
    deň oddo
    Piatok 08:00 10:00 

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.