Tlak a bolesť na hrudníku: aké sú možné príčiny? Kedy vyhľadať lekára?

Tlak a bolesť na hrudníku: aké sú možné príčiny? Kedy vyhľadať lekára?
Zdroj foto: Schutterstock

Tlaková bolesť na hrudi býva prítomná pri rôznych srdcovocievnych ťažkostiach. Samozrejme, pri nich to nekončí a može ju zapríčiniť aj iné ochorenia. Aké sú možné príčiny vzniku bolesti na hrudi a kedy je potrebné vyhľadať lekára?

Tlak na hrudi je príznakom a určitým typom bolesti. Môže sa prejavovať vo forme tlakového zvierania hrude, ale môže byť aj tupý

Prípadne, vystreľujúci z iných častí tela priamo do hrudníku, alebo naopak, šíri sa z hrudníka do iných častí.

TIP: Viac všeobecných informácií v článku o bolesti na hrudi.

Tlaková bolesť môže pochádzať z rôznych oblastí tela, nielen srdca. Napríklad pri patologických zmenách prsníkov, pri problémoch s pľúcami či už nádorového alebo zápalového ochorenia.

Dokonca ju spôsobujú psychické problémy a taktiež ťažkosti s chrbticou i pohybovým aparátom. Vtedy bolesť vystreľuje dopredu na hrudník.

Spozornieť by mal človek vždy pri bolesti v oblasti hrude, ktorá neutícha a človek ju pociťuje ako tlak, prípadne bolesť vyžaruje dole do ľavej ruky, ku krku, lopatkám, čeľusti alebo bruchu.

Bolesť na hrudi môže byť spôsobená rôznymi faktormi, vrátane:

  • Srdcovocievne problémy (napr. ischemická choroba, hypertenzia, infarkt)
  • Pľúcne respiračné problémy (napr. pľúcna embólia, zápal pľúc)
  • Tráviace problémy (napr. gastroezofageálny reflux, žalúdočný vred)
  • Problémy s pohybovým aparátom (napr. narazenie rebier, úraz, ochorenie chrbtice)
  • Psyhické problémy (napr. úzkosti, stres, emočné vypatie)
  • Iné ochorenia a poruchy

Aké sú možné príčiny bolesti alebo tlaku na hrudníku? Čítajte podrobnejšie nižšie.

Srdcovo - cievne ochorenia ako príčina tlaku na hrudi

Tlak na hrudníku vzniká napríklad pri fyzickom zaťažení a pohybovej aktivite, keď má telo deficit kyslíka. Sprevádza pocit ťažkosti na hrudníku, a to najčastejšie ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Ischemická choroba srdca

Medzi tieto ochorenia patrí ischemická choroba srdca. Ischemická choroba srdca, sa prejavuje zvieravou tlakovou bolesťou, tá sa označuje aj ako angina pectoris.

Vyskytuje sa bolesť na hrudi, aj zvýšenie krvného tlaku a pridružiť sa môže bledosť postihnutého človeka. Pričom bolesť pociťuje človek najmä za hrudnou kosťou v strede hrudi.

Ochorenie srdcových tepien je spôsobené nahromadením aterosklerotických plakov v stenách tepien, čo môže následne blokovať prietok krvi a spôsobiť bolesť na hrudníku. Môže taktiež spôsobiť aj srdcový infarkt či prispieť k zlyhávaniu srdca i arytmiám. 

Angína pectoris môže mať stabilnú formu, vtedy sa jej hovorí stabilná angína pectoris. Jej priebeh je vždy rovnaký, nemení sa. Trvá do 15 - 20 minút. Väčšinou nastupuje po fyzickej či psychickej záťaži.

Ustupuje pri prerušení aktivity, upokojení sa.

Nestabilná forma angíny pectoris je odlišná. Jej vyvolávateľ nemusí byť zjavný. Bolesť na hrudi môže začať bez príčiny. Charakter či intenzita sa môže líšiť. A aj pridružené príznaky. Je rizikom infarktu myokardu.

Čítajte viac: Ateroskleróza - poznáte jej príznaky, príčiny vzniku, riziká a prevenciu?

Infarkt Myokardu

Infarkt myokardu je akútny stav, ktorý sa vyznačuje typickou bolesťou na hrudi. Tá môže mať rôzny charakter. A to napríklad tlak, zvieranie, pálenie či iný neurčitý pocit na hrudi, alebo pri srdci.

Pritom, táto bolesť sa môže z hrude šíriť do okolia. Vystreľovanie bolesti môže byť typicky do ľavej hornej končatiny, do krku, čeľuste, ale aj do zubov či do oblasti brucha.

