Amebióza

Amebióza
Zdroj foto: Getty images

Amebióza je črevné ochorenie, ktoré je infekčného charakteru a vyskytuje sa predovšetkým v exotických krajinách tropickej a subtropickej oblasti. Ide o ochorenie spôsobené nízkym hygienickým štandardom, ktoré je spôsobené patogénnou črevnou amébou Entamoeba histolytica. Táto améba napáda črevo a črevné bunky a zároveň produkuje cysty v čreve. Ochorenie je nebezpečné aj tým, že veľakrát je bez väčších viditeľných vonkajších symptómov a príznakov.

Charakteristika

Amebiózu spôsobuje Meňavka úplavičná, čo je patogénna črevná améba, ktorá napadne po preniknutí do organizmu črevá a spôsobuje akútnu črevnú dyzentériu. V črevách narúša priamo črevné bunky a na ich povrchu vytvára nebezpečné cysty. Pri malej forme žije améba v hrubom čreve, pri veľkej forme postihuje aj pečeň, kde tvorí abscesy. Prenos tejto améby je väčšinou kontaminovanou vodou, prípadne potravinami alebo fekálno - orálnou cestou z chorého a bacilonosiča.

Ochorenie má inkubačnú dobu veľmi rozličnú od 2 týždňov po niekoľko mesiacov. Črevná amebióza sa v našich končinách obvykle nevyskytuje a ide väčšinou o ochorenie importované zo zahraničia a z exotických krajín. Pri ženách má ochorenie veľakrát priebeh bez viditeľných príznakov, u mužov sa prejavia skôr, pričom ročne ochorenia na amebózu niekoľko desiatok miliónov ľudí. Úmrtnosť je hlboko pod jedným percentom a nejde síce o ochorenie veľmi vážne, určite ale netreba zanedbať liečbu.

Príčiny

Príčina ochorenia je v nakazení sa amébou Entamoeba histolytica, v preklade Meňavka úplavičná. Nakazenie je buď cez potraviny, vodu alebo od bacilonosiča či chorého jedinca. Táto améba postihuje následne hrubé črevo a tvorí v ňom cysty, pričom v prípade preniknutia aj do iných orgánov v tele tvorí v organizme abscesy. Väčšinou je následkom týchto cýst hnačka a narušená činnosť hrubého čreva, pričom ochorenie môže mať v niektorých prípadoch aj bezpríznakovú formu.

Príznaky

Ochorenie sa prejavuje vo veľkej miere najmä hnačkami, ktoré spôsobujú práve cysty v hrubom čreve, ktoré produkujú améby. Tieto hnačky môžu byť aj s prímesou krvi alebo hlienu. Ďalším príznakom je bolesť a kŕče v hornej strane brucha, pričom môže niekedy prísť aj v pretrhnutiu čriev a vtedy sa dostaví aj zápal pobrušnice, ktorý je už nutné riešiť dokonca chirurgickou cestou. Okrem toho sa dostavuje ako symptóm aj nevoľnosť, únava a úbytok hmotnosti.

Vzhľadom na hnačky patrí medzi príznaky okrem straty hmotnosti aj dehydratácia. Amebióza má rôzne dlhú inkubačnú dobu, čiže niekedy sa môžu príznaky prejaviť už za 2 týždne, inokedy za mesiac alebo dokonca aj po dlhšej dobe. To je veľmi nebezpečné vtedy, ak sa postihnutý jednotlivec nakazil napríklad v zahraničí v niektorej z tropických a exotických krajín a tak sa stal bacilonosičom. Veľakrát môže byť ochorenie aj bez viditeľných príznakov, čo sa stáva častejšie ženám ako mužom.

Diagnostika

Ochorenie sa zisťuje viacerými spôsobmi. Jednak anamnézou, zisťuje sa, či pacient nebol napríklad v rizikových oblastiach, tiež sa pozorujú jednotlivé príznaky a symptómy ochorenia. Následne sa vykoná biologické vyšetrenie na prítomnosť améb alebo ich stôp vyšetrením stolice v laboratórnych podmienkach. V prípade potreby je treba vykonať imunologické vyšetrenie pečene, sonografiu a CT čriev, najmä hrubého čreva, aby sa zistilo, či nedošlo k natrhnutiu a perforácii.

Priebeh

Amebióza môže mať priebeh aj bez viditeľných príznakov, čo je možné najmä u žien. Inak ochorenie začína hnačkou, neskôr únavou, bolesťami v hornej časti brušnej steny a tiež sa začne vyskytovať v stolici hlien alebo krv. V prípade neliečenia môže ochorenie prepuknúť do chronickej formy s občasnými hnačkami za prítomnosti krvi a hlienu. Inkubačná doba je veľmi rôznorodá od 2 týždňov až po niekoľko mesiacov, čo sťažuje identifikáciu pôvodcu ochorenia.

Ako sa lieči: Amebióza

Liečba Amebiózy

Zobraziť viac

Detaily o parazite, ktorý spôsobuje ochorenie

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané