Bolesť a pichanie v pravom boku: možné príčiny. Pod rebrom, dole či vzadu v krížoch?

Bolesť a pichanie v pravom boku: možné príčiny. Pod rebrom, dole či vzadu v krížoch?
Zdroj foto: Cserhelyi photo

Bolesť a pichanie v pravom boku je príznakom rôznej etiológie. Vzniká pri pohybových a svalových problémoch, no typická je bolesť aj pri tvorbe kameňov, a to žlčníkových, ale aj močových. Je symptómom rôznych ochorení v hrudníkovej či brušnej dutine. Vyskytuje sa aj pri neurologických ťažkostiach či po úraze. Aké sú možné príčiny a kedy vyhľadať lekára?

Bolesť v pravom boku môže, ale aj nemusí, znamenať vážnejší zdravotný problém.

Dôležité je všímať si jej charakter, intenzitu, smer vyžarovania, a ostanté varovné príznaky. Tie jej môžu predchádzať, vyvolávať ju alebo s ňou inak súvisia. Bolesť na pravom boku v prípade dlhodobejšieho pretrvávania by sa nemala podceňovať.

V prípade akútnej nadmernej bolesti i dlhodobého výskytu boeleti je dôležité odborné vyšetrenie.

Tak, ako je každá bolesť odlišná, tak aj jej pôvod je rôznorodý. Do boku sa premietajú najmä problémy tráviacej, pohybovej, vylučovacej a pohlavnej sústavy.

Nižšie uvádzame možné príčiny bolesti v pravom boku

Pichavá bolesť v pravom boku pri pohybe

Pokiaľ nastupuje bolesť v pravom boku pod rebrami, napríklad pri väčšej fyzickej námahe a pri pohybe v behu, môže sa jednať o reakciu na nadmerný fyzický výkon a zvýšenie prekrvenia vnútrobrušných orgánov.

Nastupuje najmä vtedy, ak organizmus nie je stavaný a zvyknutý na zvýšenú fyzickú záťaž. Po prerušení aktivity bolesť ustupuje.

Pri behu sa môžu  objaviť kŕče bránice – hlavného dýchacieho svalu.  Bolesti v boku sú spôsobené aj nedostatočnou aktiváciou bránice.

Príčinou je aj prekrvenie pečene a sleziny. Pri tom dochádza k pnutiu obalov týchto orgánov, čo následne vyvoláva nepríjemnú pichavú bolesť. V pokoji sa prekrvenie zníži, a tým aj napätie vyvolané zvýšenou náplňou krvi.

Tento typ bolesti nie je príznakom ochorenia.

Pohybový i nervový aparát a bolesť v boku

Vyjmúc priameho postihnutia orgánov treba zobrať do úvahy aj prípadné problémy svalového alebo nervového charakteru.

Pohybový aparát je častým dôvodom vzniku bolesti. Pokiaľ je jedna svalová skupina oslabená a druhá preťažovaná, vzniká svalová dysbalancia. Vďaka svalovým dysbalanciám môže dochádzať k bolesti v boku, ľavom i pravom.

V dôsledku preťaženia, narušenia či skrátenia svalu alebo fascie (svalového obalu), môže jedinec pociťovať bolesť, a to najmä na pohmat. Svalové vlákno je stuhnuté, citlivé a môže byť prítomný spazmus.

Ľudovo sa tento stav označuje ako seknutie v chrbtici alebo v krížoch. Akútne lumbago vzniká najčastejšie pri náhlom pohybe, pri zdvíhaní ťažkého predmetu, ale aj ako následok prechladnutia tejto oblasti.

Príkladom bolesti je natiahnutie, natrhnutie svalu, prípadne zápal svalového tkaniva. Nepríjemné sú aj neurologické problémy. Ako je zápal nervu, ako to je aj v prípade pásového oparu.

Nepríjemné sú bolesti rebier následkom úrazu. Narazenie alebo zlomenie rebier je príčinou intenzívnej bolesti, ktorá v oboch prípadoch je nepríjemná a zhoršuje ju zmena polohy, pohyb. Častá je bolesť pri nádychu.

Okrem orgánovej bolesti môžu bok a jeho zadnú časť postihnúť aj bolesti nervového pôvodu. Napríklad, ak príde k postihnutiu medzistavcovej platničky, alebo v prípade inej vertebrogénnej bolesti.

Medzistavcová platnička zasekne nerv, čo následne spôsobuje bolesť. Samozrejme, bolesti sú v oblasti chrbtice, ale časté je ich vyžarovanie do boku, pod rebrá, ale aj do brucha.

V prípade dráždenia nervového koreňa, radikulopatie, môže bolesť vystrelovať do oblasti panvy, sedacej oblasti a dolnej končatiny.

Vynímajúc ťažkosti pre vyskočenú medzistavcovú platničku, príčinou ťažkostí môže byť kostný výrastok, ale aj nádor na kosti. Avšak, v prípade, že bolesť je ostrá, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o zaseknutý nerv.

Močový kameň, obličky: vylučovacia sústava a bolesť v boku

V prípade, ak je spojená s pobolievaním oblasti vboku, vzadu, v drieku a v krížoch, čiže aj v chrbte, môže ísť o problém s obličkami. Rovnako ako pri žlčníku, môže ju vyvolať kameň.

V tomto prípade močový alebo obličkový kameň. Okrem urolitiázy, ako sa označuje odborne, môže ísť aj o zápal vylučovacieho systém.

Okrem bolesti sa môžu pridružiť ťažkosti:

  • krv v moči, najskôr mikroskopicky (nie je viditeľná okom), následne makroskopicky (viditeľná okom)
  • nutkanie na močenie
  • časté močenie
    • močenie malého množstva moču
  • bolesť pri močení
  • obmedzenie močenia, retencia moču
  • zimnica
  • zvýšená telesná teplota až horúčka
  • pocit na vracanie až vracanie
Model obličky, znázorňuje obličkové kamene
Oblička a obličkové kamene. Zdroj foto: Getty images

Bolesť môže vyžarovať z oblasti pravého drieku, do krížov, boku, brucha, do podbrušia, slabiny a rozkroku či semenníka.

A to platí aj vtedy, ak ide nielen o bolesť v pravom boku. Môže ísť aj o bolesť v ľavom boku vzadu a na krížoch. Záleží od toho, ktorá strana je postihnutá.

Vzhľadom na to, že na bokoch môžu vystreľovať bolesti viacerých orgánov nielen brušnej dutiny, je nevyhnutné vždy odborné vyšetrenie lekárom. A v tomto prípade naozaj neodporúčame samodiagnostiku.

Veľa záleží aj od toho, či sú bolesti v pravom boku pod rebrami, vzadu, prípadne či do boku len vystreľuje bolesť z vnútra a tiež aj od toho, či postupne neprechádzajú bolesti aj v ľavom boku.

Bolesť v pravom boku a chrbta alebo celkovo vystreľujúca do boku z chrbta má väčšinou súvis s obličkami alebo močovými cestami.

 No nielen zápaly, ale napríklad aj obličkové a močové kamene sú pôvodcom bolesti. Najmä kolikovej, ktorá je veľmi intenzívna. A to z dôvodu, že tieto kamene narušujú steny močovodu alebo sťažujú prietok moču.

 Obličky, ako také sú súčasťou vylučovacej sústavy človeka a majú veľmi dôležitú funkciu v rámci filtrácie krvi. Zápal a infekcia v obličkách sa prejavujú práve ich bolesťou ako aj zlyhávaním funkcie.

To je možné vidieť napríklad na zafarbení moču. Okrem zápalu obličiek sa môže vyskytnúť aj zápal močových ciest. Ktorý sa môže tiež prejaviť prenesením bolesti do pravého boku na zadnú stranu.