Pridružujú sa príznaky ako:

  • dýchavičnosť
  • búšenie srdca (palpitácia)
  • pocit nepohodlia - diskomfotu na hrudníku
  • bledosť
  • zvýšené potenie
  • únava
  • slabosť
  • strach zo smrti, úzkosť, panika

Prvá pomoc pri infarkte myokardu v magazínovom článku.

Infarkt srdového svalu je život ohrozujúcim stavom žiada akútnu lekársku pomoc.

Model, mladý muž sa drží na hrudi, má bolesti na hrudníku, infarkt srdcového svalu, ukážka uzáveru, trombózy, aterosklerózy cievy
Infarkt srdcového svalu. Zdroj foto: Getty images

Vysoký krvný tlak - hypertenzia

Hypertenzia je jedným z najčastejších ochorení srdcovo - cievneho systému. Postihuje až 25 % dospelej populácie sveta. Je rizikovým faktorom pre vznik akútnych či chronických ťažkostí.

Pri hypertenzii, čiže vysokom krvnom tlaku, dochádza v niektorých prípadoch k bolestiam na hrudi, tie môžu mať tlakový charakter. Pridružuje sa aj problém s dýchaním, teda dýchavičnosť.

U niekoho sa môže prejaviť aj búšením srdca. Toto je typické hlavne vtedy, ak človek trpí aj ischemickou chorobou srdca. Samotný vysoký tlak spôsobuje aj bolesti hlavynadmernú únavu.

Zápalové ochorenie

Viaceré ochorenia srdca sa taktiež prejavujú bolesťou alebo tlakom na hrudi. Samozrejme, aj inými symptómami. Napríklad perikarditída, čiže zápal osrdcovníka, je charakteristická bolesťou na hrudníku.

Prítomné sú aj únava, dýchavičnosť, bolesť medzi lopatkami a niekedy aj bolesť, ktorá vystreľuje do krku.

Samotný zápal postihuje osrdcovník, čo je blana zložená z dvoch listov a v jej vnútri je srdce. Ochorenie je nebezpečné v tom, že osrdcovník má za úlohu udržovať srdce vo fixovanej polohe a chráni ho pred infekciami, takže môže dôjsť aj k poruche funkcie srdca.

Zápalové ochorenie ale môže preniknúť aj priamo k srdcu, a to v prípade myokarditídy. Myokarditída je zápale myokardu, čiže svaloviny srdca. Jej zápal môžu spôsobiť tak baktérie, ako aj vírusy, prípadne parazity.

Ochorenie vzniká infekciou vo svalovine srdca, čo vyvolá imunitnú odpoveď a vzniká zápal. Nebezpečenstvo je v poškodení srdcového svalu a vo vytvorení ložísk odumretého tkaniva. Čo  má za následok poruchu funkcie zvyšného zdravotného tkaniva.

Aneuryzma

Bolesť na hrudi môže zniknúť môže aj pri aneuryzme.

To je patologická výduť v stene cievy. Najčastejšie spôsobená aterosklerózou a poškodením cievnej steny. K takémuto tlaku dochádza vtedy, pokiaľ ide o aneuryzmu ciev nachádzajúcich sa v hrudnej dutine. 

Výduť postihuje tepny, teda artérie a aorty. Človek môže s nerozpoznanou aneuryzmou žiť dlhé roky, avšak, jej prasknutie bezprostredne ohrozuje život človeka. 

Prečítajte si tiež články: 
Disekcia aorty
Ochorenia aorty
Všeobecne o aneuryzme

Tlak a bolesť na hrudníku sa môžu objaviť aj náhle
Tlak a bolesť na hrudníku sa môžu objaviť aj náhle. Zdroj foto: Cserhelyi photo

Ne - srdcovocievne príčiny tlakových bolestí na hrudníku

V hrudnej dutine sa okrem srdca a ciev nachádza respiračný systém a aj časť tráviaceho systému. Hrudný kôš je zložený z kostí a svalov. A aj z rebier, chrbtice a iných mäkkých štruktúr. Problémy môžu preto vychádzať z ktorejkoľvek tejto časti.

Respiračný systém a bolesť hrude

Zápal dolných dýchacích ciest alebo pľúc. Zápalový proces môže postihovať aj pohrudnicu, teda pleuru. Pričom tento zápal je nazvaný ako pleuritída.

Pri zápale pohrudnice sa bolesť na hrudníku vyskytuje počas hlbokého dychu, kýchania alebo kašľa. Ochorenie sa obvykle vyvíja v dôsledku bakteriálnej alebo vírusovej infekcie, pľúcnej embólie alebo pneumotoraxu. 

Ďalej pľúcna hypertenzia, astma bronchiale a iné choroby pľúc.

Pľúcna embólia - migrujúca krvná zrazenina sa môže dostať do pľúc. V pľúcnych cievach na základe krvnej zrazeniny vzniká prekážka, a vtedy ide o pľúcnu embóliu. Tá je charakteristická bolesťoutlakom na hrudníku, ale aj sťaženým dýchaním.

