HMPV - Ľudský metapneumovírus: Čo je to a aké má príznaky? Kto patrí do rizikovej skupiny?

HMPV - Ľudský metapneumovírus: Čo je to a aké má príznaky? Kto patrí do rizikovej skupiny?
Zdroj foto: Shutterstock

HMPV je ďalším vírusom, ktorý spôsobuje respiračnú nákazu u ľudí. Ide o bežný vírus a u väčšiny osôb spôsobuje mierne prebiehajúcu ochorenie. S komplikáciami treba rátať u rizikových skupín. Prevencia je dôležitá a pomáhajú jej umývanie rúk a teda základná hygiena a iné opatrenia. Ako sa prejavuje a aké môže mať komplikácie? Ide o nový vírus?

Charakteristika

HMPV - ľudský metapneumovírus je vírus, ktorý spôsobuje respiračné ochorenia u ľudí všetkých vekových kategórií, pričom najviac postihuje malé deti, starších dospelých a osoby s oslabeným imunitným systémom.

Podobne ako respiračný syncyciálny vírus (RSV) bol prvýkrát identifikovaný v roku 2001 v Holandsku. HMPV patrí do rodiny Pneumoviridae.

hMPV a RSV vírus spôsobujú ochorenia a šíria sa po svete už desaťročia. Nie sú to „nové“ vírusy.

V krajinách severnej pologule sa sezóna zimy tradične nesie v znamení zvýšeného trendu s výskytom akútnych respiračných infekcií (ARI). Ich príkladom je chrípka a chrípke podobné ochorenia, rinovírusy, RSV, koronavírusy a iné respiračné vírusy ako je taktiež hMPV. Nezabúdajme ani na mykoplazmy.

Nedávno bol v Číne zaznamenaný zvýšený výskyt hMPV, ten je však prítomný celosvetovo a to už po desaťročia.

Charakteristika vírusu

HMPV je RNA vírus. Je geneticky podobný vtáčiemu metapneumovírusu podskupiny C.

Human MetaPneumoVirus (hMPV/HMPV)- Ľudský metapneumovírus.

Nákaza sa šíri kvapôčkovou cestou, blízkym kontaktom medzi osobami a tiež prostredníctvom kontaminovaných povrchov a dotykom, cez znečistené kľučky s následným dotykom úst, nosa a očí a podobne.

Cesta nákazy je teda ako pri iných respiračných vírusoch (chrípka, koronavírus) prostredníctvom respiračných sekrétov pri kašľaní, kýchaní a blízkym osobným kontaktom alebo dotykom kontaminovaných povrchov a následným dotykom v oblasti tváre.

Ako dlho prežíva vírus na povrchoch?

Presná dĺžka prežívania vírusu na povrchoch nie je známa.

Predpokladá sa podobnosť s inými vírusmi, ktoré prežívajú na tvrdých povrchoch niekoľko hodín. Preto je dôležitá dôsledná hygiena rúk, obmedzenie dotýkania sa oblasti tváre a dezinfekcia povrchov, ktorých sa často dotýkame a ktoré sú v miestach so zvýšeným pohybom ľudí.

Príčiny

Infekcia HMPV sa vyskytuje celosvetovo a môže postihnúť kohokoľvek. Hlavným obdobím zvýšeného výskytu je zimné a jarné obdobie. Rovnako ako je to pri sezóne chrípky či RSV.

Inkubačná doba je približne 3 až 6 dní a trvanie ochorenia sa líši v závislosti od jeho závažnosti.

HMPV je nákaza s častým výskytom u detí. To či človek ochorie závisí od viacerých faktorov a dôležitý je tiež momentálny celkový zdravotný stav. Vírus zvyčajne spôsobuje príznaky podobné chrípke (chrípke podobným ochoreniam).

Hlavná cesta prenosu je z nakazeného človeka na človeka, a to prostredníctvom kvapôčkovej infekcie. Zatiaľ nie sú známe prípady, že by boli domáce zvieratá prenášačmi tohto vírusu na ľudí.

Lekár vyšetruje malé dieťa v náručí matky. Počúva fonendoskopom dýchanie
HMPV vyvoláva akútne respiračné ochorenie vo všetkých vekových kategóriách, avšak u malých detí a seniorov treba zvýšiť pozornosť a odhaliť možné komplikácie. Zdroj foto: Shutterstock

Epidemiológia

Ľudský metapneumovírus (HMPV) cirkuluje v populácii najmä počas chrípkovej sezóny, súčasne s vírusmi chrípky, respiračným syncyciálnym vírusom a ďalšími patogénmi.

HMPV je významným vírusom spôsobujúcim respiračné ochorenia, najmä u detí, seniorov a osôb s oslabeným imunitným systémom.

Čítajte tiež:
7 detských ochorení s vyrážkou: Komplexný sprievodca príznakmi a dôležitými informáciami (+ tabuľka)

Štúdie ukazujú, že HMPV bol detegovaný v 9 % prípadov hospitalizovaných detí s ochoreniami dolných dýchacích ciest, čo z neho robí druhý najčastejší vírus v tejto populácii po RSV.

Ďalej bol HMPV prítomný v 3,8 % detí hospitalizovaných s akútnymi respiračnými infekciami alebo horúčkou.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) HMPV môže spôsobiť ochorenia horných a dolných dýchacích ciest u ľudí všetkých vekových kategórií, pričom najviac ohrozené sú malé deti, seniori a osoby s oslabeným imunitným systémom.

Tento vírus môže viesť k závažným komplikáciám, najmä u rizikových skupín populácie.

Vzhľadom na podobnosť príznakov s inými respiračnými ochoreniami môže byť jeho výskyt podhodnotený. Presné štatistiky o výskyte HMPV na Slovensku nie k dispozícii, avšak jeho prítomnosť v populácii je potvrdená.

Presný výskyt sa tiež nedá určiť i pre skutočnosť, že nie každý chorý je diagnostikovaný a lieči sa v spolupráci so svojim lekárom.

UVZSR uvádza informáciu: V laboratóriách úradov verejného zdravotníctva sme v chrípkovej sezóne 2024/2025 do 1. kalendárneho týždňa 2025 laboratórne potvrdili jednu vzorku pozitívnu na HMPV, a to v 40. kalendárnom týždni 2024. V predchádzajúcej chrípkovej sezóne 2023/2024 sme v laboratóriách ÚVZ SR potvrdili tri prípady. Hrozí nová pandémia? Na základe aktuálne dostupných informácií a súčasného vývoja epidemiologickej situácie nie je predpoklad rizika vzniku novej pandémie.

V čase písania tohto článku v Európe prebieha súbežne prenos viacerých infekčných ochorení. Príkladom je chrípka, COVID a iné ARI (akútne respiračné infekcie, rinovírusy, RSV), ale taktiež čierny kašeľ, osýpky.

Okrem nich je zvýšená prítomnosť črevných viróz, ktoré sa prejavujú vracaním a hnačkami (Norovírusy, Rotavírusy, Adenovírusy). Tieto infekcie sú pre zimné obdobie bežné a postihujú všetky vekové skupiny.

Ďalej netreba pozabudnúť na ovčie kiahne či parazity ako sú vši - pedikulóza. Za zmienku isto stojí tiež Mpox.

Príznaky

Ochorenie sa prejavuje typickými chrípkovými ťažkosťami. 

Príznaky a možné komplikácie sú zhrnuté nasledovne..

Bežné príznaky infekcie HMPV sú:

  • Kašeľ.
  • Horúčka (telesná teplota nad 38 °C).
  • Nádcha, upchatý nos a výtok z nosa.
  • Bolesť hrdla.
  • Bolesť hlavy.
  • Bolesť celého tela, kĺbov, svalov a slabosť ako pri iných vírusoch.
  • Dýchavičnosť, sipot.

