Erysipel je akútne ochorenie kože a vrchných vrstiev podkožia, ktoré sa vyskytuje najčastejšie u seniorov a u ľudí s oslabenou imunitou. Ľudovo sa tejto chorobe hovorí aj ruža a to podľa začervenania postihnutého miesta, ktoré je tiež bolestivé. Nemá príliš častý výskyt a postihuje štatisticky len 2 ľudí z 1.000, avšak začína pomerne intenzívne a náhle a sprevádzajú ho horúčky a vysoké teploty, vďaka čomu je veľmi nepríjemné a nie je možné si ho nevšimnúť podľa príznakov.
Príznaky Erysipelu
Charakteristika
Erysipel prebieha pomerne náhle a intenzívne a postihuje nielen samotnú kožu, ale aj vrchné vrstvy podkožia. Ide o chorobu bakteriálnu, kedy dochádza k reakcii organizmu na toxické látky, ktoré baktérie v tele produkujú. Aj preto patria medzi najviac ohrozených jedincov ľudia so zníženou imunitou, ale napríklad aj ľudia s bércovými vredmi alebo cukrovkou. Choroba po prekonaní ale nezanecháva imunitu, čiže sa môže človek počas života nakaziť aj niekoľko krát.
Baktérie sa dostanú do organizmu cez rozličné poranenia na koži a nemusí ísť pritom ani o viditeľné zranenia. Môže ísť o čerstvé ale aj staršie rany, trhliny, menšie vredy alebo dokonca len praskliny vznikajúce na koži v okolí nosa po nádche. Baktérie sa dostanú cez tieto miesta do organizmu, kde začnú produkovať toxín a pokiaľ nie je imunitný systém dostatočne silný, aby ich zničil už v zárodku, prepukne erysipel do svojej plnej podoby aj so všetkými klinickými príznakmi.
Príčiny
Najčastejšie sú príčinou choroby baktérie, vzácnejšie to môžu byť aj iné mikroorganizmy. Najviac infekcií spôsobujú steptokoky, konkrétne beta-hemolytické streptokoky skupín A, B, C a G. Vzácnejšie to môžu byť aj stafylokoky alebo baktérie spôsobujúce iné choroby, napríklad zápal pľúc. Viac na chorobu sú náchylnejší ľudia s oslabenou imunitou, metabolickými poruchami alebo ľudia s ochoreniami žíl a lymfatického systému. Niekedy prebieha ruža aj s inými chorobami, napríklad impetigom.
Príznaky
Inkubačná doba je extrémne krátka a obvykle trvá iba niekoľko hodín, kedy sa choroba začne prejavovať aj navonok svojimi príznakmi. Nástup je rýchly a intenzívny a najčastejšie postihuje kožu dolných končatín alebo tvár. Na začiatku prebieha ochorenie podobne ako chrípka, dostavuje sa horúčka, nevoľnosti, zvracanie, zimnica, únava, vysilenosť a bolesti hlavy. Neskôr sa objavia už aj kožné príznaky, čiže začervenanie postihnutého miesta a bolestivosť a citlivosť miesta.
Tieto kožné príznaky nastupujú zväčša do 48 hodín od prvotného prejavenia ochorenia. V prípade výskytu erysipelu na tvári možno pozorovať akoby motýľovité začervenanie. Postihnuté začervenané miesto niekedy býva aj opuchnuté, v jeho blízkosti sú zdurené a bolestivé lymfatické uzliny. Pri vážnejšom priebehu choroby sa môžu vyskytnúť aj pľuzgiere a menšia deštrukcia pokožky, ale takýto priebeh je menej častý a obvykle je koža len začervenaná.
Diagnostika
Čo sa týka vyšetrenia, ochorenie sa identifikuje podľa vonkajších klinických symptómov, na základe anamnézy a tiež je nutné vylúčiť aj iné podobné choroby, najmä celulitídu. Vykonáva sa aj odber vzorky z oblasti prieniku infekcie a neskôr sa laboratórnymi testami zisťuje, či je prítomná baktéria alebo iný mikroorganizmus v odobratej vzorke. V niektorých prípadoch môže pomôcť diagnostike aj biopsia postihnutej pokožky a histologické vyšetrenie, ale väčšinou ide iba o nejasné prípady.
Zápal kože a erysipel
Zápal kože a erysipel
Priebeh
Baktérie alebo iní pôvodcovia ochorenia sa dostanú do organizmu prestupom cez čerstvé alebo aj staršie rany a poranenia a môže ísť niekedy aj o drobné prasknutia na pokožke. V tele vyvolajú infekciu a produkujú toxíny, ktoré spôsobia začervenanie pokožky na postihnutých miestach, väčšinou na dolných končatinách alebo na tvári. Choroba má rýchly nábeh, prejavuje sa najprv ako chrípka a do 2 dní sa vyskytne začervenanie a mierny opuch aj na pokožke. V extrémnych prípadoch spôsobuje aj väčšie opuchy, najmä nôh.