Bolesť v nadbrušku je symptóm, ktorý sa objavuje z rôznych príčin. Môže byť ostrá, tupá, zdĺhavá i tlmená, niekedy prenesená. Liečime vždy základné ochorenie, ktoré ju vyvoláva.
Charakteristika
Nadbruško (epigastrium) je zdravotníkmi zaužívané pomenovanie pre strednú hornú časť brucha. Týmto termínom sa zaoberá lekár pri prehmataní alebo poklepávaní brucha, je to teda schématický pojem.
Nadbruško = epigastrium. Ľudia túto oblasť často označujú tiež ako oblasť trojuholníka medzi rebrami nad žalúdkom.
Anatomicky zasahuje epigastrium od mečovitého výbežku hrudnej kosti (processus xiphoideus) nadol nad pupok (umbilicus), pričom okraje tejto trojuholníkovitej oblasti sú tvorené rebrami hrudného koša.
Je známe, že táto oblasť môže pri niektorých stavoch bolieť. Často sa jedná o prenesenú bolesť z niektorých brušných, ale aj hrudných orgánov. Môže byť pociťovaná ako diskomfort, často po najedení.
Keď sa dostavia u človeka bolesti nadbruška, často im nepripisuje veľký význam. Nie vždy sú teda spojené s obavami. Aj napriek tomu je dôležité mať prehľad o možných príčinách týchto problémov.
Táto bolesť je vnímaná rôzne. Môže byť ostrá, tupá, tlmená, krátka i dlhodobá. V zásade je doprevádzaná aj inými príznakmi ako pálením záhy (pyróza), nadúvaním (meteorizmus) či plynatosťou (flatulencia).
Príčiny bolestí v nadbrušku
Samotnú bolesť v epigastriu môže spôsobovať niekoľko ochorení.
Uvádzame niektoré príčiny:
Reflux žalúdočnej kyseliny – GERD (refluxná choroba žalúdka a pažeráka) - jedná sa o jav, kedy sa žalúdočná kyselina dostáva späť zo žalúdka do pažeráka. Je to pociťované ako bolesť hrudníka, no niekedy aj oblasti nadbruška.
Indigescia – dyspepsia je názov pre tráviace ťažkosti, ktoré sú spôsobené nevhodnou stravou. Prejavuje sa grganím, nadúvaním, pocitom plnosti, niekedy i pocitom na vracanie.
Laktózová intolerancia – deje sa vtedy, keď organizmus nie je schopný tráviť mliečne výrobky ako mlieko a syr. Súvisí to s prítomným cukrom, laktózou, v týchto výrobkoch a enzýmom laktázou, ktorý tento sacharid štiepi.
Celiakia – je celoživotné autoimunitné ochorenie spojené s neschopnosťou tolerovať gliadín- frakciu gluténu. Pri porušení diéty môže dôjsť k bolestiam brucha, niekedy propagovaným do oblasti nadbruška.
Alkohol – popíjanie alkoholu v menších množstvách väčšinou nespôsobuje bolesti brucha. Avšak pri častejšom až excesívnom pití alkoholu dochádza k zápalu žalúdočnej výstelky, neskôr až ku krvácaniu. Etanol tiež poškodzuje pankreas a pečeň.
Prejedanie – prejedanie súvisí s postupným zväčšením žalúdka, ktorý sa prispôsobuje novým okolnostiam. To môže mať za následok útlak ďalších brušných orgánov, ale aj pľúc. To má za následok vznik bolestí v nadbrušku, ale aj sťažené dýchanie a podobne.
Hiátová hernia – vzniká vtedy, keď časť žalúdka, ale tiež aj iné orgány brušnej dutiny sa dostanú cez otvor v bránici (hiatus) nahor do hrudného koša. Často je prítomné pálenie záhy, no môže sa objaviť aj bolesť v nadbrušku.
Zápal pažeráka – esophagitis – toto ochorenie sa dáva do súvisu s GERD (refluxnou chorobou žalúdka a pažeráka), alergiou, ale aj dráždením niektorými liekmi a potravinami. Je porušená výstelka hlavne v dolnej tretine pažeráka.
Zápal žalúdka – gastritis – tento zápal môže byť akútny (naraz vzniknutý), alebo chronický (dlhotrvajúci), pričom je poškodená výstelka. Príčinou býva baktéria (napríklad Helicobacter pylori, ...), ale aj iné ochorenia žalúdka (autoimunitné).
Peptický vred – súvisí s porušením výstelky žalúdka, často aj s bakteriálnym procesom či niektorými medikamentami (NSAID). Vred provokuje bolesti v epigastriu.
Barretov pažerák – vzniká niekedy pri GERD, ktorá trvá dlhodobo a je neliečená. Vzniká u ľudí, ktorí holdujú alkoholu, fajčia, ale aj pri obezite s nedostatkom pohybu. Jedná sa o metapláziu, prekancerózu. Z takto zmeneného tkaniva pažeráka ľahko vznikne karcinóm (nádor).
Ochorenie žlčníka – zápal, žlčové kamene alebo nádor môžu provokovať bolesti do epigastria. Ťažkosti tohto typu sú často spojené s chirurgickou liečbou.
Ochorenie pankreasu – pri zápale pankreasu (pankreatitíde), ale aj nádoroch slinivky brušnej býva častá silná bolesť práve v nadbrušku.
Tehotnosť – plod sa počas gravidity zväčšuje a postupne tlačí na brušné orgány. Okrem bolesti v nadbrušku môže provokovať aj reflux žalúdočnej kyseliny a následné pálenie záhy. Tiež hormonálne zmeny prispievajú k celkovému diskomfortu pacientky.
Choroba koronárnych artérií – infarkt myokardu a podobné ťažkosti súvisia s intenzívnou bolesťou, ktorá môže byť propagovaná do oblasti brucha, do epigastria.
Zväčšená slezina – splenomegália – niektoré ochorenia môžu viesť k zväčšeniu sleziny, čo má za následok bolesti v nadbrušku.
Diagnostika
Okrem základného anamnestického a fyzikálneho vyšetrenia, ktoré je spojené aj s pohmatom a poklepom brucha, lekár ordinuje aj ďalšie vyšetrenia.
Krvné vyšetrenie, vyšetrenie moču a stolice ukážu lekárovi, či nie je prítomný v tele napríklad zápal, ale odhalia aj skryté (okultné) krvácanie.
Gastrofibroskopia je zlatým štandardom pri podozrení na ochorenie hornej časti tráviaceho traktu. Takto je možné odhaliť príčinu bolestí v nadbrušku.
Keď je diagnóza aj napriek tomu neistá, prikláňa sa lekár k ďalším vyšetreniam: RTG (röntgen), MRI (magnetická rezonancia), USG (sonografia) či CT (počítačová tomografia) podajú často-krát veľmi presné informácie o zdravotnom stave pacienta.
Keď je bolesť v epigastriu prítomná po najedení sa, informuje nás to o prítomnom ochorení hornej časti gastrointestinálneho traktu.
Liečba
Pri liečbe epigastrickej bolesti sa lekár orientuje na základnú príčinu, ktorá ju vyvolala.
Niekedy stačí zmena stravovacích návykov a diétne opatrenia, inokedy je potrebný chirurgický zákrok.
Dôležité je, hlavne u obéznych pacientov, zaradiť cvičenie a pohyb.
Aby sa zabránilo pocitom na vracanie či vracaniu, je vhodné zaradiť do jedálnička zázvor a vitamíny skupiny B.
Pri nutnosti liečby hlavne dlhodobých bolestí pohybového aparátu je niekedy potrebné zmeniť liečbu – vysadiť proulcerózne NSAID a nahradiť ich napr. opiátovými analgetikami.
Často je potrebné, hlavne pri ťažkostiach so žalúdočnou kyselinou, pridať do liečby antacidá, teda lieky na jej neutralizovanie.
Helicobacter pylori, ale aj iné bakteriálne infekcie, je možné preliečiť antibiotikami.
Fytoterapia (liečba bylinami) má tiež svoje opodstatnenie. Pri brušných ťažkostiach má veľmi dobré uplatnenie mäta pieporná, obsahujúca mentol.
Kedy vyhľadať lekára
Všímame si, ako nás epigastrická bolesť obmedzuje v bežnom prežívaní, s ohľadom na jej výskyt po jedle. Ak sa pridajú niektoré z nasledujúcich príznakov, je potrebné vyhľadať bezpodmienečne lekára:
Zhoršené dýchanie a prehĺtanie
Chrlenie krvi
Vracanie bez zjavnej príčiny, hnačky, zápcha
Krv v stolici, alebo čierna stolica
Vysoké horúčky
Bolesti hrudníka
Tiež je potrebné vyhľadať lekára, ak počas posledných dní ťažkosti nereagujú na domácu liečbu, napríklad bylinné čaje.
Študoval som na Jesseniovej lekárskej fakulte, kde sa mi podarilo získal titul lekára. Počas štúdia bolo možné absolvovať chirurgickú stáž v Tribhuvanovej nemocnici v Kathmandú a pracovať na biofarme vo Švajčiarsku, kde sa dalo stretnúť s otázkou výživy a alternatívnej prírodnej liečby či s ergoterapiou. Po škole prišla práca v miestnej nemocnici Bojnice na neurologickom oddelení. Súčasťou bola aj práca na urgentnom príjme. Neskôr som si spravil kurz muzikoterapie v Prahe a zamestnal sa na pozícií sekundárneho lekára na psychiatrickom oddelení v liečebni v Kremnici. Vzhľadom k môjmu záujmu o pohybový aparát sa mi neskôr podarilo zapracovať v kúpeľoch Turčianske Teplice a.s., kde sa vo mne prehĺbila chuť spoznávať balneológiu a rehabilitáciu. Vo voľnom čase píšem knihy a venujem sa výžive, športu, arteterapii a chovu nízkeho plemena psa.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.