Je príznak, ktorý sa vyskytuje pri poranení kože, a tým môže byť rezná rana, popálenie, poleptanie alebo omrzlina. Samozrejme, bolesť kože je typickým príznakom kožnej choroby. A to je napríklad plesňové, mykotické ochorenie. Avšak, prejavujú sa ním aj iné ochorenia.
Bolesť kože môžu vyvolať rôzne povrchové ochorenia, infekcie, zranenia. Ale môže ísť aj o príznak, ktorý nie je badateľný viditeľne a na povrchu, ale skrytý niekde vnútri.
Ochorenia kože sú infekčné aj plesňové, a práve tieto sú sprevádzané bolesťami na konkrétnom mieste pokožky. Okrem toho ale treba, samozrejme, rozlišovať medzi primárnou a sekundárnou bolesťou.
Bolesť kože býva rôzneho charakteru a môžeme ju pociťovať, napríklad ako:
ostrá bolesť
tupá bolesť
pálenie
pichanie
svrbenie
Príčinou bolesti kože je poranenie
V prípade povrchového poranenia a invazívneho zranenia kože dochádza prirodzene k bolesti, a to z dôvodu, že bola narušená povrchová štruktúra kože a nervové zakončenia v nej.
Tie následne do mozgu vyšlú vnem a signál o narušení štruktúry. To sa odrazí v pocite bolesti postihnutého miesta. Veľmi časté sú otvorené poranenia, rezné rany, odreniny, popáleniny či omrzliny.
V prípade poranení je možné jednoznačne určiť čo bolesť spôsobuje.
Ochorenia, ktoré môžu zapríčiniť bolesť kože
Bolesti kože sa vyskytujú aj v prípadoch, keď nie je viditeľná ich príčina. Môže byť napríklad symptómom pre bolestivé vírusové ochorenie. To je aj pásový opar. Ten spôsobuje vírus Varicella.
Vtedy nastáva pálenie, pichanie, bolesť kože na dotyk a aj pnutie kože. Neskôr sa objaví aj pľuzgier. Rôzne pľuzgiere a mozoly sa potom objavujú aj v prípade iných infekčných ochorení, ktoré napadajú priamo pokožku.
Dobrým príkladom je aj tzv. kurie oko alebo bradavice.
Okrem chorôb kože môže signalizovať bolesť na koži aj vážnejšie problémy a zdravotné ťažkosti. Tie môžu spôsobovať postihnutému aj mnohé nepríjemnosti v praktickom živote.
Ide napríklad o ochorenia ako psoriáza, ovčie kiahne, periorálna dermatitída alebo ochorenie EB, teda epidermolysis bullosa. Tieto choroby sa prejavujú najmä na koži, keďže ide primárne o kožné ochorenia a okrem bolestivosti sú spojené aj s inými príznakmi.
Začervenaná koža, svrbenie a bolesť na koži spôsobujú aj hubové a plesňové mikroorganizmy vyvolávajúce hubové ochorenia, teda mykózu.
Sú tu rôzne kvasinky, huby a iné malé organizmy, ktoré sa vyskytujú na pokožke a spôsobujú na prvý pohľad prehliadnuteľné, ale veľmi nepríjemné problémy.
Príklady niektorých mykotických ochorení kože:
pityriasis versicolor, vyskytuje sa hlavne na pokožke, ktorá sa nadmerne potí a kde sa nachádza veľký počet mazových žliaz. Najčastejšie sú lokality na hrudi a chrbte, teda aj bolesť kože hrudníka a chrbtu
seboroická dermatitída, postihuje najčastejšie pokožku hlavy, a to aj bolesťou kože vo vlasovej časti
dermatomykóza hlavy alebo aj tinea capitis sa taktiež prejavuje bolesťou pokožky hlavy, pri chronickom pretrvávaní spôsobuje poškodenie korienkov vlasov
mikrospória je ochorenie prenosné z domácich zvierat, a to najmä na deti
tinea faciei sa prejavuje na tvári a okrem bolesti kože na hlave sa prejavuje ako ostro ohraničené ložiská, pri tinea corporis je postihnutá oblasť tela, napríklad aj bolesť v kože brucha
tinea inguinalis sa vyskytuje v oblasti slabín
tinea manus, keď koža šupinatie, zhrubne a vznikajú na nej trhliny
tinea pedis postihuje na Slovensku približne 30 % obyvateľstva a šíri sa hlavne v kolektívoch
tinea unguium, ale aj onychomycosis je plesňové ochorenie, ktoré postihuje nechty, pri dlhodobom pretrvávaní ho môže celý zničiť
Tu je nutná návšteva dermatológa, ktorý môže predpísať účinné antimykotické lieky, prípadne aj rôzne masti, ktoré vyhubia tieto škodlivé organizmy.
Ostatné príčiny bolestí kože
Veľakrát je potrebné skúmať bolesť kože aj v súvislosti s ďalšími príznakmi. Môže ísť aj o problém, ktorý patrí do sféry neurologickej medicíny, prípadne je bolesť spôsobená rôznymi autoimunitnými ochoreniami.
Okrem toho je koža veľmi háklivá aj v prípade alergických reakcií na styk s rôznymi chemikáliami alebo inými látkami z okolitého prostredia.
Bolesť na jednom mieste môže signalizovať veľakrát aj také ochorenie, ktoré treba začať liečiť čo najskôr.
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.