Pri tomto príznaku si predstavíme hlavne ochorenia, ktoré sa týkajú nervového systému. Poškodenie mozgu následkom cievnej mozgovej príhody alebo úrazu. Samozrejme, príčina môže byť aj v infekčnom ochorení. A stuhnutie svalstva nastáva aj pri dlhodobom strese.
Stuhnutosť svalov môže byť zapríčinená viacerými faktormi. Môže ísť o ochorenienervového typu, prípadne o problém vyvolaný nejakou infekciou.
V dnešnej dobe sa čoraz viac stretávame so stuhnutím svalstva pre pretrvávajúci stres.
Veľmi často dochádza k stuhnutosti a nemožnosti pohybu svalstva pri poraneniach mozgu, krvácaní do mozgu alebo nádore. Niekedy môže byť stuhnutosť len lokálneho charakteru. Na príčine môže byť lokálny zápal nervu, ktorý daný sval inervuje.
Najčastejšie príčiny stuhnutia svalstva
Stuhnutosť svalov môže byť dôsledkom obrny. To je neurologické ochorenie alebo príznak iného ochorenia, keď dochádza k obmedzeniu hybnosti a motoriky človeka. Obrna môže byť neúplná, teda čiastočná a nazýva sa paréza.
Pri úplnej obrne, teda pri ochrnutí dochádza k totálnej strate hybnosti a nazýva sa plégia. Pri paréze dochádza k zníženiu svalovej sily, kdežto pri plégii k jej úplnej strate.
Obrna môže byť vyvolaná, napríklad vírusovou infekciou, ktorá likviduje motoneuróny a obmedzuje tak ich funkciu. Stuhnutosť či obrnu svalstva môže zapríčiniť i bakteriálne postihnutie, obzvlášť chronická infekcia.
Inou príčinou môže byť poškodenie mozgu pri cievnej mozgovej príhode.
Cievna mozgová príhoda
Označovaná aj ako náhla cievna mozgová príhoda (NCMP), a to z dôvodu rýchlo sa rozvíjajúceho postihnutia mozgu. Jej príčinou je nedokrvenie časti mozgu pre uzáver cievy, napríklad trombózou či embóliou. Označujú sa ako ischemické cievne mozgové príhody.
Trombóza vzniká v dôsledku aterosklerózy mozgovej cievy. Embolizácia vzniká po uvoľnení krvnej zrazeniny a upchatí mozgovej cievy. Najčastejšie pochádzajú tieto zrazeniny zo srdca, presnejšie, z ľavej strany srdca. Dôvody sú rôzne, napríklad aj poruchy srdcového rytmu.
TIP: Viac informácií o poruche srdcového rytmu uvádzame v článkoch Arytmia a Zrýchlený tep.
Príčina nemusí byť iba v nedokrvení, a teda neokysličení mozgu. Ale aj ako dôsledok krvácania. Tieto krvácajúce príhody sú označované aj ako hemoragické. Spôsobuje ich prasknutie mozgovej cievy. Toto prasknutie vzniká pri vysokom krvnom tlaku alebo cievnej výduti, teda aneuryzme.
Poškodenie môže mozgu zapríčiniť aj úraz hlavy. Ako sú napríklad rôzne zlomeniny lebečných kostí, pomliaždenie mozgu, difúzne axonálne poškodenie. Úraz hlavy môže zapríčiniť aj krvácanie do vnútrolebečnej dutiny.
Poznáme viaceré typy krvácaní, napríklad:
epidurálne, čo je krvácanie medzi lebkou a tvrdým obalom mozgu, teda dura mater
subdurálne, je krvácanie medzi tvrdú plenu a pavúčnicu. Pavúčnica je obal mozgu označovaný aj ako arachnoidea
subarachnoidálne, je krvácanie medzi arachnoideu a pia mater, čo je vlastne mäkká blana pokrývajúca mozog
intracerebrálne, je krvácanie do mozgového tkaniva
Vigilná kóma
Po ťažkých úrazoch, ale aj po poškodeniach mozgu infekciou, cievnou príhodou, nádorom či po prechodnom nedokrvení mozgu môže nastať stav, ktorý je známy pod názvom vigilná kóma.
Iné názvy sú coma vigile, syndróm areaktívnej bdelosti, apalický syndróm či vegetatívny stav. Toto ťažké postihnutie mozgu je väčšinou nezvratné. Človek má otvorené oči, prítomné môžu byť aj mimovôľové pohyby končatín a stuhnutosť svalov.
Chýbajú reakcie na vonkajšie podnety. Dotyčný nekomunikuje, občas môže vydávať zvuky. Zachované sú iba primitívne reflexy, ako je napríklad žuvanie, zívanie, snaha úchopu. Vytratené sú akékoľvek poznávacie funkcie.
Detská mozgová obrna
Problémom, pri ktorom sa typicky prejavuje stuhnutosť svalov, je aj detská mozgová obrna. Dochádza pri nej k poruchám centrálnej kontroly hybnosti a chôdze. Toto ochorenie je tiež neurologického charakteru.
Poškodzuje len mozog, pričom sa začne prejavovať už v ranom detskom veku. Typickými príznakmi ochorenia sú aj zlá koordinácia pohybov a poruchy reči. Najčastejšou formou je spastická forma, ktorá sa prejavuje tuhými stiahnutými svalmi.
Skleróza multiplex
Centrálny nervový systém napáda aj roztrúsená skleróza, odborne zvaná skleróza multiplex. Pri tomto ochorení dochádza k rozpadu myelínového obalu v bielej mozgovej hmote. Pričom, myelín ako taký pomáha prenášať nervové impulzy a vzruchy.
Z tohto dôvodu dochádza k nenávratnému poškodeniu nervov a vedenia vzruchu, teda elektrického impulzu. Do dnešného dňa je choroba neliečiteľná. Priebeh ochorenia je rôzny a individuálny. Typické sú aj závrate, únava, problémy s videním a celkovo ťažkosti s pohybom.
Parkinsonova choroba
Problémy so stuhnutosťou svalov sú aj počas Parkinsonovej choroby. Parkinson je nervové ochorenie. Je typické stratou schopnosti ovládať a koordinovať svoje pohyby. Prítomné je aj svalové napätie, spomalenie chôdze a človek môže mať aj problémy psychického charakteru.
Pri chorobe dochádza k úbytku nervových buniek v strednej časti mozgu a ide o degeneratívne ochorenie nervovej sústavy. Zdravotný stav sa neustále zhoršuje. Najviac postihuje ľudí vo veku nad 60 rokov.
Infekčné ochorenia, ktoré spôsobujú zatuhnutie svalov
Viaceré infekčné ochorenia môžu priniesť problémy so svalmi, napríklad tetanus. Pre túto infekciu je typická stuhnutosť svalstva a generalizované kŕče. Pričom, pôvodcom ochorenia je baktéria Clostridium tetani.
Táto baktéria produkuje toxín postihujúci nervový systém. Z toho dôvodu dochádza k blokácií nervových vzruchov a človek nie je schopný ovládať svoje telo. Dnes je našťastie už toto ochorenie pomerne málo rozšírené, a to z dôvodu širokého očkovania v detskom veku a preočkovania počas života.
Stuhnuté svaly majú aj ľudia so zápalom mozgových blán. Pričom, prvé príznaky sa prejavujú stuhnutím svalstva na krku, teda šiji. Človek vtedy nemôže predkloniť hlavu a priblížiť bradu k hrudnej kosti.
Ochorenie sa nazýva meningitída a má viacero foriem. Jej pôvodcom sú vírusy alebo baktérie. Ide o vážne infekčné ochorenie, ktoré v prípade neliečenia môže mať vážny vplyv na zdravie. Napríklad môže prísť k hluchote, slepote alebo epilepsii, či smrti.
Medzi príznaky menngitídy patrí:
bolesť hlavy
stuhnutosť svalstva šije
citlivosť na svetlo (fotofóbia) a zvuky (fonofóbia)
vracanie
horúčka
zmätenosť
poruchy vedomia
zvýšená spavosť
podráždenosť
kožný prejav, petechie, krvné podliatiny, a to pri meningitíde zapríčinenej baktériou Neisseria meningitidis
Nepoznaná či neliečená borelióza môže byť ďalšou príčinou stuhnutosti svalstva, bolesti kĺbov, porúch hybnosti.
Iné príčiny stuhnutia
Problémy so stuhnutými svalmi môžu spôsobiť niekedy aj metabolické ochorenia. Ale aj iné choroby, ktoré majú vplyv či už na svalové tkanivo, alebo na nervy, ktoré toto svalové tkanivo inervujú.
Napríklad pri fenylketonúrii dochádza k zvýšeniu svalového napätia a stuhnutosti vplyvom hromadenia fenylalanínu v telesných tekutinách. V dôsledku metabolickej poruchy nie je táto látka premieňaná na tyrozín. Liečba je formou diéty, a to celoživotnej.
Svalovú rigiditu môžu spôsobiť aj lieky. Vyvoláva ju skupina liekov, a to opioidov. Opioidy sú lieky, ktoré sa používajú na liečbu intenzívnych bolestí. Využívajú sa aj v anestéziológii. Najčastejšie postihujú stuhnutosťou svaly hrudníka, brucha a hrtanu.
Máte stuhnuté svalstvo? Krčnú chrbticu? Môže za to aj stres
Dnešná doba je špecifická sedavým spôsobom života, zníženou pohybovou aktivitou a zvýšenou mierou stresu. Dlhodobý stres prítomný v práci či v rodinnom kruhu s kombináciou nekonečného sedenia sú častou príčinou ťažkostí s chrbticou.
Ako dôsledok vzniká zatuhnutie svalstva, a to hlavne v oblasti krčnej chrbtice, šije, ale aj v ostatnej časti chrbtice medzi lopatkami a nižšie. Samozrejme, príčina je aj v nesprávnom držaní tela a nedostatku pohybu.
Pre odstránenie nepríjemných ťažkostí s chrbticou, ako je stuhnutie a bolesť, je potrebné eliminovanie stresu, správne držanie tela a aj pravidelná pohybová aktivita. Pohyb sa postará o spevnenie svalov, ktoré majú byť oporou pre kostru.
Samozrejme, existujú rôzne lieky a iné prípravky na bolesť. A to vo forme tabliet alebo pre lokálnu aplikáciu. Avšak, najúčinnejšie je venovať telu pohybovú aktivitu aspoň 3 krát za týždeň. Vhodná je aj aplikácia suchého tepla, infralampa, biolampa, sauna, masáž, wellness, relax.
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Vždy som túžila pomáhať ľuďom a obzvlášť ťažko chorým. Vyštudovala som Lekársku fakultu UPJŠ v Košiciach. Už počas vysokej školy som sa venovala onkohematologickému výskumu, kedy som sa zaoberala pacientami s leukémiou. Absolvovala som stáž na Onkologickom inštitúte v Barcelone v Španielsku, kde som praxovala na špičkovej Klinike onkohematológie. Spoznala som tzv. otvorenú medicínu, kedy si pacient niesol z ambulancie od profesora s celosvetovým renomé nakreslenú chorobu na papieri. Pacient bol spokojný, informáciám porozumel a po pevnom stisku ruky od lekára veril, že s pomocou Boha a lekára chorobu porazí. Pacient sa usmial a odišiel. Vtedy som sa definitívne rozhodla, že sa chcem venovať onkológii a byť tu pre ľudí, ktorí to obzvlášť potrebujú. Od roku 2014 som niekoľko rokov pracovala vo Východoslovenskom onkologickom ústave na Oddelení klinickej onkológie v Košiciach, potom neskôr na Oddelení klinickej onkológie vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove a momentálne som na materskej dovolenke. Výskumu som sa nevzdala a po absolvovaní vysokej školy sa tiež venujem proteomickému štúdiu pacientiek s karcinómom prsníka. Na túto tému som obhájila PhD. titul v klinickej biochémii a verím, že neustály pokrok vo výskume stále viac a viac pomôže. Vo svojej práci, keď často pacient prichádza neskoro alebo pri výučbe medikov som si stále uvedomovala aká dôležitá je osveta v medicíne. Aj touto cestou písania chcem prispieť k Vašej prevencii či pomôcť orientovať sa pri zdravotných ťažkostiach.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.