Väčšina plodových vajec samo odumiera a
resorbuje sa bez povšimnutia, bez toho, aby žena čo i len tušila, že vajíčko bolo oplodnené.
Ak sa oplodnené vajíčko, ktoré sa začína uhniezďovať, nenachádza v maternici, dochádza k mimomaternicovému tehotenstvu.
O jeho ďalšom vývine rozhoduje lokalizácia, v ktorej časti sa nachádza a predovšetkým, aké je krvné zásobovanie danej oblasti, aká je jeho anatomická stavba, jeho pružnosť i pevnosť.
Pokiaľ sa uhniezdi na miesto s nedostatočným zásobením krvou, nie je oplodnené vajíčko dostatočne vyživené a končí odumretím, a jeho čiastočným vstrebaním následne dochádza k oneskorenej menštruácii.
Niekedy sa stáva, že pri rýchlom vývoji prerastá do steny orgánu v snahe zabezpečenia si dostatočného krvného zásobenia z tela matky. Tým narúša stenu ciev, čo môže spôsobiť náhle krvácanie.
Niekedy takéto tehotenstvo nachádzajúce sa vo vajcovode svojim rastom napína jeho stenu, ktorá nevydrží nápor rastúceho plodového vajca a končí prasknutím.
Tieto komplikácie sa najčastejšie vyskytujú v 8. týždni tehotenstva, najneskôr do 1. trimestra. Vo veľmi výnimočných prípadoch rastie plod až do obdobia životaschopnosti plodu.
Tubárny potrat môže prebiehať viacerými spôsobmi, buď ako chronický zápal, až po život ohrozujúci stav. Chronický zápal sa môže vyvinúť, ak dôjde k odumretiu plodu vo vajcovode, bez narušenia jeho steny a následného potratu, ktorý je vypudený sťahmi svaloviny vajcovodu do dutiny brušnej.
Ďalší proces vývoja oplodneného vajíčka môže prebiehať vo vajcovode, ale neustálymi sťahmi vajcovodu dochádza k vypudeniu plodového vajca do dutiny brušnej, pričom najskôr dochádza k jeho odlučovaniu zo steny vajcovodu, narušeniu ciev vajcovodu a prekrvácaniu plodových obalov, čím sa zárodok mení na takzvanú molu.
Krv z narušených ciev následne steká v dutine brušnej do Douglasového priestoru, kde sa hromadí. V tomto prípade dochádza tubulárnemu potratu medzi 6. až 8. týždňom.
Môže sa stať, že sa oplodnené vajíčko uhniezdilo vo vajcovode a tam prebieha jeho vývoj, bez vylúčenia do brušnej dutiny. Takýto prípad sa často vyskytuje v dôsledku prekonaného zápalového procesu vo vajcovode. Pri uhniezďovaní vajíčka sa nahlodáva stena vajcovodu, čím ju oslabuje a vzniká vysoké riziko prasknutia jeho steny, kedy ide o život ohrozujúci stav.
Ovariálna gravidita nastáva na úrovni vaječníku. Príčinou je zadržanie vajíčka v prasknutom folikule, kedy sa vajíčko úplne neuvoľnilo, alebo sa zachytilo a bolo oplodnené spermiou.
Abdominálna gravidita dochádza pri vývoji plodu v dutine brušnej, kedy sa oplodnené vajíčko uhniezdi na orgán. Ak sa uhniezdi na nejaký orgán, ktorý je vysoko prekrvený, nastáva krvácanie do dutiny brušnej.
Takýto typ mimomaternicového tehotenstva môže prebiehať po odumretí embrya bez zjavných príčin. Pokiaľ plod odumrie v začiatkoch, kedy je ešte malý, tak sa vstrebe.
Cervikálna gravidita je uhniezdenie oplodneného vajíčka na kŕčku maternice. V tomto prípade je veľké riziko krvácania dôsledkom nahlodania hlavnej cievy vyživujúcej maternicu, čím nastáva krvácanie z pošvy. Niekedy sa ani po prerušení tehotenstva nepodarí krvácanie zastaviť, a je nutné maternicu odstrániť.
Len vo veľmi výnimočných prípadoch mimomaternicový plod prežíva. Pokiaľ je placenta plodu uložená na takom mieste, kde je dostatočné zásobovanie krvou, dodáva plodu dostatok živín. Ale v priebehu vývoja plod potrebuje stále viac živín na jeho vývoj.
V dôsledku nedostatočného vyživenia môže jeho vývoj ustúpiť a mumifikovať sa. Vtedy sa do plodu začínajú ukladať vápenné soli, a tým vzniká kamenený plod.
Sú známe aj prípady, kedy sa počas náhodného vyšetrenia dutiny brušnej zistilo mimomaternicové tehotenstvo, kedy sa plod vyvinul do veľkosti donoseného plodu, a bolo nutné ho chirurgicky odstrániť. Takéto plody boli deformované a postláčané dôsledkom tlaku okolitých orgánov.