Veľakrát je pľúcna embólia spojená so žilovou trombózou dolných končatín. Tu sa vytvára krvná zrazenina, ktorá následne putuje do pľúc.

Nádorové ochorenie postihuje pľúca, ale aj iné časti respiračného systému. Vzácne môže nádorové ochorenie vzniknúť aj v mediastíne. Pričom, tieto nádory sú väčšinou benígne. Na rozdiel od rakoviny pľúc. Aj tieto ochorenia spôsobujú tlakové ťažkosti na hrudi.

Bolesť vyžarujúca z tráviacej sústavy

Bolesť na hrudník môže vyžarovať aj z tráviacej sústavy. Je to častým javom hlavne pri gastroezofágovej refluxovej chorobe, čiže GERD. Ale aj pri spazme pažeráka. Spazmus je vlastne stiahnutie svaloviny pažeráka, napríklad pri prehltnutí horúceho sústa či pri jeho väčšej veľkosti.

Kyslý reflux spôsobuje pálenie záhy v hrudníku, pocit pálenia a kyslú chuť v ústach.

Príčinou môže byť aj vredová choroba gastroduodéna

Pankreatitída je zápal pankreasu, ktorý spôsobuje bolesť v hornej a strednej časti brucha, Môže sa šíriť do hrudníka. Bolesť sa zvyšuje pri ľahu na chrbte alebo predklone, pri vracaní či pri zvýšenej fyzickej námahe.

Problémy s pohybovým aparátom

Bolesť sa vyskytuje aj v dôsledku poškodenia hrudníka, v dôsledku úrazov, úderov a nadmernej svalovej námahy.

Medzi nepríjemne vnímané ťažkosti, ktoré sa prejavujú aj vyžarovaním bolesti do hrude či obmedzením hybnosti, patria problémy s chrbticou. Preťažené môže byť aj svalstvo v danej oblasti.

Svaly sa môžu v dôsledku preťaženia alebo poškodenia zapáliť, reflexne stiahnuť a bolieť. Prítomný je svalový spazmus a tkzvn. trigger point.

Inou príčinou je Tietzov syndróm, čo je vlastne zápal chrupaviek rebier.

Viac informácií je aj v magazínovom článku Čo znamená bolesť medzi lopatkami

Ťažkosti následkom úrazu a poranenia

Zlomené či narazené rebro môže spôsobiť silnú bolesť na hrudníku, ktorá sa zhoršuje pri vdýchnutí, kašľaní a kýchaní. Bolesť sa často obmedzuje na jednu oblasť a pri stlačení sa zhoršuje.

Tlak na hrudníku môže vzniknúť aj po fraktúre hrudnej kosti alebo rebier. Komplikované sú závažnejšie zlomeniny hrudného koša. Môže pri nich nastať krvácanie či prenikanie vzduchu do pohrudnicovej dutiny.

To ohrozuje zdravie a život postihnutého.

Mladý muž, biznismen má ťažkosti, bolesti na hrudi, možno má infarkt srdcového svalu alebo je pracovne preťažený
Pracovné preťaženie a dlhodobý stres. Zdroj foto: Getty images

Psychika a jej súvislosť s bolesťou na hrudi

Dlhodobý stres a zvýšená psychická záťaž spôsobujú celkovo zhoršenú kondíciu zdravia človeka. Samozrejme, z duševnej stránky vyplývajú aj telesné ťažkosti.

Príkladom je aj úzkosť. Tá môže imitovať problém so srdcom. Okrem úzkosti sa na ťažobe či tlaku na hrudi podieľajú depresia, neuróza alebo neurocirkulačná asténia.

Okrem bolesti na hrudníku môžu príznaky zahŕňať búšenie srdca, zvýšené potenie, tras, nevoľnosť a závraty. Záchvaty paniky majú tendenciu sa objaviť náhle a bez varovania. 

V každom prípade, ak sa vyskytne bolesť na hrudníku alebo tlak v oblasti hrudníka, a to bez zjavnej príčiny fyzického preťaženia, je lepšie navštíviť lekára.

Kedy vyhľadať lekára? Diagnostika a liečba

Základom akejkoľvek liečby je včasná diagnostika. Preto ak neviete pôvod bolesti v hrudníku, ktorá pretrváva, narastá alebo sa opakuje, obráťte sa vždy na svojho lekára.

Diagnostika vo všeobecnosti zahŕňa posluch fonendoskopom, meranie krvného tlaku, EKG (elektrokardiografia) a odber krvnej vzorky pre laboratórne testy.

Zavolajte rýhlu pomoc, ak je bolesť v hrudníku:

  • ostrá pichľavá a trvá dlhšie ako 15 minút, prípade neprejde po použití nitroglycerínovej tabletky
  • sa rozširuje na čeľusť, ľavú končatinu, chrbát alebo ľavú lopatku
  • sa objavuje náhle a spôsobuje ťažkosti s dýchaním
  • spôsobuje zmätenosť, tras, mdloby či zvýšené potenie
  • je sprevádzaná rýchlym poklesom krvného tlaku
  • je sprevádzaná spomalením a zmenou srdcového rytmu
  • vyskytuje sa pri horúčke, kašli, zhoršenom dýchaní a prehĺtaní

Liečebný postup vždy závisí od príčiny vzniku bolesti a zdravotných obtiaží.

Vo všeobecnosti sa liečba skladá z úpravy životosprávy, zmeny životného štýlu (strava, pitný režim, nefajčenie, pohyb) farmakologickej liečby a v nutnom prípade operačný zákrok.

V prípade kardiovaskulárnych obtiaží môže medikamentózna liečba napríklad zahŕňať lieky na reguláciu krvného tlaku, podpory prietoku krvi či lieky na úpravu arytmií, antibiotiká a mnohé iné. 

EKG (elektrokardiografia) vyšetrenie
EKG (elektrokardiografia) vyšetrenie. Zdroj foto: Schutterstock.

Najčastejšie otázky a odpovede o tlaku a bolesti na hrudníku

Pýtate sa...

Čo najčastejšie spôsobuje bolesť na hrudníku?

- Bolesť na hrudníku môže byť spôsobená rôznymi faktormi vrátane srdcových problémov (ako je infarkt alebo angína), gastrointestinálnych problémov (ako je reflux kyseliny), pľúcnych ochorení (ako je zápal pľúc alebo pľúcna embólia) a svalovo-kostrových problémov (ako je svalové napätie alebo rebrové poranenie).

Ako rozoznám infarkt od iných príčin bolesti na hrudníku?

- Infarkt sa často prejavuje ako intenzívna, zvierajúca (stláčajúca) bolesť alebo tlak v strede hrudníka, ktorý môže vyžarovať do ľavej ruky, krku, čeľuste alebo chrbta. Tento stav môže byť sprevádzaný dýchavičnosťou, potením, nevoľnosťou a úzkosťou.

- Ak máte podozrenie na infarkt, neodkladne volajte 155 - záchrannú zdravotnú službu.

Môže byť bolesť na hrudníku spôsobená stresom alebo úzkosťou?

- Áno, stres a úzkosť môžu spôsobiť bolesť na hrudníku, ktorá sa často popisuje ako ostrá, bodavá bolesť alebo tlak. Tento typ bolesti môže byť sprevádzaný ďalšími symptómami úzkosti, ako je rýchly tep, potenie a pocity strachu.

Čo je to angína pectoris a ako sa líši od infarktu?

- Angína pectoris je charakterizovaná ako bolesť alebo nepohodlie na hrudníku spôsobené nedostatočným prívodom krvi do srdcového svalu, často v dôsledku zúžených koronárnych tepien.

- Na rozdiel od infarktu, angína zvyčajne netrvá dlhšie ako niekoľko minút a zvyčajne sa zmierni s odpočinkom alebo liekmi na rozšírenie tepien. Ak však bolesť trvá dlhšie alebo sa zhoršuje, môže to naznačovať práve infarkt - nedokrvenie srdca.

Aké diagnostické testy môže lekár vykonať na určenie príčiny bolesti na hrudníku?

- Lekár môže vykonať rôzne testy, vrátane elektrokardiogramu (EKG), krvné testy, röntgen hrudníka, echokardiogram, záťažový test alebo koronárnu angiografiu, aby určil príčinu bolesti na hrudníku.

Môže bolesť na hrudníku súvisieť s tráviacim systémom?

- Áno, bolesť na hrudníku môže byť spôsobená gastrointestinálnymi problémami, ako je reflux kyseliny (gastroezofageálna refluxná choroba, GERD), vredy alebo žlčové kamene. Táto bolesť môže byť ostrá alebo pálivá a často je spojená s jedlom.

Čo je to pľúcna embólia a ako sa prejavuje?

- Pľúcna embólia je náhly blok v jednej z pľúcnych tepien spôsobený krvnou zrazeninou. Symptómy môžu zahŕňať náhlu, ostrú bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, kašeľ (niekedy s krvou), rýchly srdcový tep a pocit úzkosti.

- Pľúcna embólia je závažný stav, ktorý vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Tlak na hrudi - informácie, ktoré sú dôležité v infografike

Infografika uvádza dôležité otázky, ktoré treba klásť pri ťažkostiach na hrudi, a rizikové faktory a vyšetrenia
Dôležité informácie, ktoré treba zistiť pri bolesti na hrudi
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané