Ehrlichióza

Ehrlichióza
Zdroj foto: Getty images

Ehrlichióza, inak nazývaná aj anaplazmóza, je bakteriálne ochorenie, ktoré sa prenáša kliešťami a pôvodcom choroby je baktéria Ehrlichia, pričom pre človeka sú infekčné tri formy tejto baktérie a to Anaplasma sennetsu, Anaplasma chaffennsis a Anaplasma phagocytophila. Najviac ochorení bolo zatiaľ diagnostikovaných v Severnej Amerike, v Európe ide skôr o výnimočnú chorobu. Ochorenie postihuje viaceré orgány, či už mozog, centrálnu nervovú sústavu, pľúca a pečeň.

Charakteristika

Ehrlichióza bola pôvodne pokladaná z chorobu, ktorá infikuje len psov, ale neskôr sa ukázalo, že môže postihnúť aj ľudský organizmus. Svojim priebehom sa veľakrát podobá na lymskú boreliózu, pričom choroba tiež napáda mozog a centrálnu nervovú sústavu, čiže pľúca a pečeň. Väčšina infekcií môže prebiehať buď bez príznakov alebo len s menšími problémami a tak sa vôbec nemusí navonok ochorenie nijako ani prejaviť. Baktéria preniká do bielych krviniek a neskôr do iných tkanív organizmu.

Inkubačná doba infekcie je obvykle niekoľko dní, maximálne 2 týždne, odkedy sa človek infikuje cez kliešťa. Charakteristickým rysom choroby je úbytok bielych krviniek, pričom rizikovou skupinou sú ľudia najmä s oslabeným imunitným systémom. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité ochorenie včas diagnostikovať, pričom choroba častejšie postihuje mužov než ženy a to vo všetkých vekových kategóriach. U ľudí s oslabenou imunitou je priebeh ochorenia vážnejší a ťažší.

Príčiny

Ehrlichióza je spôsobená baktériou Ehrlichia a niektorými jej podtypmi, pričom sa prenáša nakazením cez kliešte. Rizikovou skupinou sú tak ľudia, ktorí sa v takomto prostredí, kde hrozí vyššia nákaza, pohybujú. Baktéria preniká do bielych krviniek, kde narušuje ich činnosť a zároveň dochádza k poklesu ich počtu, čím oslabuje imunitný systém. Okrem toho sú postihnuté najmä centrálna nervová sústava, mozog, pľúca, pečeň a ochorenie sa podobá na lymskú boreliózu.

Príznaky

Vo väčšine prípadov sa ochorenie neprejavuje navonok žiadnymi symptómami a príznakmi, prípadne len formou ľahkého vírusového ochorenia, ktoré si väčšina ľudí nevšimne. Pokiaľ sú viditeľné nejaké symptómy, ide najmä o bolesti hlavy a svalstva, neskôr sa pridá zvýšená telesná teplota až horúčka, ktorá môže byť sprevádzaní triaškou alebo zimnicou. V niektorých prípadoch má človek aj nevoľnosti a pocity na zvracanie, no samotné zvracanie sa vyskytuje len v minimálnom počte prípadov.

Okrem toho sa môžu zväčšiť lymfatické uzliny v dôsledku imunitnej reakcie a tiež pečeň. U niektorých ľudí sa môže objaviť na koži aj vyrážka, ale nejde o charakteristický príznak ochorenia. Tieto prejavy sa môžu podobať aj na iné infekčné ochorenia, čo sťažuje presnú diagnostiku a najmä včasné odhalenie choroby, čo je nevyhnutné pre úspešnú liečbu. Inkubačná doba je rôzna, obvykle od 7 do 14 dní, výnimočne viac. Príznaky sú silnejšie u ľudí s oslabenou imunitou.

Diagnostika

  • Diagnostika ochorenia prebieha buď nepriamo na základe dôkazu protilátok v krvi tzv. imunofluoroscenčným testom, prípadne priamo dôkazom prítomnosti baktérie
  • V krvnom obraze možno tiež zistiť aj príznaky anémie, prípadne sa môžu vykysnúť zvýšené pečeňové testy
  • Vykonáva sa aj sérologické vyšetrenie a cez polymerázovú reťazovú reakciu sa preukazuje DNA baktérie

Priebeh

Vo väčšine prípadov je ochorenie bez viditeľných vonkajších príznakov, čo môže sťažiť jeho prípadnú identifikáciu alebo diagnostiku. Pokiaľ sú príznaky prítomné, prejavia sa po niekoľkých dňoch od infikovania kliešťom, pričom najčastejšie sa priebeh začína bolesťami hlavy. Neskôr sa pridá bolesť svalstva, zvýšená teplota, ktorá môže prerásť až do horúčky. V určitých prípadoch sa objaví na tele aj vyrážka. Pokiaľ sa ochorenie nezačne včas liečiť, napadne nervovú sústavu, pľúca aj pečeň.

Kde možno nájsť jej najvyšší výskyt?

Vzhľadom na to, že ochorenie sa prenáša kliešťami, súvisí vyšší výskyt Ehrlichiózy práve s výskytom tohto hmyzu. Z geografického hľadiska si je treba teda dávať najväčší pozor v ohniskách s častým sezónnym výskytom kliešťov, čo sú typicky najmä lesy a lúky s vyššou vlhkosťou, ktoré sú navyše príliš málo vystavené slnečnému žiareniu. Rovnako hrozí vyšší výskyt aj na tých miestach v prírode, kde sa viac zdržujú zvieratá považované za zásobník baktérií, napríklad líšky alebo vysoká zver.

U nás sa ochorenie nevyskytuje až tak často a ak, môže sa objaviť nielen u ľudí, ale aj u psov. Najväčší výskyt je zaznamenaný v Severnej Amerike, kde sa objaví aj niekoľko stoviek prípadov ročne, avšak v porovnaní s inými infekčnými ochoreniami alebo zdravotnými problémami prenášanými kliešťami nejde stále o príliš vysoké číslo. Rozhodne ale netreba príznaky podceňovať a ak aj nie je v Európe ochorenie úplne bežné, niekedy sa vyskytnúť naozaj môže.

Ako sa lieči: Ehrlichióza

Liečba Ehrlichiózy

Zobraziť viac

Prejavy ehrlichiosis

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Odporúčané