Tráviaca sústava a bolesť v boku

Bolesť v pravej dolnej časti tela môže byť aj za iným problémom. Vo veľkej miere signalizuje práve ťažkosti so žlčníkom alebo pečeňou.

Žlčník

Intenzívna kolikovitá alebo, naopak, tupá bolesť v pravom boku je najčastejšiepríznakom pre žlčníkové kamene. Nástup ťažkostí býva často po ťažšom a mastnom jedle, a teda po diétnej chybe.

Ako sme uviedli, bolesť na pravom boku brucha a pod rebrami je najčastejšie príznakom problému so žlčníkom.

Ak sa pridáva k intenzívnej bolesti aj nevoľnosť a zvracanie, veľmi pravdepodobne sa jedná o žlčníkovú koliku. Keď dochádza k upchatiu vývodu žlčových ciest žlčníkovým kameňom. V prípade výskytu horúčky môže ísť o zápal žlčníka alebo žlčovodov.

Iný príklad nastáva v prípade vredovej choroby. Naopak bolesti pod pravým rebrovým oblúkom značia dvanástnikový vred. Naopak, ak je bolesť pod ľavými rebrami, môže ísť o vred žalúdka.

Bolesť v ľavom boku pod rebrami je príznakom aj ťažkostí so slezinou.

Pečeň

Okrem žlčníka sa takto prejavuje aj problém s pečeňou. Pričom môže ísť napríklad o zápal pečene vo forme vírusovej hepatitídy. Vírusová hepatitída sa rozdeľuje na Hepatítídu A, B, C, D, E a G.

Prečítajte si viac: O žltačke, čiže hepatitíde v magazínovom článku.

Nie len vírus spôsobuje poškodenie pečene.

To nastáva aj pri toxickom pôsobení alkoholom, ale aj poliekovo. Napríklad v prípade predávkovania liekmi s obsahom paracetamolu. Čo je účinná látka podávaná pri bolesti a horúčkach.

Časté je aj poškodenie pečene pri otrave hríbmi.

Bolesť alebo nepríjemný tlak v pravom podrebrí je cítiť aj v prípade zväčšenia pečene, čiže pri hepatomegálii. Tá je súčasťou aj zlyhávania pravej komory srdca. Je viac príčin, ktoré sú za zväčšením pečene.

Informácie uvádzame v samostatnom článku o tomto príznaku - zväčšenia pečene.

V najhoršom prípade môže byť bolesť aj príznakom už pokročilého onkologického ochorenia. A to môže byť nádor pečene či metastázovanie iného nádoru do pečene. Viac nájdete aj v článku o rakovine pečene.

Avšak, to sa obvykle prejavuje aj zhoršenou funkciou samotného orgánu. A vtedy je prítomné aj zožltnutie pokožky, čiže ikterus. Okrem kože sa dožlta farbia aj očné bielka.

Obrázok s príznakmi hepatitídy A

Tieto príznaky sa môžu vyskytnúť pri Hepatitíde A. Zdroj foto: Getty images

Lieky a doplnky výživy používané pri ochoreniach žlčníka a pečene:

Rowachol gtt 10ml - odporúča sa na liečbu pečeňovo - žlčníkových ochorení a na rozpúšťanie žlčových kameňov (zvyšuje sekréciu žlče, uvoľňuje kŕče žlčových ciest a znížením hromadenia žlče zvyšuje metabolickú funkciu pečene). Tiež je vhodný ako doplnok liečby cukrovky, dôležité sú však kontroly stavu ochorenia. Je k dispozícii aj vo forme kapsúl Rowachol cps 50

Cholagol gtt 10ml - tento liek sa užíva pri liečbe žlčových kameňov, pri chronickom zápale žlčníka, pri stavoch po operáciách žlčových ciest s tráviacimi ťažkosťami a v prípade tráviacich ťažkostí pri chronických ochoreniach pečene.

Febichol- používa sa na liečbu tráviacich ťažkostí pri chronických (dlhodobých) chorobách pečene a žlčových ciest (poruchách činnosti žlčníka, dlhodobom zápale žlčníka, dlhodobej tvorbe žlčových kameňov, dlhodobých chorobách pečene, sprevádzaných poruchou alebo chorobou žlčových ciest) a stavoch po chirurgickom odstránení žlčníka alebo po zápale pečene (hepatitíde).Liek zvýši vylučovanie žlče z pečene do tenkého čreva, a tým odstráni alebo zmierni tráviace ťažkosti (ako sú pocity bolesti alebo tlaku pod pravým rebrovým oblúkom, grganie, nadúvanie, hnačky, nechutenstvo a neznášanlivosť niektorých, najmä tučných či mäsitých jedál) vyvolané poruchami vylučovania žlče.

Essentiale Forte N cps je rastlinný liek používaný na liečbu ochorení pečene. Obsahuje tzv. esenciálne (základné) fosfolipidy, ktoré sú súčasťou bunkových membrán. Pri pečeňových ochoreniach, pri ktorých dochádza k poruche metabolizmu pečeňovej bunky, sú takto podané fosfolipidy prednostne využívané pečeňovými bunkami a zabudovávané do ich bunkovej membrány. Essentiale forte N sa používa na zlepšenie subjektívnych zdravotných ťažkostí, ako je nedostatok chuti do jedla, pocit tlaku v pravej časti nadbrušia ako dôsledok toxicko-výživového poškodenia pečene a pri hepatitíde.

Silymarín je komplex účinných látok izolovaných zo semena plodu rastliny Pestrec mariánsky (Silybum marianum), má ochranný účinok na pečeňové bunky, obnovuje a zlepšuje činnosť poškodených pečeňových buniek, napomáha regenerácii pečene.Výživové doplnky s obsahom silymarínu sú napr. Livinorm cps, Silymarin Generica 140mg cps, SilymarinDuo cps, Silymarín Nefdesanté tbl, Silimarin+ cps 60

Zápal slepého čreva

 Pýtate sa: Bolí to v pravom boku aj pri zápale apendixu?

Áno, ak sa bolesť vyskytuje najskôr v okolí pupku a neskôr sa presunie do oblasti pravého podbrušia, treba spozornieť.

Práve týmto spôsobom sa často začínajú symptómy apendicitídy, čiže zápalu slepého čreva. Spolu s bolesťou je prítomné aj zvýšenie telesnej teploty. Zápal môže prebiehať akútne - náhle alebo chronicky - zdĺhavo, dlhšie.

Pri chronickom zápale apendixu ťažkosti vzplanú, následne ustúpia a vracajú sa opäť v neskoršej dobe.

 Zápal slepého čreva je zdravotným problémom, ktorý vyžaduje akútnu lekársku starostlivosť.

model hrube črevo - apendix
Apendix sa nachádza na začiatku hrubého čreva, pravá strana brucha. Zdroj foto: Getty images

Bolesť v pravom boku v tehotenstve

Samozrejme, bolesti sa vyskytujú aj počas tehotenstva.

Dôležité je pozorovať ostatné príznaky. Tie by im mohli predchádzať alebo by mohli nastať naraz s nimi. Napríklad, či nie je bolesť v pravom boku len na dotyk, či jej nepredchádza krvácanie, nevoľnosť a podobne.

Aj počas tehotenstva môžu ženu trápiť žlčníkové a močové kamene. Prípadne, ak ide o bolesť prechádzajú aj dozadu na kríže a chrbát, môže byť problém s obličkami a močovými cestami.

Tehotné ženy sú viac náchylné na infekciu a zápal močových ciest. Prípadne, aj na rozšírenie zápalu až do obličiek.

Niekedy, hlavne v prvom tehotenstve, môže byť problém s maternicou, ktorá sa viac rozťahuje alebo na ňu tlačí plod. To môže spôsobiť bolesť aj na ľavom boku.

Ak ide o akútnu bolesť, alebo aj o chronickú, je lepšie vždy vyhľadať lekára. Ten vykoná ultrazvuk, zistí, či je dieťa v poriadku. Prípadne urobí aj laboratórne vyšetrenia, napríklad krvi a moču.

Tieto ťažkosti môžu byť príznakom aj mimomaternicového tehotenstva, čo sa ale zistí hneď pri prvom ultrazvukovom vyšetrení.

Mladá žena leží u lekára, je na gynekologickom ultrazvukovom vyšetrení, sono, usg, brucha, tehotenstvo, gynekologické ťažkosti
Počas tehotenstva je dôležité vyšetrenie aj pre vylúčenie ženských problémov. Zdroj foto: Getty images

Pohlavná sústava a bolesť v boku

Nakoľko sú pohlavné systémy muža i ženy lokalizované v malej panvy, problémy s orgánmi sa môžu premietnuť i do okolitých tkanív.

Potrebné je zvážiť v iné ženské problémy. Napríklad endometriózu alebo cysty na vaječníkoch. Tie sa všeobecne prejavujú bolestivosťou.

Vyskytnúť sa môžu rôzne zápalové ochorenia, ale aj sexuálne prenosné ochorenia. Ich bolesť je najčastejšie lokalizovaná v oblasti podbrušia. Avšak, vyžarovať môže aj do oblasti pravého boku.

Podobne, niektoré ženy trápi ovulačná alebo menštruačná bolesť (predmenštruačný syndróm).

Zhrnutie: čo môže stáť za bolesťou a pichaním v pravom boku?

  • pokiaľ je bolesť v pravom boku len pri fyzickej námahe alebo pri svalovom preťažení, nie je to pravdepodobne vážny stav
  • ak Vás trápi bolesť pod rebrami napravo, najčastejšie sa jedná o problémy so žlčníkom alebo pečeňou a je potrebné odborné lekárske vyšetrenie
  • v prípade, že začiatok bolesti je v okolí pupku a postupne prechádza intenzívnejšie do pravej strany, a to podbrušia je to typický sprievodný jav apendicitídy
  • samozrejme, vždy je potrebné vylúčiť aj neorgánové problémy, napríklad svalového alebo nervového charakteru
  • do tejto oblasti zvykne vystreľovať bolesť aj z brušnej dutiny alebo z chrbta a preto je nutné hľadať príčinu aj tam
  • počas tehotenstva bývajú bolesti na pravej strane boku väčšinou neškodné a časté, ale závisí aj od ich intenzity, času výskytu a iných pridružených príznakov a prejavov
  • sú choroby, ktoré sa takto prejavujú a zároveň ide o štatisticky menej pravdepodobné príčiny, napríklad pľúcna embólia, pravostranné zlyhanie srdca a podobne. Avšak, vylúčiť ich môže až lekárske vyšetrenie
  • niekedy môže ísť aj o prejav obyčajnej zápchy, no vtedy je prítomná aj bolesť v ľavom boku v oblasti čriev a nafukovanie

Iné ochorenia, ktoré môžu byť príčinou bolesti v pravom boku alebo s vyžarovaním do tejto oblasti:

  • Zápal žalúdka
  • Crohnova choroba
  • Ulcerózna kolitída
  • Syndróm dráždivého čreva
  • Ileus, teda črevná nepriechodnosť
  • Divertikulitída
  • Peritonitída
  • Rakovina hrubého čreva
  • Portálna hypertenzia
  • Črevné infekcie
  • Plynatosť
  • Hnačkové ochorenia
  • Zápcha
  • Krvácanie do brucha
  • Nádor nadobličiek

Mimobrušná oblasť ako zdroj ťažkostí:

  • Zápal pohrudnice
  • Zápal pľúc
  • Rakovina pľúc
  • Tietzov syndróm
  • Krvácanie do hrudníkovej dutiny
  • Pohlavne prenosné ochorenia
  • Dehydratácia

Diagnostika a liečba

Bolesť je kontrolkou organizmu, ktorá signalizuje určité podráždenie, narušenie alebo ochorenie. Je preto potrebné vždy navštíviť lekára pri bolesti, špecifických i nešpecifických príznakoch.

Lekár odoberie anamnézu, posúdi klinické príznaky, zdravotný stav pacienta a vykoná základné vyšetrenie. 

Podľa podozrenia posiela pacienta na príslušné oddelenie, a to napríklad k neurológovi, fyziatriovi, gastroenterológovi, urológovi, gynekológovi a iným špecialistom.

Bežné je vyšetrenie stavu pohybového aparátu, odobratie vzorky krvi, močiultrasonografia. Ďalej možno zobrazovacie metódy ako RTG, MRI či CT, gastroskopia, kolonoskopia a iné.

Liečba závisí od diagnostiky, a teda príčiny vzniku bolesti.

Vo všeobecnosti sa liečba delí na konzervatívnu (úprava životosprávy, stravy, rehabilitácia, fyzioterapia..), farmakoterapiu (protizápalové lieky, myorelaxanciá, analgetiká, iné..) a v akútnom a závažnejšom stave operačnú liečbu (zápal slepého čreva).

Pýtate sa: Najčastejšie otázky a odpovede o bolesti a pichaní v pravom boku

Čo môže spôsobiť bolesť v pravom boku?

- Bolesť v pravom boku môže byť spôsobená rôznymi faktormi, vrátane zápalu slepého čreva (apendicitída), žlčových kameňov, problémov s pečeňou (hepatitída), obličkových kameňov, infekcií močových ciest a problémov s tráviacim systémom (syndróm dráždivého čreva).

- Bolesť v boku však môže byť spojená aj s problémom pohybového aparátu (preťaženie svalstva, narazenie, vertebrogénny syndróm, lumgago..).

Kedy by som mal(a) navštíviť lekára kvôli bolesti v pravom boku?

- Navštívte lekára, ak je bolesť veľmi silná alebo sa zhoršuje, máte horúčku, nevoľnosť alebo zvraciate, máte problémy s močením alebo krv v moči, cítite neobvyklú citlivosť alebo opuch v oblasti pravého boku.

- Navštívte lekára aj v prípade, ak sa bolesť často opakuje, vracia či pretrváva dlhodobo.

Môže bolesť v pravom boku byť spôsobená niečím neškodným?

- Áno, niekedy môže byť bolesť v pravom boku spôsobená neškodnými faktormi, ako je nadúvanie, svalové napätie, ovulácia, PMS alebo zažívacie ťažkosti.

Aké sú bežné liečby bolesti v pravom boku?

- Liečba závisí od presnej príčiny bolesti. Delí sa na konzervatívnu, farmakoterapiu a operačnú liečbu.

- Môže zahŕňať lieky na uvoľnenie, bolesť alebo zápal, antibiotiká v prípade infekcie, rehabilitáciu a fyzioterapiu pri problémoch s pohybovým aparátom, zmeny v strave a životnom štýle a iné. Taktiež chirurgický zákrok, napríklad pre odstránenie slepého čreva alebo obličkových kameňov. 

Môže stres alebo strava ovplyvniť bolesť v pravom boku?

- Áno, stres a nezdravá strava môžu prispieť k niektorým tráviacim problémom, ktoré môžu spôsobiť bolesť v pravom boku, ako napríklad syndróm dráždivého čreva.

Ako sa diagnostikuje príčina bolesti v pravom boku?

- Lekár môže použiť rôzne metódy na diagnostiku, vrátane fyzikálneho vyšetrenia, krvných testov, ultrazvuku alebo CT vyšetrenia, analýzy moču, endoskopie alebo kolonoskopie.

Infografika vyjadruje najčastejší pôvod bolesti v boku
Najčastejší pôvod bolesti v pravom boku

Video o bolesti v pravom boku

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané