Syndróm spánkového apnoe: Čo je to, aké má príčiny a príznaky? Diagnostika

Syndróm spánkového apnoe: Čo je to, aké má príčiny a príznaky? Diagnostika
Zdroj foto: Getty images

Spánkové apnoe je ochorenie zaradené v rámci porúch spánku a bdenia medzi poruchy dýchania počas spánku. Ide o stav, pri ktorom sa počas spánku dýchanie opakovane zastavuje a následne pri krátkom prebudení opäť naštartuje. 

Charakteristika

Spánkovým apnoe trpia najmä ľudia, ktorí počas spánku chrápu. 

Ochorenie je nebezpečné z hľadiska dennej únavy a vzniku závažných pľúcnych a srdcových ochorení.

Spánkové apnoe je civilizačné ochorenie, ktoré je v rámci porúch spánku a bdenia zaradené medzi poruchy dýchania počas spánku.

Výraz ,,apnoe” sa používa na označenie stavu, kedy dochádza k zástave dýchania na viac ako 10 sekúnd, ktoré sa opakuje viac ako 5 krát za hodinu. Termín „hypopnoe” zas označuje situáciu, kedy je znížený dychový objem o viac ako polovicu, počas minimálne desiatich sekúnd. V týchto situáciách dochádza k desaturácii, čiže k poklesu nasýtenia krvi (hemoglobínu) kyslíkom.  

Medzi hlavné typy spánkového apnoe patria:

  • Obštrukčné spánkové apnoe - najčastejšia forma ochorenia, spôsobená obštrukciou dýchacích ciest 
  • Centrálne spánkové apnoe - vyskytuje sa keď sú utlmené signály z mozgového dýchacieho centra do svalov, ktoré riadia dýchanie
  • Komplexný syndróm spánkového apnoe - kombinácia obštrukčného aj centrálneho spánkového apnoe, napríklad pri liečbe niektorými liekmi

V rozvinutých krajinách ide o časté ochorenie s výskytom 5 - 8 % populácie, pričom reálne čísla môžu byť ešte väčšie, keďže ide o výrazne poddiagnostikovanú chorobu. 

Častejšie sú postihnutí muži a to v pomere 2:1 ku ženám, ale po menopauze sa výskyt spánkového apnoe zvyšuje aj u žien. Vrchol výskytu je medzi 40. - 50. rokom života. 

Príčiny

Príčinou uzáveru dýchacích ciest počas spánku je nerovnováha medzi silou svalov, ktoré udržiavajú dýchacie svaly otvorené a silami, ktoré ich uzatvárajú. 

Počas spánku, keď svalový tonus klesá, začínajú prevládať sily okolitého tkaniva na uzatvorenie dýchacích ciest.

Takýmto tkanivom môže byť tuk uložený v okolí krku pri obéznych jedincoch, zväčšené krčné mandle, predĺžené dlhé podnebie, zväčšený jazyk, abnormality sánky a čeľuste, nádory v oblasti ústnej dutiny a krku a podobne. 

Dýchacie cesty pod takouto silou kolabujú, ochabnú, ich lúmen sa zúži až sa úplne upchajú prisatými stenami faryngu. Prerušením prívodu vzduchu do pľúc klesá saturácia krvi kyslíkom a stúpa podiel CO2, zvyšuje sa tep srdca a krvný tlak. 

Na zmenu koncentrácie krvných plynov veľmi citlivo reagujú chemoreceptory, ktoré sa nachádzajú v aorte a v karotídach - prívodných krčných tepnách.

Aktivácia chemoreceptorov vedie k zapojeniu dýchacích svalov a reflexnej indukcií dýchania, ktoré je nasledované mikroprebudením. 

Vplyvom vyplavenia adrenalínu sa zvyšuje krvný tlak a sťahujú cievy v systémovom aj pľúcnom riečisku. 

Tento cyklus sa počas spánku niekoľkokrát opakuje a je sprevádzaný chrápaním.

Ak sa cyklus opakuje 5 - 15 krát za hodinu ide o ľahkú poruchu,
15 - 30 apnoických páuz za hodinu je klasifikovaných ako stredne ťažká porucha.
Viac ako 30 epizód apnoe je prítomný pri ťažkej poruche s mnohými zdravotnými následkami. 

Centrálne spánkové apnoe je menej častá príčina apnoických páuz počas spánku. Dýchanie je spontánna činnosť ovládaná dýchacím centrom v mozgu.

Vďaka tomuto centru nemusíme naše dýchanie kontrolovať a prebieha aj počas spánku, kedy nie sme pri vedomí. Centrálne spánkové apnoe vzniká vtedy, keď centrum dýchania v mozgu nedokáže prenášať signály do dýchacích svalov.

V praxi to znamená, že na krátky čas osoba prestane dýchať, lebo ju k tomu mozog „nenúti”.  

Rizikové faktory pre obštrukčné spánkové apnoe:

  • Nadváha a obezita výrazne zvyšujú riziko vzniku spánkového apnoe. Nahromadené tukové tkanivo na krku a pod bradou môžu tlačiť na dýchacie cesty a brániť dýchaniu.
  • Široký a mohutný krk
  • Zúžené dýchacie cesty vplyvom zväčšených krčných alebo nosných mandlí najmä u detí.
  • Mužské pohlavie a ženské pohlavie po menopauze
  • Vek od 40 rokov hore
  • Rodinný výskyt
  • Pitie  alkoholu, užívanie sedatív, keďže tieto látky uvoľňujú svaly krku, ktoré nedokážu udržať otvorené dýchacie cesty
  • Nikotinizmus. Fajčiari sú postihnutí spánkovým apnoe 3x častejšie.
  • Chronicky upchatý nos napríklad pri nosných polypoch, krivej prepážke alebo pri opuchoch sliznice pri alergiách
  • Chronické ochorenia ako srdcové zlyhanie, vysoký krvný tlak, cukrovka 2. typu, Parkinsonova choroba, syndróm polycystických vaječníkov, hormonálne poruchy, náhla cievna mozgová príhoda alebo astma zvyšujú riziko vzniku spánkového apnoe.
Obštrukčné apnoe a prekážka v dýchacích cestách - animovaný obrázok a model dýchacích ciest
Obštrukcia - teda prekážka v dýchacích cestách počas spánku pre ochabnutie svalov a množstvo sprievodných príčin. Zdroj foto: Getty images

Rizikové faktory pre vznik centrálneho spánkového apnoe zahŕňajú:

  • Vyšší vek 
  • Mužské pohlavie
  • Ochorenie srdca napr. kongestívne zlyhanie srdca 
  • Užívanie opioidných liekov proti bolesti. 
  • Prekonaná cievna mozgová príhoda

Príznaky

Príznaky spánkového apnoe varírujú v závislosti od závažnosti ochorenia. 

Najtypickejším príznakom je hlasné chrápanie, ktoré počas spánku mení svoju intenzitu a býva prerušované tichom - apnoickou pauzou bez nádychu. 

Cez deň pacienti trpia výraznou únavou, ktorú spôsobilo mnohopočetné prerušenie spánku počas noci.

Únava je až tak výrazná, že počas dňa dochádza k mikrospánkom, čo môže byť potenciálne veľmi nebezpečné, ak človek vykonáva povolanie, pri ktorom musí byť bdelý a pozorný, napr. vodiči z povolania.

Udáva sa, že pacienti so spánkovým apnoe majú až 7x vyššie riziko dopravnej nehody.

Medzi ďalšie najčastejšie príznaky patrí:

  • Ranné prebúdzanie sa so suchom v ústach
  • Pospánková bolesť hlavy
  • Problémy so zaspávaním (nespavosť)
  • Neznesiteľná denná ospalosť (hypersomnia)
  • Ťažkosti s udržaním pozornosti a sústredenia
  • Nervozita
Muž a žena ležia na obrázku, chrápanie. Spánkové apnoe a animovaný obrázok
Chrápanie je jedným zo sprievodných príznakov. Zdroj foto: Getty images

Pozor na komplikácie

Jednou zo závažných zdravotných komplikácii spánkového apnoe je zvýšenie krvného tlaku na patologické hodnoty a vznik srdcových chorôb.

Za zvyšovanie krvného tlaku sú zodpovedné náhle poklesy koncentrácie kyslíka v krvi, ku ktorým dochádza počas spánkového apnoe. Príliš vysoký krvný tlak zaťažuje kardiovaskulárny systém a mechanicky poškodzuje cievy.

Pri neliečenom vysokom krvnom tlaku rastie riziko vzniku srdcového infarktu, náhlej cievnej mozgovej príhody a arytmii, ako je napríklad fibrilácia predsiení. 

Spánkové apnoe taktiež zvyšuje riziko vzniku inzulínovej rezistencie a cukrovky 2. typu

Kombinácia viacerých metabolických porúch a to vysokého krvného tlaku, vysokých hladín cholesterolu, vysokej hladinu cukru v krvi a obezity sa nazýva tzv. metabolický syndróm a je priamo spojený so vznikom srdcových ochorení.

Navyše obštrukčné spánkové apnoe môže byť komplikáciou pri vedení celkovej anestézie.

Pacienti so spánkovým apnoe majú zvýšené riziko vzniku komplikácií pri veľkom chirurgickom zákroku, pretože majú predispozíciu na poruchu dýchania, najmä v prípade keď sú pod vplyvom sedatív a ležia na chrbte, ako to pri operáciách býva zvykom.

Diagnostika

Prvým krokom k stanoveniu diagnózy sú anamnestické údaje, väčšinou získané s pomocou partnera, ktorý spí v tej istej miestnosti.

Dôležité sú informácie o fajčení, požívaní alkoholu a užívaní rôznych hypnotík (lieky na spanie), ktoré môžu apnoe zhoršovať. Pacienti vypĺňajú rôzne dotazníky, podľa ktorých lekár stanoví diagnózu alebo zváži potrebu ďalších vyšetrení. 

K ďalšej diagnostike sú väčšinou prizvaní špecialisti z mnohých odborností, napr. neurológ, pneumológ, otorinolaryngológ (ORL) alebo psychiater. Keďže ide o poruchu spánku, väčšina vyšetrení bude prebiehať v špecializovaných centrách porúch spánku. 

Vyšetrenie spočíva v hodnotení priebehu spánku a zahŕňa nočné monitorovanie dýchania a iných telesných funkcií počas spánku v spánkovom centre:

  • Nočná polysomnografia je vyšetrenie, počas ktorého je pacient pripojený k zariadeniu, ktoré monitoruje srdcovú aktivitu, dychovú činnosť,  mozgovú aktivitu, pohyby rúk a nôh  a koncentráciu kyslíka v krvi počas spánku.
  • Domáce spánkové testy sú zjednodušené testy pre domáce použitie. Rovnako monitorujú srdcovú frekvenciu, koncentráciu kyslíka v krvi a dychovú činnosť.

Okrem vyšetrenia spánku je potrebné absolvovať vyšetrenia u ORL špecialistu, ktorý vylúči prítomnosť nosných prekážok ako sú polypy alebo krivé prepážky.

Neurológ vyšetrí príčinu centrálneho spánkového apnoe. Kardiológ zhodnotí stav kardiovaskulárneho systému a stupeň jeho poškodenia pri dlhotrvajúcom spánkovom apnoe. 

Priebeh

Začiatok ochorenia si často pacienti nevšimnú hneď.

Apnoické pauzy sú zo začiatku krátke a nepovšimnuteľné ani partnerom, navyše, väčšinou partner takisto spí a hlasné hlboké nádychy po apnoickej pauze ho nemusia prebudiť. 

Väčšinou partner spozornie, keď sa začnú u partnera vyskytovať časté prestávky v dýchaní alebo chrápaní, nasledované lapajúcim nádychom. Situácia je sprevádzaná dennou únavou, nesústredenosťou, nervozitou a poklesom výkonnosti.

Vtedy ľudia prvýkrát navštívia lekára, mysliac skôr na iné príčiny ich vyčerpania. 

Spolu so spánkovým apnoe sa vyskytuje pridružené ochorenie s názvom chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). Kombinácia týchto dvoch diagnóz sa označuje ako „overlap syndróm“.

Ide o kombináciu dvoch typov obštrukcie dýchacích ciest. Prítomná je dynamická kompresia dolných dýchacích ciest v dôsledku CHOCHP, ktorá sťažuje výdych, spolu s kolapsom horných dýchacích ciest v dôsledku spánkového apnoe, ktoré zase sťažujú nádych.

U týchto pacientov sa vyskytuje ťažká hypoxémia, čiže chronický nedostatok kyslíka pre tkanivá.

Dôsledkom tejto kombinácie ochorení sú ďalšie vážne diagnózy ako napr. chronické pľúcne srdce, polycytémia (zvýšené množstvo krvných buniek), poruchy srdcového rytmu, kongestívne zlyhávanie srdca s čím súvisí vysoká úmrtnosť. 

CPAP maska pre riešenie spánkového apnoe
Množstvo komplikácií a zdravotných rizík a dostupné riešenie a liečba. Zdroj foto: Getty images

Ako sa lieči: Syndróm spánkového apnoe

Liečba syndrómu spánkového apnoe: Lieky, hmotnosť a prístroje

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané