SARS

SARS
Zdroj foto: Getty images

SARS je vírusové respiračné ochorenie, pričom táto skratka znamená v preklade ťažký akútny respiračný syndróm. Prvýkrát sa choroba objavila v Číne v roku 2002 a môže byť u niektorých rizikových pacientoch, ako sú seniori, aj smrteľná. Choroba je akútneho typu a má pomerne rýchly a intenzívny priebeh, ktorý môže viesť až k dychovému zlyhaniu, pričom liečba prebieha len symptomaticky. Pôvodne sa vírus preniesol na človeka od zvierat a to konzumáciou ich mäsa.

Charakteristika

Syndróm akútneho respiračného zlyhania sa prenáša priamym kontaktom a kvapôčkovou cestou a ide o pomerne infekčnú chorobu, ktorá sa do organizmu dostane najčastejšie cez oči a sliznice v ústach a nose. Inkubačná doba je obvykle od 2 do 10 dní, pričom niekedy došlo k infekcii dokonca aj fekálno-orálnou cestou. Najviac sa ochorenie šíri v uzavretých priestoroch alebo tam, kde je vysoká koncentrácia ľudí a za svoju krátku históriu už stihlo vyvolať aj vážnejšiu epidémiu vo svete.

Veľmi zlú prognózu má SARS u ľudí buď s oslabenou imunitou alebo u seniorov, pričom práve z týchto rizikových skupín je najväčší počet úmrtí. Veľká väčšina ľudí dostane aj zápal pľúc, pričom vírus sa ale rozširuje nielen v dýchacom systéme, ale po celom tele a je tak sprevádzaný viacerými systémovými príznakmi. Niekedy je nutná dokonca aj hospitalizácia a umelá ventilácia, pričom smrteľná je choroba v dôsledku dýchavičnosti, kedy je nedostatok kyslíka v krvi a prichádza tak k zlyhaniu okysličenia tkanív.

Príčiny

SARS je respiračné ochorenie postihujúce dolnú časť dýchacích ciest a pôvodcom je vírus zvaný SARS-CoV, ktorý patrí medzi koronavírusy. Vírus pôvodne pochádza zo zvierat a po prenesení sa na človeka je pomerne infekčný, keďže sa šíri vzduchom a kvapôčkovou cestou. Práve preto vstupuje do organizmu najčastejšie cez nosnú alebo ústnu sliznicu. Ochorenie môže byť aj smrteľné, pričom v tomto prípade sú najviac rizikovými skupinami seniori a ľudia s oslabeným organizmom.

Príznaky

Choroba patrí medzi ochorenia respiračného systému a začína podobne ako mnohé iné, avšak má rýchly a akútny nábeh. Ako prvé možno pozorovať horúčku, zimnicu, triašku, únavu, malátnosť, bolesť svalov a niekedy sa môže vyskytnúť aj hnačka. Neskôr o pár dní sa už pridajú aj respiračné klinické symptómy a to najmä suchý kašeľ, postupne dochádza k väčším problémom s dýchaním a tak je typická dýchavičnosť, ťažké dýchanie a niekedy dochádza aj k bolestiam v krku.

Len vzácne sa môže pridružiť ako komplikácia nádcha spolu s plným nosom. Oveľa častejšie pacienta napadne aj zápal pľúc. Niekedy sa môžu vyskytnúť problémy so zvracaním alebo závratmi. Kým u mladších detí do 12 rokov sú príznaky oveľa miernejšie a priebeh choroby nie je taký vážny, u ľudí nad 60 rokov alebo u ľudí s cukrovkou či srdcovými chorobami má SARS oveľa intenzívnejší a vážnejší priebeh. Najvážnejším stavom je celková hypoxia a zmodranie kože.

Diagnostika

SARS sa diagnostikuje na základe klinických príznakov a priebehu, pričom na potvrdenie diagnózy sa obvykle vykonáva RTG pľúc. Toto vyšetrenie môže ukázať patologický nález na pľúcach, ale nie vždy, preto je možné použiť aj alternatívu v podobe CT vyšetrenia. Okrem toho sa vykonáva zisťovanie, či nebol postihnutý človek v oblastiach so zvýšeným rizikom na nakazenie sa chorobou, prípadne je možné odobrať krv a vykonať laboratórne vyšetrenia na prítomnosť vírusu či protilátok.

Priebeh

Vírus spôsobujúci SARS sa šíri kvapôčkovou cestou a priamym kontaktom, pričom do organizmu preniká cez sliznice ústnej a nosovej dutiny. Prvé dni sú obvykle bez príznakov, najneskôr ale do týždňa sa vyskytnú systémové príznaky podobné chrípke. O pár dní neskôr sa už dostavia aj symptómy spojené s ťažkým dýchaním a kašľom, pričom veľakrát ochorenie sprevádza aj pridružený zápal pľúc. Pokiaľ nie je choroba vôbec liečená, môže skončiť aj smrťou na nedostatok kyslíka v tkanivách.

Ako sa lieči: SARS

Liečba SARSu

Zobraziť viac

YouTube informácie o SARS

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané