Citlivosť na svetlo je príznakom ochorení oka. Pridružujú sa i symptómy bolesť v oka, škriabanie, svrbenie či únava očí. V iných prípadoch môže značiť neurologický problém, a to napríklad meningitídu.
Citlivosť na svetlo môže byť príznakom problému či už nervového charakteru, narušeniafunkcie,alebo štruktúry oka, prípadne ide o príznak niektorých vážnejších infekčných chorôb.
Odborne sa nazýva tento stav fotofóbia.
Pričom, človek je viac citlivý na svetlo, a to mu je nepríjemné. Ťažkosti robí napríklad aj prechod medzi rôzne osvetlenými miestnosťami. Hlavne vtedy, ak vyjde z menej osvetleného interiéru do exteriéru.
Niekedy môže mať svetloplachosť aj externé príčiny.
Veľmi často totiž prehnaná citlivosť na svetlo trápi ľudí, ktorí väčšinu času trávia kancelárskou prácou v tmavších miestnostiach. Svetloplachosť nastáva aj vtedy, ak človek pracuje dlhodobo s počítačovou technikou a monitormi.
Pri syndróme suchého oka sa môžu pridružiť aj iné príznaky, napríklad unavenosť očí alebo ich bolesť, či svrbenie a zhoršenie zraku.
Suché oko postihuje v dnešnej dobe približne 20 % populácie a až 30 % žien po menopauze.
Najčastejšie sa vo všeobecnosti citlivosť na svetlo považuje za prejav nejakej očnej vady alebo ochorenia.
Je príznakom rôznych zápalových ochorení oka, napríklad pri zápale dúhovky (iritída), rohovky (keratitída), sietnice (retinitída) alebo spojoviek (konjunktivitída).
Veľmi častý je práve zápal spojovky, čo je blana tvorená sliznicou, ktorá kryje oko a očné bielko spredu až po okraj rohovky. Typicky sa tento zápal prejavuje pocitom rezania v oku, zvýšeným slzením a aj bolesťou postihnutého oka. Vo väčšine prípadov zápal postihuje len jedno oko.
Veľakrát môže byť za svetloplachosťou aj zákal. Najviac prípadov, keď je citlivosť na svetlo ako príznak zákalu, je pri sivom zákale. Ten postihuje očnú šošovku. Dochádza k jej zakaleniu a človek pociťuje akoby zastreté videnie a celkové zhoršenie zraku.
Typicky klesá aj zraková ostrosť, najmä do diaľky. Veľakrát je svetloplachosť pri problémoch s okom spojená aj s inými príznakmi, napríklad zhoršením zraku a zaostrovania aj na blízko a tlakom či bolesťou v oku.
Ochorenie nervovej sústavy
Okrem ochorení očí môže byť za citlivosťou na svetlo problém v nervovej sústave. Ten môže spôsobiť zápalmozgu a mozgových blán. Ale aj krvácanie alebo nádor.
Nastáva dráždenie mozgových plien, následkom tohto dráždenia vznikajú meningeálne príznaky alebo inak meningeálny syndróm.
Patria sem príznaky:
bolesť hlavy
pocit na vracanie, neskôr vracanie
citlivosť na svetlo, čiže fotofóbia
precitlivenosť na hluk, teda fonofóbia
stuhnutie šijových svalov, inak aj opozícia šije
Meningitída, vyvolaná meningokokom typu B a C, spôsobuje meningeálne dráždenie. Je to ochorenie s náhlym vznikom, prudkým a rýchlym priebehom, a to počas hodín. U detí a starých ľudí je častou príčinou smrti.
Pri zápale mozgových blán dochádza k bolestiam hlavy a pocitom na zvracanie, k vracaniu, svetloplachosti, pridruží sa horúčka, a to aj do 40 °C, drobné, bodkové krvné podliatiny kože, takzvané petechie.
V neskoršej fáze môže toto ochorenie vyústiť do poruchy vedomia, kŕčovtela. Neskoršou komplikáciou môže byť epilepsia, ale aj strata sluchu.
Zápal mozgu vyvolávajú vírusy alebo baktérie. Napríklad pri kliešťovej encefalitíde dochádza k zápalu mozgových blán a mozgu prenosom vírusovej infekcie z kliešťa.
Medzi infekčné ochorenia, ktoré postihujú aj mozog a centrálnu nervovú sústavu, patrí tiež lymská borelióza. Ochorenie je bakteriálneho pôvodu, a tiež ho prenášajú kliešte.
Infekcia napáda aj kožu, kĺby sradce. Ochorenie je veľmi zdĺhavé a človek je unavený, trpí aj bolesťami hlavy. Pomerne vzácna je u nás malária, čo je tiež infekčné ochorenie. Aj pri tomto ochorení je človek citlivý na svetlo. Väčšinou ide o importovanú infekciu.
Infekčných ochorením sú aj osýpky. Typická je kožná vyrážka a ochorenie je veľmi infekčné, pričom sa pri ňom tiež vyskytuje svetloplachosť.
Iné ochorenia nervového systému sa môžu prejavovať citlivosťou na svetlo. Napríklad je to migréna, ktorú charakterizuje silná bolesť hlavy a človek je počas tejto bolesti senzitívny na svetlo.
Iné príčiny svetloplachosti
Svetloplachosť sa môže ako necharakteristický symptóm objavovať aj pri hypertyreóze, čo je ochorenie štítnej žľazy. A dochádza pri nej k nadprodukcii hormónov. V súvislosti s tým môže vzniknúť aj Basedowova choroba, pri ktorej dochádza k tzv. vystúpeniu oka z očnice (exoftalmus) a niekedy aj dvojitému videniu a citlivosti postihnutého človeka na svetlo.
Precitlivenosť na svetlo sa uvádza aj v prípade ochorenia systémový lupus erytematodes či pri nedostatku vitamínu B3. Je jedným z príznakov besnoty. Na svetlo môžu byť citliví aj ľudia, ktorí trpia albinizmom.
Pokiaľ sa teda objaví fotofóbia bez zjavných príčin, je vždy lepšie navštíviť lekára kvôli stanoveniu diagnózy.
Video o príčinách citlivosti na svetlo
Choroby s príznakom "Citlivosti na svetlo - Svetloplachosti"
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.