Vyskytujú sa u detí, dospelých, aj v starobe. Strata pamäti môže byť krátkodobá, dlhodobá, čiastočná alebo úplná. Nastáva po úraze, pri psychickej poruche alebo je príznakom ochorenia.
Poruchy pamäti môžu byť čiastočné alebo úplne. Pričom úplná strata pamäte sa odborne nazýva aj amnézia. Veľakrát ide o stav vyvolaný napríklad úrazommozgu, nejakým zranením, úderom, prípadne aj otravou.
V niektorých prípadoch je ale proces dlhodobý a postupný a dochádza aj k degenerácii iných zmyslových a kognitívnych funkcií. Poruchy pamäte sa niekedy týkajú len krátkodobej pamäti, teda nových skutočností, inokedy aj dlhodobej.
Neurologické príčiny
K poruchám pamäti dochádza pri viacerých nervových chorobách, typicky napríklad pri Alzheimerovej chorobe. Ide o závažné ochorenie postihujúce staršie osoby, ktoré je charakteristické úbytkom mozgovej hmoty a aj zmenami osobnosti.
Typicky pri demencii dochádza k strate pamäti, ale aj poruchám racionálneho uvažovania. To sa prejavuje najmä u ľudí v staršom veku. Častokrát sa pridružuje aj Parkinsonova choroba, pri ktorej dochádza k problémom s pohybom, trasením svalstva. Niekedy sa prejavuje aj strata pamäti a zmätenosť.
Medzi iné neurologické príčiny patrí epilepsia. Po epileptickom záchvate nastáva strata pamäte, a to na čas pred, počas a po záchvate. Iný prípad je v prípade zápalu mozgu, teda encefalitíde.
Ale aj pri zápale mozgových obalov, teda meningitíde, môže byť prítomná porucha pamäte. Taktiež, aj pri ochorení BSE, teda chorobe šialených kráv. Čo je infekčné ochorenie, ktoré poškodzuje mozog. BSE je skratka pre bovinná spongiformná encefalopatia.
Odborný garant článku MUDr. Andrea Bullová dopĺňa:
Tranzitórna globálna amnézia (TGA) je krátkodobá porucha pamäte, ktorá trvá pár hodín, najčastejšie od 6 do 24 hodín. Predchádza jej často silný emotívny zážitok. Prejavuje sa anterográdnou aj retrográdnoustratoupamäte. Okrem toho sú pacienti úzkostní, zmätení, vystrašení, dezorientovaní. Ostatná neurologická symptomatika ako afázia, dyzartria alebo poruchy hybnosti chýbajú!
Psychiatrické poruchy
Viaceré psychiatrické poruchy tiež sprevádzajú stratu pamäti. Napríklad pri delíriu dochádza ku kvalitatívnej poruche vedomia so stratou pamäti.
Môže byť podľa vážnosti situácie čiastočná alebo aj úplná.
Pri alkoholizme dochádza tiež veľakrát k stratám pamäti. Pričom sa nemá na mysli iba alkoholové okno. Prítomné sú aj dlhodobé poruchy pamäti z dôvodu poškodenia mozgových buniek.
U ľudí so sklonom k hystérií môže tiež dochádzať k výpadkom pamäte. Podobne je to aj v prípade schizofrénie, keď je častá strata pamäti. Rovnako, aj depresívna a úzkostná porucha môže prispievať k výpadkom pamäte.
Prípadne aj v niektorých stresových situáciách. To je veľakrát prirodzené, napríklad typickým je okno v rôznych vypätých situáciách pod vplyvom okolností. Aj pri nedostatku spánku dochádza k poruchám pamäti, ale najmä k poruchám koncentrácie a k únave.
U detí sa porucha pamäti vyskytuje hlavne pri ľahkej mozgovej dysfunkcii. Vyskytuje sa napríklad pri DMO alebo pri mentálnej retardácii. Prítomné sú aj rôzne iné príznaky, okrem poruchy pamäte, napríklad poruchy pozornosti, správania, citová labilita, nízka kontrola citov.
Iné príčiny
Veľakrát môžu byť za amnéziou aj cievna mozgová príhoda. Príhoda je zapríčinená nedostatkom kyslíka v mozgu, a to vplyvom vytvorenia cievnej zrazeniny v krvnom riečišti. Závažnejšou príčinou môže byť nádorové ochorenie.
Zhoršenú pamäť majú aj ľudia so systémovým ochorením Lupus erytematodes. Pokiaľ táto choroba zasiahne aj mozog a kognitívne funkcie. Problémom sú potom aj zmena správania, pričom niekedy sa môže vyvinúť aj demencia ako sprievodné ochorenie.
Pri otrase mozgu dochádza ku krátkodobej strate vedomia a aj pamäti. Človek si nepamätá samotný okamih úrazu a ani krátky časový úsek pred ním alebo po ňom. Pričom otras mozgu je najčastejšie vyvolaný poranením hlavy, napríklad nárazom.
Okrem toho sa porucha pamäte vyskytuje aj pri:
Huntingtonovej chorobe
Addisonovej chorobe
Syndróme vyhorenia
Spánkovom apnoe
Poruche spánku, námesačnosti, nespavosti
Popôrodnej psychóze
Intoxikácii, teda otrave
Negatívny účinok na pamäť majú aj niektoré lieky. A to hlavne zo skupiny benzodiazepínov, lieky na spanie, antihistaminiká, ale aj tricyklické antidepresíva sú na tom podobne.
Ak človek užíva statíny a betablokátory, môže mať problém s pamäťou.
Nedostatok vitamínov
A jednou príčinou môže byť aj nedostatok vitamínov, a to hlavne vitamínu B1 a B12. Ten je obsiahnutý hlavne v mäse, vajciach a mliečnych výrobkoch. Problém môžu mať najmä vegáni.
Podobne aj pri poruchách príjmu stravy, ako je anorexia. Keď vzniká nedostatok živín a vitamínov. Ale aj pri Crohnovej chorobe je riziko nedostatku týchto látok. Pridružuje sa únava, slabosť, chudnutie a iné problémy z toho vyplývajúce.
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Po absolvovaní osemročného gymnázia, som presne vedela, kým sa chcem v živote stať. Štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave mi splnilo dlhoročný sen a mohla som začať plniť svoje poslanie lekára. Po získaní diplomu a titulu MUDr., viedli moje prvé profesionálne kroky do Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. Na klinike Stereotaktickej rádiochirurgie som sa venovala pacientom s mozgovými nádormi a nádormi oka. Po roku práce s onkologickými pacientmi som sa v roku 2020 presunula na Neurologickú kliniku SZU Univerzitnej nemocnice sv. Michala v Bratislave, kde pôsobím dodnes. Voľný čas trávim najradšej v prírode, či už na bicykli, turistike alebo len tak na prechádzke v neďalekom lese.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.