Vyššie riziko závažného priebehu ochorenia majú:

Žena je v posteli, má virózu a bolí ju hlava.
Nie je výnimočná bolesť hlavy a celého tela ako pri inej viróze. Zdroj foto: Shutterstock

Tabuľka uvádza základné rozdiely a príznaky vírusových ochorení HMPV – COVID19 - Chrípka

Charakteristika HMPV COVID-19 Chrípka
Pôvodca Ľudský metapneumovírus SARS-CoV-2 Vírusy chrípky typu A a B
Prenos Kvapôčková infekcia, kontakt s kontaminovanými povrchmi Kvapôčková infekcia, aerosóly, kontakt s kontaminovanými povrchmi Kvapôčková infekcia, kontakt s kontaminovanými povrchmi
Inkubačná doba 3 – 6 dní 2 – 14 dní (priemerne 5 dní) 1 – 4 dni
Bežné príznaky Kašeľ, horúčka, upchatý nos, bolesť hrdla, sipot, dýchavičnosť Horúčka, suchý kašeľ, únava, strata chuti alebo čuchu, bolesti svalov, dýchavičnosť Horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, bolesti svalov, únava, bolesti hlavy
Závažné komplikácie Bronchitída (zápal priedušiek), pneumónia (zápal pľúc), najmä u rizikových skupín Zápal pľúc, syndróm akútnej respiračnej tiesne (ARDS), multiorgánové zlyhanie Zápal pľúc, myokarditída, encefalitída
Rizikové skupiny Deti do 5 rokov, starší dospelí, osoby s oslabenou imunitou, pacienti s chronickými pľúcnymi ochoreniami Starší dospelí, osoby s chronickými ochoreniami, osoby s oslabenou imunitou Deti do 5 rokov, starší dospelí, tehotné ženy, osoby s chronickými ochoreniami
Dostupnosť vakcíny Nie Áno Áno
Špecifická liečba Nie, podporná liečba Áno, antivirotiká a monoklonálne protilátky Áno, antivirotiká

Poznámky:

  • HMPV: Príznaky sú podobné chrípke alebo inému prechladnutiu. Väčšina prípadov má mierny priebeh, avšak u rizikových skupín môže dôjsť k závažnejším ťažkostiam, ako je zápal priedušiek alebo pľúc.
  • COVID-19: Okrem bežných respiračných príznakov môže dôjsť k strate chuti alebo čuchu, čo je menej bežné pri HMPV a chrípke. Závažné prípady môžu viesť k syndrómu akútnej respiračnej tiesne (ARDS) a vyžadovať intenzívnu starostlivosť.
  • Chrípka: Symptómy sa objavujú náhle a zahŕňajú vysokú horúčku, bolesti svalov a kĺbov. Komplikácie môžu zahŕňať zápal pľúc, najmä u rizikových skupín.

Najmä u viac zraniteľných a rizikových skupín obyvateľstva je dôležité rozlišovať medzi týmito ochoreniami.

Diagnostika

Najspoľahlivejšie sa prítomnosť hMPV potvrdzuje pomocou testu polymerázovej reťazovej reakcie (PCR), ktorý poskytuje presné výsledky v priebehu niekoľkých hodín.

Tento test je považovaný za zlatý štandard v diagnostike HMPV.

Vzhľadom na podobnosť príznakov HMPV s inými respiračnými vírusmi, ako sú chrípka alebo prechladnutie, je ťažké diagnostikovať HMPV len na základe klinických príznakov.

V súčasnosti neexistujú komerčne dostupné domáce testy na detekciu HMPV. Všetky diagnostické metódy vyžadujú odborné laboratórne vybavenie a odborný personál.

Preto je dôležité zdravotný stav konzultovať s lekárom, ktorý na základe anamnézy, klinických príznakov a prítomných komplikácií rozhodne o potrebe vykonania špecifických testov na HMPV.

Okrem PCR a výteru z nosa, úst - dýchacích ciest, môže lekár odobrať krv na laboratórne parametre. Medzi zobrazovacie metódy, hlavne pri komplikovaní ochorenia, patrí RTG - röntgen hrudníka/pľúc či CT na zhodnotenie postihnutia pľúc.

Priebeh

Zvyčajne a u väčšiny ľudí nákaza odznie bez špeciálnej liečby počas niekoľkých dní.

Dĺžka trvania ochorenia sa odhaduje na 3 až 10 dní.

Skomplikovanie priebehu môže zapríčiniť superinfekcia bakteriálnym ochorením. V závažnejších prípadoch dochádza k rozvoju bronchitídy alebo pneumónie, bronchopneumónie (zápal priedušiek, zápal pľúc, súbežný zápal priedušiek-pľúc).

Drvivá väčšina ľudí sa tak pomerne rýchlo zotaví a to bez rozvoja dlhodobých komplikácií. U niektorých ľudí môže infekcia viesť napríklad k astme či inému chronickému ochoreniu dýchacieho systému.

Prevencia

Aj v prípade tohto respiračného a kvapôčkovo sa šíriaceho vírusu je potrebná prevencia a teda predchádzanie nákaze.

Preventívne opatrenia zahŕňajú:

  • Pravidelné a dôkladné umývanie rúk mydlom a vodou po dobu aspoň 20 sekúnd.
  • Vyhýbanie sa dotyku očí, nosa a úst neumytými rukami.
  • Vyhýbanie sa blízkemu kontaktu s chorými osobami.
  • Vyhýbanie sa davom a masám ľudí, hlavne ak patríte do rizikovej skupiny.
  • Zostať doma v prípade prítomnosti príznakov ochorenia.
  • Zakrytie úst a nosa (vreckovkou) pri kašľaní alebo kýchaní.
  • Nosenie rúška, masky na miestach s vyšším výskytom osôb a na miestach s predpokladaným výskytom ARI.
  • Pravidelné vetranie.
  • Pravidelné čistenie a dezinfekcia povrchov, ktorých sa dotýkame často.

Čo ďalej môžem pre svoje zdravie urobiť?

Pred sezónou šírenia vírusových nákaz sa odporúča dodržiavať zdravý životný štýl. Imunitu vieme posilniť vyváženou stravou, pravidelným pohybom, prechádzkami, cvičením, dostatočným spánkom.

V jesennom období a v zime je potrebné dostatočné dopĺňanie vitamínu D, ktorý si naše telo samo vyrába za pomoci slnečných lúčov počas jari a leta. Následne už začiatkom jesene a zimy hladina "déčka" v organizme klesá a je potrebné jeho doplnenie stravou alebo tiež doplnkami výživy.

Vitamín D sa významne podieľa na obranyschopnosti ľudského organizmu. 
Vitamín D: 5 prírodných zdrojov v strave. Podpora imunity v chladných mesiacoch

Ďalej sú vhodné napríklad vitamín C, minerály zinok, vláknina či probiotiká. Prečítajte si tiež článok: Ako posilniť imunitu v chrípkovom období? Vitamíny, strava, opatrenia.

Tieto opatrenia pomáhajú znižovať šírenie HMPV a iných respiračných vírusov.

Ľudský metapneumovírus je bežnou príčinou respiračných ochorení a má mierny priebeh. Avšak u vybranej skupiny rizikových osôb môže zapríčiniť závažné komplikácie. Chráňme seba a svoje okolie, blízkych.

Na hMPV v čase napísania článku nemáme k dispozícii vakcínu.

Záverečné zhrnutie

Ľudský metapneumovírus je významným patogénom spôsobujúcim respiračné ochorenia, najmä v zimných mesiacoch. Hoci pre väčšinu populácie nepredstavuje vyššie ohrozenie zdravia, u rizikových skupín môže viesť k závažným komplikáciám. Dodržiavanie preventívnych opatrení a včasná diagnostika sú kľúčové pre minimalizáciu šírenia a dopadu na verejné zdravie.

Chráňme sa/chráňme seba, ale taktiež komunitu a nerozširujme respiračné ochorenia. Keď sme chorí a máme príznaky virózy, zostaňme doma a liečme sa.

Ako sa lieči: Ľudský metapneumovírus - hMPV

Liečba hMPV - bežná liečba ako pri chrípke, bez ATB, prechádza za niekoľko dní

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • who.int - Human metapneumovirus (hMPV) infection
  • who.int - WHO advisory on trends of acute respiratory infection, including human metapneumovirus
  • who.int - Trends of acute respiratory infection, including human metapneumovirus, in the Northern Hemisphere
  • uvzsr.sk - Základné informácie o ľudskom metapneumovíruse (HMPV)
  • bbc.com - What is HMPV and how does it spread?
  • my.clevelandclinic.org - Human Metapneumovirus (HMPV)
  • gavi.org - Everything you need to know about human metapneumovirus (HMPV)
  • cdc.gov - About Human Metapneumovirus
  • ncbi.nlm.nih.gov - Human Metapneumovirus
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané