Amebióza pečene

Amebióza pečene
Zdroj foto: Getty images

Amebióza pečene je ochorenie, ktoré je priamo spojené s amebiózou črevnou a ide o stav, kedy pôvodca ochorenia, améba Entamoeba histolytica, prenikne do pečene a vytvorí tu absces. Aj preto sa inak toto ochorenie nazýva amébový absces pečene, alebo jednoduco len absces. Amébe sa hromadne vyskytuje v krajinách exotických a tropických, u nás nie je, takže v drvivej väčšine je toto ochorenie importované z cudziny ľuďmi, ktorí tam boli a nakazili sa, pričom ochorenie prepuklo až do pečene.

Charakteristika

Absces v pečeni vzniká po tom, čo sa z hrubého čreva dostane do pečene améba Meňavka úplavičná, ktorá tvorí cysty a narušuje bunky a stenu hrubého čreva. Pri neliečení ochorenia totiž preniká cez črevnú stenu do okolitých orgánov a v pečeni sa môže tiež usadiť, pričom tu vytvára opúzdrené vačky plné hnisu, tzv. abscesy. Takéto hnisavé ložiská vytvárajú v pečeni infekciu a hrozí ich prasknutie, pričom spôsobujú aj bolesti pre jedinca postihnutého týmto infekčným ochorením.

V prípade prasknutia abscesu je možné rozšírenie infekcie aj do okolia pečene, čo už začína priamo ohrozovať aj rôzne životné funkcie a trávenie pacienta, preto je veľmi dôležité, aby bolo ochorenie podchytené počas príznakov a priebehu včas, aby sa mohlo začať účinne liečiť. Ročne sa nakazí až okolo 50 miliónov ľudí amébou Entamoeba histolytica, pričom komplikovaný priebeh, kedy sa dostane améba aj do pečene, je samozrejme zriedkavejší, úmrtnosť je pod pol percentom zo všetkých nakazených.

Príčiny

Príčina amebiózy pečene spočíva v nakazení amébou Entamoeba histolytica, ktorá sa do organizmu dostane buď požitím kontaminovanej vody, kontaminovaných potravín, alebo nakazením od bacilonosiča, ktorý o ochorení nemusí ani vedieť, keďže najmä u žien je priebeh veľakrát aj bez viditeľných prejavov. Táto améba sa dostane z hrubého čreva cez črevnú stenu do pečene, kde tvorí hnisavé vačky, abscesy, ktoré narušujú činnosť pečene, sú infekčné a môžu prasknúť, čím spôsobia ďalšie komplikácie.

Príznaky

Symptómom abscesu pečene predchádza amebióza hrubého čreva, ktorá je charakteristická najmä hnačkou, stratou hmotnosti a celkovým zoslabnutím organizmu. Konkrétne sa absces pečene začne prejavovať aj bolesťou pod pravým rebrovým oblúkom a bolesťami v hornej časti brucha. Dýchanie je pre pacienta veľmi sťažené a je prehĺbené. Hoci absces súvisí priamo s amebiózou, nie vždy musí nevyhnutne mať pacient aj hnačku, ak ju má, je aj s hlienom alebo stopami krvi.

Okrem toho je klasickým príznakom, že niečo nie je v poriadku s pečeňou, aj zhoršené trávenie, chudnutie a strata hmotnosti, niekedy aj výraznejšia a taktiež určitý nepokoj v organizme postihnutého jedinca. Niekedy sa môže objaviť aj žltačka a zožltnutie kože, ale tiež to nemusí byť automatický symptóm, ktorý je spojený priamo s amebiózou pečene. U niektorých pacientov sa objavujú aj zvýšená telesná teplota alebo priamo horúčky, nie je to však príliš rozšírený symptóm.

Diagnostika

Najlepšia diagnostika ochorenia je preukázanie prítomnosti améby Meňavky úplavičnej v krvi, stolici, prípadne iným biologickým vyšetrením. V prípade príznakov a bolestí, ktoré by mohli indikovať, že sa améba dostala do pečene, je treba biopsiou odobrať vzorku priamo z pečene a túto vzorku podrobiť biologickým laboratórnym vyšetreniam. Veľakrát sa robí aj zobrazovanie vyšetrenie formou CT vyšetrenia pečene, taktiež vyšetrenie krvi a fyzikálne sa zisťuje prípadné zväčšenie pečene.

Priebeh

Ochorenie má inkubačnú dobu rôzne, môže trvať 2 týždne, ale napríklad aj mesiac, odkedy sa prejavia prvé príznaky nakazením sa amébou, ktorá amebiózu pečene spôsobuje. Navyše, ani po prvotnom nakazení ešte nemusí byť pečeň postihnutá, ak sa ochorenie podchytí včas. Inak améby prejdú z hrubého čreva do pečene, tu rozšíria hnisavé uzatvorené vačky, ktoré môžu postupom času prasknúť a rozšíriť infekciu ďalej do organizmu a okolitých orgánov. Postupné bolesti začne sprevádzať hnačka a neskôr strata hmotnosti pacienta.

Ako sa lieči: Amebiózu pečene

Liečba Amebiózy pečene

Zobraziť viac

Reportáž o rozšírení amebiózy pečene vo svete

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané