Bolesť v oblasti bedier je pomerne častá. Ide o príznak, ktorý má mnoho príčin a môže poukazovať na rôzne zdravotné problémy. Aké sú možné príčiny bolesti bedier alebo bedrového kĺbu?
Postihnutý môže byť bedrový kĺb, drieková chrbtica, nervy i svaly v okolí panvy. Za bolesťou často stoja zlé pohybové návyky, svalové problémy a artrózy. Nie je však vylúčené ani orgánové ochorenie.
Príčiny, diagnostika, možnosti liečby a mnoho zaujímavých informácií, sa dočítate v článku.
Bolesť bedier v skratke
Pojem bedrá môže charakterizovať oblasť bedrových kĺbov, panvy a dolnej časti chrbtice. Bolesť bedier je síce pojmom pre bolesť bedrových kĺbov, no slovo „bedrá“ je zaužívané aj pre označenie driekovej dolnej chrbtice.
Oblasť bedier je tvorená množstvom svalov, nervov i kĺbov. Bedrové kĺby sú nosné kĺby pohybového aparátu. Svaly chrbtice sú súčasťou stabilizačného systému tela. Zdravie a funkčnosť bedier je tak nesmierne dôležitá.
Bolesť bedier môže byť lokálna, alebo naopak môže vystreľovať iných blízkych i vzdialenejších oblastí. Dôležité je bolesť definovať na akútnu či chronickú, tupú alebo ostrú a lokálnu či prenášajúcu sa.
Základom terapie je správne lokalizovanie a definovanie príčiny vzniku bolesti.
Príčiny vzniku bolesti v oblasti bedier
Artróza a artritída kĺbov
Artróza je degeneratívne ochorenie pohybového aparátu, ktoré postihuje kĺby. Artróza vzniká narušením štruktúry chrupaviek v dôsledku opotrebovania.
Vzniká na najviac namáhaných kĺboch, ako je kolenný a bedrový kĺb. S pribúdajúcim vekom sa chrupavka stenčuje a opotrebováva, pričom pohyb v bedrách môže vyvolávať bolesti.
Osteoartróza je charakterizovaná zoslabením a stenčením chrupavky. Je výsledkom pôsobenia genetických, metabolických a mechanických faktorov.
Artritída je zápal lokalizovaný priamo v oblasti kĺbu. Je sprevádzaný lokálnym opuchom, bolestivosťou a prípadným obmedzením fyziologického pohybu. Artritída môže mať infekčný aj neinfekčný pôvod.
Príčinou artritídy je tak zápala nie degeneratívne poškodenie (opotrebenie kĺbu). V oboch prípadoch však môže dochádzať k určitému narušeniu štruktúry chrupavky v bedrovom kĺbe.
Artróza: stenčenie a poškodenie štruktúry chrupavky bedrového kĺbu. Zdroj foto: Getty Images
Zlá postura a svalová nerovnováha
Zlé držanie tela a nesprávne pohybové návyky môžu byť príčinou bolestí. Predsadené tzv. „kačacie“ držanie panvy spôsobuje skrátenie svalstva driekovej časti chrbtice, ktorého dôsledkom je preťaženie a bolesť v bedrách.
Nadmerné prehnutie v dolnej časti chrbta môže spôsobiť neprirodzené rozloženie váhy tela a rôzne pohybové dysbalancie.
Dolný skrížený syndróm je častá svalová nerovnováha. Ide o preťažené skrátené svaly driekovej chrbtice, preťažené ohýbače bedra, a naopak oslabené sedacie a brušné svalstvo.
Najčastejšou príčinou svalových nerovnováh a preťaženia je dlhodobo sedavá činnosť, nesprávna technika pri cvičení, nadmerné svalové zaťaženie, nevhodný pohyb alebo úraz.
Zlé držanie tela a svalové dysbalancie (dolný skrížený syndróm) ako možná príčina bolesti oblasti bedier. Zdroj foto: Getty Images
Náhle a úrazové poškodenie
Náhla silná bolesť kĺbu poukazuje na možnosť vzniku zranenia. Pády a úrazy pri športe sú častou príčinou akútnej bolesti.
Zlomenina krčka stehennej kosti je pomerne častá u starších jedincov a pacientov s osteoporózou.
Poškodenie mäkkých štruktúr (šliach, fascií a svalov) v oblasti bedier môže taktiež viesť k akútnej bolesti. Náhla bolesť driekovej chrbtice a bedier môže súvisieť i s akútnou herniáciou a poškodením medzistavcovej platničky.
Poškodenie nervov (zápal, útlak)
Bolesť bedier môže vznikať i pri narušení nervov a nervových pletencov. Častý je útlak nervového koreňa vystupujúceho z miechového kanála v chrbtici.
Ide tak o bolesť pochádzajúcu z vyskočenia a výrezu (hernie) medzistavcovej platničky na jednom z driekových stavcov chrbtice. Posunutá platnička utláča daný nerv. Tento typ bolesti má skôr vystreľujúci charakter.
Hernia (posunutie - výrez) medzistavcovej platničky/disku v driekovej chrbtici a útlak príslušného nervu. Zdroj foto: Getty Images
Zápal sedacieho nervu, odborne ischias, sa prejavuje ako bolesť vyžarujúca z oblasti bedra do jednej dolnej končatiny.
Príčinou bolesti sedacieho nervu je jeho utlačenie. Kompresia ischiatického nervu sa môže vyskytnúť už v oblasti stavcov, alebo medzi sedacími a bedrovými svalmi.
Sedací nerv môže byť zapálený a stlačený v dôsledku edému, poškodenia medzistavcovej platničky, stuhnutého svalstva (spazmus), infekčného ochorenia či prechladnutia.
Zápal sedacieho nervu (ischias) a sval musculus Piriformis s tendenciou k stiahnutiu a kompresii. Zdroj foto: Getty Images
Problém vnútorných orgánov
Bolesť v oblasti bedier môže byť reflexne prenesená bolesť z vnútorných sústav tela. Bolesť bedier a driekovej chrbtice tak môže byť príznakom pre problémy gynekologického, urologického i tráviaceho systému.
Tento typ bolesti býva často ťažšie lokalizovateľný a charakterovo skôr tupý. Najčastejšie je bedrová bolesť spájaná s chorobami obličiek alebo gynekologickými ochoreniami.
Napriek tomu, že je často zložité rozpoznať, či je bolesť spôsobená svalovým preťažením alebo vnútornými ťažkosťami, je dôležité na tento variant myslieť.
Hoci je to zriedkavé, bolesť bedrového kĺbu môže byť potencionálnym príznakom rakoviny. Rakovina kostí môže vzniknúť v akejkoľvek kosti v tele.
Chondrosarkóm najčastejšie postihuje bedrový kĺb. Ide o malígne ochorenie v kĺbovej chrupavke a je charakteristické lokálnou bolesťou, oslabením kostí, nechutenstvom, zvýšenou únavou a ďalšími celkovými príznakmi.
Tehotenstvo a menštruačný cyklus
Bolesť bedier v tehotenstve, a to najmä v prvotnej a pokročilej fáze, je spôsobená posunom panvy a tlakom vyvíjaným na bedrové kĺby. S blížiacim sa termínom pôrodu telo ženy prirodzenerozťahuje väzivové štruktúry panvy.
Mierna bolesť v dolnej časti chrbta a podbrušia môže byť prítomná v rámci predmenštruačného syndrómu a menštruačnej fázy ženského cyklu.
Základom rýchlej diagnostiky je určenie charakteru bolesti a jej a lokalizácie.
Lekár na základe posúdenia klinických príznakov, anamnézy a základného vyšetrenia pošle pacienta na príslušné oddelenie. Môže ísť o rehabilitačného lekára, neurológa, ortopéda a niekedy i internistu.
Lekár špecialista vykoná základné pohybové a neurologické vyšetrenie. V rámci bolesti bedrového kĺbu je vykonaný röntgen (RTG), ktorý posúdi stav kĺbu a prípadný stupeň artrózy chrupavky.
V prípade bolestí driekovej chrbtice je vykonané zobrazovacie vyšetrenie CT (počítačová tomografia) alebo MRI (magnetická rezonancia). Prístrojové vyšetrenie potvrdzuje, alebo vylučuje neurologický nález a prípadné poškodenie stavcov a medzistavcových platničiek.
Kedy vyhľadať odbornú pomoc lekára?
Niektoré ľahšie svalové natiahnutia a preťaženia zvyknú vymiznúť za pomerne krátku dobu. Niekedy však bolesť bedier môže naznačovať určité poškodenie alebo ochorenie.
Je preto vhodné, aby ste pri akútnej silnej alebo dlhodobej bolesti vždy vyhľadali odbornú pomoc lekára.
Vyhľadajte odbornú pomoc, ak pociťujete:
Dlhotrvajúca bolesť, ktorá neustupuje.
Bolesť vystreľujúca do dolných končatín.
Bolesť, ktorá obmedzuje fyziologický pohyb.
Akútna silná bolesť.
Bolesť po úraze alebo páde.
Možnosti liečby
Základom efektívnej liečby je správna diagnostika a skoré nasadenie účinnej terapie.
Možnosti liečby sa líšia od príčiny vzniku bolesti a samotnej diagnózy.
V prípade artróz, zápalov, nervových útlakov, hernie medzistavcových platničiek a iných ortopedicko-neurologických diagnóz, je pre pacienta dostupná:
Konzervatívna liečba.
Farmakologická liečba.
Operačná liečba.
Konzervatívna terapiazahŕňa fyzioterapiu pre náuku úľavových i posilňujúcich cvičení a osvojenia si správnych pohybových návykov, ďalej úpravu životosprávy, reguláciu hmotnosti a v neposlednom rade fyzikálnu terapiu vo forme laseru, ultrazvuku, magnetoterapie či hydroterapie.
Farmakologická terapia spočíva v celkovej alebo lokálnej aplikácií protizápalových liekov, kortikosteroidov, analgetík, a taktiež lokálnych chondro-protektívnych látok. Príkladom je aplikácia kyseliny hyalurónovej priamo do kĺbu vo forme špeciálnej injekcie.
Operačná liečba je volená pri vážnych a akútnych prípadov. Je taktiež odporučená pacientovi v prípade, že konzervatívna a farmakologická liečba nemala požadovaný efekt.
Rehabilitácia a fyzioterapia ako možnosť konzervatívnej liečby bolesti bedier. Zdroj foto: Getty Images
Prevencia vzniku bolesti
Prevencia zdravia svalovo-kostného aparátu spočíva v zdravej životospráve s dostatkom vhodného pohybu, plnohodnotnej vyváženej strave, regenerácii tela a dostatku kvalitného spánku.
Pre kĺby je dôležité udržiavanie správnej telesnej hmotnosti a dobrej fyzickej kondície. Je potrebné dbať na správnu techniku cvičenia a rešpektovanie limitov tela.
Potrebná je strava bohatá na bielkoviny (základné stavebné látky tela), vitamíny a minerály.
Je taktiež možné si pomôcť doplnkami stravy s obsahom chondroprotektív, a teda látok vyživujúcich kĺbové štruktúry (MSM, kolagén, kyselina hyalurónová a iné).
Prevencia celkového zdravia vrátane zdravia vnútorných orgánov je založená najmä na pravidelnej prevencii a neodkladania návštev lekára pri akútnych i chronických zdravotných problémov.
healthline.com - Everything You Need to Know About Hip Pain. Healthline. Alana Biggers, M.D., MPH
DOUŠA, Pavel, Tomáš PEŠL, Valér DŽUPA a Martin KRBEC, ed. Vybrané kapitoly z ortopedie a traumatologie pro studenty medicíny. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2021. ISBN 978-80-246-4828-6
solen.sk - Možnosti liečby bolesti chrbta – 1. časť. MUDr. Igor Martuliak, PhD.
Absolvovala som bakalárske štúdium fyzioterapie na fakulte biomedicínskeho inžinierstva ČVUT v Prahe. Nadviazala som a absolvovala magisterské štúdium na fakulte zdravotníctva TnUAD. Aktuálne sa venujem PhDr. rigoróznemu výskumu. Pracovala som ako fyzioterapeut v rehabilitačnej klinike v Prahe a taktiež ako rehabilitačný pracovník v nemocnici. Počas zamestnania som bola súčasťou zdravotníckeho tímu na oddelení Covid-19. Najviac sa zaujímam o pohybový aparát človeka, zdravý životný štýl, rehabilitáciu, gynekológiu a prírodnú medicínu. K mojim hobby patrí šport, písanie a mediálna komunikácia.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.