Kryptosporidióza

Kryptosporidióza
Zdroj foto: Getty images

Kryptosporidióza je parazitárne ochorenie, ktoré je pomerne zložito liečiteľné a pôvodcom ochorenia je prvok Cryptosporidium parvum. Tento parazit nie je sám o sebe nebezpečný, avšak môže spôsobovať aj komplikácie a to najmä u imunodeficitných rizikových skupín, ktoré majú oslabenú imunitu, prípadne trpia AIDS, kde sú symptómy ochorenia veľmi vážne a niekedy až fatálne. Ochorenie je infekčné a je prenosné fekálno - orálnou cestou a to aj od zvierat.

Charakteristika

Choroba je spôsobená prvokom zvaným Cryptosporidium parvum a ide o infekčné a parazitárne ochorenie, ktoré sa prenáša kontaminovanou vodou, potravinami, pri kúpaní, ale napríklad aj pohlavným stykom. Ochorenie postihuje hrubé a vo väčšej časti tenké črevo, pričom sa sem dostane formou oocýst, ktoré sú imúnne voči žalúdočným šťavám a tak bez komplikácii prejdú celým tráviacim ústrojenstvom človeka, až kým neprídu do čriev, kde sa začnú množiť.

V hrubom a tenkom čreve začnú produkovať cysty, vylučovať ich a tiež pôsobia na absorpčné funkcie čreva, čím narušujú trávenie látok do organizmu. Ochorenie netrvá obvykle dlho, väčšinou zopár dní, avšak sprevádzajú ho silné príznaky, pričom najmä ľudia s ochoreniami imunitného systému alebo s AIDS môžu dostať chronickú formu tohto ochorenia, ktoré je následne recidívne a symptómy sú natoľko silné, až môžu viesť k smrti. Rizikovou skupinou sú aj starí ľudia a deti, ktoré môžu mať komplikovanejší priebeh.

Príčiny

Ochorenie kryptosporidióza je infekčné a parazitické ochorenie, ktoré je spôsobené prvokom Cryptosporidium parvum pochádzajúceho z kmeňa Apicomplexa. Ide o parazita, ktorý je prenosný aj zo zvierat, ale najčastejšie sa prenáša kontaminovanou vodou, potravinami alebo pohlavným stykom. Parazit sa prenáša formou oocýst a usadí sa v črevnom systéme človeka, kde začne vylučovať ďalšie cysty, množiť sa a spôsobuje problémy pri trávení a absorpcie látok cez tenké črevo.

Príznaky

Medzi najčastejšie príznaky patrí hnačka, pričom jej intenzita závisí jednak o počtu parazitov, ktoré sa dostali prenosom do čreva a tiež od ich rozšírení a rozšírení infekcie v hrubom a tenkom čreve. Ak má postihnutý jedinec neporušený imunitný systém, je hnačka jediným vážnejším príznakom, pričom za pár dní sama od seba odíde a odznie. V prípade rizikových skupín pacientov, ako sú ľudia s oslabenou alebo nedostatočnou imunitou, deti alebo seniori, môže mať ochorenie vážnejšie symptómy.

Vzhľadom na to, že ide o infekčné ochorenie, je treba pamätať na dodržiavanie hygieny aj počas jeho priebehu, aby nedošlo k ďalšiemu šíreniu. Okrem hnačky v prípade komplikácii patria medzi symptómy ochorenia aj nevoľnosti, napínanie na zvracanie, únava organizmu, dehydratácia a strata hmotnosti, predovšetkým v prípade, že ochorenie prejde do chronického štádia. Hnačky sú vodnatejšie, ale bez prítomnosti krvi v stolici, avšak dlhodobé hnačky môžu viesť až do smrteľného štádia.

Diagnostika

Diagnostika je na základe pozorovania príznakov, pričom toto ochorenie je bez zvyšujúcej sa telesnej teploty a horúčok. Najčastejšie sa vykonáva biologické vyšetrenie vzoriek stolice, ktorá sa mikroskopickým vyšetrením odborne skúma v laboratórnom prostredí. V prípade, že sa vo vzorke nachádzajú cysty, ktoré parazit pri kryptosporidióze vylučuje, je jednoznačne možné preukázať prítomnosť ochorenia v organizme postihnutého človeka a je možné pristúpiť k liečbe.

Priebeh

Inkubačná doba, čiže doba, odkedy sa človek nakazí parazitom, až po prejavenie prvých príznakov je pri tejto chorobe rôzne dlhá, môže to byť 48 hodín, ale napríklad aj týždeň. Priebeh je obvykle krátkodobý, zvyčajne sa prejavuje choroba len hnačkou a vodnatou stolicou, ktorá trvá obvykle dva až tri dni. V prípade zníženej alebo nedostatočnej imunity alebo v prípade rizikových skupín ako sú seniori, malé deti alebo ľudia s AIDS môže choroba prejsť aj do chronického štádia, ktoré je bez liečenia častokrát smrteľné.

Ako sa lieči: Kryptosporidióza

Kryptosporidióza: Liečba

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Odporúčané